NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ROZLICZENIE W POLSCE CZY W HOLANDII
Autor Wiadomość
kasiakiko 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 08 Maj 2008
Posty: 64
  Wysłany: Wto Sty 06, 2009 12:21 pm   ROZLICZENIE W POLSCE CZY W HOLANDII

witam. jestem w holandii od 6 miesięcy i tu też pracuję, jednak od stycznia do czerwca 2008 pracowałam w polsce, czytam o rozliczeniach i czytam, dodatkowo słucham tego co mówią znajomi i sama się w tym pogubiłam, jak powinno wyglądać moje rozliczenie się z podatku za 2008 rok??
1. rozliczyć się w polsce za pracę w polsce? i tylko w holandii za dochody uzyskane w holadnii?
2. rozliczyć się w polsce za dochody uzyskane w polsce i za dochody uzyskane w holandii?
3. rozliczyc się w holandii za dochody uzyskane w holadnii i w polsce za dochody uzyskane w polsce i za dochody uzyskane w holandii?
proszę nie komentować tego niemiłymi tekstami, naprawdę potrzebuję pomocy w tej sprawie :) wielu znajomych mówi, że w polsce wcale nie trzeba się rozliczać z dochodów uzyskanych w holadnii, po wejściu abolicji, ale według mnie jedno z drugim nie ma nic wspólnego, bo dotyczy chyba zupełnie innych lat, a poza tym nie tego dotyczy. może ktoś zna jakąś fajną firmę rozliczającą na śląsku?? albo w hadze..
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Wto Sty 06, 2009 1:52 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Misimovic 
Nieśmiały użytkownik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 93
Skąd: Europa
Wysłany: Wto Sty 06, 2009 2:05 pm   

Witam.
Krótko i na temat.

W Polsce :rozliczasz dochody łącznie uzyskane w Polsce i Holandii.
W Holandii : rozliczasz tylko i wyłącznie dochody uzyskane w tym kraju.

Innej możliwości nie ma. :039:
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Wto Sty 06, 2009 2:27 pm   

kasiakiko napisał/a:
wielu znajomych mówi, że w polsce wcale nie trzeba się rozliczać z dochodów uzyskanych w holadnii, po wejściu abolicji, ale według mnie jedno z drugim nie ma nic wspólnego, bo dotyczy chyba zupełnie innych lat,

Trzeba się rozliczyć w Polsce i za lata poprzednie i za rok 2008 (nawet jeśli dochody były uzyskane tylko w Holandii)-pytaliśmy w Urzędzie Skarbowym-rozliczasz się na PIT-36 ,do tego składa się PIT-ZG i do tego składa się wniosek o umorzenie zaległości podatkowych za lata poprzednie lub zwrot podatku zapłaconego w Polsce od dochodów uzyskanych w Holandii- (do każdego roku osobno)-na tym polega abolicja,że rozliczyć z dochodu się trzeba,ale nie płaci się podatku od tego dochodu lub będzie zwrot,jeśli ktoś podatek od dochodów zagranicznych zapłacił..Za lata 2005 do 2007 trzeba się rozliczyć do 6 lutego 2009.A za 2008 tradycyjnie jak za rok poprzedni -do 30 kwietnia 2009.
Ostatnio zmieniony przez dorota w Wto Sty 06, 2009 4:32 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Wto Sty 06, 2009 2:47 pm   

Misimovic napisał/a:
Witam.
Innej możliwości nie ma. :039:


