NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Odwołanie od decyzji SVB do Rechtbank
Autor Wiadomość
bobikpl 
Super gaduła
:)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Lip 2007
Posty: 352
Skąd: Friesland
Wysłany: Wto Sty 06, 2009 8:58 pm   Odwołanie od decyzji SVB do Rechtbank

Mam problem poniewaz otrzymałem odmowna decyzje SVB odnosnie zasilku dla moich dzieci i odpowiedz na reklamacje ktora jest rowniez niekorzystna.Decyzja sie uprawomocnila.Pozostaje mi jedynie odwolac sie do Rechtbank ( http://www.rechtspraak.nl...ken/Leeuwarden/ ).
Pytam forumowiczow ktorzy maja doswiadczenia z Rechtbank czy przy odwolaniu sie od decyzji SVB do Rechtbank
a) niezbednie konieczna jest obecnosc adwokata ,czy wystarczy zlozyc dokumenty i czekac na pisemna odpowiedz?
b) czy odbedzie sie rozprawa "na żywo" ?(wtedy konieczna by byla dla mnie obecnosc prawnika/tlumacza).
Dziekuje z gory za informacje.Moze i innym uzytkownikom sie przydadza.
Ja ze swojej strony radze tym ktorzy pracuja w NL i maja dzieci w Polsce ,o skladanie w Polsce po uplynieciu okresu zasilkowego wniosku o zasilek rodzinny.Mimo tego ze z gory wiemy ze bedzie to decyzja negatywna (nie spelnianie kryteriow dochodowych)
Ta negatywna decyzja jest potrzebna (dla SVB Groningen przynajmniej)

[ Dodano: Wto Sty 06, 2009 9:02 pm ]
Uwazam ze racja jest po mojej stronie.4 dni przed decyzja SVB otrzymalem istotne dokumenty z Regionalnego Osrodka Polityki Spolecznej.Rowniez zgodnie z wyjaśnieniami polskiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie ,Departament Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego z dnia 2 grudnia 2008 w sytuacji gdy wniosek nie został złożony,nie można stwierdzić czy mieliśmy uprawnienie do świadczeń rodzinnych w danym okresie.W związku z powyższym ROPS przedstawia instytucji zagranicznej,jaka kwota mogłaby Państwu przysługiwać,
gdyby został złożony wniosek.W oparciu oniniejsze informacje instytucja holenderska powinna wypłacić świadczenia rodzinne pomniejszone o kwotę świadczeń,które mogłyby się należeć w Polsce,czyli w państwie właściwym w pierwszej kolejności do ich wypłaty..Dokumentow nie zdazylem przekazac SVB przed uprawomocnieniem sie decyzji.
Przedstawie podstawowe fakty:
1) Pracuję w Holandii nieprzerwanie od 21 maja 2007 do dnia dzisiejszego.
W III kwartale 2007 złożyłem w SVB Groningen wniosek o zasilek rodzinny dla dzieci (2 dzieci 9 i 10 lat)
2) Przebieg zasiłku rodzinnego:
W okresie 21 maj 2007-25 czerwiec 2008 dzieci mieszkaja z matką w Polsce.Matka pracuje w Polsce.
Dzieci otrzymują zasiłek rodzinny w Polsce.(kwoty i wysokości znajdują się w formularzu E411)
Po 1 września 2007 w Polsce nie złożyliśmy wniosku o zasiłek rodzinny na kolejny okres zasiłkowy.
Mając świadomość że starania się o zasiłek rodzinny w Polsce zakończą się niepowodzeniem i wiedząc że nie spełniamy kryteriów dochodowych
(zbyt duży dochód na członka rodziny) nie składałem w Polsce wniosku.
3) SVB Groningen domaga się informacji dlaczego dzieci nie otrzymują zasiłku w Polsce.
uzależniając podjęcie decyzji od otrzymania zaświadczenia z polskiej instytucji
Polski urząd Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Katowice (ROPS) 11.07.2008 przesłał do SVB Groningen pismo wraz z tłumaczeniem na język angielski.
Pismo zawiera obszerne wyjaśnienia dlaczego matka po 1 .09.2008 nie otrzymuje w Polsce świadczeń rodzinnych na dzieci, oraz zawiera szczegółowe informacje na temat wysokości zasiłków rodzinnych w Polsce po 01.09.2008 w celu obliczenia różnicy pomiędzy wysokością zasiłku holenderskiego a polskiego

SVB Groningen z powodu niekompetencji urzędników,bałaganu lub innych nieznanych bliżej przyczyn zagubił ten dokument


