NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Nie Sty 06, 2013 1:11 am
uznanie dyplomu
Autor Wiadomość
malgosia
Super gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 296
Wysłany: Pią Lis 24, 2006 10:45 am   

Print

The Centre for International Recognition and Certification (CIRC) serves as the Dutch ENIC-NARIC and has been evaluating diplomas (credentials) for many years, gaining solid expertise in this field. Our main task is to evaluate secondary school and higher education diploma's.

Study
If you want to study at a Dutch higher education institution, contact them directly to make the necessary arrangements. If necessary the institution will contact our department for a diploma (credential) evaluation. Here you can find a description of the Dutch education system.

General
As of the first of January 2004 all diploma evaluations for individuals will be processed through the so-called IDW structure. Please check the IDW website: www.idw.nl.

Or contact the Information Centre for Credential Evaluation (IcDW):
P.O. Box 7338
2701 AH Zoetermeer
tel: (079) 321 79 30
fax: (079) 320 01 74
e-mail: [email protected]

The centre can be reached on weekdays from 09.00 till 12.30.

What is a Diploma (credential) Evaluation?
Our centre makes concise written statements about the (global) value of a foreign higher education diploma in the Netherlands. This Diploma (credential) Evaluation is an advice which doesn't refer to legal regulations and has no legal status. A Diploma Evaluation will not describe all the educational levels or qualifications you have obtained, but will give an indication of the value of your highest diploma. You can also ask for the evaluation of your education if you did not obtain a degree or did not finish the coursework.

What is the use of a Diploma Evaluation?
A Diploma Evaluation can help a person with a foreign diploma to decide which job or further education to pursue in the Netherlands. It is especially useful when one is registering at an employment office; it gives the staff there an idea about the sort of work the person can do. It also helps a potential employer to decide whether a person is qualified for a particular job.

What can a Diploma Evaluation not be used for?
It is not a transcript or an academic record; it does not list all the courses a person has taken. It indicates the value of only one diploma. Generally this is the highest diploma the person has obtained.

Working in a regulated profession
If you want to work in the Netherlands, find out if your profession is regulated in the Netherlands by contacting IRAS, the Dutch Information Centre for the Recognition of Professional Qualifications. In case you are a citizen of a country that belongs to the European Union (or if you are a citizen of Liechtenstein, Norway, Switzerland or Iceland), it is important to know about the various procedures and laws that regulate the recognition of your professional qualifications. If you are not a citizen of a member state of the European Union please contact the authorities responsible for the profession you want to practice. Check our website www.professionalrecognition.nl about the recognition of professional qualifications in the European Union, and especially professional recognition in the Netherlands.

For contacting IRAS:
IRAS
P.O. Box 29777
2502 LT Den Haag
The Netherlands

Tel: +31 70 426 02 74
Fax: +31 70 426 03 95
e-mail: [email protected]
website: www.beroepserkenning.nl or www.professionalrecognition.nl

Application for Dutch Title / A Dutch teaching qualification
Did you obtain a higher education degree abroad and do you wish to hold a Dutch title as well? Or do you hold a foreign teaching qualification and do you want to be able to teach in the Netherlands as well? In both cases you can contact the Informatie Beheer Groep (see their website on teaching qualifications).
IB-Groep
Afdeling KS/Diploma-erkenning en Legalisatie
Postbus 30157
9700 LJ Groningen
Tel: 050-5998036
email: ks.d&[email protected]
website: www.ib-groep.nl

Working in the Dutch Health Care Sector
People with a foreign certificate who wish to work in the Dutch Health Care sector and employers who are considering employing someone with a certificate which has been acquired outside of the Netherlands can contact the Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport.
Ministry of Health, Welfare and Sport
Information and Referral Desk (Verwijspunt Buitenlands Gediplomeerden Volksgezondheid)
Postbus 16114
2500 BC Den Haag
Tel: 070-3406200
Fax: 070-3405966
websites: www.verwijspunt.nl or (in Dutch): www.buitenlandsediplomahouders.nl


Diploma Description
If you obtained a (university, hbo, vmbo-t, havo or vwo) diploma in the Netherlands, and if you need to explain the 'value' of this diploma in another country, our department can issue a so-called Diploma Description. This description contains information about the level of your study, the Dutch educational system, and a comparison with a diploma from the country where you want to go. The cost of a diploma description is € 75,-.
For more information you can call Petra Bijlsma between 9 and 12 on number 070-4260275.
Or by email: [email protected]

