NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Panicelinka
Wto Cze 13, 2017 1:27 pm
Rozliczenie 2015 /2016
Autor Wiadomość
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Wto Mar 08, 2016 7:49 am   

xenon,
Co do pytania 2. do od paru lat bardzo aktualna dyskusja w Holandii, trzeba doplacac teraz wlasciwie za trzymanie pieniedzy na banku, bo oprocentowanie jest nizsze niz podatek. Pod koniec roku nawet niektorzy ludzi wybieraja co dziennie z 1000,- zeby na kontach spasc ponizej ta granice 21.000. Inni, ktorzy maja np. 100.000 oszczednosci, nie wiedza co z tym robic. Przekazanie/Darownizna dla rodziny jest strasznie drogo opodatkowana, a nie kazdy (a wlasciwie wiekszosc) ludzi nie jest inwestorem, aby grac na gieldzie czy inwestowac w firmy. Ludzie trzymaja wiec oszczednosci, podatkowy i bardzo niska inflacja je zjada, a w miedzy czasie ekonomia stoi, a fundusze emerytalne zaczynaja padac, bo potrzebuja przeciez zyski z oprocentowania, ktorych nie ma.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Wto Mar 08, 2016 7:52 am   

Beny.rac napisał/a:
Witam,

Jesli dana osoba pracowala przez caly rok w NL i miala 2 pracodawcow to rozliczenie bedzie proste ?

Oczywiscie dana osoba posiada zameldowanie w NL


O ile nie zameldowala sie w danym roku (bo wtedy chyba dalej potrzebny jest formularz M), to wtedy aplikacja powinna sama zaladowac tych 2 pracodawcow, wystarczy tylko sprawdzic czy dane w programie zgadzaja sie z danymi na jaaropgaves.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Wto Mar 08, 2016 7:54 am   

zielaczysko napisał/a:

Mam pytanie odnosie rozliczenia mojej dziewczyny.
Posiada jaaropgave za 2015 z biura pracy ,oraz rowniez wystawiony na 2015 dokument za "zalegle" pieniazki od bylego pracodawcy (Kleurtabel - 2/groen).
Czy wypelniajac aplikacje nalezy to jakos rozgraniczyc , czy wszystko razem?


Sprawdz najpierw jak aplikacja sama wczyta te dane, porownaj z jaaropgave. Jesli ten dokument za 2015 nie zostal automatycznie dodany, mozesz sam go dodac. Jaaropgave z biura pracy powinno sie zgadzac.
 
 
xenon 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 238
Wysłany: Wto Mar 08, 2016 2:37 pm   

GeraltRivia, Myslalem,ze czegos nie rozumie.Dzieki za wyjasnienie.
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Wto Mar 08, 2016 8:25 pm   

Co mozna odliczyc od podatku w NL np nauke jezyka hol tzn kursy jezykowe placone z wlasnej kieszeni ?

Psss
Chyba znowu bedzie doplata ... :021:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Fegelein
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 395
Wysłany: Wto Mar 08, 2016 8:56 pm   

Kursy tylko powyżej 500 ojro z tego co pamiętam. Z tego zwracają około połowy.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Śro Mar 09, 2016 5:31 am   

Beny.rac,

Tak, kurs jezyka tak:

http://www.belastingdiens...re_studiekosten

Ale laptop na kurs juz nie:

http://www.belastingdiens...re_studiekosten

A prog juz obnizyli do 250e, tez nie wiedzialem:

Voor de aftrek van studiekosten geldt een drempel van € 250 (vóór 2013 was dat € 500). De aftrekbare kosten boven de drempel mag u aftrekken tot maximaal € 15.000.
 
 
chrris 
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Lut 2016
Posty: 6
Wysłany: Śro Mar 09, 2016 4:38 pm   

Czytałem dużo na ten temat i chciałbym się upewnić.

Chodzi o rozliczenie się z PL US

Pracowałem w NL (10 tygodni) oraz w PL.
1. Powinienem wybrać PIT36 i PIT ZG ?
Wypłata w NL była co tydzień.
2. Powinienem każdego solarisa (wypłatę) przeliczyć po kursie (jakim? średnim?) tamtego dnia i zsumować do rozliczenia?
Na logikę rozliczanie się w PL to podwójne płacenie podatku...
3. Jaką ulgę można zastosować i jak to się robi? (czytałem o uldze abolicyjnej i jakieś odliczenie proporcjonalne)
4. Przysługuje mi "30% diety zagranicznej za każdy dzień przebywania za granicą w stosunku pracy"?
Liczę bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek o pomoc.

