NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wracam na stałe do kraju, zabieram samochód procedury.
Autor Wiadomość
mische 
Poczatkujacy

Wiek: 37
Dołączył: 21 Mar 2012
Posty: 4
Wysłany: Wto Cze 27, 2017 2:57 am   Wracam na stałe do kraju, zabieram samochód procedury.

Dzień dobry,

Od dawna jestem czytelnikiem forum i wiem, że jest to jedno z tych miejsc gdzie zawsze można liczyć na porady doświadczonych forumowiczów.


Za kilka dni zjeżdżam na stałe do Polski. Zabieram ze sobą auto, które tutaj kupiłem i którym jeździłem ponad rok. Zamierzam je zarejestrować na siebie w Polsce.

Chciałbym się upewnić, że naszkicowałem poprawnie kolejne kroki:

0. Mam już gotowe zjazdowe (czarno białe) tablice a żółte zdałem w RDW. Otrzymałem tam Vrijwaringsbewijs, Ketekenbewijs deel 2 i ketekenscard (z odciętym rogiem)

1. Zjeżdżam do Polski

2. W biurze tłumacza przysięgłego zlecam do tłumaczenia:
* ketekenewijs deel 2
* vrijwaringsbewijs
* dowód zakupu sprzed roku (?)
* tennaamstellingsverslag (?)
* potwierdzenie APK (?)
* polisę ubezpieczeniową (?)

3. Dokonuję przeglądu technicznego:
* opłacam 98 zł

4. Opłacam akcyzę:
* do obliczeń wykorzystuję cenę auta z dnia zakupu i kurs euro z tego dnia według tabeli NBP. W moim przypadku (pojemność do 2000cm3) do obliczeń stosuję współczynnik 3,1%.
* płacę 17zł opłaty skarbowej
* wypełniam AKC-U
* opłacam akcyzę
* Składam wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy

5. W urzędzie skarbowym:
* składam deklarację Vat-23 [pobocznie- jak powinienem go wypełnić, gdy nie pamiętam już dokładnego przebiegu auta z dnia zakupu i nie mam go nigdzie w dokumentach?]
* płacę 160zł
* Najpóźniej po 7 dniach dostaję Vat-25

4. W wydziale komunikacji
* składam przetłumaczone wcześniej dokumenty z Holandii
* dokumenty potwierdzające opłacenie akcyzy oraz Vat-25
* zdaję tablice zjazdowe
* wypełniam wniosek dostępny na miejscu
* opłacam 256 zł
* otrzymuję nowe polskie tablice, nalepki, kartę pojazdu i tymczasowy dowód rejestracyjny

5. Ubezpieczam samochód
* wykupuję obowiązkowe OC, najlepiej tego samego dnia co w wydziale komunikacji.

-----
Czy ktoś mógłby zweryfikować czy naszkicowany przeze mnie schemat jest poprawny i niczego nie pominąłem? Na którym etap rejestracji powinienem zwrócić szczególną uwagę? jakie są wasze doświadczenia?
Ostatnio zmieniony przez mische Wto Cze 27, 2017 3:12 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Wto Cze 27, 2017 8:58 am   

mische, nie wiem jakie sa procedury w PL ale cos mi sie zdaje ze masz prawo do zarejestrowania twojego auta jako mienie przesiedlencze , i wiem ze masz w zwiazku z tym jakies finansowe kozysci bo auto jest twoja wlasnoscia dluzej jak pol roku .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Wto Cze 27, 2017 9:29 am   

Parę uwag do tego:
- APK nie tłumacz, i tak robisz nowy przegląd (dopuszczenie do ruchu) za 98zł - na stacji dadzą Ci to przecież po polsku.
- OC musisz mieć ważne w dniu rejestracji - inaczej się łapiesz na kary z UFG. Tam na stronie UFG masz napisane ile. Możesz ubezpieczyć nawet kilka dni wcześniej nie znając numeru rej. tylko po VIN-ie i zmienić później. W tym samym dniu zazwyczaj ubezpieczasz u agenta (drożej) a tak sobie w internecie możesz taniej znaleźć.
- auto jest Twoje, płacisz tylko akcyzę - ja nie pisałem nic do skarbówki. Tu chyba możesz skorzystać z tego, że jesteś właścicielem auta dłużej niż pół roku.
- Jak już zdałeś tablice to masz papier na eksport - ja bym nie tłumaczył vrijvaringsbewijs bo raczej nie będzie potrzebne.
- akcyzę możesz zrobić online, na to Ci zejdzie ze 2 tyg. Bardziej durnego systemu nie widziałem.

I tak większość rzeczy zależy od urzędnika w wydziale komunikacji. Najlepiej tam się dowiedz szczegółów.
Ostatnio zmieniony przez wigru Wto Cze 27, 2017 9:30 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
mische 
Poczatkujacy

Wiek: 37
Dołączył: 21 Mar 2012
Posty: 4
Wysłany: Nie Lip 09, 2017 6:06 pm   

Udało mi się już wszystko pomyślnie załatwić i chętnie napiszę jak w praktyce wyglądała procedura, może się komuś przyda:)

1. W Polsce zlecam tłumaczenie przysięgłe:
* ketekenewijs deel 2
* vrijwaringsbewijs
* dowód zakupu samochodu
* tennaamstellingsverslag

160zł (4x40zł za stronę tłumaczenia przysięgłego)

2. Przechodzę przegląd techniczny
* opłata 98 zł

3. W Urzędzie Celnym opłacam akcyzę

W urzędzie celnym pobrałem stosowne wnioski, które na miejscu wypełniłem. Do obliczeń potrzebny był kurs NBP eur/zł z dnia przekroczenia granicy. Obliczoną akcyzę zapłaciłem od razu w kasie a po sprawdzeniu wszystkiego w okienku dostałem potwierdzenie zapłaty akcyzy. Mimo obaw całość zamknęła się w 45 minutach.

Wracając po kilku latach mogłem ubiegać się o zwolnienie z akcyzy jako przesiedleniec, ale to wymagałoby dodatkowych pism i tłumaczeń a mi zależało na czasie, więc wybrałem standardową ścieżkę.

4. W Urzędzie Skarbowym
Pytałem tam osobiście, ale nie są już wymagane formularze vat-24 i vat-25. Znakomicie.

5. W Wydziale Komunikacji
* przyniosłem oryginalne i przetłumaczone dokumenty
* potwierdzenie opłaty akcyzy
* wypełniam wniosek
* opłacam 256 zł
* otrzymuję nowe polskie tablice, nalepki, kartę pojazdu i tymczasowy dowód rejestracyjny

czarno-białe tablice zjazdowe nie były potrzebne, mogłem je zostawić do zniszczenia lub zachować na pamiątkę.


6. Ubezpieczam tego samego dnia OC
 
 
perejra 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 14 Lip 2008
Posty: 57
Skąd: haga
Wysłany: Wto Lip 18, 2017 9:34 pm   

A przypadkiem nie kwalifikujesz sie do odzyskania bmp?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group