NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kinderbijslag a kinderopvangtoeslag
Autor Wiadomość
cama555 
Poczatkujacy

Dołączyła: 10 Mar 2016
Posty: 17
Wysłany: Czw Mar 10, 2016 10:06 am   Kinderbijslag a kinderopvangtoeslag

Hej,

z góry przepraszam za nowy temat, ale za każdym razem jak chciałam dodać odpowiedź do istniejących z wyszukiwarki byłam przekierowana na nową stronę i wylogowana - jeśli trzeba, to proszę moderatora o przeniesienie wątku w odpowiednie miejsce, z góry dziękuję.

Jestem nowa w Holandii. Moje dziecko od ub. miesiąca uczęszcza do kinder centrum. Pod koniec lutego złożyłam podanie o kinderopvangtoeslag. Niestety w dalszym ciągu nie mam naliczenia. Dzwoniłam do biura kilka razy, za każdym razem inny pracownik podaje mi inną informację. Ostatnia była, że do 15-tego marca wyślą mi decyzję listem, a w ciągu 5 dni ktoś się ze mną skontaktuje telefonicznie. Do tej pory otrzymałam jedynie pisemne potwierdzenie mojego rachunku bankowego z informacją, żeby uaktualnić w razie zmiany.

Chciałam się dowiedzieć czegoś na forum i znalazłam informację, że kinderbijslag jest wymagany do uzyskania kinderopvangtoeslag. Czy jest to prawda? Nie jestem jeszcze dobrze zorientowana w tych sprawach tutaj. O żadne dodatki się nie starałam, o możliwości dofinansowania opieki po szkole poinformowała mnie pani z kinder centrum - całe szczęście, bo koszt jest naprawdę bardzo duży.

Co w przypadku, kiedy nie mam przyznanego kinderbijslag? Kinderopvangtoeslag nie zostanie mi przyznany? Jestem samotną mamą, ale taką naprawdę samotną, nie tylko na papierze :)

Z góry dziękuję za odpowiedź :) .

Pozdrawiam sedecznie,

Kama
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Czw Mar 10, 2016 4:44 pm   

Cytat:
znalazłam informację, że kinderbijslag jest wymagany do uzyskania kinderopvangtoeslag. Czy jest to prawda?



cama555, Moje pytanie jest takie nie musisz odpowiadac ,ale dlaczego mieszkajac tu nie wystapilas do tej pory o kinderbijslag ?
tak pobieznie przejrzalam strone z linka

http://www.belastingdiens..._2016_aanvragen

moge sie mylic ale wyglada na to ,ze jedno wiaze sie z drugim
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Sob Mar 12, 2016 11:24 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
cama555 
Poczatkujacy

Dołączyła: 10 Mar 2016
Posty: 17
Wysłany: Czw Mar 10, 2016 8:38 pm   

Panicelinka napisał/a:
Cytat:
znalazłam informację, że kinderbijslag jest wymagany do uzyskania kinderopvangtoeslag. Czy jest to prawda?



cama555, Moje pytanie jest takie nie musisz odpowiadac ,ale dlaczego mieszkajac tu nie wystapilas do tej pory o kinderbijslag ?


Jestem tutaj dopiero 4 miesiące, najpierw intensywne szkolenia przez prawie dwa, praca do 17:30. Szczerze mówiąc nie miałam do tego głowy, poza tym mimo wysokich kosztów życia tutaj nie potrzebowałam żadnych benefitów, i nie było to dla mnie priorytetem :) Dopiero teraz, bo opieka w kinder centrum kosztuje mnie prawie 900 euro miesięcznie.

[quote="Panicelinka"]
Cytat:

tak pobierznie przejrzalam strone z linka

http://www.belastingdiens..._2016_aanvragen

moge sie mylic ale wyglada na to ,ze jedno wiaze sie z drugim


Na szczęście nie, kolega z pracy, Holender, powiedział im, że tam jest to zdanie:

U krijgt kinderbijslag of een pleegouderbijdrage, of u onderhoudt het kind in belangrijke mate.

