NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Panicelinka
Wto Cze 13, 2017 1:27 pm
Rozliczenie 2015 /2016
Autor Wiadomość
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Mar 06, 2016 5:44 pm   

aaa2016, np tu ale zy to napewno bez loginow , nr BECON i innych to nie wiem na 100%
www.elseviernextens.nl/winkel
www.softwarepakketten.nl
itd
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
randkowicz 
Poczatkujacy
Randkowicz

Dołączył: 02 Mar 2016
Posty: 5
Skąd: Holandia
Wysłany: Nie Mar 06, 2016 7:18 pm   

Hera napisał/a:

Obawiam się że sam sobie z tym nieporadzisz mimo najszczerszych chęci.

Nie poradzę sobie z holenderskim i zawsze ktoś to dla mnie robił. Natomiast ze stroną polską to jest proste do zrobienia poprzez internet. Dla wielu ludzi bardzo proste będzie przez brak dochodów w Polsce i wpisywanie same zera w odpowiednich miejscach. Jest bardzo dużo instrukcji obsługi.
Np tu: http://www.pitonline.pl/dochody-z-holandii/
Tu też instrukcja i przez tą stronę można też złożyć od razu pita: http://www.e-pity.pl/abc_...laracje/pit_36/
W internecie jest wystarczająco informacji by radzić sobie samemu. Dla wielu osób nie będzie to fajna sytuacja musieć osobno opłacić biuro w Polsce i osobno te od rozliczeń w Holandii. Ja przynajmniej tę część Polską chcę zrobić samemu.
Dzięki temu jest już jasne wszystko: http://www.podatki.egospo...jna,1,69,1.html
Jak się przelicza tę walutę też. Tylko z tego wynika, że będzie dużo liczenia i sprawdzania.
Trzeba dodać na podstawie przelewów na konto, wtedy znamy daty i kwoty. Jak znamy daty i kwoty to jeszcze musimy sprawdzać jaki był kurs euro dzień wcześniej wg NBP.
Masakra....
A nawet opłacając dodatkowych księgowych, to i tak mamy taką pracę dodatkową jak pościągać wyciągi z konta lub poznajdować wszystkie solarisy z roku. Bo inaczej ten księgowy/księgowa nic dla nas zrobić nie będzie mógł. A jak będzie mógł to za całą tą arytmetykę będzie trzeba ładnie zapłacić zapewne, bo to nie jest na 5 minut roboty.
Także bardzo kłopotliwie od tego roku....
Jedno czego jeszcze nie wiem, to: czy to pismo: zaświadczenie o dochodach za rok 2015, podatnik zagraniczny kwalifikujący się do ulg - to jest ta część, której nie da się zrobić przez internet czy pocztą? trzeba być w Urzędzie Skarbowym w Polsce z tego powodu? Bo same pity to można przez neta, ale to?
Ostatnio zmieniony przez randkowicz Nie Mar 06, 2016 7:19 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Nie Mar 06, 2016 8:57 pm   

dzidek89 napisał/a:
Piszę w sprawie rozliczenia za 2015r.
Pracowałem w Holandii 5 miesięcy gdzie nie byłem zameldowany zarobilem ok 8000 EUR, dodatkowo otrzymałem dochody z polski z umowy o pracę (15000 zł). Moje dochody z NL były mniejsze niż 90%. Wysłałem wiadomości do kilku biur z prośbą o wyliczenie kwoty zwrotu itp. Otrzymałem odpowiedzi, że wyszła mi dopłata 240 EUR i że muszę sie rozliczyć do końca kwietnia. Mam w związku z tym kilka pytań:

Co w sytuacji gdy sie nie rozliczę?
Czy otrzymam jakieś wezwanie do rozliczenia, czy od razu dostanę karę?
Czy termin koniec kwietnia jest ostateczny? (słyszałem, że mozna sie rozliczać do kilku lat, nie wiem ile w tym prawdy)

Z góry dziękuję za odpowiedz.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Nie Mar 06, 2016 9:29 pm   

dzidek89,

Cytat:
Czas będzie do 1 maja.

