NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Gochna H
Pią Mar 15, 2013 12:14 pm
zwrot podatku - wątpliwości
Autor Wiadomość
angel77 
Poczatkujacy

Dołączyła: 23 Sie 2008
Posty: 1
Wysłany: Sob Sie 23, 2008 5:28 pm   zwrot podatku - wątpliwości

czy to prawda że jak sie zwrócę o zwrot podatku do urzędu holenderskiego to przepadają mi składki emerytalne które mogę doliczyć do skłądek w polsce?
słyszałam taka opinię i się waham czy ubiegac się o zwrot czy nie lepiej wykorzystac tej kasy "na starość"
i jak to wogóle wygląda w przypadku pracy przez uitzend-biuro? czy te składki które mi pobierają doliczą mi do funduszu emerytalnego w Polsce??
i czy czas przepracowany przez uitzend-biuro liczy sie do stażu pracy w polsce?
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Sob Sie 23, 2008 5:46 pm   Re: zwrot podatku - wątpliwości

angel77 napisał/a:
jak to wogóle wygląda w przypadku pracy przez uitzend-biuro? czy te składki które mi pobierają doliczą mi do funduszu emerytalnego w Polsce??


w Polsce mamy OFE i teraz wazne jest czy kontrakt masz z holenderskim biurem czy polskim ale jestes w delegacji. W pierwszym przypadku skladki twoje nie trafiaja do polskich funduszy emerytalnych i NIE pracują na Twoja emerytue w PL. W tym przypadku zaczynasz pracowac na emeryure holenderska ale nie wiem ile lat tutaj trzeba przepracowac aby dostac prawo do swiadczenia.
W przypadku drugim skladki emerytalne odprowadzane sa do OFE w Polsce.

angel77 napisał/a:
i czy czas przepracowany przez uitzend-biuro liczy sie do stażu pracy w polsce?


IMO powien sie liczyc, ale to juz chyba zalezy od konkretnego pracodawcy.

[ Dodano: Sob Sie 23, 2008 5:50 pm ]
angel77 napisał/a:
czy to prawda że jak sie zwrócę o zwrot podatku do urzędu holenderskiego to przepadają mi składki emerytalne które mogę doliczyć do skłądek w polsce?


wydaje mi sie ze zadnych skladek odprowadzanych w NL nie mozesz doliczyc do skladek polskich, poniewaz zostaly odprowadzone do innego systemu. O ile dobrze pamietam to moj HR mowil mi, ze obecnie pracuje na emeryture w holandii i to co odprowadze tutaj nie jest transferowalne do polski
 
 
Alutka 
Super gaduła

Pomogła: 5 razy
Wiek: 56
Dołączyła: 06 Sty 2007
Posty: 324
Skąd: Lelystad
Wysłany: Sob Sie 23, 2008 7:23 pm   

Witam. Podatki a składki emerytalne chyba nie mają ze sobą nic wspólnego.Z tego co wiem żeby otrzymać emeryturę trzeba osiągnąć odpowiedni wiek i wtedy trzeba mieć za sobą min 5 lat pracy przy czym posiadać zgłoszony pobyt-IND też min 5 lat wczesniej, zameldowanie .
Trzeci filar natomiast mozna oplacać sobie w zasadzie wszędzie i nie przepada itp.
Zaznaczam że to są moje wiadomości i jeżeli coś ktoś ma dodania lub skorygowania to bardzo proszę.Pozdrawiam .
 
 
ALICE 
Gaduła


Pomogła: 1 raz
Wiek: 104
Dołączyła: 30 Mar 2008
Posty: 109
Skąd: Holandia
Wysłany: Sob Sie 23, 2008 9:54 pm   

Alutka napisał/a:
posiadać zgłoszony pobyt-IND też min 5 lat

Co to jest i gdzie się o to ubiegać?
 
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 12:34 pm   

ALICE napisał/a:
Alutka napisał/a:
posiadać zgłoszony pobyt-IND też min 5 lat

Co to jest i gdzie się o to ubiegać?


IND to urząd emigracyjny.
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 1:14 pm   

Myśle że IND nie ma tutaj znaczenia bo jeśli od pensji odprowadzane są składki emeryt. to bez łaski będzie należała sie emerytura.Niezależnie od miejsca zamieszkania.Za okres przepracowany w Holandii płaci tutejszy system emerytalny.Jeśli w momencie przejścia na emer. będziemy mieszkali w Polsce to za pośrednictwem ZUS.
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 3:22 pm   

Tez mi sie wydaje, ze IND nie ma nic do gadania.

