NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
PL auto np. na firmę a płacenie BPM
Autor Wiadomość
gumi89
Poczatkujacy

Dołączył: 20 Sty 2016
Posty: 12
Wysłany: Czw Sie 01, 2019 1:43 pm   PL auto np. na firmę a płacenie BPM

Witam, czytam i czytam o tym wszystkim związanym z płaceniem podatku drogowego i BPM. Nasuwa się mi takie pytanie: czy samochód zarejestrowany w pl (np. na firmę mojego teścia ) a użytkował realnie bym go ja w NL (jestem zameldowany) czym musiał bym zapłacić BPM?( oczywiście podatek był by płacony na teścia badz) Dodam, że no podatek drogowy ok swoja drogo wiadomo muszę zapłacić bo użytkuję samochód na drogach NL ale jak samochód jest/będzie/był na teścia albo inna osobę bądz firmę w pl to czy BPM wchodzi w rachubę?
Do czego zmierzam tym postem :119:
Porównując nowe auta( do 2-3 lat) różnica kupna w pl a w nl jest olbrzymia to zapewne właśnie przez BPM i chodzi mi o to jak uniknąć tak rażącej różnicy podatku jakim nakłada na nas belastingdienst :038:
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Sie 01, 2019 5:10 pm   

gumi89, jezeli bedzie to auto dostawcze a nie osobowe z kratka to takie auto nie bedzie mialo BPM . Jezeli jest to osobowe z kratka lub osobowe bez kratki bedziesz musial zaplacic BPM . Dodatkowo jezeli tesc ma zwykla firme ( nie chodzi tu o wynajem aut ) to zeby poruszac sie takim autem bedziesz musial byc zatrudniony u tescia w firmie i miec kontrakt oddelegujacy ciebie to NL do pracy . Wiem bo przerejestrowywałam wlasnie auto i dostalam takie info w RDW i u.podatkowym . Wszystkie info mozna znalesc na str. belastingdienst i rdw
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Sie 01, 2019 5:15 pm   

p.s. jezeli jezdzil bys autem na inna osobe ( nie firme ) to i tak musisz miec upowaznienie do poruszania sie tym autem pozagranicami PL . Upowaznienie musi byc oficjalne czyli notarialne . W innym wypadku zabiora ci tablice/auto i wlasciciel bedzie musial je odebrac osobisci . Jakis rok temu bylo wiele takich sytuacji opisanych w necie . Auta na inna osobe , wlasnie kupione auto ale jeszcze nie przerejestrowane w u.komunikacyjnym to proszenie sie o problemy przy kontroli . Wiele aut w takiej sytuacji bylo sciaganych na parking i zabierali tablice .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
gumi89
Poczatkujacy

Dołączył: 20 Sty 2016
Posty: 12
Wysłany: Czw Sie 01, 2019 5:35 pm   

baileys dzięki za za wyczerpującą odpowiedz. Założymy inny scenariusz heh :) Mam hipotekę w NL jestem zameldowany i chciałby kupić samochód w Pl (2-3 latek). Wymeldowuje sie z adresu kupuje samochód w Pl czekam więcej niż 186 dni (przyczym normalnie pracuje w NL) i melduje się ponownie na adres. Pytanie nasuwa sie takie: Będzie możliwe mienie przesiedleńcze? Albo drugi przypadek o którym słyszałem to obniżenie podatku BPM takim sposobem iż pan Xsiński kupuje samochód w PL w umowie wpisuje ze jest uszkodzony wyrejestrowuje go z PL przyjeżdża nim na zjazdowych tablicach rejestracyjnych rozmontowuje go do uszkodzeń z umowy i bierze rzeczoznawce żeby stwierdził faktyczny koszt samochodu w tedy samochód jest uszkodzony i wartość BPM wychodzi mniejsza.
Co człowiek to różne Historie dlatego przewalając forum rozmawiając z ludźmi obiło mi sie juz wiele bajek i baśni :119:
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Sie 01, 2019 10:26 pm   