Jeśli potrzebujesz więcej czasu, wypełnij ten formularz: http://www.belastingdiens...omstenbelasting

Dostaniesz czas do 1 września.


Otrzymasz wezwanie, co do kar nie wiem.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 8:16 am   

EDIT 3:
EDIT3:

Program się pojawił pierwszego marca.

Nie jest to właściwie program, tak jak kiedyś, który można ściągnąć, tylko aplikacja on-line.

Znajdziesz aplikacje tutaj:

https://mijn.belastingdienst.nl/mbd-pmb/

Logujesz się przez wpisanie DigID, potem w Menu na górze wybieramy Inkomstenbelasting, po lewej 2015, i tam znajdziemy rozliczenie (aangifte).

Program ściąga większość danych sam, (np. pokazują stany wszystkich moich kont grrr), jaaropgaves itd.

Jako przedsiębiorca musiałem wpisać większość danych sam, bo przecież co rok sytuacja się zmienia, i tu brakuje mi trochę starego "programu", gdzie można było się "pobawić" kwotami i zapisać różne profile. Teraz wszystko zależy od DigID.

Dla "zwyczajnej" rozliczającej osoby się, która przez rok pracuje w tej samej firmie to tylko ułatwienie. Program sam wypełnia dane, podpisujesz się przez DigID i koniec.

W Menu po lewej na dole możesz zapisać rozliczenie, wydrukować je i zanieść do księgowej przed rozliczeniem się itd., czyli najlepiej od razu nie wysyłać, chyba że jesteś 100% pewny. :D

Najbardziej podstępne są dodatkowe pytania, które są sformułowane w "trudnym" holenderskim. Ogólnie wszystkie zaznacza się zazwyczaj na nie ;) , ale dla tych nie znających całkowicie holenderskiego, radzę udać się do księgowej.

Czas będzie do 1 maja.
Ostatnio zmieniony przez GeraltRivia Pon Mar 07, 2016 8:24 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Fegelein
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 395
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 11:23 am   

Wypełniłem swój formularz, ale niektóre pytania mnie dobiły np. wykazywanie czy ma się dochody (fizyczne) w domu w większej wartości niż €520 LOL.

Widziałem też pytanie o przewidywane wydatki w 2016 - Uitgeven chyba tak się to nazywało.
Chodziło o wydatki medyczne gdyż można je odliczyć - jeśli przewiduję wydatki np. na sprowadzany sprzęt z USA za kilkaset euro to wpisywać czy nie?
 
 
xenon 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 238
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 12:36 pm   

Witam
GeraltRivia napisał/a:
Program ściąga większość danych sam, (np. pokazują stany wszystkich moich kont

czyli
1-belasting automatycznie zna stan naszych oszczednosci?
2-ksiegowa nas rozliczajaca tez to widzi?
3-belasting/ksiegowa widza,ze mamy konto w dwoch bankach i oszczednosci jezeli jakies posiadamy
Pamietam jak kiedys kolega wynajmowal mieszkanie od osoby prywatnej ktora kazala sobie pieniadze wplacac na dwa konta czesto je zmieniajac.myslalem,ze do belastingu podane ma jedno a reszte ukrywa.
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 2:09 pm   

Tak, widzi. Bo jak masz więcej niż 21.000 € na koncie to płacisz 1,2 % podatku.
 
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 3:43 pm   

xenon,

Tak, zreszta to juz bylo w tamtym roku. Smieszne momenty kiedy pomagalem znajomej "zawsze splukana" z rozliczeniem, a okazalo sie ze ma 10.000e na koncie :D :081:
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 3:56 pm   

Wychodzi na to, że najlepsza jest skarpeta. Tam belasting nie ma wglądu.
 