Co do emerytury, to nalezy pamietac ze polski system emerytalny sklada sei z 3 filarow. Na dwa pierwsze filary skladki placi za nas polski pracodawca (I filar to ZUS, drugi to Otwarte Funduse Emerytalne) , a trzeci filar jest dobrowolny i na niego samodzielnie odprowadza sie skladki.
Skladki holenderskie nie sa transferowalne z holnadii do I i II filaru dlatego nie pracuja na emeryture polska.

Nie znam zasady jak dostac emeryure holenderska, ale wydaje mi sie ze bedzie podobnie jak w Polsce - wiek wiekszy niz iles lat + przepracowane wiecej niz iles lat. Ale tak mi sie tylko wydaje, nie mam wiedzy na ten temat.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Kasia83 
Poczatkujacy

Dołączyła: 22 Cze 2008
Posty: 19
Skąd: Den Haag
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 3:23 pm   

Uważam,że rejestracja w IND jest niezbędna. Jestem tam zarejestrowana i dzięki temu załatwiłam wiele spraw (choćby przy staraniu się o zasiłek zupełnie inaczej UWV rozmawiało ze mną po okazaniu dokumentów z tego urzędu).Jeżeli rejestracja tam nic nie kosztuje, nie widzę powodu aby się tam nie zgłosić.
_________________
Ko
 
 
nollewska 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 547
Skąd: Veghel/Torrevieja
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 3:27 pm   

W Holandii podatki to podatki, a skladki emerytalne to skladki emerytalne. Jedno do drugiego nic nie ma, bynajmniej nie jest mi wiadomo.
Pracujesz w Holandii albo MUSISZ sie rozliczyc z podatku, bo otrzymasz "zaproszenie" do obowiazkowego rozliczenia, albo CHCESZ sie rozliczyc, gdyz pracodawca w wiekszosci odprowadza zawyzony podatek do UP.
Niektore firmy placa skladke emerytalna i to jest na kazdym odcinku wyplaty tzw. salarisstrookje.
Jednak aby otrzymac emeryture w Holandii wskazane by bylo wykupic swiadczenia. Sa rozne, nalezy zainteresowac sie tym tematem i zobaczyc jaka jest oferta. Czasami maja ciekawa akcje i np. mozna wykupic swiadczenia platne np. przez 1 rok lub przez 5 lat... Oferta jest roznorodna i nalezy po prostu zapoznac sie z oferta i wybrac taka ktora bedzie korzystna. Mozna rowniez i w Polsce wykupic dodatkowe swiadczenia, ale przestrzegam przed firma Generali Zycie T.U. S.A. Jak ktos chce stracic pieniadze, to tylko w tej firmie jest szansa. Szybko sie zorientowalam w temacie i zrezygnowalam. Co innego mowia, co innego pisza, a co innego jeszcze robia.
_________________
Nollewska
www.kancelariabean.com
Kancelaria Podatkowa On-line
 
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 3:36 pm   

W Polsce polecam "Strategia Lwa" w ING Nationale-Nederlanden. W okolicy Opole/Wroclaw/Czestochowa moge podac namiar na bardzo konkretnego agenta.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Magda W 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 3 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Lut 2007
Posty: 553
Skąd: Zoetermeer / Gdynia
Wysłany: Śro Sie 27, 2008 2:25 pm   

chcialabym dowiedziec sie o jakies stronki internetowe odnosnie tych skladek emerytalnych wartobyloby sie zapisac do takowej . Co polecacie ??
_________________
Życie jest za krótkie żeby pić marne wino
Życie jest za krótkie by miłości dać zginąć
Życie jest za krótkie żeby się nie spieszyć
Życie jest za krótkie by się nim nie cieszyć
Ostatnio zmieniony przez Magda W Śro Sie 27, 2008 2:26 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Alutka 
Super gaduła

Pomogła: 5 razy
Wiek: 56
Dołączyła: 06 Sty 2007
Posty: 324
Skąd: Lelystad
Wysłany: Śro Sie 27, 2008 6:55 pm   

nie trzeba odprowadzac indywidualnie żadnych składek żeby otrzymać emeryturę w przyszłości żeby otrzymać wyższą emeryturę trzeba .To są informacje od pracodawcy
u którego pracowałam oczywiście po 5 latach bedzie to najniższa emerytura i żeby ją otrzymać trzeba miec pobyt -IND to są wiadomości ktore posiadam chętnie poczytam kto co innego ma do powiedzenia .Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group