NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozliczenie 2016
Autor Wiadomość
polarnik29
Poczatkujacy

Dołączył: 01 Mar 2017
Posty: 1
Wysłany: Śro Mar 01, 2017 1:48 pm   Rozliczenie 2016

Witam,
W roku 2016 pracowałem w Holandii. Nie mam żadnych dochodów z Polski z 2016 roku. Oczywiście chcę się rozliczyć z podatku w Holandii. Z racji tego, że to był mój pierwszy rok gdzie pracowałem za granicą przysługuje mi też zwrot za ubezpieczenie. Mam Jaarograf oraz Panią księgową, która załatwi mi wszystko po stronie Holenderskiej. Po mojej stronie jest załatwienie wszystkiego w Polskim US. I teraz moje pytania:
-z racji tego, że w 2016 roku nie miałem w Polsce żadnych dochodów muszę złożyć PIT36 z samymi zerami oraz załącznik do Niego "ZG" w którym mam wpisać dochody z Holandii?
- jeśli tak to jaki kurs do przeliczenia z Euro na złotówki wybrać?
- i w które z pól jakie dane z Jaarografu wpisać do tego pitu?
Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam
polarnik29
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Śro Mar 01, 2017 2:28 pm   

wedlug wytycznych powinienes przeliczac kazdy dochod z kursem z dnia sprzed wplywu na konto (tygodniowki, miesieczne) nie zapomnij uwzglednic zorgtoeslagu i wakacyjnych jesli wplynely w 2016
wiekszosc idzie na latwizne i usrednia calosc
jak sie bardzo beda chcieli przyczepic to poprosza o rozpiske, lepiej wiec korzystac z loonstookow niz jaropgafu
oddaj to ksiegowemu, zaplacisz i bedziesz miec z glowy, reszta sie zgadza, PIT 36 zerowy i dochody zagraniczne
nie zapomnij sciagnac druku dla Belastindienst ze jestes rozliczony w polskiej skarbowce
pozdrawiam
 
 
angelikag
Poczatkujacy

Dołączył: 01 Mar 2017
Posty: 1
Wysłany: Śro Mar 01, 2017 8:39 pm   

Witam wszystkich,
mam problem i mam nadzieję, że ktoś może mi pomóc. Mieszkam w Holandii od marca 2016 roku, ale przez 3 miesiące przed przyjazdem pobierałam zasiłek dla bezrobotnych i tu pojawiają się schody.. mianowicie wie ktoś jak rozliczyć się z tego w Polsce i Holandii?
Bardzo proszę o pomoc
 
 
cama555 
Poczatkujacy

Dołączyła: 10 Mar 2016
Posty: 17
Wysłany: Pią Mar 10, 2017 9:14 pm   

seemija napisał/a:
wedlug wytycznych powinienes przeliczac kazdy dochod z kursem z dnia sprzed wplywu na konto (tygodniowki, miesieczne) nie zapomnij uwzglednic zorgtoeslagu i wakacyjnych jesli wplynely w 2016
wiekszosc idzie na latwizne i usrednia calosc
jak sie bardzo beda chcieli przyczepic to poprosza o rozpiske, lepiej wiec korzystac z loonstookow niz jaropgafu
oddaj to ksiegowemu, zaplacisz i bedziesz miec z glowy, reszta sie zgadza, PIT 36 zerowy i dochody zagraniczne
nie zapomnij sciagnac druku dla Belastindienst ze jestes rozliczony w polskiej skarbowce
pozdrawiam


Kurczę, jestem w podobnej sytuacji, tzn. pracowałam w Holandii do końca października 2016r., nie pracowałam w Polsce przez pozostałe dwa miesiące 2016. Znajoma podesłała mi link z aplikacją belastingdienst i rozliczyłam się za pomocą tej aplikacji (wszystkie dane już tam były). Czy to znaczy, że to moje rozliczenie będzie w Holandii odrzucone?
Z góry dziękuję.
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Pią Mar 10, 2017 10:03 pm   

cama555 napisał/a:
Czy to znaczy, że to moje rozliczenie będzie w Holandii odrzucone?

moga poprosic o doslanie z polskiej skarbowki potwierdzenia rozliczenia podatku w Polsce, wtedy bedziesz musiala rozliczyc sie w Polsce wg podanych wyzej zasad
chyba ze przez caly 2016 rok bylas zameldowana
tak to wyglada od strony formalnej,
teraz troszke namieszam
nieformalnie, w zeszlym roku dostalam z Belastingdienst taka wlasnie prosbe, po rozliczeniu przez DigId, zameldowana jestem od marca wiec podstawe jak najbardziej mieli, z pomoca holenderskojezycznego przyjaciela napisalam list w ktorym poprosilam urzednika o dokladne przyjrzenie sie moim wplywom i zadalam pytanie jak jego zdaniem majac cotygodniowe, comiesieczne regularne wplywy swiadczen za prace moglabym jeszcze w jakikolwiek sposob pracowac, osiagac dochody w Polsce
w moim przypadku przeszlo, przyjeli rozliczenie bez pisma z US
nie mowie ze to zadziala za kazdym razem w kazdym przypadku, ale moze czasem warto sprobowac ;)
 
 
cama555 
Poczatkujacy

Dołączyła: 10 Mar 2016
Posty: 17
Wysłany: Pią Mar 10, 2017 10:44 pm   

seemija napisał/a:
cama555 napisał/a:
Czy to znaczy, że to moje rozliczenie będzie w Holandii odrzucone?