Oczywiscie ze jest... Jesli Polska i Holandia nie maja umowy o unikaniu podwojnego opodatkowania (trzeba sprawdzic czy weszla w zycie) wtedy
- w Holandii: placisz podatek od dochodow uzyskanych w Holandii. Zalozmy, ze jego wysokosc to jest X
- w Polsce: placisz podatek od polskich + holenderskich dochodow, przyczym podatek nalezny od holenderskich dochodow pomniejszasz o X zaplacona w Holandii
 
 
kasiakiko 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 08 Maj 2008
Posty: 64
Wysłany: Wto Sty 06, 2009 2:48 pm   

bardzo dziękuję tak szybką odpowiedź, jest tak jak myślała, ale najgorsze jest to, że wiele osób jest tego nieświadomych, naprawdę, są przekonani, że abolicja otwiera drogę do nierozliczania się w polsce :/ teraz mam przynajmniej ja potwierdzenie jak to zrobić, żeby nie mieć żadnych problemów :036: czyli najlepiej tu znaleźć firmę która rozliczy mnie w holandii, a w polsce która rozliczy mnie z tamtejszym urzędem skarbowym? może ktoś ma jakieś namiary na coś takiego w hadze i na śląsku?

[ Dodano: Wto Sty 06, 2009 2:51 pm ]
m4rcin napisał/a:
Misimovic napisał/a:
Witam.
Innej możliwości nie ma. :039:


Oczywiscie ze jest... Jesli Polska i Holandia nie maja umowy o unikaniu podwojnego opodatkowania (trzeba sprawdzic czy weszla w zycie) wtedy
- w Holandii: placisz podatek od dochodow uzyskanych w Holandii. Zalozmy, ze jego wysokosc to jest X
- w Polsce: placisz podatek od polskich + holenderskich dochodow, przyczym podatek nalezny od holenderskich dochodow pomniejszasz o X zaplacona w Holandii



to nie bardzo rozumiem, choć wiem o tej różnicy między podatkiem należnym i naliczonym coś, bo trochę czytałam, ale chyba zrobię tak jak napisali jednak wyżej :)
 
 
Misimovic 
Nieśmiały użytkownik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 93
Skąd: Europa
Wysłany: Wto Sty 06, 2009 3:05 pm   

m4rcin napisał/a:
Misimovic napisał/a:
Witam.
Innej możliwości nie ma. :039:


Oczywiscie ze jest... Jesli Polska i Holandia nie maja umowy o unikaniu podwojnego opodatkowania (trzeba sprawdzic czy weszla w zycie) wtedy
- w Holandii: placisz podatek od dochodow uzyskanych w Holandii. Zalozmy, ze jego wysokosc to jest X
- w Polsce: placisz podatek od polskich + holenderskich dochodow, przyczym podatek nalezny od holenderskich dochodow pomniejszasz o X zaplacona w Holandii


Nie wiem co ma oznaczać ten post? Bo Drogi MODERATORZE napisałeś dokładnie to samo tylko bardziej rozwlekle. A pytanie brzmiało :

Cytat:
1. rozliczyć się w polsce za pracę w polsce? i tylko w holandii za dochody uzyskane w holadnii?
2. rozliczyć się w polsce za dochody uzyskane w polsce i za dochody uzyskane w holandii?
3. rozliczyc się w holandii za dochody uzyskane w holadnii i w polsce za dochody uzyskane w polsce i za dochody uzyskane w holandii?


A nie jak wygląda rozliczanie podatku od strony formalnej.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez Misimovic Wto Sty 06, 2009 3:06 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Wto Sty 06, 2009 4:20 pm   

Misimovic napisał/a:
Nie wiem co ma oznaczać ten post? Bo Drogi MODERATORZE napisałeś dokładnie to samo tylko bardziej rozwlekle.


faktycznie :083: mam dzis mlyyyn w pracy i nie mysle co robie :021:
 
 
Dyszka 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 207
Wysłany: Wto Sty 06, 2009 9:52 pm   

a jeśli ktoś cały rok 2008r. przepracowałem w Nederland to jak wygląda sprawa ?
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Wto Sty 06, 2009 10:34 pm   

Dyszka napisał/a:
a jeśli ktoś cały rok 2008r. przepracowałem w Nederland to jak wygląda sprawa ?