Legalisation
If your Dutch diploma needs to be legalized you can contact the following department: Diploma-erkenning en Legalisatie. This department is part of the IB-Groep in Groningen. Check their website for more information on legalizing your diploma.
Tel: 050-5998036
E-mail: ks.d&[email protected]

Academic and Professional Recognition Procedures in the EU and EEA.
The website Academic and Professional Recognition Procedures in the EU and EEA Countries (Nuffic Database) is online at http://europa.eu.int/comm.../recog_en.html. On this website you will find information on recognition procedures of higher education qualifications earned within the European Union (EU) and European Economic Area (EEA).

to ze strony nuffic.nl, mysle, ze tam znajdziesz najpelniejsze informacje...
 
 
ewka
Gaduła


Dołączył: 25 Paź 2006
Posty: 171
Skąd: amsterdam
Wysłany: Pon Lis 27, 2006 7:18 pm   

dziekuję Co bardzo
 
 
ewka
Gaduła


Dołączył: 25 Paź 2006
Posty: 171
Skąd: amsterdam
Wysłany: Pon Lis 27, 2006 7:18 pm   

dziekuję Ci bardzo
 
 
malgosia
Super gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 296
Wysłany: Pon Lis 27, 2006 9:08 pm   

nie ma za co, pomyslnosci i wytrwalosci, trzymam kciuki i pozdrawiam.
 
 
martyna.ewa 
Poczatkujacy


Dołączyła: 18 Paź 2007
Posty: 48
Wysłany: Pią Mar 05, 2010 1:27 pm   

Witam, mam pytanie, czy ktos ma pojecie czy mozna sie ubiegac w Holandii o uznanie dyplomu z polskiej uczelni,ale ze studiów zaocznych? z tego co wiem to w Holandii sie nie praktykuje takiej formy studiow, u nich rok szkolny to 1200 godzin, a na zaocznych w ciagu roku wyszlo mi o duuuzo duzo mniej :\
Chodzi mi o uznanie tytulu magistra.
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pią Mar 05, 2010 9:06 pm   

w Holandii sa rowniez studia zaoczne... wiec nie widze problemu jesli chodzi o uznanie dyplomu...
 
 
Robus_1 
Nieśmiały użytkownik


Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Cze 2007
Posty: 82
Skąd: Barendrecht/Wroclaw
Wysłany: Wto Mar 09, 2010 8:04 pm   

Doradzam takze inna opcje, mozna sie zarejestrowac w holenderskim urzedzie pracy tzw. UWV jako osoba poszukujaca pracy (bez prawa do zasilku, lub po utracie pracy, starajac sie o zasilek dla bezrobotnych) nawet jesli sie nie pracowalo do tej pory w holandii, wtedy urzad wysyla taki dyplom do specjalnej instytucji (Nuffic, COLO) ktora dokonuje takiego uznania polskiego wyksztalcenia na warunki holenderskie. Jest to darmowe, jesli sie uzasadni ze potrzebne to jest aby latwiej znalezc prace. Mam nadzieje ze to komus pomoglo... ;-)
 
 
 
martyna.ewa 
Poczatkujacy


Dołączyła: 18 Paź 2007
Posty: 48
Wysłany: Sob Mar 27, 2010 10:55 pm   

A ja postanowilam wziac sprawy w swoje rece, mimo to ze jestem zarejestrowana w UWV, nie mam jednak prawa do zasilku. W ciagu 2 tygodni od wyslania dokumentow do IDW-Colo , uznali moj polski dyplom, narazie 1 ale mysle ze to juz spokojnie wystarcza do pracy tu w NL. Robilam diplomawaardering sredniej szkoly muzycznej.Zakwalifikowali mnie do middenkaderopleiding, SPW4 - spokojnie wystarczy na prace np.w szk.podstawowej :) Juz mam w przyszlym tyg. sollicitatie gesprek! :)
Ostatnio zmieniony przez martyna.ewa Sob Mar 27, 2010 11:19 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
prof dr hab 
Poczatkujacy

