NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
jaki system studiow najlepszy w mojej sytuacji
Autor Wiadomość
edyta777 
Poczatkujacy


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Maj 2008
Posty: 31
Skąd: amsterdam
Wysłany: Czw Lip 24, 2008 6:22 pm   jaki system studiow najlepszy w mojej sytuacji

Witam,

Mam zadowalajaca prace, ale jak wiadomo - Kto nie idzie do przodu - cofa sie.. Dlatego chiaalbym rozpaczac studia ( Nie od tego semstru )

Studia chialabym polaczyc z praca ( bez ktorej nie moge zyc)

Chialabym posluchac obecnych studentow i ich opinii o tym czy lepiej jest studiowac full-time i pracowac part-time, czy wrecz na odwrot..

Chodzi mi o plusy i minusy obu stron.

Czy wszyscy studenci w Holandii dostaja darmowe bilety i dofinansowanie ?

Dzieki za wszystkie odpowiedzi
 
 
emes 
Gaduła

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 27 Lut 2008
Posty: 171
Wysłany: Czw Lip 24, 2008 7:55 pm   

edyta777, dofinansowanie dostaja tylko studenci dzienni. Za to czesne dla studentow zaocznych jest nizsze.

Wszystko zalezy od tego w jakim systemie, ile razy w tygodniu sa wyklady na uczelni.
Mozesz tez poszukac pracodawcy, ktory oplaci Ci studia, w zamian za prace u niego - wtedy pensja jest nizsza, ale i zdobywasz potrzebne doswiadczenie w pracy.
Jedno jest pewne - czeka Cie ciezka praca, bo na studiowanie i prace zawodowa potrzebny jest czas.... duzo czasu. Ale wierze, ze dasz sobie swietnie rade!
Poszukaj jeszcze, przeanalizuj rozne mozliwosci i na pewno znajdziesz cos dla siebie.

Powodzenia! :)
 
 
AnnaW 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 22 Paź 2006
Posty: 551
Skąd: Delft
Wysłany: Pią Lip 25, 2008 7:35 am   

Ja studiowalam part time, wieczorami w poniedzialki i w czwartki jezdzilam do Amsterdamu. Reszte wolnego czasuw tygodniu pracowalam. Trzeba takze liczyc sie z tym, ze na studiach duzo jest pracy w grupie, pisanie roznych referatow, przygotowywanie przezentacji. Ja musialam prawie co drugi weekend, a czasem nawet w tygdoniu wieczorem spoytkac sie z grupa. Plus trzeba miec czas aby sie uczyc samemu w domu, takze kazdy inny wieczor przy ksiazkach.

Po tym doswiadczeniu na pewno znowu wybralabym part time studiowanie, chyba ze nie musisz sie sama utrzymac oraz nie chcesz zrezygnowac z pracy...
 
 
rozwal 
Poczatkujacy

Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 17
Skąd: Schiedam // Szczecin
Wysłany: Nie Lip 27, 2008 10:05 am   

dofinansowanie od ib-groep dostaje sie (dla studentow dziennych) pracujac minimum 8h tygodniowo, woczas od 250 euro do 483 euro miesiecznie + darmowa przejazdowka.. stype trzeba zwrocic w przypadku nieukonczenia studiow. chyba ze tu mieszkasz 5 lat i mozesz to udokumentowac, wowczas to inna sprawa.
 
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pią Sie 08, 2008 4:59 pm   

rozwal napisał/a:
dofinansowanie od ib-groep dostaje sie (dla studentow dziennych) pracujac minimum 8h tygodniowo, woczas od 250 euro do 483 euro miesiecznie + darmowa przejazdowka.. stype trzeba zwrocic w przypadku nieukonczenia studiow. chyba ze tu mieszkasz 5 lat i mozesz to udokumentowac, wowczas to inna sprawa.


nie koniecznie... wszystko zalezy od twojej sytuacji osobistej... ja dostaje dofinansowanie od 2004 roku...i nie mieszkalam wtedy 5 lat w nl ani nie mialam pracy... dofinansowanie dostalam z tego wzgledu, ze mam wize na pobyt u partnera... moj dzis juz maz jest holendrem...

