NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Panicelinka
Wto Cze 13, 2017 1:27 pm
Rozliczenie 2015 /2016
Autor Wiadomość
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Nie Mar 13, 2016 11:14 pm   

Pytajnik napisał/a:

Partner podatkowy

Witam wszystkich.

Dzieki temu forum zalatwilam wiele spraw, tak bardzo nowych dla mnie. Dzieki za jasne informacje.

Do rzeczy.

Od nowego roku mam nowy kontrakt na mieszkanie podzielony na netto i brutto.
Jestem samotna matka z dzieckiem.
Mam zapewne dla Was dziwne pytaniem ale prosze o pomoc-duzo rzeczy tu jeszcze jest dla mnie nowoscia....
Czy dziecko jest partnerem podatkowym?
Czy wypelniajac wniosek o dodatek do wynajmu mam zaznaczyc rubryke "tak" i dalej date urodzenia dziecka i dochody zero, czy klikam "nie" w rubryce partnera i tym samym nie mam dodatku, bo przekraczam dochod dla samotnych?

Dziekuje za pomoc.
Jesli gdzies juz jest na forum podobny temat prosze o link, bo szukalam caly wieczor i nic. Moglam tez jednak gdzies go ominac...
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Pon Mar 14, 2016 10:44 am   

Pytajnik
http://www.belastingdiens..._toeslagpartner
Z tego, co wyczytałam, to aby Twoje dziecko moglo być Twoim partnerem fiskalnym musicie oboje mieć więcej niż 27 lat
Ik woon samen met een familielid

Woont u samen met een kind of kleinkind, ouder of grootouder, broer of zus? En geldt voor u 1 van de situaties hierboven? Dan bent u ook elkaars toeslagpartner. Als u samenwoont met uw kind of ouder, moet u allebei 27 jaar of ouder zijn. Anders bent u niet elkaars toeslagpartner.
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
Ostatnio zmieniony przez agastepa13 Pon Mar 14, 2016 10:45 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
magdarrr 
Poczatkujacy

Dołączyła: 08 Cze 2015
Posty: 6
Wysłany: Pon Mar 14, 2016 11:49 am   

Czy ktoś spotkał się z sytuacją gdy polski urząd skarbowy odmówił podbicia zaświadczenia o dochodach z polski, tłumacząc to tym, że zaświadczenie jest w euro a urząd ma dane w złotówkach i nie ma obowiązku nic przeliczać bo nie zna kursu? Można to jakoś obejść? Sprawa trafiła już do naczelnika US, bez skutku...
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pon Mar 14, 2016 12:27 pm   

magdarrr napisał/a:
[...] polski urząd skarbowy odmówił podbicia zaświadczenia o dochodach z polski, tłumacząc to tym, że zaświadczenie jest w euro a urząd ma dane w złotówkach [...]

A od kiedy polski US wydaje zaświadczenia w € jak ma dane w złotówkach?
 
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Pon Mar 14, 2016 4:15 pm   

wigru napisał/a:
magdarrr napisał/a:
[...] polski urząd skarbowy odmówił podbicia zaświadczenia o dochodach z polski, tłumacząc to tym, że zaświadczenie jest w euro a urząd ma dane w złotówkach [...]

A od kiedy polski US wydaje zaświadczenia w € jak ma dane w złotówkach?


w porządku wigru masz może i racje. Tylko co zrobić w sytuacji, gdy zaświadczenie, które należy przedstawić w BD wymaga wpisania i potwierdzenia dochodow w euro
http://download.belasting...91z52folpol.pdf
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
Ostatnio zmieniony przez agastepa13 Pon Mar 14, 2016 4:21 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pon Mar 14, 2016 4:20 pm   

agastepa13 napisał/a:
[...] Tylko co zrobić w sytuacji, gdy zaświadczenie, którego wymaga BD wymaga wpisania i potwierdzenia dochodow w euro [...]

