NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przepisy budowlane!!
Autor Wiadomość
koszutka 
Poczatkujacy
Basha

Dołączyła: 20 Kwi 2010
Posty: 7
Skąd: Eindhoven
  Wysłany: Wto Lis 17, 2015 9:33 am   Przepisy budowlane!!

Witam :)

Chcę zrobić przybudówkę przy własnym domu, która miałaby być docelowo miejscem mojej pracy zawodowej. Czy jest wogóle taka możliwość?

1. Czy przepisy pozwalają, aby np. gabinet kosmetyczny był osobnym lokalem z osobnym wejściem, jednak przynależącym do własnościowego budynku mieszkalnego??

2. Jakie są wymogi, aby wybudować taką przybudówkę?? Projekt, odbiór gdzie, u kogo??

Jeśli macie informacje nt. temat, dajcie znać... Wszystkie konkretne i pewne informacje mile widziane :) Pozdrawiam...

Basha
_________________
Basha
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Wto Lis 17, 2015 10:15 am   

Nawet jesli dom jest wlasnosciowy, powinnas zaczac od uzyskania pozwoleniu ze swojej Gemeente jak rowniez zapytac o zgode sasiadow .

w linku przydatne informacje
https://www.eigenhuis.nl/huis-verbouwen/
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
koszutka 
Poczatkujacy
Basha

Dołączyła: 20 Kwi 2010
Posty: 7
Skąd: Eindhoven
Wysłany: Śro Gru 02, 2015 3:11 pm   

Dzięki wielkie za info :) Zgłoszę się najpierw do gminy, w takim razie...
_________________
Basha
 
 
T_om 
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 9
Wysłany: Pon Sty 25, 2016 7:45 am   

koszutka napisał/a:
Dzięki wielkie za info :) Zgłoszę się najpierw do gminy, w takim razie...


Witam,

Mnie też niedługo będzie interesował ten temat.
Masz już może jakieś informacje jak to wygląda w praktyce, czego żądają i jakie są mniej więcej koszty wszystkich tych wymogów?

z góry dzięki za odpowiedź.

pozdr.
 
 
koszutka 
Poczatkujacy
Basha

Dołączyła: 20 Kwi 2010
Posty: 7
Skąd: Eindhoven
Wysłany: Pon Sty 25, 2016 8:38 pm   

T_om napisał/a:
koszutka napisał/a:
Dzięki wielkie za info :) Zgłoszę się najpierw do gminy, w takim razie...


Witam,

Mnie też niedługo będzie interesował ten temat.
Masz już może jakieś informacje jak to wygląda w praktyce, czego żądają i jakie są mniej więcej koszty wszystkich tych wymogów?

z góry dzięki za odpowiedź.

pozdr.


Witam. Jeszcze nic nie wiem, bo się nie dowiadywałam... Zastanawiam się też jeszcze nad tym pomysłem. Jeżeli się zdecyduję i będę miała info, to dam znać :)

Pozdrowienia
_________________
Basha
 
 
T_om 
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 9
Wysłany: Śro Sty 27, 2016 10:30 am   

OK, to napiszę, co już wiemy. Może przyda się to Tobie albo innym.
Pytałem w gemeente. U nas (Roosendaal) na zrobienie gabinetu w lub przy domu nie trzeba dodatkowych pozwoleń. Musisz tylko przestrzegać kilku reguł. Np. nie można postawić reklamy (nawet na oknie, ale człowiek z gemeente powiedział, że do np. plakietki bądź niedużej naklejki na drzwiach/oknie nikt się raczej nie przyczepi), musi to być działalność prowadzona samemu - bez pracowników, nie może być uciążliwa dla sąsiadów i środowiska (blokowanie parkingu i dróg dojazdowych przez klientów, brak uciążliwych odpadów itp.), dom musi zachować funkcję mieszkalną, czyli nie możesz przeznaczyć całej powierzchni na działalność.
Dziwne, ale nie ma np. wymogu toalety czy prysznica wewnątrz.
W razie skarg sąsiadów ktoś z gemeente może przyjść i sprawdzić, czy stosujesz się do tych zasad.

My chcemy przy okazji rozbudować istniejącą przybudówkę. I tu zaczynają się większe schody, bo np. u nas taka wielkość, jaka nas interesuje nie zgadza się z zaktualizowanym planem przestrzennym, ale to jeszcze nie znaczy, że się nie da. Musimy przygotować projekt i wystąpić o pozwolenie. (to koszuje - nie wiem jeszcze ile)
Projekt musi być przygotowany w skali (tak to ujęli) i być dorysowany do już istniejącego planu domu.
Potem czekanie na odp. Jeśli będzie wstępna zgoda, musisz przedstawić dokładny plan przebudowy z uwzględnieniem kolorów i materiałów zewnętrznej strony budynku.
Potem znowu czekasz na odpowiedź. Ludzie z gemeente analizują to, sprawdzają, czy pasuje do okolicy itp. i wydają zgodę. Możesz budować.

Pytaliśmy architekta. Dostaliśmy ofertę (jeszcze do negocjacji, bo widzę, że uwzglądnił sporo więcej niż potrzebujemy) na trochę ponad 2 tys. (+BTW oczywiscie).
W tej ofercie jest pilotowanie całości przez niego od poczatku do końca, czyli architekt kompletuje wszystkie potrzebne plany, dokumenty itp., przygotowuje projekt wstępny i składa go z wnioskiem o pozwolenie do gemeente. Potem, o ile jest zgoda, robi projekt ostateczny i znowu go dostarcza do nich.
Dodatkowo są koszty "legeskosten" i (podobno czasami) "sondering" - nie wiem jeszcze co to dokładnie jest i ile się płaci.

Czas - do kilku miesięcy, bo za każdym razem gemeente ma podobno do 8 tyg. na odpowiedź.

Co do ewentualnego projektu - my najpierw rozmawialiśmy z architektem. Powiedzieliśmy, że chcemy rozbudować dobudówkę i zrobić tam gabinet, więc w odpowiedzi dostaliśmy ofertę na budowę gabinetu łącznie z projektem wszystkich przyłączy, kanalizacji, podziałem wnętrza, materiałami na zewnątrz i wewnątrz, podłogami itp. Nie potrzebujesz tego (sprawdź najpierw w gemeente). Według informacji z gminy potrzebujemy tylko wymiary i wygląd zewnętrzny. Co będzie w środku ich nie interesuje.
Dlatego proponuję zacząć od nich, dowiedzieć się, czy nie mają specjalnych wymagań i dopiero potem ewentualnie robić projekt - projekt szopki lub garażu jest sporo tańszy niż gabinetu ;)
Przed nami jeszcze spotkanie z architektem i negocjacje ceny od początku - abo zmiana projektanta.

pozdrawiam.


P.S. Oczywiście po skończeniu budowy gemeente kontroluje, czy wszystko zgadza się z projektem. Jak to pracownik ujął: czy np. budynek nie ma 4 metrów wysokości, a na projekcie było 3,5.
Ostatnio zmieniony przez T_om Śro Sty 27, 2016 10:37 am, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Śro Sty 27, 2016 10:45 am   

T_om,

legeskosten = opłaty urzędowe
sondering = to metoda mierzenia czy ziemia jest w stanie unieść dodatkowy ciężar (nie wiem jak jest po polsku_

Powodzenia!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group