NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Panicelinka
Wto Cze 13, 2017 1:27 pm
Rozliczenie 2015 /2016
Autor Wiadomość
saszka2323
Poczatkujacy

Dołączył: 22 Mar 2016
Posty: 1
Wysłany: Wto Mar 22, 2016 5:01 pm   

Witam wszystkich.
Ja pracowałam do lipca w NL i dalszą część roku w DE.W polskim US rozliczyła mnie księgowa.Na mój rozum w tym zaświadczeniu muszę wykazać dochody z Niemiec bo one niepodlegają opodatkowaniu w Holandii. Czy tez tak sądzicie? To wszystko jest takie skąplikowane... ehhh
 
 
randkowicz 
Poczatkujacy
Randkowicz

Dołączył: 02 Mar 2016
Posty: 5
Skąd: Holandia
Wysłany: Pią Mar 25, 2016 9:34 am   

Jestem po załatwieniu większości kwestii rozliczenia z polskim urzędem skarbowym. A więc jakie informacje mogą wam się przydać:
Polscy księgowi są w stanie to zrobić, choć nie wiem na ile poprawnie to robią. Obskoczyłem miasto i wiele biur odmówiło mi tego twierdząc, że mają za dużo pracy ale pewnie byli niechętni do tego...
Jedna pani wzięła ode mnie zlecenie i zrobiła to za zaledwie 60 zł.
Dla księgowych jednak nie są ważne wszystkie przelewy i kursy z każdego dnia przelewu a jedynie jaaropgaaf-y.
Mam od niej wypisane ładnie jak to ona liczyła. Więc nawet nie z dnia poprzedzającego a po prostu z ostatniego dnia pracy przez daną agencję lub ostatniego dnia zasiłku.
Zapomniałem jej powiedzieć na temat tego, że dostałem zwrot podatku za rok 2014 w roku 2015 i to też ma się liczyć jako zysk. No więc jest na pewno już źle ;) Ale tak zostało złożone w Urzędzie Skarbowym ;)
Jednak rozumiem teraz, że to nie ma wcale takiego większego znaczenia. Polski Urząd Skarbowy i tak tego nie sprawdza. Nie będą od was brali Jaaropgaaf-ów, by sprawdzić. Zresztą oni nie są przeszkoleni do rozumienia holenderskich papierków i papierków z wszystkich innych krajów świata.
Ważne by to zostało złożone i tyle.
Po złożeniu Pit 36 wraz z ZG dostaniecie od urzędnika skarbowego jeszcze pismo - wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach w Polsce. Wtedy należy uiścić opłatę skarbową 17 zł.
Następnie dowód wpłaty wraz z wypełnionym druczkiem od US oraz tym druczkiem od Belastingdienst - zaświadczenie o dochodach za rok 2015, które jest w języku polskim ale w którym dochody polskie mają być przeliczone na euro.
W tym miejscu zgodnie z tym co niepewnie powiedziała pani księgowa przeliczyłem po kursie NBP z 31 grudnia 2015 roku.
Spytałem czy dobrze to jest zrobione, to pan urzędnik powiedział, że sam nie jest pewien i dla nich ta nowa forma wymyślona przez holenderski Belastingdienst jest po prostu głupia, bo w Polsce powinno być wszystko wypełniane w polskiej walucie. Nie ma się co obawiać jak by się okazało, że wg innego kursu, wtedy urzędnik tylko z boku nanosi poprawkę. Nie ma z tego powodu żadnych wezwań ani kar.
Podbicie tego pisma można mieć dopiero po kilku dniach roboczych. Możecie wybrać: odbiór samodzielny, wysłanie pocztą, upoważnienie kogoś.
Ja wybrałem wysłanie pocztą, gdyż od poniedziałku wielkanocnego znowu będę w Holandii. Wyślą do mojej matki, która później wyśle to do mnie w Holandii.
Znajoma księgowa holenderska teraz mieszka po innej części Holandii niż ja, jeśłi się okaże, że ona musi mieć oryginał a nie kopie/zdjęcie/skan to wtedy muszę jeszcze wysłać to do niej pocztą ;)
Jeśli będzie wychodziło tak, że może się to nie udać zrobić wszystko przed 1 maja, to wtedy samodzielnie lub przez księgową holenderską należy złożyć wniosek aby dało się to przedłużyć do września.
W każdym bądź razie Polski urząd podbije to bez problemu jeśli kwota w euro polskich zarobków zgadza się tak mniej więcej z tym ile na prawdę się zarobiło w Polsce wg przesłanego do nich pitu 11 przez polskiego pracodawcę i tyle.
Cała reszta nie ważne czy jest super poprawnie wypełniona. Bo to dopiero zostanie przekazane do holenderskiego urzędu, który już ma bardzo dokładne dane o nas.
Potwierdzenie zarobków z polski oraz dane holenderskie, które ma belastindienst wystarczą by określić czy było ponad 90% dochodów na terenie holandii i czy przysługują nam z tego powodu ulgi podatkowe.
Co jeszcze ważne: przed wizytą u polskiej księgowej: mieć wszystkie jaaropgaafy oraz terminy urlopów. Czasem się zdarza wersja jaaropgaaf-u bez daty początku i końca pracy.
Tak jak to ja mam jeden od UWV, wówczas należy sobie przypomnieć od kiedy do kiedy to dokładnie było.
To chyba wszystko co najważniejsze :) Mam nadzieję, że pomogłem :)
 
