NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zapis do parafii
Autor Wiadomość
jule 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 18 Mar 2008
Posty: 63
Wysłany: Nie Cze 26, 2011 9:56 am   Zapis do parafii

Jak to jest z zapisem do parafii w Holandii?Czy placi sie jakies miesieczne skladki jak w Niemczech?
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Nie Cze 26, 2011 10:09 am   

Gdy my poszlismy na pierwsza msze w kosciele to po mszy dostalismy taka ksiazeczke z kosciola z opisem planow koscielnych na najblizszy kwartal i w srodku byla deklaracja do wypelnienia zeby zglosic nas do miasta jako katolikow, wiec pewnie jakas czesc naszych podatkow kosciol dostaje.
Po pewnym czasie do domu dostalismy prosbe o nieobowiazkowa dotacje na kosciol w wysokosci 5,10 lub 15 euro pobieranych co miesiac z naszego konta.
_________________
"Mam tylko jedno skrzydło
To prawie tak jak anioł"
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Nie Cze 26, 2011 2:39 pm   

W Rotterdamie, w polskiej parafii można zgłosić się do kancelarii parafialnej i pobrać specjalny formularz zapisu do parafii. Po wypełnieniu go oddaje się go osobiście lub wysyła pocztą.
Później raz na miesiąc-dwa ksiądz wysyła na podany adres biuletyn parafialny. Składki na parafię są dobrowolne.
Z tego co wiem w parafii amsterdamskiej (polskiej) jest podobnie
_________________
Nigdy nie poddawaj się kiedy zgaśnie światło
Gdy cię walnie życia pięść
Nigdy nie poddawaj się dzisiaj nie jest łatwo
Jutro będzie lepszy dzień
 
 
***Mirusia*** 
Poczatkujacy

Dołączyła: 05 Paź 2011
Posty: 9
Wysłany: Czw Paź 06, 2011 8:54 pm   

Witam.Mieszkam wprawdzie krotko w Holandii,ale nie rozumie dlaczego na Kosciol Katolicki [Polski] w Holandii trzeba sie opodatkowac dobrowolnie.Niestety w miejscowosci w ktorej mieszkam jest Kosciol Katolicki Holenderski do ktorego wszyscy chodza,a w tym tez My -Polacy i nikt z Nas nie musial wypelniac zadnej deklaracji,ze chce uczestnic w mszach niedzielnych czy innych uroczystosciach koscielnych.
Dlatego nie rozumie powyzej opisanej sytuacji. :039:
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Czw Paź 06, 2011 9:12 pm   

***Mirusia***, gdzie w tym watku wyczytalas o opodatkowaniu? ja widze, ze datki sa dobrowolne (chcesz dawac to dajesz, nie chcesz to nie dajesz), a do kosciola mozesz chodzic bez zadnego zapisywania. jezeli chcesz sie zapisac, to rowniez mozesz to dobrowolnie zrobic (i nie ma to zadnego zwiazku z datkami, ktore nadal pozostaja dobrowolne). czyli w skrocie - tak jak w pl :)
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
Ostatnio zmieniony przez zaq Czw Paź 06, 2011 9:12 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
***Mirusia*** 
Poczatkujacy

Dołączyła: 05 Paź 2011
Posty: 9
Wysłany: Czw Paź 06, 2011 10:18 pm   

mnie zaskoczyl wpis -mamga,ktora napisala,.....''ze kiedy pierwszy raz poszlismy do kosciola to dostalismy deklaracje.... a pozniej jest napisane,ze fakt bycia katolikiem trzeba zglosic miastu.Dlatego mnie to tak zaskoczylo.Bo chyba urzad nie jest zainteresowny kto z jego mieszkancow uczeszcza do jakiego kosciola.Sprawa wiary jest sprawa prywatna.Ja jak przyszlam pierwszy raz do kosciola,tu w Holandii,to nikt nawet nie zwrocil uwagi na fakt mojego uczestnictwa we mszy. :039:
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Czw Paź 06, 2011 10:27 pm   

***Mirusia*** napisał/a:
mamga


mamqa :P

***Mirusia*** napisał/a:
ze kiedy pierwszy raz poszlismy do kosciola to dostalismy deklaracje.... a pozniej jest napisane,ze fakt bycia katolikiem trzeba zglosic miastu.