Dołączyła: 05 Sty 2013
Posty: 1
Wysłany: Nie Sty 06, 2013 12:12 am   

Ponowie wątek uznawania dyplomów, gdyz mamy nowy rok a posty na forum są starsze i być może coś się zmieniło w tej kwestji.
Pielęgniarstwo
Mam taki problem. Posiadam dyplom z pielęgniarstwa (licencjat) co musze zrobić aby uznano moje kwalifikacje w Holandii? Czy moje uprawnienia będa takie same jak hoenderskiej pielęgniarki? Jak wygląda praca w tym zawodzie w Holandii?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawo
W Polsce kończę studia prawnicze (magisterskie) i tutaj równiez nie mam pojęcia co mam zrobić , aby uznano mój dyplom z polskiej uczelni w Holandii i czy jest szansa, ze będę mogła pracowac jako prawnik w Holandii? wie ktos jak wygląda sprawa aplikacji prawniczych w Holandii? Jak wygląda kształcenie przyszłych prawników, staże, praca w kancelarii itp.
* Jeżeli ponawiam wątek lub temat to przepraszam ale jestem dośc zagubiona w tym co różne osoby na forum napisały do tego dość dawno.
 
 
Robus_1 
Nieśmiały użytkownik


Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Cze 2007
Posty: 82
Skąd: Barendrecht/Wroclaw
Wysłany: Pon Lis 04, 2013 2:58 pm   

Cytat:
Posiadam dyplom z pielęgniarstwa (licencjat) co musze zrobić aby uznano moje kwalifikacje w Holandii? Czy moje uprawnienia będa takie same jak hoenderskiej pielęgniarki?


Nie wiem jak w tej chwili, ale moja zona robila "diplomawaardering" czyli nostryfikacje swojego dyplomu pielegniarskiego poprzez Nuffic ( watek powyzej ). Problem jest tylko taki ze holendrzy nieco "zanizaja" nasze dyplomy. Wedlug folderu jaki zalaczyli (ilosc godzin/lat) powinna miec niveau 4 ale dostala tylko niveau 3. Druga sprawa, ze w PL pracowala kilka lat jako samodzielna pielegniarka w szpitalach, tutaj moze byc czyms pomiedzy pielegniarka a opiekunka, poniewaz jak mi tlumaczyla, tutaj musza pielegniarki co kilka lat "odnawiac" jakies uprawnienia, a ona tego nie ma... Ja z kolei tez powinienem miec niveau 4 a uznano mi tylko 3, ale slyszalem ze to standard.
Powodzenia
 
 
 
malaa
Poczatkujacy

Dołączył: 01 Gru 2014
Posty: 6
Skąd: Polska
Wysłany: Pon Gru 01, 2014 4:22 pm   

Witam! Mam pytanie dotyczące nostryfikacji dyplomu, z tego co przeczytałam wynika,że zawody medyczne przechodzą specjalną procedurę. Należy pobrać plik z konkretnym zawodem np. pielęgniarka i przesłać go z dokumentami dalej. Niestety mój zawód nie posiada odpowiednika w systemie holenderskim (ratownik medyczny) co zrobić w takiej sytuacji?
 
 
agape1126 
Poczatkujacy

Dołączyła: 01 Sie 2009
Posty: 19
Wysłany: Nie Cze 21, 2015 5:08 pm   

Czy osoba bezrobotna nadal może starać się o nostryfikację dyplomu za darmo?
Według tej tabeli trzeba zapłacić:

http://www.idw.nl/procedure.html
 
 
Hałas
Poczatkujacy

Dołączył: 09 Lis 2015
Posty: 2
Wysłany: Pon Lis 09, 2015 9:33 am   

Tytuł to tytuł. Powinni bez problemu uznać. Tylko musisz mieć dyplom wydane po angielsku

[ Dodano: Pon Lis 09, 2015 9:34 am ]
A co to za różnica czy osoba jest bezrobotna czy nie? Procedura jest jedna. Jeśli trzeba płacić to raczej wszyscy powinni na równych prawach
 
 
Radzio1987
Poczatkujacy

Dołączył: 10 Sie 2015
Posty: 9
Wysłany: Pon Gru 28, 2015 5:07 pm   

Odpowiem na podstawie własnego doświadczenia. 8 października otrzymał DUO w Groningen moje dokumenty. Procedura zarówno uznawalności dyplomu magistra oraz uprawnień nauczycielskich trwała niecałe trzy miesiące. Dzisiaj otrzymałem dokument potwierdzający uznanie dyplomu jak i uprawnień. Trwałoby to jeszcze krócej gdyby nie "szybko" działająca poczta polska. Jeśli ktoś wysyła z Holandii to może załatwić temat nawet w dwa miesiące.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group