NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
30% ruling a rozliczenie podatku dochodowego w Polsce
Autor Wiadomość
wkepper 
Poczatkujacy
Snake

Dołączył: 15 Maj 2010
Posty: 2
Wysłany: Pią Kwi 15, 2011 11:02 am   30% ruling a rozliczenie podatku dochodowego w Polsce

Witam,

Zastanawiam sie jak nalezy sie rozliczac z polskim fiskusem w przypadku gdy uzyskuje sie dochody w Holandii i jest sie beneficjentem 30% rule. Czy jako podstawe opodatkowania nalezy wziac pod uwage calosc dochodow brutto, czy tylko 70% dochodow ktore to w przypadku 30% rule podlegaja opodatkowaniu w Holandii (reszta jest wolna od podatku). Czy ma ktos z was podobna sytuacje?

Pozdrawiam,

Wojtek
_________________
Wojtek
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Pią Kwi 15, 2011 11:07 am   

a nie jest tak, ze rozliczasz sie z pieniedzy ktore tu faktycznie zarobiles (dochod - podatek)?
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
.:Paco:. 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 583
Wysłany: Pią Kwi 15, 2011 11:36 am   Re: 30% ruling a rozliczenie podatku dochodowego w Polsce

wkepper napisał/a:
Witam,

Zastanawiam sie jak nalezy sie rozliczac z polskim fiskusem w przypadku gdy uzyskuje sie dochody w Holandii i jest sie beneficjentem 30% rule. Czy jako podstawe opodatkowania nalezy wziac pod uwage calosc dochodow brutto, czy tylko 70% dochodow ktore to w przypadku 30% rule podlegaja opodatkowaniu w Holandii (reszta jest wolna od podatku). Czy ma ktos z was podobna sytuacje?

Pozdrawiam,

Wojtek


w PL rozliczasz sie z calej kwoty brutto - jedynie faktycznie zaplacone tutaj podatki wykazujesz w PIT w PL (a te sa od kwoty 70% zarobkow)

30% to tylko zwonienie wzgledem holenderskiego urzedu podatkowego a nie polskiego, niemieckiego czy innego. Jak sam opis 30% rulling mowi, ze jest to zwolnienie dla specjalistow, ktorych nie mozna bylo znalezc na holenderskim rynku pracy aby wiec pomoc pracodawcom i przyciagnac specjlistow na rynek holenderski, przez pierwsze lata ich pracy zwolnienie 30% ma byc zacheta aby tutaj przyjechali i pracowali dlatego tez nie kazdy moze dostac 30% rulling
Ostatnio zmieniony przez .:Paco:. Pią Kwi 15, 2011 11:38 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pią Kwi 15, 2011 11:51 am   

zaq napisał/a:
a nie jest tak, ze rozliczasz sie z pieniedzy ktore tu faktycznie zarobiles (dochod - podatek)?


tak jest ;)
jako dochod podajesz to co jest opodatkowane + to co nie jest opodatkowane.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Pią Kwi 15, 2011 12:53 pm   

w skrocie, nie jest wazne w jakim progu podatkowym jestes, czy masz ruling lub inne ulgi, itp. podatek w pl nalezy rozliczyc od tego ile ostatecznie wplynelo ci na konto. roczny zwrot/doplata podatku rowniez sie do tego zalicza.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Śro Lip 25, 2018 9:20 am   

RadoslawK napisał/a:
Witam,

To mój pierwszy post na forum i mam nadzieję, że nie ostatni. Rozważam przeniesienie się na kilka lat do Holandii, podstawowe zasady 30% ruling są mi znane. Przebywam obecnie na ternie Polski, ale już dostałem ofertę pracy od dużej solidnej holenderskiej firmy. Pomijam okres przejściowy (rok 2018), gdy część dochodów będzie pochodziła z Polski, a część z Holandii. Chciałbym się skupić na roku 2019 i kolejnych. Zakładam, że 30% ruling zostanie mi przyznane, pomoc w tym zakresie została już zaoferowana przez przyszłego pracodawcę.

Konkrety:

oferowane roczne wynagrodzenie brutto wliczając dodatek wakacyjny: 60.000 EUR

Podatek w Holandii:

Staram się wyliczyć poszczególne składniki podatkowe, ubezpieczenie społeczne itp. Nie wiem, co zostanie uznane za podatek w Polsce, zakładam najlepszą możliwość czyli różnica pomiędzy wynagrodzeniem brutto a pensją netto to podatek. W tym przypadku roczna pensja netto wyniesie 47.879 EUR (na podstawie thetax.nl), co oznacza że holenderski podatek to 12.121 EUR. Przy kursie 1 EUR = 4,30 PLN daje to 52120 PLN.

Podatek w Polsce:

Wiadomym jest, że są między Polską a Holandią podpisane umowy dwustronne dotyczące unikania podwójnego opodatkowania. Ogólnie ujmując powinno się wyliczyć należny podatek w Polsce, porównać go z holenderskim i w przypadku różnicy ewentualną niedopłatę uregulować. Zarobek holenderski 60.000 EUR daje 258.000 PLN brutto. Na podstawie tej kwoty podatek w Polsce wynosi 70.586 PLN.

Czy oznacza to zatem na koniec roku podatkowego konieczność dopłacenia w Polsce 18.466 PLN, co wydaje się kwotą absurdalnie dużą.

Gdy przeprowadziłem podobną symulację przy użyciu kalkulatora bez użycia 30% ruling, podatek należny w Holandii (znów różnica między kwotą brutto a netto) to 20.965 EUR, czyli 90.149 PLN. Jest to więcej niż 70.586 PLN wyliczonego wcześniej podatku w Polsce, zatem niedopłata wynosi 0.

Być może ktoś z Was wie, które dokładnie składniki zaliczają się do "podatku",
 
 
oskosk
Poczatkujacy

Dołączył: 04 Wrz 2017
Posty: 1
Wysłany: Śro Lip 25, 2018 2:18 pm   

Panicelinka napisał/a:
RadoslawK napisał/a:
Chciałbym się skupić na roku 2019 i kolejnych.


Sprawdz sobie ograniczony obowiazek podatkowy w Polsce, rezydencje podatkowa itd.
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Nie Lip 29, 2018 4:51 pm   

@RadoslawK: zainteresuj sie terminem: "Ośrodek interesów życiowych". moze teraz trzeba jakis formularz w skarbowce zlozyc. jezeli Twoj jest tu w Holandii, to w Polsce nie musisz nawet deklaracji skladac.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Nie Lip 29, 2018 8:17 pm   

zaq napisał/a:
jezeli Twoj jest tu w Holandii, to w Polsce nie musisz nawet deklaracji skladac.


no i tu sie mylisz, jezeli nie ma przeniesionej OFICJALNIE rezydencji podatkowej to musi
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Pią Sie 03, 2018 10:23 am   

seemija, moze przeczytaj jeszcze raz moj post...
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group