gumi89, mienie przesiedlencze bylo kiedys latwo zalatwic . Teraz jest bardziej zaostrzone . Np to ze posiadasz auto 6 m-cy jako wlasciciel juz nie wystarczy . Musisz udowodnic ze conajmniej 12 m-cy mieszkales ( w twoim wypadku ) w PL . Tylko meldunek juz nie wystarcza . Musisz miec np potwierdzenie faktycznego zamieszkania w PL . Np kontrakt o prace , oplacane rachunki , zakupy itd . Jak juz bedziesz mial to udowodnione to mozesz sie starac to auto przerejestrowac na mienie przesiedlencze . Po zalatwieniu mienia nie mozesz sprzedac auta ani go wynajac przez okres 12 m-cy . Sprzedasz lub wynajmiesz /pozyczysz komuc belastingdiens ma prawo sie upomniec o BPM od ciebie .
Druga opcja ciekawa , tez tak chcialam zrobic , jednak jak sie dowiedzialam ze expert kosztuje €200 do €400 to mi juz lekko cisnienie podskoczylo dodatkowo musisz okazac szkody jakie sa czy to na aucie czy to na zdjeciach i tu strzela caly mistyczny plan . Dodatkowo jezeli auto jest po "szkodach " bedziesz musial zrobic ponowny przeglad tu w NL w RDW to nie tylko dodatkowe koszta ale i ci sprawdzaja takie auta naprawde dokladnie , zwlasza te z pochodzeniem z za wschodniej granicy . Nie powiem ze sa ludzie ktorzy próbują i im sie jakims cudem udaje ale to jednostki .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
xenon 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 238
Wysłany: Pią Sie 02, 2019 9:00 am   

Jezeli pracujesz w NL to nie mozesz sie wymeldowac a nadal mieszkac tutaj. Dojda do tego w kilka miesiecy i przypomnna listem z kara.
 
 
gumi89
Poczatkujacy

Dołączył: 20 Sty 2016
Posty: 12
Wysłany: Pią Sie 02, 2019 9:50 am   

1 Jeżeli wartość podatku (z tych kalkulatorów internetowych) wychodzi od 6 do 10 tys euro bpm to uważam, że warto się pobawić w rozbiórkę. "dodatkowo musisz okazac szkody jakie sa czy to na aucie czy to na zdjeciach i tu strzela caly mistyczny plan . " No ale przecież bierzesz rzeczoznawce( okoó 200 -300e) który ma ocenić faktyczny stan samochodu i na jego podstawie wyceniają BPM.

2 Dodam też, że w tych kalkulatorach BPM wybierając maki modele rodzaje wyposażenia nie ma niektórych silników dostępnych w innych krajach i tu tez jest pytanie bo jeżeli ściągamy z innego kraju samochód do NL to na jakiej podstawie oni wylicza BPM jeżeli go nie ma w ewidencji :038: np. mamy w NL w danym samochodzie X silniki 1.0 1.2 1.5 itp. smagamy samochód taki sam tylko z silnikiem 2.0 który nie jest dostępny w ofercie NL i co teraz?

3 "jednak jak się dowiedziałam ze expert kosztuje €200 do €400" o czym dokładnie Mówisz? co to jest a koszt?


4 Moim zdaniem nie widzę żadnych przeciwwskazań do zrobienia przeglądu w RDW jeżeli przyjechles prawie nowym autem i przez tym zrobiłeś duży przegląd w PL to RDW to tylko formalność (nawet jak trzeba będzie udowodnić ze samochód jest uszkodzony to w czym problem jak masz go przecież rozkręconego a cześći leża w SZOPIE ?) :119: :074:
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Sie 02, 2019 8:34 pm   

