NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Samodzielne utrzymanie się na studiach
Autor Wiadomość
venominus
Poczatkujacy

Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 2
Wysłany: Wto Lip 16, 2013 2:43 pm   Samodzielne utrzymanie się na studiach

Czy jest możliwe, aby samemu utrzymać się na studiach, bez żadnej pomocy od rodziców? Patrzyłem na plany zajęć i na uczelni spędza się około 7 godzin dziennie, a żeby się utrzymać to trzeba mieć te 900 euro miesięcznie. Trudno jest znaleźć pracę na kontrakt dla studentów, żeby pracować tak z 60-100 godzin miesięcznie? Czy trudno jest pogodzić pracę z uczeniem się? Angielski znam biegle, a niderlandzki za rok będę znał w stopniu komunikatywnym. Za rok piszę maturę i nie wiem, czy zostać w Polsce i tu kończyć studia, czy wyjechać do Holandii. Największym problemem jest utrzymanie się, więc chętnie posłucham tych co studiowali w Holandii bez pomocy od rodziców.
Ostatnio zmieniony przez venominus Wto Lip 16, 2013 2:44 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
White Queen
Poczatkujacy

Dołączył: 10 Maj 2013
Posty: 3
Wysłany: Wto Lip 16, 2013 3:54 pm   

Ja wprawdzie sama sie nie musze utrzymywac ale moge cos od siebie dodac. Jezeli chodzi o polaczenie studiow i pracy to patrzac na swoj kierunek byloby ciezko wyrobic tyle godzin w miesiacu ile napisales. U mnie bylo strasznie duzo projektow i generalnie trzeba bylo poswiecac dosc sporo swojego wlasnego czasu na to zeby sie z wszystkim wyrobic w terminach. Jezeli znasz jezyk w stopniu komunikatywnym to ze znalezieniem dorywczej pracy nie powinno byc problemu. Jezeli wyrabiasz odpowiednia ilosc godzin miesiecznie to mozesz starac sie o stypendium (i przynajmniej u mnie na UT jest to spora kwota bo bodajze ok 500 eur).
 
 
venominus
Poczatkujacy

Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 2
Wysłany: Wto Lip 16, 2013 11:36 pm   

Z tego co liczę, to dałbym radę.
Uitwonend
Basisbeurs € 272,46
Aanvullende beurs € 250,33
Collegegeldkrediet € 147,58
Nie brałbym lenen na 300 euro, tylko ten collegegelddrediet, to nie musiałbym po studiach, aż tyle spłacać.
Do tego bym pracował w weekendy po załóżmy 10h na kontrakcie, w miesiącu jest 40h, słyszałem, że studenci zarabiają 7 euro/h, więc wychodzi 280 euro. Razem 949 euro, więc w teorii by starczyło na utrzymanie. Czekam na opinie studiujących :) .
Ostatnio zmieniony przez venominus Wto Lip 16, 2013 11:39 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Metec
Gaduła

Dołączył: 26 Gru 2012
Posty: 111
Wysłany: Śro Lip 31, 2013 12:01 pm   

Studenci nie maja osobnej stawki godzinne, to zalezy od Twojego wieku. Bez pozyczki ciezko sie utrzymac samemu (da sie, ale jest ciezko ;) ) a wysokosc pozyczki mozesz zmieniac kazdego miesiaca, wiec jak Ci zabraknie zawsze mozesz troche wiecej pozyczyc apotem znowu obnizyc. Pracowac w tygodniu 10h dasz rade spokojnie, tylko zapominasz o jednej bardzo waznej rzeczy:

od stycznia 2014 obywatel UE ktory w Holandii chce sie starac o dofinansowanie od DUO MUSI pracowac minimalnie 56 godzin miesiecznie. Wiec srednia na tydzien wychodzi duzo wyzsza niz 10h (14h). Wciaz moim zdaniem do zrobienia, ale musisz to dobrze przemyslec bo nie wiem ile czasu osobiscie potrzebujesz np na nauke.

Bez tych 56h w miesiecu nie dostaniesz grosza od DUO i jeszcze dostaniesz kare za uzywanie OV :P

PS. Mowie jako student ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group