 
 
xenon 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 238
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 6:00 pm   

wigru napisał/a:
Tak, widzi. Bo jak masz więcej niż 21.000 € na koncie to płacisz 1,2 % podatku.

czyli
1.do 20999 nie placimy podatku, a od 21000 placimy 1,2% ale od nadwyzki czy od całosci
2.jezeli obecnie w ABN Amro "Jaarrente tot wel 0,90%" to wychodzi ,że powyżej 21000 zaczynamy tracić na trzymaniu pieniedzy w banku?
3.a ja zawsze myslalem,ze dopoki nie zaniose do ksiegowej wyciagu z banku to ona nie wie co i jak :037:
4.to gdzie tu ochrona danych osobowa jak ksiegowa widzi wszystkie nasze oszczednosci.
wigru napisał/a:
Wychodzi na to, że najlepsza jest skarpeta. Tam belasting nie ma wglądu.

to juz wiem czemu Holendrzy trzymaja nadmiar pieniedzy na kontach rodzicow-stracili by nie ktore dodatki
GeraltRivia napisał/a:
Tak, zreszta to juz bylo w tamtym roku. Smieszne momenty kiedy pomagalem znajomej "zawsze splukana" z rozliczeniem, a okazalo sie ze ma 10.000e na koncie

tak zawsze bylo Ci co najbardziej placza najwiecej maja.Mam kolege co palcze u ksiegowej co roku bo liczy na korting a w Polsce dom buduje taki,ze jak zobaczylem zdjecia to :119:
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 6:33 pm   

xenon napisał/a:
1.do 20999 nie placimy podatku, a od 21000 placimy 1,2% ale od nadwyzki czy od całosci
Od nadwyżki do 100.000 €. Potem jest jeszcze więcej. http://financieel.infonu....017-omlaag.html

xenon napisał/a:
2.jezeli obecnie w ABN Amro "Jaarrente tot wel 0,90%" to wychodzi ,że powyżej 21000 zaczynamy tracić na trzymaniu pieniedzy w banku?
Tak, a np. w bankach szwajcarskich od zeszłego roku jest stopa procentowa -0,25% więc jak chcesz trzymać u nich to jeszcze musisz im dopłacić. Holendrzy wychodzą z założenia, że pieniądz ma robić pieniądz a nie leżeć na koncie. Dlatego lepiej jest w coś zainwestować, nie płacisz podatku, gospodarka się kręci.

xenon napisał/a:
3.a ja zawsze myslalem,ze dopoki nie zaniose do ksiegowej wyciagu z banku to ona nie wie co i jak :037:
Jak jej nie dasz DigiD-u to nie widzi.

xenon napisał/a:
4.to gdzie tu ochrona danych osobowa jak ksiegowa widzi wszystkie nasze oszczednosci.
Dlatego nie ufam żadnym księgowym w stylu "pani Krysia z ulicy X". Dając DigiD może sprawdzić u Ciebie wszystko.
 
 
 
xenon 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 238
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 7:32 pm   

no ale ksiegowi nie maja naszego( klientow) Digid to skad maja takie dane? Nie rozumie tego.Czyli ksiegowi rozliczaja nas bez naszego Digid to skad wiedza jakie mamy oszczednosci.
Czy te 21000 to na osobe czy na rodzine?
Ostatnio zmieniony przez xenon Pon Mar 07, 2016 7:34 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zielaczysko 
Gaduła
Zielaczysko


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 26 Kwi 2008
Posty: 108
Skąd: Łódz-Den Haag;)
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 9:57 pm   

Ja wlasnie zakonczylem samodzielne rozliczenie :029: .
Troszke tego bylo ale juz po "bolu" :033: .
Kaska za ksiegowa w kieszeni i zwrocik nawet,nawet...
Polecam :083: .

Mam pytanie odnosie rozliczenia mojej dziewczyny.
Posiada jaaropgave za 2015 z biura pracy ,oraz rowniez wystawiony na 2015 dokument za "zalegle" pieniazki od bylego pracodawcy (Kleurtabel - 2/groen).
Czy wypelniajac aplikacje nalezy to jakos rozgraniczyc , czy wszystko razem?
_________________
Zło zawsze powraca.........................
 
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Wto Mar 08, 2016 7:25 am   

Witam,

Jesli dana osoba pracowala przez caly rok w NL i miala 2 pracodawcow to rozliczenie bedzie proste ?

Oczywiscie dana osoba posiada zameldowanie w NL
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group