NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ZDOLNY uczeń
Autor Wiadomość
misia0101 
Super gaduła


Pomogła: 6 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 22 Mar 2011
Posty: 368
Skąd: Bikinibroek
  Wysłany: Czw Lis 22, 2012 4:33 pm   ZDOLNY uczeń

Nie będę się rozpisywała z cała historią od A-Z.

W skrócie:

Mój syn (8lat) miał kilka testów no jednym z wyników tych testów była wysoka inteligencja.
Szkoła - co jest dla mnie ogromnym zdziwieniem- nie za bardzo radzi sobie z moim synem (mam wrażenie że nie wiedzą do końca co z nim tak naprawde robić i na siłe próbują go wręcz zmusić żeby pozostał w ramach programowych).

Chciałabym pomóc rozwijać jego intelekt (nie ma jeszcze szczególnych pasji chodź jego zainteresowanie chyli się w stronę zajęć humanistycznych szczególnie historia)?

Jako rodzic sobie radze, ale potrzebuje waszej pomocy:

Czy wiecie może gdzie szukać wsparcia dla zdolnych uczniów (w szkole jego brak - ostatnia ich porada to żeby zapisać go na szachy :/ ), gdzie szukać konkursów, olimpiad w Holandii? Nie ma znaczenia w jakiej części NL bez problemu jeśli zaakceptuje pomysł i będzie chciał w danym konkursie uczestniczyć - zawiozę go.

Z niecierpliwością czekam na wasze pomysły! :031:
_________________
Ik Ben Er Klaar Voor.... trochę żółtego koloru na tym wiecznie szarym forum.
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Czw Lis 22, 2012 4:53 pm   Re: ZDOLNY uczeń

misia0101 napisał/a:

Jako rodzic sobie radze, ale potrzebuje waszej pomocy:

Czy wiecie może gdzie szukać wsparcia dla zdolnych uczniów (w szkole jego brak - ostatnia ich porada to żeby zapisać go na szachy :/ ),


Polecam holenderskie forum dla: hoogbegaafde kinderen:

http://www.hb-kind-forum.nl/

Jest tam podzial wiekowy wiec znajdziesz cos dla grupy wiekowej Twojego syna i mnostwo cebbych informacji i rad rodzicow z podobnymi przypadkami :-)
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
misia0101 
Super gaduła


Pomogła: 6 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 22 Mar 2011
Posty: 368
Skąd: Bikinibroek
Wysłany: Pią Lis 23, 2012 8:45 am   

Broneczka i kolejny raz mnie poratowałaś! Wielkie dzięki.

Jeśli ktoś z was miałby gdzieś w okolicy jakiś ogólno-regionalny konkurs to proszę podzielcie się to informacją ze mna :) Na priva można.
_________________
Ik Ben Er Klaar Voor.... trochę żółtego koloru na tym wiecznie szarym forum.
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Pią Lis 23, 2012 10:39 am   

Jeszcze cos mi przyszlo do glowy. Nie wiem czy to jest opcja dla Twojego syna - przeskoczenie klase wyzej. Pare lat temu opiekowalam sie rodzenstwem w godzinach poza szkolnych, rowniez wieczorem kiedy rodzice wychodzili do teatru itp. Jak zaczynalam dziewczynka byla w 1 lub 2 grupie basis school i byla tak niesfornym dzieckiem, robila mi wszystko na zlosc, no zalamka, a ja sie tak staralam :021: . Pytalam jej brata o co chodzi a on na to, ze ona tak zawsze sie zachowuje do wszystkich oppas. Chyba byl problem, ze rodzice za dlugo pracowali i jeszcze czasem wychodzili wieczorem i to byl taki bunt. Ale do czego zmierzam - ta dziewczynka okazala sie wlasnie bardzo utalentowanym dzieckiem i w wieku bodajze 7 lub 8 lat poszla po wakacjach o klase wyzej i powiem Ci, ze zmienila sie o 90 stopni, zlote dziecko sie zrobilo .
:035: wiec moze taka opcja bylaby dobra i nie sugeruje ze Twoj syn jest typem buntownika tylko akurat tak chcialam sie podzielic moimi doswiadczeniami :-)
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pią Lis 23, 2012 10:59 am   

misia0101

Ja uwazam ze jesli twoj syn jest naprawde ponad inteligentny ( jak na swoj wiek ) to zapisz go do lepszej szkoly gdzie np bedzie francuski , lacina , wiecej matematyki , informatyki itp