tak wiec... jak juz wczesniej wspomnilam... wszystko zalezy od sytuacji osobistej...
 
 
emajka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 23 Sie 2007
Posty: 29
Skąd: Amstelveen
Wysłany: Pon Sie 18, 2008 9:24 am   

A czy student part-time może mieszkać w Akademiku?
_________________
Every thing begins with trust...
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Wto Sie 19, 2008 2:02 pm   

emajka napisał/a:
A czy student part-time może mieszkać w Akademiku?


zalezy od akademiku... jesli nie... to pozostaje ci studentenhuis... sa to domy gdzie mieszkaja studenci...
 
 
William 
Poczatkujacy

Dołączył: 24 Sie 2008
Posty: 3
Skąd: UK
  Wysłany: Nie Sie 24, 2008 8:36 pm   

rozwal napisał/a:
dofinansowanie od ib-groep dostaje sie (dla studentow dziennych) pracujac minimum 8h tygodniowo, woczas od 250 euro do 483 euro miesiecznie + darmowa przejazdowka.. stype trzeba zwrocic w przypadku nieukonczenia studiow. chyba ze tu mieszkasz 5 lat i mozesz to udokumentowac, wowczas to inna sprawa.

A wiec ja mam pytanie: czy dofinansowanie dostaja takze studenci studiow postgraduate? Ja obecnie mieszkam w Anglii i chcialbym wreszcie kontynuowac studia. Przyjeli mnie, ale tu jest strasznie drogo, czesne £3300 za rok, a studia magisterskie nie maja zadnych znizek, stypendiow ani nawet pozyczek. Zamierzam sprobowac aplikowac do Leiden lub Utrechtu, tyle ze sie nie orientuje jak tam jest z kasa. Prosze o porady...
 
 
 
Justine 
Super gaduła


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 209
Skąd: Eindhoven
Wysłany: Czw Wrz 11, 2008 4:32 pm   

Najlepiej dzwon, idz lub napisz do IB GROEP, bo kazda sytuacja jest inna.
Generalnie dofinansowanie mozesz dostac.
Ale musisz:
1) miec kontrakt na stala prace lub;
2) pracowac minimum minimum 3 miesiace (w okresie ciaglym) i to odpowiednio udokumentowac (payslipami) lub
3) miec meza/zone/partnera Holendra (formalny zwiazek partnerski, tzw konkubinat :D )

wtedy dostajesz jakies 250 euro miesiecznie i OV kaart.

A jak chcesz wiecej to musisz udokumentowac zarobki swoich rodzicow. IB GROEP wysyla Ci wtedy papiery, Ty wysylasz je do rodzicow. Oni musza je podpisac, do tego dolaczasz zarobki sprzed 2 lat. (dofinansowanie na 2008 rok - zarobki z 2006 roku, dofinansowanie na 2009 - zarobki z 2007 roku itp)
Wtedy mozesz dostac nawet 480 euro miesiecznie.
_________________
Work like you don't need the money,
Love like you've never been hurt,
And dance like no one's watching.
 
 
edyta777 
Poczatkujacy


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Maj 2008
Posty: 31
Skąd: amsterdam
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 12:38 am   

dzieki Justine za krotkie i tresciwe wyjaasnienie

jesli chodzi o pytanie ktore zadalam na poczatku tego watku to..
zdecydowalam sie jednak na system full-time

Moj obecny pracodawca nie chcial mnie stracic i obiecal zmiane kontraktu na taki ktory nie bedzie kolidowal z moimi studiami, wiec bardzo to doceniam.
Dzieki temu nie dosc ze niemalo zarobie pracujac w weekendy to jeszcze dostane dofinansowanie i ov kart
Czyli mam nadzije ze spokojnie utrzymam sie bez pomocy innych.