Tak samo jak za lata poprzednie-też trzeba się rozliczyć z US w Polsce (co nie przeszkadza rozliczeniu w Holandii )-tak mi powiedziała pani z US.
Ostatnio zmieniony przez dorota w Wto Sty 06, 2009 10:39 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kasiakiko 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 08 Maj 2008
Posty: 64
Wysłany: Śro Sty 07, 2009 3:32 pm   

a czy ktoś się orientuje, jaka może wyjść dopłata w polskim urzędzie skarbowym skoro zarobki w polsce styczeń - czerwiec miesięcznie 1200 zł, a w holandii lipiec - grudzień 1200 euro?? chociaż w przybliżeniu jak można sobie to wyliczyć, oczywiście kwoty też nie są idealnie dokładne, ale średnio tyle wychodzi :) dzięki
 
 
Misimovic 
Nieśmiały użytkownik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 93
Skąd: Europa
Wysłany: Czw Sty 08, 2009 7:57 am   

Wyliczenie nie jest takie proste. Musisz € przeliczyć na zł po kursie NBP z dnia w którym środki pieniężne zostały postawione do Twojej dyspozycji , musisz znać sumę podatku zapłaconego w Holandii, itd. Dlatego proponuję wybrać jakieś biuro które rozlicza z podatku.
:039:
 
 
kasiakiko 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 08 Maj 2008
Posty: 64
Wysłany: Czw Sty 08, 2009 2:10 pm   

dziękuję za odpowiedź, no trudno będę musiała poszperać w internecie i znaleźć jakąś pewną firmę :) a jeśli ktoś z was zna taką z okolic śląska będę wdzięczna. pozdrawiam
 
 
nessie_s 
Poczatkujacy

Wiek: 39
Dołączyła: 18 Sty 2009
Posty: 2
Wysłany: Wto Sty 20, 2009 12:19 pm   Ja tez dziekuje za podpowiedzi

:026: Sliczne dzieki za opis ale widze ze latwo nie bedzie i chyba bede musiala szukac agencji i sie przez nia rozliczyc...
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Wto Sty 20, 2009 5:23 pm   

dorota w napisał/a:
Dyszka napisał/a:
a jeśli ktoś cały rok 2008r. przepracowałem w Nederland to jak wygląda sprawa ?

Tak samo jak za lata poprzednie-też trzeba się rozliczyć z US w Polsce (co nie przeszkadza rozliczeniu w Holandii )-tak mi powiedziała pani z US.

No nie do końca tak samo. Gdyby było tak samo to po co byłaby abolicja? Owszem musz się nadal rozliczyć, ale jeśli nie pracowałeś w PL, lecz tylko i wyłącznie w NL, to do polskiego US nie dopłacisz ani grosza. Wszystko obejmuje tzw. ulga abolicyjna. Na starych zasadach do polskiego US dopłacałoby się parę tysięcy.
Musisz przyznać, że chyba jest różnica?
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Wto Sty 20, 2009 9:45 pm   

yustyna napisał/a:
dorota w napisał/a:
Dyszka napisał/a:
a jeśli ktoś cały rok 2008r. przepracowałem w Nederland to jak wygląda sprawa ?

Tak samo jak za lata poprzednie-też trzeba się rozliczyć z US w Polsce (co nie przeszkadza rozliczeniu w Holandii )-tak mi powiedziała pani z US.

No nie do końca tak samo. Gdyby było tak samo to po co byłaby abolicja? Owszem musz się nadal rozliczyć, ale jeśli nie pracowałeś w PL, lecz tylko i wyłącznie w NL, to do polskiego US nie dopłacisz ani grosza. Wszystko obejmuje tzw. ulga abolicyjna. Na starych zasadach do polskiego US dopłacałoby się parę tysięcy.
Musisz przyznać, że chyba jest różnica?

Tak yustyna-jest różnica-tyle,że ja czytając wszystkie wypowiedzi w tym temacie, zrozumiałam pytanie Dyszki w ten sposób-czy musi za 2008 rok rozliczyć się w Polsce skoro ma dochody tylko z Holandii (wyżej były pytania o dochody i z Holandii i z Polski)-dlatego taka była moja odpowiedź.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group