EDIT: Może mi ktoś wytłumaczyć co to jest "ET-uitruil huisvesting"?
Ostatnio zmieniony przez chrris Śro Mar 09, 2016 5:08 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
dues2712 
Poczatkujacy

Dołączył: 09 Mar 2016
Posty: 3
Wysłany: Śro Mar 09, 2016 6:16 pm   

Właśnie wypełniłem formularz na telefonie, wszystko już miałem wypełnione i bardzo prosto poszło, ale mam jedno pytanie, czy zasiłek zorgtoeslag powinienem dopisać do tego formularza, jeśli nic tam o nim nie znalazłem?
_________________
Semper Paratus
Ostatnio zmieniony przez dues2712 Śro Mar 09, 2016 6:17 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Śro Mar 09, 2016 8:17 pm   

dues2712 napisał/a:
Właśnie wypełniłem formularz na telefonie, wszystko już miałem wypełnione i bardzo prosto poszło, ale mam jedno pytanie, czy zasiłek zorgtoeslag powinienem dopisać do tego formularza, jeśli nic tam o nim nie znalazłem?


nie, jak rozliczasz podatek za zeszly rok, to nie ujmujesz w rozliczeniu Zorgtoeslag. ZT to inna bajka
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
dues2712 
Poczatkujacy

Dołączył: 09 Mar 2016
Posty: 3
Wysłany: Śro Mar 09, 2016 10:10 pm   

Super dziękuję za pomoc. Jeszcze jedno pytanie odnośnie partnera fiskalnego. Mieszkamy razem z narzeczoną pod jednym adresem, a jesteśmy pod nim zameldowani od listopada. Czy musimy się rozliczać razem czy możemy osobno? Nie mamy dzieci ani nie jesteśmy nigdzie zarejestrowani jako para.
_________________
Semper Paratus
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Czw Mar 10, 2016 12:11 am   

dues2712 napisał/a:
Czy musimy się rozliczać razem czy możemy osobno?


Nie musicie sie wspolnie rozliczac .To nie jest przymusowe .
ps,
Czasem wspolne rozliczenie sie z partnerem fiskalnym jest korzystne jednak, by te opcje zastosowac trzeba mieszkac/byc zameldowanym pod jednym adresem szesc miesiecy.
 
 
patryk36 
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Sty 2016
Posty: 9
Wysłany: Sob Mar 12, 2016 8:54 pm   

Jeśli będe sie rozliczał za 2015 rok i posiadam własny dom w polsce,ale mieszka od kilku lat w nl wraz z zona i dziecmi,czy to ze ma wlasny dom w pl bedzie miało jakis negatywny wpłayw na moje rozlicznie moja zona obecnie nie pracuje bo mamy dziecko niepełnosprawne co porzebuje 24 godzinnej opieki:np ze moge dostan mniejsze rozliczenie ,,albe ze balasting bedzie chciał jakies papiery odemnie ze posiadam dom w pl itd.
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Sob Mar 12, 2016 9:21 pm   

patryk36,
Byl na forum temat, ale nie moge go znalezc , a w ktorym bylo podane ,ze jesli wartosc nieruchomosci nie przekracza +- 40 tysiecy euro wowczs nie trzeba tego podawac w zeznaniu podatkowym, ale to powiedzmy od zeszlego roku moglo sie zmienic. zerknij co pisza na ten temat w belastingu
http://www.belastingdiens...ingen/2e_woning

Cytat:
Wiec tak, jezeli wybierze sie forme obowiazkowego rozliczenia podatkowego w Holandii, to nalezaloby ujawnic posiadanie np. domu w Polsce,czy tez innym kraju. I trzeba placic podatek. Tak samo dotyczy posiadania np. lokaty pienieznej w banku i innych rzeczy.


z tego tematu
http://www.niedziela.nl/forum/viewtopic.php?t=777
 
 
patryk36 
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Sty 2016
Posty: 9
Wysłany: Sob Mar 12, 2016 9:47 pm   

ok dzieki za info :039:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group