Tylko prosze mi nie pisac ze jeszcze jest czas na nauke jezykow obcych lub informatyki poniewaz uwazam ze wlasnie w przedziale wiekowym 7-14 lat dziecko "lyka wiedze " niczym PELIKAN ... :029:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
misia0101 
Super gaduła


Pomogła: 6 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 22 Mar 2011
Posty: 368
Skąd: Bikinibroek
Wysłany: Pią Lis 23, 2012 11:51 am   

Bronka napisał/a:
Ale do czego zmierzam - ta dziewczynka okazala sie wlasnie bardzo utalentowanym dzieckiem i w wieku bodajze 7 lub 8 lat poszla po wakacjach o klase wyzej i powiem Ci, ze zmienila sie o 90 stopni, zlote dziecko sie zrobilo .
:035: wiec moze taka opcja bylaby dobra i nie sugeruje ze Twoj syn jest typem buntownika tylko akurat tak chcialam sie podzielic moimi doswiadczeniami :-)


Dziekuje, i tu jest ten caly problem. Moj syn wg szkoly nie moze samodzielnie pracować. Dlaczego? Ponieważ jemu w szkole się nudzi! Poprosiłam Zorgteam o pomoc! I to był mój najgorszy błąd. Mój syn został przerzucony do grupy o klasę niżej !!!! Ponieważ ich klasa była rodzielona część dzieci ,,normalnych" trafiła do grupy 5/6 a mój syn z 5 innymi dziećmi do grupy 4/5! Mój syn jako że korzysta z pomocy Zorgteam jest w grupie z dziećmi:
- jeden z ADHD
- jedna troszeczkę jakby była z tyłu z nauka i funkcjonowaniem
- dziewczynka z cukrzycą , na dzień dzisiejszy jest w gr4 ponieważ przez szpital nie nadrobiła materialu z gr 5
- chlopiec ktory po miesiącu trafil do szkoly specjalnej
- moj syn
- oraz dziewczynka - po rozmowie z matka wyszlo ze ta dziewczynka ma inteligencje powyzej przecietnej, ale w 2gr mama tez poprosila o zorgteam!

Moje prośby na nic sie maja zeby go przeniesc do grupy 5/6 , wogole zeby go przeniesc do innej wyzszej klasy nie marze! Chyli się do tego ze myslimy o zmianie szkoly.... ale moi drodzy (i ty broneczko jak pamietasz nasze rozmowy) ja nie mam za bardzo mozliwosci jezdzic do innych szkół - ta jest 2km od nas - najblizej.
ale z drugiej strony... nie chce zmarnować dziecka.
11 grudnia mam powazna rozmowe (4 zreszta) z dyrekcja, pedagogami, psychologami i GGD :/ o tym co dalej....

Beny.rac
Nie chcę wyjść na jakiegoś gbura czy ,,co to nie ja" ale nasza rodzina mówi w 4 językach na codzień w domu. W przypadku mojego syna jak tylko określimy dokładnie czy jego poziom znajomości pozostałych języków (oprócz NL) jest na poziomie wyżej niż średnim być może zaproponujemy mu dodatkowy język/i.

GGD ma mi zaproponować inną szkołę gdzie bardziej mógłby się rozwijać. Z drugiej strony boję że przeniesienie go do starszej klasy będzie dla niego społecznie bolesne.
Kolejnym problemem jest moje miejsce zamieszkania. Mieszkam we wsi w Drenthe... także za dużo wyboru dookoła nie mam....