 
adam95
Poczatkujacy

Dołączył: 25 Mar 2016
Posty: 2
Wysłany: Pią Mar 25, 2016 12:06 pm   

Czyli podsumowując, proponujecie żeby rozliczyć pit + ZG przed polskim Urzędem Skarbowym, a jeśli chodzi o rozliczenie w Holandii to zlecić to jakiejś księgowej? Pracowałem w NL miesiąc w wakacje 2015, w Polsce nie pracowałem.

Mam loon: 767, ingehouden loonbelasting 99, verrekende arbeidskorting: 20

i nie wiem co mam z tym zrobić...
 
 
randkowicz 
Poczatkujacy
Randkowicz

Dołączył: 02 Mar 2016
Posty: 5
Skąd: Holandia
Wysłany: Pią Mar 25, 2016 1:36 pm   

W Twoim przypadku to bardzo proste. Nie wydawaj nic pieniędzy i jednocześnie nie dostawaj żadnego zwrotu gdyż w takim przypadku wszystko jest szybkie do zrobienia. Przed polskim urzędem skarbowym albo nic nie robisz albo wypełniasz pit 37 na zero.
Nie przyznajesz się do pracy w Holandii i urząd holenderski zupełnie nic nie chce od osób, które tak mało przepracowały w Holandii.
Nie masz co liczyć na zwrot z Holandii, skoro pracowałeś aż jeden miesiąc. Kiedyś to jeszcze mógłbyś liczyć na mały zastrzyk gotówki ale teraz Holandia pozmieniała tak przepisy, żeby te osoby, które bardzo krótko były w Holandii nie wzięły zwrotu podatku, który potem wędruje do Polski i zasila tamtejszą gospodarkę zamiast holenderską.
Po prostu nic nie rób albo złóż sobie pit-37 na zero i bez wizyty w urzędzie skarbowym tylko przez program, bez wychodzenia z domu :)
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Pią Mar 25, 2016 1:50 pm   

randkowicz napisał/a:
W Twoim przypadku to bardzo proste. Nie wydawaj nic pieniędzy i jednocześnie nie dostawaj żadnego zwrotu gdyż w takim przypadku wszystko jest szybkie do zrobienia.

jesli umieszczasz na forum wypowiedz, to niech bedzie ona czytelna rowniez ,dla innych uzytkownikow, a tak jest bez skladu i ladu :029:
 
 
Joanna22
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Mar 2016
Posty: 1
Wysłany: Sob Mar 26, 2016 2:04 pm   