I wystarczy, żeby jeden z tych warunków był spełniony. Nie miałam czasu napisać wcześniej :)

No nic, będę czekać na decyzję :) .
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Czw Mar 10, 2016 10:47 pm   

cama555 napisał/a:


Na szczęście nie, kolega z pracy, Holender, powiedział im, że tam jest to zdanie:

U krijgt kinderbijslag of een pleegouderbijdrage, of u onderhoudt het kind in belangrijke mate.

I wystarczy, żeby jeden z tych warunków był spełniony. Nie miałam czasu napisać wcześniej :)

No nic, będę czekać na decyzję :) .

Nie chciałabym cię rozczarować, ale niestety może być jednak tak, że dopóki nie otrzymasz z SVB decyzji o przyznaniu kinderbijslag to nie otrzymasz ani kindgebonden budget ani kinderopvangtoeslag.
Obym się myliła...
Poza tym o kinderopvang toeslag najlepiej starać się 3 miesiące wcześniej, wtedy jest gwarancja, że dostaniesz go zanim dziecko pójdzie do kinderopvang
_________________
Nigdy nie poddawaj się kiedy zgaśnie światło
Gdy cię walnie życia pięść
Nigdy nie poddawaj się dzisiaj nie jest łatwo
Jutro będzie lepszy dzień
 
 
cama555 
Poczatkujacy

Dołączyła: 10 Mar 2016
Posty: 17
Wysłany: Pią Mar 11, 2016 8:41 am   

Hera napisał/a:

Nie chciałabym cię rozczarować, ale niestety może być jednak tak, że dopóki nie otrzymasz z SVB decyzji o przyznaniu kinderbijslag to nie otrzymasz ani kindgebonden budget ani kinderopvangtoeslag.
Obym się myliła...
Poza tym o kinderopvang toeslag najlepiej starać się 3 miesiące wcześniej, wtedy jest gwarancja, że dostaniesz go zanim dziecko pójdzie do kinderopvang


Hera, możesz podać jakiegoś linka, czy źródło? Skąd masz takie informacje?

Tyle, co wczoraj doczytałam na te temat to wiem, że wniosek można złożyć do 3 miesięcy ale po tym, jak dziecko zacznie uczęszczać do kindercentrum, a nie przed.

Do złożenia wniosku potrzebna jest przecież umowa z kindercentrum, musisz wiedzieć jaki będzie koszt za godzinę i ile godzin miesięcznie dziecko tam spędzi. Nie wiem, czy państwo na 3 miesiące przed rozpatrzy taki wniosek, bo jaką będzie mieć do tego podstawę...

O kinderbonden budget się nie starałam jeszcze.

Edit:

Zrobiłam próbna kalkulację na stronie belastingdienst. I faktycznie do kinderbonden budget trzeba mieć kindebijslag, inaczej nie zostanie przyznany. Jeśli robi się taką kalkulację do kinderopvang, to to okno z kinderbijslag nie pojawia się.
Obyś się myliła ;) .
Ostatnio zmieniony przez cama555 Pią Mar 11, 2016 8:46 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Pią Mar 11, 2016 11:41 pm   

cama555 napisał/a:

Hera, możesz podać jakiegoś linka, czy źródło? Skąd masz takie informacje?

Linka ci nie podam, bo znam to z doświadczenia. Wprawdzie to było kilka lat temu, ale dopóki nie otrzymałam z SVB decyzji o przyznaniu kinderbijslag dopóty belasting nie wypłacał mi kindgebonden budget. A żeby otrzymać kinderbijslag to musiałam mieć dokumenty z Polski o niepobieraniu zasiłku rodzinnego.
cama555 napisał/a:

Tyle, co wczoraj doczytałam na te temat to wiem, że wniosek można złożyć do 3 miesięcy ale po tym, jak dziecko zacznie uczęszczać do kindercentrum, a nie przed.

Do złożenia wniosku potrzebna jest przecież umowa z kindercentrum, musisz wiedzieć jaki będzie koszt za godzinę i ile godzin miesięcznie dziecko tam spędzi. Nie wiem, czy państwo na 3 miesiące przed rozpatrzy taki wniosek, bo jaką będzie mieć do tego podstawę...