Weź to przemnóż przez oficjalny kurs € w NBP w dniu wydania zaświadczenia.
http://www.nbp.pl/home.as...tyka/kursy.html
 
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Pon Mar 14, 2016 4:23 pm   

ok można i tak, tylko jaka jest pewność, ze US w Polsce uzna taki przelicznik i mila Pani w okienku pobije takie zaświadczenie???
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pon Mar 14, 2016 4:25 pm   

Jak Ci nie podbije to się jej zapytaj wg jakiego kursu z jakiego banku masz to przeliczyć? Chyba bardziej oficjalnego banku niż NBP w Polsce nie ma. W końcu to Narodowy Bank Polski...
 
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Pon Mar 14, 2016 4:30 pm   

Wiesz jak jest w Polsce, urzędnicy potrafią być bardziej "papiescy od papieża" i na swój sposób interpretują niektóre sytuacje... dlatego nie dziwi mnie odmowa Pani z okienka.
W tej sytuacji pozostaje czekac, co pan naczelnik zawyrokuje.
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
annab 
Gaduła
zocha

Dołączyła: 20 Lis 2008
Posty: 114
Wysłany: Pon Mar 14, 2016 7:25 pm   

to zaswiadczenia nie wypelnia urzad>
 
 
expekt84
Poczatkujacy

Dołączył: 28 Lut 2014
Posty: 22
Wysłany: Wto Mar 15, 2016 1:12 am   

chrris napisał/a:
Czytałem dużo na ten temat i chciałbym się upewnić.

Chodzi o rozliczenie się z PL US

Pracowałem w NL (10 tygodni) oraz w PL.
1. Powinienem wybrać PIT36 i PIT ZG ?
Wypłata w NL była co tydzień.
2. Powinienem każdego solarisa (wypłatę) przeliczyć po kursie (jakim? średnim?) tamtego dnia i zsumować do rozliczenia?
Na logikę rozliczanie się w PL to podwójne płacenie podatku...
3. Jaką ulgę można zastosować i jak to się robi? (czytałem o uldze abolicyjnej i jakieś odliczenie proporcjonalne)
4. Przysługuje mi "30% diety zagranicznej za każdy dzień przebywania za granicą w stosunku pracy"?
Liczę bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek o pomoc.

EDIT: Może mi ktoś wytłumaczyć co to jest "ET-uitruil huisvesting"?


ehh ludzie skąd u WAS taka pazerność...

idz do biura w PL które rozliczają PITy, zapłać 40 ZŁOTY i masz cacy pit 36 i pit ZG wypełniony......

[ Dodano: Wto Mar 15, 2016 1:28 am ]
A w tym zaświadczeniu http://download.belasting...91z52folpol.pdf

o jakie dochody chodzi ??? w punkcie 4 >>>> Dochody niepodlegające opodatkowaniu w Holandii ???

o te uzyskane w Polsce w 2015 roku ???

czyli jeżeli w roku 2015 pracowałem TYLKO w NL to tam wpisuje wszędzie 0 ??? :119:
Ostatnio zmieniony przez expekt84 Wto Mar 15, 2016 1:27 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Wto Mar 15, 2016 9:41 am   

expekt84,

Jesli nic nie zarobiles w Polsce w 2015, a pracowales w Holandii i nie byles tutaj zameldowany, to tak, wpisujesz 0.

Dlatego tak wazny jest meldunek, bo juz nie trzeba bawic sie w takie rzeczy.
 