Musicie mnie zrozumieć, mam mała grupę wsparcia, bo tak naprawdę nie znam nikogo kto ma taki problem jak MY. Liczę na was i na waszą wiedzę!
_________________
Ik Ben Er Klaar Voor.... trochę żółtego koloru na tym wiecznie szarym forum.
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Pią Lis 23, 2012 1:02 pm   

Beny.rac, w Holandii niestety nie ma za bardzo takich szkół, a przynajmniej nie w mojej okolicy. Jest jedna szkoła gdzie dzieci mają dużo angielskiego (porównując do klasy mojej córki), ale co z tego skoro to jest szkoła w systemie monteroti, czy jakoś podobnie i dzieci nie zdają testów bo dzieci w tej szkole uczą się czego chcą. Nauczyciel proponuje temat a jak dzieci nie chcą to go nie przerabiają, mają za to dużo kreatywnych zajęć, no ale co z tego skoro to nie pomaga przy testach.
W szkole mojej córki też od tego roku zrobili tak że grupę 7 podzielili na dwie, i jest teraz grupa 6/7 i 7/8, a to z tego iż przyjęli za dużo dzieci i nie mają sal dla wszystkich grup. Sale są duże ale nie aż tak.
W sumie też myślałam że to masakra, ale teraz widzę że w sumie żaden problem, pani przerabia z jedną grupą co ma do przerobienia, zadaje im coś do samodzielnego rozwiązania albo kreatywnego i robi materiał z drugą grupą. W sumie dopiero na koniec roku będzie widać po testach grupy 7 czy to w praktyce zdaje egzamin, ale na razie wygląda dobrze.
Moja córka też ma ten problem że ma dużą wiedzę teoretyczną, uwielbia książki chyba z każdej dziedziny więc ona to co przerabiają w szkole najczęściej już zna. Tyle że ma problemy z matematyką i gimnastyką więc nie dało rady jej przenieść o klasę wyżej... Ale faktycznie jest taka możliwość jak Bronka pisze.
My z naszej strony jeździmy z naszą dużo do muzeów i w miarę możliwości rozwijamy jej wiedzę na tyle ile my umiemy. Niestety szkoły dla zdolnych uczniów nie znalazłam, trzeba czekać aż skończy się BSO i wtedy aplikować do lepszej szkoły.
_________________
"Mam tylko jedno skrzydło
To prawie tak jak anioł"
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pią Lis 23, 2012 1:42 pm   

misia0101,

zerknij

Leonardo Onderwijs is het enige fulltime onderwijs concept in Nederland voor hoogbegaafde leerlingen van 4 tot en met 18 jaar, met een specifiek curriculum én een systeem van kwaliteitsborging.

http://leonardo-onderwijs.nl/
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Pią Lis 23, 2012 1:52 pm   

misia0101 dobrze ze masz te rozmowe, moze sie cos "wyklaruje", zawsze jest jeszcze opcja przetestowania dziecka w innej, zupelnie neutralnej szkole. Zwracasz sie o to z prosba do dyrektora danej szkoly.
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
pro_myk5 
Poczatkujacy
pro_myk5

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 49
Wysłany: Wto Gru 04, 2012 10:37 pm   

Bronka napisał/a:
misia0101 dobrze ze masz te rozmowe, moze sie cos "wyklaruje", zawsze jest jeszcze opcja przetestowania dziecka w innej, zupelnie neutralnej szkole. Zwracasz sie o to z prosba do dyrektora danej szkoly.