Ja tu nie chcę namieszać, ale moje dziecko zaczęło chodzić do kinderopvang 1 lipca 2014 i wiem, że miałam odpowiednio wcześniej podpisaną umowę z kinderopvang i na 100% aanvrag składałam w maju lub czerwcu. Pierwszy toeslag otrzymałam w czerwcu jako voorschot czyli zaliczkę na lipiec. Dzięki temu mogłam w terminie, czyli do 7 lipca opłacić kinderopvang za lipiec...

Cytat:
Tot wanneer kan ik kinderopvangtoeslag aanvragen?

Vraagt u kinderopvangtoeslag in 2016 aan? Die moet u aanvragen binnen 3 maanden na de maand waarin uw kind voor het eerst naar de opvang gaat. Wacht daarom niet te lang met aanvragen, anders loopt u kinderopvangtoeslag mis.

Voorbeeld
Uw kind gaat vanaf 10 april 2016 naar de kinderopvang. U moet dan uiterlijk 31 juli 2016 kinderopvangtoeslag aanvragen.

Tu chodzi o to, żeby aanvrag złożyć NAJPÓŹNIEJ do 3 miesięcy od 1 dnia w którym dziecko zaczęło uczęszczać do kinderpovang. W przeciwnym razie toeslag nie będzie ci przysługiwał...
_________________
Nigdy nie poddawaj się kiedy zgaśnie światło
Gdy cię walnie życia pięść
Nigdy nie poddawaj się dzisiaj nie jest łatwo
Jutro będzie lepszy dzień
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Sob Mar 12, 2016 11:41 am   

Hera napisał/a:
moje dziecko zaczęło chodzić do kinderopvang 1 lipca 2014 i wiem, że miałam odpowiednio wcześniej podpisaną umowę z kinderopvang i na 100% aanvrag składałam w maju lub czerwcu. Pierwszy toeslag otrzymałam w czerwcu jako voorschot czyli zaliczkę na lipiec. Dzięki temu mogłam w terminie, czyli do 7 lipca opłacić kinderopvang za lipiec.

Hera masz racje i tak jest do tej pory, nic sie nie zmienilo , w zeszlym roku ,podobnie zaczynala moja siostrzenica .

cama555,
Cytat:

Tyle, co wczoraj doczytałam na te temat to wiem, że wniosek można złożyć do 3 miesięcy ale po tym, jak dziecko zacznie uczęszczać do kindercentrum, a nie przed.

Nie po tym, tylko przed.
ponizej cytat i odnosnik do do strony zrodlowej , w ktorym pisze ,ze jednak powinas to zrobic odpowiednio wczesniej , czyli zanim poslesz dziecko do kinderopvang .

Cytat:
Uw kinderopvangtoeslag voor 2016 vraagt u aan met Mijn toeslagen. U moet de toeslag aanvragen binnen 3 maanden na de maand waarin uw kind voor het eerst naar de opvang gaat. Wacht niet te lang met aanvragen, anders loopt u toeslag mis. Lees meer bij Ik wil een toeslag aanvragen voor 2016

http://www.belastingdiens...angtoeslag_2016
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Sob Mar 12, 2016 2:15 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Sob Mar 12, 2016 7:16 pm   

Panicelinka, chyba zle zrozumialas to zdanie. Tu jest napisane, ze o kinderopvangtoeslag należy zawnioskować w ciągu trzech miesięcy po miesiącu, w którym dziecko pierwszy raz poszlo pod opieke.
cama555 ma racje. Ja tez skladalam po dwóch miesiącach po tym, jak moja corcia poszla do opiekunki. Przy pierwszej wyplacie wypalacili mi w sumie za 4 miesiące zaliczke.
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Sob Mar 12, 2016 8:59 pm   

agastepa13,

OK .Widocznie jest tak jak mowisz, ja sie myle.