 
randkowicz 
Poczatkujacy
Randkowicz

Dołączył: 02 Mar 2016
Posty: 5
Skąd: Holandia
Wysłany: Śro Mar 16, 2016 8:43 pm   

Ale z tego co ja widzę, to jest teraz większy problem. Teraz księgowi w Polsce co zwykle mają doczynienia z rozliczeniami Polskimi, to mają poważny problem z tą sytuacja z Holandii.
Gdyby tylko pracować w Polsce, to oczywiście, że wszystko zrobić może polski księgowy. A zresztą gdyby tylko w Polsce to samemu przez neta można zrobić to samemu w 5 minut.
Ale jeśli chodzi o wpisanie w PIT ZG dochodów z Holandii, to na jakiej podstawie ten księgowy ma to zrobić?
Trzeba by mieć wszystkie solarisy, bo same przelewy z całego roku to nie jest podstawa.
Przelewy są pomniejszone o wakacyjne i urlopowe, które też są naszymi dochodami, tylko mogą być przelewane w innym czasie. Np dużo osób dostanie wakacyjne w czerwcu, które było zbierane w roku 2015 i 2016. Ale mimo, że będzie wypłacone w czerwcu tego roku to jednak ono zostało zarobione w dużym stopniu w 2015 roku, tylko nie było od razu przelewane...
Mało tego, trzeba wliczyć w dochody z roku 2015 zwrot podatku z roku 2014, jako dodatkowy dochód. Mało tego ;) Chodzą po necie dwie wersje: Gdy mam 3 jaaropgaafy z tamtego roku jako podsumowanie wszystkiego, to wystarczy względem daty ich wystawienia sprawdzić kurs NBP euro/pln z dnia poprzedzającego i tyle. Inna wersja: liczy się wszystkie tygodniówki osobno, czyli aż 52 w niektórych przypadkach ;)
A teraz co gdy: taka osoba jak ja nie ma zgromadzonych wszystkich solarisów z tamtego roku...? :] A co z tego jak bym miał, skoro polski księgowy nigdy nie miał z tym doczynienia i nie rozumie holenderskich rozliczeń.
Na razie napisałem do wszystkich czterech biur księgowych/rachunkowych w moim mieście, bo jadę tam za kilka dni i chciałem o tym pogadać, to ani jedna osoba mi nie odpowiedziała.
Wygląda na to, że ich przerasta to, gdy napisałem o wszystkich zawiłościach...
No i jeszcze dodać należy, że zwykle wynagrodzenie jest adekwantne do ilości czasu i pracy na to poświęconej. Więc jeśli księgowy ma siedzieć w tak dużej liczbie dokumentów, jak solarisy z całego roku i wszystko to przeliczać, to wątpię aby zrobił to za 40 zł....
I to dalej nie koniec problemów, bo jak mieć już wypełnione i dobrze złożone pity polskie, to dopiero wtedy można dostać pięczątkę do tego dotatkowego świstka, które dopiero umożliwia rozpoczęcie zwrotu podatku z Holandii. O ile dobrze rozumiem to trzeba być osobiście w swoim urzędzie skarbowym i przez neta się tego zrobić nie da. Natomiast jeśli może być do tego uprawniony księgowy, to musi on za nas się tam udać. Dodatkowe chodzenie też nie będzie chyba się wliczać w tę kwotę 40 zł...
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Śro Mar 16, 2016 9:34 pm   

Księgowy jest właśnie od tego, aby to policzyć. On powinien wiedzieć co, jak, gdzie wpisać, jak przeliczyć. Księgowy pracuje na podstawie dokumentów, które mu przyniesiesz. Jak tego nie ogarnia to zmień księgowego. Za 40 zł to nikt Ci tego nie zrobi, skąd wziąłeś ta cenę?
 
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Czw Mar 17, 2016 6:01 am   

Ludzie o czym Wy piszecie ?

Moja ksiegowa w pl bierze ok 100 zl za rozliczenie Pit 36 / Pit ZG ( jak mnie pamiec nie myli ) i potrzebny jej jest moj arograf za dany rok plus informacja od kiedy do kiedy mialem urlopy .
Zarobki liczy wg sredniego kursu z NBP z danego roku

Psss
Pracuje tylko w Nl , w PL nie mam zadnego dochodu a rozliczam sie z PL US aby nie bylo problemow jak kiedys bede dzial wrocic i kupic np dom w PL za gotowke ...
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group