Witam wszystkich, zajmuję się w Polsce rozliczaniem zeznań podatkowych i mam kilka informacji i pytań.
Rozliczenie PIT-36 + załącznik ZG z dochodów wyłącznie z Holandii przy 1 Jaaropgaaf-ie kosztuje w lubelskim około 40-60 zł. Nie wychodzi tu żaden podatek więc można nie przeliczać diet i ulgi abolicyjnej.
Rozliczenie PIT-36 + załącznik ZG z dochodami w PL + współmałżonek + dzieci kosztuje około 80-120 zł, zależnie od ilości Jaaropgaaf-ów i PIT-11.
Urzędy skarbowe honorują rozliczenie na podstawie Jaaropgaaf-u, przeliczonego wg kursu średnioważonego za 2015 tj. 4,1839 zł. Można odliczyć diety za każdy dzień pobytu w Holandii, ilość dni x 50 euro x30%. Od dochodu przeliczonego na PL można odjąć koszty uzyskania 111,25 zł. lub 139,06 zł. jeżeli zakład pracy był w innej miejscowości niż zamieszkanie.
Urząd skarbowy poświadcza zaświadczenie na druku z Belastingdienst na podstawie złożonego PIT-36+ZG, opłata za zaświadczenie to 17,00 zł. za pełnomocnictwo 17,00 zł. Bliska rodzina np. żona, matka jest zwolniona z opłaty. Na wniosku i na druku zaświadczenia podpisuje się podatnik, na którego ma być wystawione zaświadczenie. Druki wniosków są na stronach urzędów skarbowych. Opłaty 17,00 zł. dokonuje się na konto właściwego urzędu miasta/gminy, na poczcie, przez internet lub w kasie banku np. w urzędach skarbowych.
I moje pytania: czy Belastingdienst honoruje zaświadczenie wydrukowane dwustronnie na jednej kartce - podobno nie chce im się odwracać kartek przy skanowaniu?
Czy zaświadczenie musi mieć pieczęć urzędu na 1 stronie, bo na 1 są dane podatnika a na 2 tylko same kwoty i pieczęć urzędu bez danych podatnika?

pozdrawiam
Joanna
 
 
adam95
Poczatkujacy

Dołączył: 25 Mar 2016
Posty: 2
Wysłany: Wto Mar 29, 2016 8:29 am   

randkowicz napisał/a:
W Twoim przypadku to bardzo proste. Nie wydawaj nic pieniędzy i jednocześnie nie dostawaj żadnego zwrotu gdyż w takim przypadku wszystko jest szybkie do zrobienia. Przed polskim urzędem skarbowym albo nic nie robisz albo wypełniasz pit 37 na zero.
Nie przyznajesz się do pracy w Holandii i urząd holenderski zupełnie nic nie chce od osób, które tak mało przepracowały w Holandii.
Nie masz co liczyć na zwrot z Holandii, skoro pracowałeś aż jeden miesiąc. Kiedyś to jeszcze mógłbyś liczyć na mały zastrzyk gotówki ale teraz Holandia pozmieniała tak przepisy, żeby te osoby, które bardzo krótko były w Holandii nie wzięły zwrotu podatku, który potem wędruje do Polski i zasila tamtejszą gospodarkę zamiast holenderską.
Po prostu nic nie rób albo złóż sobie pit-37 na zero i bez wizyty w urzędzie skarbowym tylko przez program, bez wychodzenia z domu :)



Znajomy, który pracował ileś lat temu tłumaczył, że jeśli nie przekroczyłem kwotę wolną od podatku to całość (w moim przypadku 99 euro) jest do zwrotu. Czy to prawda? Bo jeśli tak to 99 euro drogą nie chodzi ;)
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Wto Mar 29, 2016 9:43 am   

adam95 napisał/a:
[...] jeśli nie przekroczyłem kwotę wolną od podatku to całość (w moim przypadku 99 euro) jest do zwrotu. Czy to prawda? Bo jeśli tak to 99 euro drogą nie chodzi ;)
Tak, prawda. Całość pobranego podatku jest do zwrotu.
 
 
 
Pytajnik
Poczatkujacy

Dołączył: 13 Mar 2016
Posty: 3
Wysłany: Wto Mar 29, 2016 12:56 pm   

agastepa13 napisał/a:
Pytajnik
http://www.belastingdiens..._toeslagpartner
Z tego, co wyczytałam, to aby Twoje dziecko moglo być Twoim partnerem fiskalnym musicie oboje mieć więcej niż 27 lat
Ik woon samen met een familielid

Woont u samen met een kind of kleinkind, ouder of grootouder, broer of zus? En geldt voor u 1 van de situaties hierboven? Dan bent u ook elkaars toeslagpartner. Als u samenwoont met uw kind of ouder, moet u allebei 27 jaar of ouder zijn. Anders bent u niet elkaars toeslagpartner.


Rozumiem...