Niedlugo zdaje Ietls ( jakies porady / opinie / wrazenia? - chetnie uslysze )

chetnie uslysze tez opinie o Haagse Hogeschool lub Hva Amsterdam

i skladam papiery do dwoch szkol na 2 terminy,
trzymajcie kciuki zeby sie udalo!

pozdrawiam i dziekuje
 
 
Justine 
Super gaduła


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 209
Skąd: Eindhoven
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 8:02 am   

edyta777 napisał/a:
dzieki Justine za krotkie i tresciwe wyjaasnienie

jesli chodzi o pytanie ktore zadalam na poczatku tego watku to..
zdecydowalam sie jednak na system full-time

Moj obecny pracodawca nie chcial mnie stracic i obiecal zmiane kontraktu na taki ktory nie bedzie kolidowal z moimi studiami, wiec bardzo to doceniam.
Dzieki temu nie dosc ze niemalo zarobie pracujac w weekendy to jeszcze dostane dofinansowanie i ov kart
Czyli mam nadzije ze spokojnie utrzymam sie bez pomocy innych.

Niedlugo zdaje Ietls ( jakies porady / opinie / wrazenia? - chetnie uslysze )

chetnie uslysze tez opinie o Haagse Hogeschool lub Hva Amsterdam

i skladam papiery do dwoch szkol na 2 terminy,
trzymajcie kciuki zeby sie udalo!

pozdrawiam i dziekuje


Ja zdawalam IELTSa 3 miesiace temu w Amsterdamie.
Wrazenia?
Nie bylo zle. Najlepiej sobie poczytaj ksiazki na temat egzaminu + wiadomosci ktore masz w necie, a tego jest naprawde duzo. I pocwicz.
Listening byl banalnie prosty. Reading mialam ciezki. Czytanka miedzy innymi na temat budowy pochodni olimpijskiej.
Writing mialam fajny, temat eseju do napisania byl przystepny. Dokladnie juz nie pamietam, ale cos na temat resources in New Europe itp.
Pocwicz sobie koniecznie opisywanie wykresow, chart pies, maps itp (Task 1) z Writingu.
Na speakingu mialam mila babke, chociaz cala rozmowa przebiegla w bardzo formalnej atmosferze (pytanie-odpowiedz, bez zbednych komentarzy)
pierwsze pytania sa banalne (jak masz na imie, skad jestes itp)
potem sie robi ciekawiej. Mnie pytali o muzea i cultural performing.
Generalnie polecam pocwiczyc przed egzaminem, bo nie jest on w sumie trudny, ale jego forma jest inna, no i czasowo trzeba sie wyrobic.
Pozdrawiam i zycze powodzenia!
_________________
Work like you don't need the money,
Love like you've never been hurt,
And dance like no one's watching.
 
 
edyta777 
Poczatkujacy


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Maj 2008
Posty: 31
Skąd: amsterdam
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 4:42 pm   

Justine, :038:
moze masz jakies materialy ktore moglabym od ciebie odkupic?
pozdrawiam
 
 
Justine 
Super gaduła


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 209
Skąd: Eindhoven
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 5:53 pm   

Mam :)
mam 2 ksiazki. i jakies tam informacje, cwiczenia na papierze.
napisz maila, lub na priv.
_________________
Work like you don't need the money,
Love like you've never been hurt,
And dance like no one's watching.
 
 
edyta777 
Poczatkujacy


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Maj 2008
Posty: 31
Skąd: amsterdam
Wysłany: Pon Paź 06, 2008 5:29 pm   

jestem juz po egzaminie

twoje porady Justine, sprawdzily sie 100%owo

Poziom byl w porzadku, ale limit czasowy- hardcor. Nie bylam nawet w stanie przeczytac tego co napisalam

Czuje ze poszlo mi Ok, ( tymbardziej ze noc przed egzaminem bawilam sie na weselu kolegi ) ale oczywiscie wyniki za 2 tyg

Jeszcze raz dzieki za porady
 
 
Justine 
Super gaduła


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 209
Skąd: Eindhoven
Wysłany: Pon Paź 06, 2008 7:09 pm   

To sie ciesze :)

Teraz trzymamy kciuki za wyniki :)

Pozdrowienia!
_________________
Work like you don't need the money,
Love like you've never been hurt,
And dance like no one's watching.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group