Mnie sie wydaje, ze najskuteczniej jest zwrocic sie prywatnie do psychologa dzieciecego (wyspecjalizowanego w ocenie rozwoju). Tak swego czasu zrobilismy z naszym najstarszym synem. Owszem, kosztuje to troche, ale skuteczne bylo! Synus z pania sie swietnie bawil, kobieta sporzadzila raport i wraz z nami udala sie na rozmowe do szkoly celem okreslenia planu dzialania.
Szkola nie miala podstaw, by podwazac opinie specjalisty, a nam dalej wmawiac, ze to TYLKO nam sie tak wydaje :021:

Bylo to juz dobrych pare lat temu i wtedy faktycznie jedynym wyjsciem bylo przeniesienie syna do wyzszej klasy. Teraz wiem, ze nie bylo to najlepsze rozwiazanie z wielu przyczyn (chocby tej, ze szkole srednia tez rozpoczal wczesniej). Obecnie jednak wszystkie (??) szkoly powinny dysponowac poszerzonym materialem w danej klasie.

Pani psycholog, ktora nam wtedy pomogla operuje na polnocy NL. Misia, jezeli potrzebny bylby namiar, prosze o kontakt na priv :)
 
 
misia0101 
Super gaduła


Pomogła: 6 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 22 Mar 2011
Posty: 368
Skąd: Bikinibroek
Wysłany: Czw Gru 20, 2012 7:18 pm   

W szkole nic się nie zminiło. Kolejne dziecko zostało zabrane przez rodziców i przeniesione do innej placówki. My jesteśmy już po wstępnych rozmowach w 3 innych szkołach, niestety okazuje się ze system edukacji w NL dla takich dzieci jak mój syn jest nieodpowiedni (jakkolwiek by to dla was dziwnie nie zabrzmiało). Przykład: dyrektor szkoły (najbliżej w porównaniu z obecną qua odległość w km) spojrzał na mnie zaskoczony i zapytał czy to ważne dla nas jak wysokie IQ ma nasze dziecko :/ papę rozdziawiłam na to pytanie bo słów mi zabrakło. Trochę dalej (8km od nas) jest szkoła w bogatej dzielnicy, już na wejściu do niej i po rozmowie wstępnej mój syn był zakochany w ichnim laboratorium (co się rzadko widuje w basisschool) . Pani dyrektor czeka z otwartymi rękoma na moje dzieciaki! + Okazało się że istnieje szkoła w moim mieście z programem Leonardo. Niestety prawie 20km w jedną strone- finansowo nie możliwe, nie na dzień dzisiejszy.

Może się komuś przyda:
- podjęliśmy decyzję aby jeszcze więcej uwagi i zajęc (wspólnie ze mną) dawać dzieciom. robimy więcej eksperymentów w domu etc.
- zamówiłam na próbę miesięcznik TALENT dla dzieci uzdolnionych. Na razie jestem pod wrażeniem że taka lektura istnieje dla rodziców! Naprawde specjalistyczna.
_________________
Ik Ben Er Klaar Voor.... trochę żółtego koloru na tym wiecznie szarym forum.
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Czw Gru 20, 2012 9:07 pm   

misia0101 napisał/a:
- zamówiłam na próbę miesięcznik TALENT dla dzieci uzdolnionych. Na razie jestem pod wrażeniem że taka lektura istnieje dla rodziców! Naprawde specjalistyczna.


Podałabyś namiary? Rozumiem że w sklepach jest niedostępne?
_________________
"Mam tylko jedno skrzydło
To prawie tak jak anioł"
 
 
misia0101 
Super gaduła


Pomogła: 6 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 22 Mar 2011
Posty: 368
Skąd: Bikinibroek
Wysłany: Pią Gru 21, 2012 8:57 am   

http://www.tijdschrift-ta...hp?url=calendar
_________________
Ik Ben Er Klaar Voor.... trochę żółtego koloru na tym wiecznie szarym forum.
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Pią Gru 21, 2012 1:19 pm   

Dziękuję :) Niestety jako nie autor tematu nie mogę kliknąć "pomógła".
_________________
"Mam tylko jedno skrzydło
To prawie tak jak anioł"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group