Dodam jak juz wyzej napisalam , siostrzenica za rada sprytnych mam holenderek, zaczela zalatwiac niemal jednoczesnie i opvang i skladala wniosek na jakies 6-8 tyg. przed tym nim dziecko pierwszy raz oddala do kinderopvang. Chodzilo jej o to by nie czekac na pieniadze, tylko byc na bierzaco . :039:
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Nie Mar 13, 2016 12:36 am   

agastepa13 napisał/a:
Panicelinka, chyba zle zrozumialas to zdanie. Tu jest napisane, ze o kinderopvangtoeslag należy zawnioskować w ciągu trzech miesięcy po miesiącu, w którym dziecko pierwszy raz poszlo pod opieke.
cama555 ma racje. Ja tez skladalam po dwóch miesiącach po tym, jak moja corcia poszla do opiekunki. Przy pierwszej wyplacie wypalacili mi w sumie za 4 miesiące zaliczke.

Dziewczyny nie mieszajcie już.
Tak dokładnie to w tym zdaniu chodzi o to, że od dnia w którym dziecko zacznie uczęszczać do kinderopvang jest TYLKO 3 miesiące czasu na złożenie wniosku. Złożenie wniosku po tym czasie nie będzie rozpatrzone, czyli że kinderopvangtoeslag nie będzie przysługiwał w danym roku kalendarzowym.
Reasumując - Na złożenie wniosku o kinderopvangtoeslag jest w sumie 6 miesięcy. Wniosek można złożyć nie wcześniej niż 3 miesiące PRZED pójściem dziecka do kinderopvang, ale nie później niż 3 miesiące od pierwszego dnia opieki.
Ten kto złoży wniosek przed otrzyma pieniążki wcześniej, a kto złoży wniosek później ten będzie czekał na wyrównanie.
_________________
Nigdy nie poddawaj się kiedy zgaśnie światło
Gdy cię walnie życia pięść
Nigdy nie poddawaj się dzisiaj nie jest łatwo
Jutro będzie lepszy dzień
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Nie Mar 13, 2016 8:35 am   

Hera, Amen :039:
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
cama555 
Poczatkujacy

Dołączyła: 10 Mar 2016
Posty: 17
Wysłany: Wto Mar 15, 2016 11:53 pm   

Dziękuję wszystkim :)
W systemie pojawiło się rozliczenie, więc kinderbijslag nie był potrzebny :) .
Natomiast co mnie zastanawia, to: córka chodzi do kindercentrum od 1-go lutego i za te dwa miesiące już zapłaciłam. A w systemie wygląda to tak, że w kalkulacji przy lutym jest kwota 0euro, natomiast dodatek jest pociągnięty od marca do grudnia. Wygląda tak, jak gdyby za luty nie zostaną mi zwrócone żadne koszty? Wniosek jest złożony dobrze, tzn. od 1-go lutego.
No nic, zobaczymy później, na razie cieszy mnie, że w ogóle jakieś dofinansowanie będzie :) . Córcia chodzi tam codziennie, plus ferie/wakacje i prawie 900euro za miesiąc to naprawdę dużo.
Pozdrawiam serdecznie, dobrej nocy :)