moga poprosic o doslanie z polskiej skarbowki potwierdzenia rozliczenia podatku w Polsce, wtedy bedziesz musiala rozliczyc sie w Polsce wg podanych wyzej zasad
chyba ze przez caly 2016 rok bylas zameldowana
tak to wyglada od strony formalnej,
teraz troszke namieszam
nieformalnie, w zeszlym roku dostalam z Belastingdienst taka wlasnie prosbe, po rozliczeniu przez DigId, zameldowana jestem od marca wiec podstawe jak najbardziej mieli, z pomoca holenderskojezycznego przyjaciela napisalam list w ktorym poprosilam urzednika o dokladne przyjrzenie sie moim wplywom i zadalam pytanie jak jego zdaniem majac cotygodniowe, comiesieczne regularne wplywy swiadczen za prace moglabym jeszcze w jakikolwiek sposob pracowac, osiagac dochody w Polsce
w moim przypadku przeszlo, przyjeli rozliczenie bez pisma z US
nie mowie ze to zadziala za kazdym razem w kazdym przypadku, ale moze czasem warto sprobowac ;)


OK, pięknie dziękuję :) .
W Holandii byłam zameldowana do końca października 2016.
Czytam teraz wszystkie informacje i tak czy inaczej na wszelki wypadek zrobię PIT-36 z ZG. Rozumiem, że nie potrzebuję do rozliczenia formularza M - to się robi tylko w pierwszym roku po przyjeździe do Holandii?
Kurczę, za 2015 (wtedy przeprowadziłam się do Holandii pod koniec października, byłam tam zameldowana w 2015 dwa miesiące) rozliczyła mnie firma wynajęta przez pracodawcę. Miesiąc po rozliczeniu dostałam na konto zwrot podatku. Teraz chyba nie będzie tak szybko plus zaczęłam od złej strony :) .
 
 
klosowp
Poczatkujacy

Dołączył: 30 Mar 2017
Posty: 2
Wysłany: Czw Mar 30, 2017 11:34 pm   

Hej. Potrzebuję pomocy, bo sama już nie wiem, co mam robić.
Rok temu w okresie styczeń- marzec byłam w Holandii, byłam zameldowana i zarobiłam niewiele ponad 1600e, pracodawca dopiero dzisiaj wysłał mi jarograf. Po powrocie do Polski podjęłam pracę tutaj i tak zostało do tej pory. Przyszedł czas na rozliczenie podatku w Polsce i teraz mam dwa pytania:

1. Czy mam obowiązek rozliczyć się z holenderskim urzędem? Nie zależy mi na zwrocie podatku, bo pewnie nie będzie to jakaś zawrotna kwota, tylko chodzi o to, żeby nie płacić żadnej kary za ewentualne nierozliczenie się

2. Czy przy rozliczaniu podatku w Polsce muszę uwzględnić moje zarobki holenderskie?

Proszę o pomoc i pozdrawiam :)
 
 
Mathnl 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 23 razy
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 906
Wysłany: Pią Mar 31, 2017 12:29 am   

Ad. 1. Jeśli nie starałaś się o dodatki, nie musisz zwracać do urzędu więcej niż 45 euro lub nie otrzymałaś listu z Belastingdienst z zaproszeniem do złożenia zeznania to NIE MUSISZ składać.
Jeśli z zeznania wychodzi,że masz otrzymać więcej niż 15 euro zalecają wysłać.
Ad.2. Polskiego prawa nie znam dokładnie, ale raczej tak skoro nie jesteś rezydentem w NL, ani nie mieszkasz tu na stałe.

https://www.belastingdien...k_aangifte_doen
Ostatnio zmieniony przez Mathnl Pią Mar 31, 2017 12:30 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
klosowp
Poczatkujacy

Dołączył: 30 Mar 2017
Posty: 2
Wysłany: Pią Mar 31, 2017 12:38 am   

Nie starałam się o dodatki i nie otrzymałam listu, ale też nie wiem czy mam zwrot czy dopłatę. Rozumiem, że dowiem się tego z jarografu?
Dziękuję za pomoc, a co do rozliczenia w Polsce najłatwiej będzie zasięgnąć pomocy jakiejś ogarniętej księgowej.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group