A jesli chodzi o :
..."Czy wypelniajac wniosek o dodatek do wynajmu mam zaznaczyc rubryke "tak" i dalej date urodzenia dziecka i dochody zero, czy klikam "nie" w rubryce partnera i tym samym nie mam dodatku, bo przekraczam dochod dla samotnych?..."??
 
 
jelcyn 
Poczatkujacy

Wiek: 40
Dołączył: 10 Maj 2015
Posty: 5
Wysłany: Wto Mar 29, 2016 4:09 pm   

Mam pytanie. Czy jeśli rozliczyłem się z żoną w Polsce to również w tym zaświadczeniu dla Belastingdienst muszę podać przeliczone na euro, zarobki w PL tylo moje czy wspólne z żoną?
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Wto Mar 29, 2016 5:38 pm   

Pytajnik napisał/a:
agastepa13 napisał/a:
Pytajnik
http://www.belastingdiens..._toeslagpartner
Z tego, co wyczytałam, to aby Twoje dziecko moglo być Twoim partnerem fiskalnym musicie oboje mieć więcej niż 27 lat
Ik woon samen met een familielid

Woont u samen met een kind of kleinkind, ouder of grootouder, broer of zus? En geldt voor u 1 van de situaties hierboven? Dan bent u ook elkaars toeslagpartner. Als u samenwoont met uw kind of ouder, moet u allebei 27 jaar of ouder zijn. Anders bent u niet elkaars toeslagpartner.


Rozumiem...

A jesli chodzi o :
..."Czy wypelniajac wniosek o dodatek do wynajmu mam zaznaczyc rubryke "tak" i dalej date urodzenia dziecka i dochody zero, czy klikam "nie" w rubryce partnera i tym samym nie mam dodatku, bo przekraczam dochod dla samotnych?..."??


Zaznaczasz nie, bo tlumaczac przytoczony przeze mnie tekst wychodzi, ze maloletnie dziecko niejest Twoim partnerem fiskalnym.
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
Misimovic 
Nieśmiały użytkownik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 93
Skąd: Europa
Wysłany: Śro Mar 30, 2016 7:26 pm   

jelcyn napisał/a:
Mam pytanie. Czy jeśli rozliczyłem się z żoną w Polsce to również w tym zaświadczeniu dla Belastingdienst muszę podać przeliczone na euro, zarobki w PL tylo moje czy wspólne z żoną?


Jeżeli będziesz się rozliczał w Holandii sam to wpisujesz tylko swoje dochody, jak wspólnie to wypełniasz dwa oddzielne zaświadczenia. Jedno zaświadczenie z Twoimi dochodami drugie z dochodami Twojej żony.
 
 
.:Paco:. 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 583
Wysłany: Śro Mar 30, 2016 10:04 pm   

.:Paco:. napisał/a:
Czesc

Mieszkam w NL od ładnych paru lat, tutaj jestem zameldowany i osiągam dochody. Rok temu znów mnie pokusiło się rozliczyć -> 50Euro doplaty i w tym roku dostałem "zaproszenie nie do odrzucenia";)

Myślę jak uprościć sprawy i mam kilka pytań:

1. Jaki formularz i jak go zdobyć? -> potwierdzający rezydencją podatkową w Holandii tak aby można było go przedłożyć w PL US abym w PL nie musiał składać PIT.

2. Jak składacie PIT 36 jaki adres zamieszkania wpisujecie - "stary PL" czy NL? Pytam bo mi kiedyś doradzono w PL US aby wpisywać PL dla świętego spokoju i tak robiłem. Ale skoro teraz systemy będą połączone to nie chce aby był problem i nie wiem czy jakieś komplikacje będą jak w PL wpisałbym adres NL.


podbijam....tyle osób się rozlicza i serio nikt nic nie wie?
 
 
silli
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Sty 2016
Posty: 4
Wysłany: Sob Kwi 02, 2016 10:07 am   

Witam,

Mam pytanie, czy to co się ewentualnie dostanie zwrotu z belastingdienst zawsze w następnym roku rozliczeniowym trzeba zapłaci w polskim US? według jaaropgave wychodzi mi "ingehouden loonheffing" 805 euro .. w Polsce nie miałam żadnych dochodów. W nl pracowałam 2 miesiące.

Sama nie wiem czy warto wogóle się rozliczać .. nie kupię samochodu ani domu .. ale trzęsę portkami, że mnie Polski US kiedyś skontroluje .... wiecie czy duża jest szansa na takową kontrolę?
 
 
Fegelein
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 395
Wysłany: Sob Kwi 02, 2016 12:03 pm   

Teoretycznie powinno się płacić od tego podatek, ale powiem ci, że osobiście nigdy nic mi nie przyszło, nie miałem od wielu lat żadnych kontroli:)
Z Polską się nie rozliczam, nawet tych pitów "na zero".
Ostatnio zmieniony przez Fegelein Sob Kwi 02, 2016 12:04 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group