[ Dodano: Sob Maj 07, 2016 1:53 pm ]
Radość przed czasem. Od mojego ostatniego postu minęly kolejne 2 miesiące a pieniędzy w dalszym cągu nie mam. Byłam za to skontrolowana wszerz i wzduż, w tym tygodniu zawiozłam dokumenty do urzędu skarbowego: moja umowa o pracę, umowa z kindercentrum, faktury, potwierdzenia zapłaty, wykaz godzin miesięcznie ile przepracowałam - naprawdę jak na razie to ja pacę 900 euro miesięcznie, jeszcze nic mi nie zwrócono, ale już potraktowano jak złodzieja. Na szczęście to co jest na pasku z wynagrodzeniem pod kątem godzin im się spodobao, bo pracuję w biurze na etacie a nie na godziny...
Dzisiaj dostałam list, że na podstawie dokumentów uznai moje prawo do kindeopvang i uwaga - w ciągu 8 tygodni zostanie wydana decyzja do zapłaty.
Dla mnie to kpina. Ledwo starcza mi na życie, chociaż mam dobry zawód, ale utrzymać się tutaj jest cholernie ciężko biorąc pod uwagę jak wysokie są opłaty . Jestem pełna podziwu i szacunku dla tych, którzy pracują tutaj za psie pieniądze będąc wykorzystywani przez różne agencje, bo ostatio wiele artykułów na ten temat wpadło mi w ręce.
Nie wiem, czy ta biurokracja to dlatego, że jestem Polką? Znajomi Holendrzy, z Izraela, czy innego kraju nie mieli takich problemów i pierwsze słyszeli o takiej kontroi. Jest mi tym bardziej przykro, że zostałam zrekrutowana przez firmę, nie oszukuję, płacę podatki i wszystko inne rzetelnie, całą wypłatę zostawiam tutaj, eh.
Przepraszam, że tak mi się ulało.
Miałam zupełnie inny obraz tego kraju kiedy przyjżdżałam tutaj wcześniej do znajomych. Teraz naprawdę nie dziwię się, dlaczego ci ludzie, Hoendrzy z dziada pradziada tak się iczą z każdym groszem.
Nie mogę doczekać się powrotu.
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Sob Maj 07, 2016 3:00 pm   

cama555 napisał/a:
Dla mnie to kpina. Ledwo starcza mi na życie, chociaż mam dobry zawód, ale utrzymać się tutaj jest cholernie ciężko biorąc pod uwagę jak wysokie są opłaty


To nie kpina, tak dziala system holenderski

Cytat:
Nie wiem, czy ta biurokracja to dlatego, że jestem Polką? Znajomi Holendrzy, z Izraela, czy innego kraju nie mieli takich problemów i pierwsze słyszeli o takiej kontroi


To ze jestes Polka nie ma nic do tego . Holendrzy poszli po rozum do glowy i zanim komus przyznaja jakiekolwiek pieniadze, to sprawdza i to bardzo dokladnie .Ale maja tez takie prawo .
Pozostaje uzbroic sie w cierpilowosc i czekac...
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Nie Maj 08, 2016 9:20 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Nie Maj 08, 2016 12:28 am   

cama555, może tak niefortunnie na Ciebie trafilo i wyrywkowo wzięli Cie na konkretna kontrole. Ja niemam problemów z terminowym otrzymywaniem dodatku do opiekunki, decyzja była szybko przetrawiona przez BD i pieniądze pojawily się na koncie w odpowiednim momencie.
Mam nadzieje, ze w końcu i Twoja sprawa szybko znajdzie pozytywny koniec i otrzymasz pieniądze na konto, bo faktycznie kwota jest niemala, place niemal tyle samo.
Powodzenia :039:
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
xenon 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 238
Wysłany: Nie Maj 08, 2016 1:04 pm   

cama555, dlatego ja moim znajomym odradzam Holandie jako miejsce wyjazdu.Pokazuje im ile zarabiam i ile na co wydaje zero tajemnic. Maja takie miny :119: Bo wszyscy bez wyjatkow przyjezdzajac do Polski opowiadaja jak to im sie przelewa i domy buduja. Nikt nie przyznaje sie w jakich warunkach trzeba zyc zeby "odkladac".Wystarczy otworzyc temat "Czy warto emigrowac do Holandii" i do niedawna 99% osob twierdzila ,ze tak bo spokojnie z 1500 euro 1000 odkladali. Obecnie nadal nie brakuje tam wpisow ludzi ktorym z najnizszej krajowej zostaje 1000 euro.Kto jest zameldowany ten wie ile za co placi a czesto tam wypisuja bajki ludzie co placa tylko 230 euro podatku do gminy zapominajac ,ze istnieja inne podatki i oplaty tylko nikt im nie powiedzial o jakie chodzi. Ja juz tam sie nie wypowiadam bo stwierdzilem ,ze ja chyba zyje w innej Holandii.
Ostatnio zmieniony przez xenon Nie Maj 08, 2016 1:17 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group