NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nostryfikacja dyplomu
Autor Wiadomość
Radzio1987
Poczatkujacy

Dołączył: 10 Sie 2015
Posty: 9
Wysłany: Pon Sie 10, 2015 6:43 pm   Nostryfikacja dyplomu

Cześć.

Nazywam się Radek i mam 27 lat. Posiadam stopień magistra z filologii angielskiej, stopień licencjata z filologii niderlandzkiej oraz certyfikat "Profiel Professionele Taalvaardigheid". Od 1 października będę przebywał w Holandii na stażu w bibliotece w ramach programu Erasmus +. Planuję dłuższy pobyt i dlatego chciałem uzyskać kilka praktycznych informacji.

1. Jaka jest procedura tzw. nostryfikacji dyplomu. Ile dyplomów można nostryfikować, jakie są koszta?

2. Jakie kroki trzeba podjąć, aby np. uzyskać uznanie uprawnień do nauczania języka obcego (angielskiego) jak i również otrzymać zawód nauczyciela w Holandii.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje. Sporo już czytałem w internecie ale wolę się dowiedzieć czegoś od ludzi, którzy posiadają praktyczną wiedzę. Z góry dzięki.
 
 
lokus 
Poczatkujacy

Dołączył: 24 Lip 2013
Posty: 29
Skąd: Nederland
Wysłany: Pon Sie 10, 2015 7:15 pm   

Radzio1987,

przede wszystkim poczytaj inne moje posty na forum - masz tam sporo potrzebnych info.

Masz specj. nauczycielska? Robiles praktyki w szkole? Masz suplement do dyplomu po ang.?
Masz duze szanse na uznanie swoich kwalifikacji zawodowych, bo tak to sie nazywa.
Aby uczyc w Holandii, musisz uznac swoje kwalifikacje zawodowe, a pozniej mozesz uznac swoj tytul naukowy - ja mam mgr, a tutaj w Holandii bedziesz miec ''doctorandus'' - to nie jest konieczne, ale mile widziane.

Odnosnie Twoich pytan:

1/2. Jest to bezplatne. Nie ma zadnych kosztow - poczytaj na stronie DUO. Kazdy zawod w Holandii ma swoje regulacje - inaczej pielegniarka, inaczej nauczyciel. Inna instytucja sie tym zajmuje.
Trwa to na pewno kilka miesiecy, zanim otrzmasz oficjalny dokument, ze mozesz uczyc w Holandii w takich a takich szkolach.
Generalnie sa 2 stopnie nauczycieli:
- 1 stopien - na wszystkie szkoly, wszystkie poziomy, na WSZYSTKO - to masz, jak masz mgr
- 2 stopien - tylko klasy nizsze (tzw. onderbouw - jak masz lic. z fil.niderlandzkiej, to wiesz, co to)

Jesli bedziesz aplikowal o uznanie kwalifikacji zawodowych, wpiszesz stopien pierwszy - bardzo malo nauczycieli takie ma.

Uwazam, ze masz duze szanse. Poczytaj w necie na oficjalnej stronie, gdzie sie wysyla papiery, jakie papiery (ksero! zadnych oryginalow!), jak dlugo sie oczekuje itd.

Skoro masz lic. z niderlandystyki, to masz juz duzy plus - mowisz i piszesz po ndierlandzku - mam nadzieje przynajmniej ;-) Pamietaj, zeby uczyc w szkole w Holandii, musisz swietnie znac jezyk.

Jesli uznasz swoje kwalifikacje + tytul naukowy mgr, uwazam, ze masz duze szanse na prace jako nauczyciel. Znam ten rynek dobrze, wiem, kogo poszukuja.
Pamietaj, ze wcale nie musisz byc native speaker`em, aby tutaj uczyc. Wazne, ze masz mgr i znasz jezyk i ci sie chce, a to juz duzo.
I zebys nie byl oferma ani ciamajada. Holendrzy lubia ludzi zdecydowanych i pewnych siebie.
Niestety, to jest caly problem, dlaczego wiekszosc Polakow w Holandii siedzi na farmie albo narzeka na niskie zarobki - bo albo studiowali byle co, np. politologie czy filozofie, albo wrecz przeciwnie - nie ma zadnego wyksztalcenia i nie zadnego jezyka.

Ty sie nie boj, badz pewny siebie, do odwaznych swiat nalezy!

Zadaj konkretne pytania.
Ostatnio zmieniony przez lokus Pon Sie 10, 2015 7:18 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Radzio1987
Poczatkujacy

Dołączył: 10 Sie 2015
Posty: 9
Wysłany: Pon Sie 10, 2015 8:37 pm   

Cytat:
Masz specj. nauczycielska? Robiles praktyki w szkole? Masz suplement do dyplomu po ang.?