gumi89 napisał/a:
przecież bierzesz rzeczoznawce( okoó 200 -300e) który ma ocenić faktyczny stan samochodu i na jego podstawie wyceniają BPM.
tak ale bedziesz musial tez okazac szkody faktyczne , oni juz sie schytrzyli i w auta rozebranych bez widocznych szkod żądają dowodow na zaistniale szkody . Jak powiesz ze nie masz zdjec i pokazesz mu rozbierane auto np z blotnika , zderzaka i drzwi to on ci policzy czesci w koloze za np 1,500 euro i nic na tym nie zyskasz .
Tak tylko ps rozebrac jak rozebrac ale juz nigdy nie zlozysz jak fabrycznie , pozatym bedzie ci widnialo wszedzie w papierach jako auto po "wypadku "i tu tez stracisz juz na cenie sprzedazy .
gumi89 napisał/a:
jednak jak się dowiedziałam ze expert kosztuje €200 do €400" o czym dokładnie Mówisz? co to jest a koszt?
no sam niezależny rzeczoznawca kosztuje €200 do €400 euro .
gumi89 napisał/a:
p. mamy w NL w danym samochodzie X silniki 1.0 1.2 1.5 itp. smagamy samochód taki sam tylko z silnikiem 2.0 który nie jest dostępny w ofercie NL i co teraz?
nic wypelniasz formularz recznie i sam szukasz danych i sam podliczasz lub dajesz to firmie ktora robi takie formularze .
gumi89 napisał/a:
jeżeli przyjechles prawie nowym autem i przez tym zrobiłeś duży przegląd w PL to RDW to tylko formalność
o wlasnie po wypadkowy i dlatego traci przeglad i musisz go zrobic tu na miejscu .
gumi89 napisał/a:
nawet jak trzeba będzie udowodnić ze samochód jest uszkodzony to w czym problem jak masz go przecież rozkręconego a cześći leża w SZOPIE ?
a ty myslisz ze to idioci i nikt nie sprawdza papierow nim podejdzie do kontroli ? przeciez jak bedzie odnotowany powypadkowy bedzie musial byc opis szkod , jezeli on nic nie znajdzie ze i sie okaze ze nie mial szkody on to zglosi do urzedu podatkowego . Oni i u.podatkowy wspolpracuja w takich sprawach . Raz sie okaze ze jestes naciagaczem i chciales "naciagnac "u.podatkowy to ci do konca zycia w NL juz nie dadza zyc . Bedziesz pod lupa z kazdym najmniejszym szczegolem .
Tak tylko moje przemyslenia zrobisz jak uwazasz . kupujac takie tanie autko ( jezeli tu mowa o nowym ) to ci sie wcale nie oplaci tego wszystkiego sciagac na glowe . Nigdy w zyciu nie uda ci sie zbic calej sumy BPM . Rozbierajac auto i je skladajac juz tracisz na wartosci auta , koszta jakie musisz poniesc porownac do sumy o jaka pomniejszyszoplate za BPM( bo go nie zredukujesz do zera ) nie jest suma warta takiego zachodu . Mam nawet wielkie podejzenia ze suma o jaka znizysz wysokosc BPM zrowna sie z kosztami jakie poniesiesz .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Sie 02, 2019 8:39 pm   

gumi89 napisał/a:
nawet jak trzeba będzie udowodnić ze samochód jest uszkodzony to w czym problem jak masz go przecież rozkręconego a cześći leża w SZOPIE ?
tak tylko sie zastaniawiam czy takiego rozkreconego nie zapisza ci puzniej jako "skladaka ", ale to chyba zalezy w jakim stopniu go rozbierzesz . Wszystko ma swoje plusy i jeszcze wieksze minusy . Ja bym nie ryzykowala "wpadki "ani utratu cennego czasu i nerwowki . Kupujac tu auto masz tu gwarancje a kupujac nowe auto i je rozkrecajac do takiego stopnia mozesz stracic lub stracisz gwarancje. Zastanow sie naprawde dobze czy te kilka 1500 moze 2000 ktore zaoszczedzisz sa warte tego zachodu ?
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Pią Sie 02, 2019 8:40 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group