Nie napisałam że to jest obowiązkowe, po prostu mieszkając wcześniej w Niemczech przywykłam do tego i było to dla mnie normalne.
_________________
"Mam tylko jedno skrzydło
To prawie tak jak anioł"
 
 
***Mirusia*** 
Poczatkujacy

Dołączyła: 05 Paź 2011
Posty: 9
Wysłany: Czw Paź 06, 2011 10:36 pm   

Widze,ze poruszylam temat,ktory jest tematem TABU.Nikogo nie chcialam urazic,ale tylko zapytac,a moja niewiedza co nie ktorych bardzo oburzyla. Sory,ze osmielilam zadac pytanie.Tylko myslalam,ze po to jest te forum ?????
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Czw Paź 06, 2011 10:43 pm   

***Mirusia***, jak na razie to nikogo nie urazilas, a na pewno nie oburzylas (chyba, ze mamqe za przekrecenie nicka). skad w ogole pomysl. ze poruszasz jakis temat tabu? jak jeszcze raz przeczytasz moj post, to zauwazysz, ze to tylko streszczenie wczesniejszej dyskusji... a skoro byla jakas dyskusja, to chyba temat nie jest tematem tabu :)
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
***Mirusia*** 
Poczatkujacy

Dołączyła: 05 Paź 2011
Posty: 9
Wysłany: Czw Paź 06, 2011 10:51 pm   

Zag-wiesz dla kogos,kto zaczyna ''raczkowac w Holandii'' wiele spraw i zachowan jest dziwnych,a wrecz''ksiezycowych'' i dlatego probuje szukac odpowiedzi na nurtujace mnie sytuacje czy zdarzenia.Dobrze,ze jest takie forum,ktorego uczestnicy moga wyczerpujaco odpowiedziec na rozne pytania,ktore sa zadawane i jeszcze tak wyczerpujaco.Chwala,ze ktos tez czuwa nad kultura tego forum.Pozdrawiam :039:
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Czw Paź 06, 2011 11:01 pm   

to dobrze trafilas:) tu na forum jest calkiem sporo osob, ktore staraja sie pomoc. ale zaraz nas moderator stad pogoni za robienie OT :P
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
andevi 
Super gaduła

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 29 Wrz 2008
Posty: 326
Wysłany: Wto Paź 11, 2011 9:21 pm   

Owszem, do parafii w Holandii mozna sie zapisac i wtedy jest sie jej oficjalnym czlonkiem. Gdzies tam w rejestrach parafialnych stoi Twoje nazwisko, proboszcz bierze Cie pod uwage przy planowaniu np wizyt duszpasterskich czy rozsylaniu biuletynow o zyciu parafii, Twoje dzieci sa zapraszane na katecheze przygotowujaca do pierwszej komunii itp.. Ale nie ma to nic wspolnego z podatkami czy datkami czy pensja proboszcza! Podobnie jak w Polsce tutejszy plebanek zyje z dobrowolnej tacy parafian, zbieranej w niedziele. Rowniez z tacy dokonuje sie remontow.No chyba ze sa jakies akcje specjalne, to wtedy jest tez specjalna zbiorka pieniedzy na ten cel.
Przynaleznosc do parafii niekoniecznie musi byc zwiazana z miejscem zamieszkania. No jasne, latwiej wybrac sie do kosciolka po drugiej stronie ulicy niz jechac 50 km do innego miasta :)Mozesz nawet mieszkac w innej prowincji, a do parafii w Amsterdamie czy Rotterdamie sie zapisac i nikt Cie za to nie pogoni.
Ostatnio zmieniony przez andevi Wto Paź 11, 2011 9:22 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dagusia 
Poczatkujacy

Dołączyła: 10 Lis 2012
Posty: 2
Wysłany: Sob Lis 10, 2012 5:16 pm   

Czy to zapisanie jest obowiązkowe

________________
najtańsze rozmowy
 
 
Baska98
Poczatkujacy

Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 3
Wysłany: Nie Lis 11, 2012 1:45 pm   

dagusia napisał/a:
Czy to zapisanie jest obowiązkowe


Jeśli jesteś katolikiem to raczej tak :029: Przeczytaj uważnie temat jest to napisane
Ostatnio zmieniony przez Baska98 Nie Lis 11, 2012 1:46 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group