Mam specjalizację nauczycielską. Robiłem praktyki w szkołach polskich, w tym miesiąc w szkole irlandzkiej. Suplementu do dyplomu w języku angielskim nie posiadam ale z tego co się orientuję to może być też tłumaczenie, czy mam rację?

Cytat:
Skoro masz lic. z niderlandystyki, to masz juz duzy plus - mowisz i piszesz po ndierlandzku - mam nadzieje przynajmnie

Tak. Bez problemu. Chcę właśnie pobyć rok w Holandii (pół roku staż a kolejne pół roku w szkole językowej) po czym chciałbym się starać o pracę w szkole zwykłej (jeśli mogę tak napisać).

Chciałem Ciebie jeszcze zapytać o coś. Wiem, że jesteś nauczycielem j. niemieckiego. Czy do pracy w szkole musiałeś mieć zdany egzamin państwowy NT2 II. Pytam ponieważ oprócz licencjata z niderlandzkiego posiadam certyfikat międzynarodowy, poziom B2 - jest to poziom certyfikatu NT2 II. Różnica polega na tym, że ten certyfikat, który zdałem niedawno (PPT) daje uprawnienia do pracy w urzędach, zakładach ale nie studiowania na uczelniach wyższych. Rozumiem, że trzeba biegle znać niderlandzki. Myślę, że przez rok spokojnie język podciągnę, doszlifuję. Właśnie potrzebuję praktycznej bazy.
 
 
lokus 
Poczatkujacy

Dołączył: 24 Lip 2013
Posty: 29
Skąd: Nederland
Wysłany: Wto Sie 11, 2015 10:16 am   

Cytat:
Suplementu do dyplomu w języku angielskim nie posiadam ale z tego co się orientuję to może być też tłumaczenie, czy mam rację?


Dokladnie tak - nie pamietam tylko, czy to musi byc tlumaczenie przysiegle, ale wydaje mi sie, ze tak.
Uczelnie w Polsce, o ile zglosisz taka wole, wydaja suplement w jez.angielskim (za niewielka oplata), wtedy wlasnie kopie tego wyslalbys do DUO do Groningen. Jesli go nie masz, wtedy musisz chyba miec tlumaczenie przysiegle suplementu po polsku (a wiec spis wszystkich przedmiotow, jakie miales na studiach) i to niestety kosztuje, aby zrobic takie tlumaczenie przysiegle.
Ten spis przedmiotow moze byc po ang, niem, fra lub niderlandzku.

To samo, jak bedziesz staral sie o uznanie swojego mgr / lic - tam musisz wyslac ksero po polsku swiadectwa z LO i matury i przetlumaczone przysiegle na jezyk niderlandzki (przynajmniej ja tak robilem).

Cytat:
Robiłem praktyki w szkołach polskich, w tym miesiąc w szkole irlandzkiej.


Bardzo dobrze, w DUO porownuja spis przedmiotow, ktore miales w PL a z tym, co jest tutaj. Te praktyki w szkolach w PL pewnie masz w suplemencie.
A te praktyki w szkole w Irlandii wpiszesz w podaniu jako ekstra. To twoj plus, bo szkoly w Holandii cenia sobie nauczycieli z doswiadczeniem zawodowym, choc nie jest to koniecznosc. A Ty juz cos robiles w Irlandii i to duzy plus.

Cytat:
Czy do pracy w szkole musiałeś mieć zdany egzamin państwowy NT2 II. Pytam ponieważ oprócz licencjata z niderlandzkiego posiadam certyfikat międzynarodowy, poziom B2 - jest to poziom certyfikatu NT2 II. Różnica polega na tym, że ten certyfikat, który zdałem niedawno (PPT) daje uprawnienia do pracy w urzędach, zakładach ale nie studiowania na uczelniach wyższych.


Nie, to nie jest konieczne. Zaden certyfikat znajomosci jezyka NT nie jest konieczny - mysle, ze tak bylo przed wstapieniem PL do EU, teraz nie. Oni i tak wszystko sprawdza podczas rozmowy z dyrektorem i innymi nauczycielami.
Oczywiscie dobrze jest miec kursy z niderlandzkiego, ale to nie warunek.

Gdzie konczyles anglistyke / niderlandystyke? We Wrocku?W Wawie?
 
 
Radzio1987
Poczatkujacy

Dołączył: 10 Sie 2015
Posty: 9
Wysłany: Wto Sie 11, 2015 11:01 am   

Cytat:
Gdzie konczyles anglistyke / niderlandystyke? We Wrocku?W Wawie?


Licencjat z anglistyki na kolegium pod patronatem UW i mam dyplom UW. Magisterkę z angl. na UMCSie a niderlandystykę na KULu.

Dzięki za info ;)
 
 
lokus 
Poczatkujacy

Dołączył: 24 Lip 2013
Posty: 29
Skąd: Nederland
Wysłany: Wto Sie 11, 2015 2:08 pm   

Sprawdz e-mail.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group