W piśmie z 13.08.2008 641.439.563/828HBK SVB zawiadamia że nie otrzymał informacji z polskiego organu zajmującego się zasiłkami rodzinnymi
Posiadam kopię dokumentu Potwierdzenie odbioru dokumentu z ROPS Katowice z datą
odbioru pisma przez SVB 22.07.2008
4) 16.10.2008 SVB Groningen wydał decyzję o zasiłku:
Przyznano zasiłek rodzinny dla dwójki dzieci od trzeciego kwartału 2008 (od 25 czerwca 2008 dzieci mieszkają ze mną i matką w Holandii)
Decyzja jest negatywna dla czwartego kwartału 2007,pierwszego i drugiego kwartału 2008.
cyt"...Vanaf 3 september 2007 werkt u in Nederland [BŁĄD SVB-powinno być 21 maj 2007] Uit de gegevens van de Poolse instantie blijkt dat uw partner vanaf 1 april 2007 werkzaam is in Polen.Dat houd in dat voor haar vanaf het 4e kwartaal van 2007 bij voorrang recht bestaat
op Poolse kinderbijslag.
U zou dan vanaf het 4e kwartaal van 2007 recht hebben op het verschil tussen de hogere Naderlandse kinderbijslag.
Over deze periode heeft u echtgenote geen poolse kinderbijslag aangevraagd.Wij weten hierdoor niet of wel of geen recht op
Poolse kinderbijslag bestaat.Daarom kunnen wij uw recht op Nederlandse kinderbijslag over het 4e kwartaal van 2007 tot en met het 2e kwartaal van 2008 niet vaststellen..."
5) Na moją prośbę o korektę decyzji :
a) prośba o korektę daty rozpoczęcia mojej pracy w Holandii na 21maj 2007
b) prośba o przyznanie różnicy pomiędzy zasiłkiem holenderskim- a zasiłkiem polskim
SVB odpowiedział 23.12.2008.Odpowiedż jest dla mnie niekorzystna.Uzasadnienie podobne jak pisalem w punkcie 4)
6) Kopię korespondencji pomiędzy ROPS Katowice a SVB Groningen otrzymałem dopiero dnia 19 grudnia 2008 po wielu prośbachi po interwencji polskiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Wto Sty 06, 2009 11:53 pm   

Przydzielanie zasilkow ma bardzo skomplikowana procedure.
Jezeli matka przebywajaca z dziecmi w Polsce nie pracuje, jest to jednoznaczne, zasilekn na dzieci otrzymuje ojciec pracujacy w Holandii.
Jezeli matka dzieci pracuje w Polsce, to ZAWSZE MUSI WYSTAPIC O PRZYZNANIE ZASILKU NA DZIECI W POLSCE! Nawet jazeli wie , ze dostanie odmowe, wlasnie ta odmowa jest potrzebna dla holenderskiego SVB w celu ustalenia zasilku.
Gdybys zalatwil, oficjalna odmowe to moze bylo by cos do uratowania.
Mialam podobna sytuacje: Syn pracuje w Holandii od 1 listopada 2006, w styczniu 2007 zlozyl wniosek o zasilek rodzinny w Holandii. Synowa w Polsce pracuje i nigdy nie skladala wniosku o zasilek (przekroczone dochody). Myslalam, ze juz tej sprawy nie zalatwie pomyslnie. ALE!! Wniosek o zasilek w Polsce sklada sie na nowy okres pod koniec sierpnia i we wrzesniu. Tak tez synowa zrobila, a zarobki do ustalenia zasilku bierze sie z poprzedniego roku, czyli rok 2007. Dostarczylam (przetlumaczone jaaropgawe) do Polskiego MOPS.
Synowa otrzymala odmowe przyznania zasilku w Polsce (elaborat z wyjasnieniem na 4 strony. Ta odmowe w jezyku polskim wyslalam do SVB. po dwuch miesiacach przyszla decyzja z SVB o przyznaniu zasilku na dziecko od momentu zlozenia wniosku w Holandii.
Jezeli bedziesz zakladal sprawe to radza wziasc adwokata, w Holenderskich sadach rozmawiaja, prawia zawsze, tylko z adwokatami. Zycze powodzenia
 
 
Davidson 
Gaduła


Pomógł: 6 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Lis 2008
Posty: 101
Wysłany: Śro Sty 07, 2009 1:34 pm   

witaj mozes zrobic moze skan tego pisma Holenderskiego?

trzeba sie dowiedzic jakie dokumenty sa potrzebne na ta sprawe
prawdo podobnie te dokumenty beda musiely miec APOSTILLE ktore jest wydani przes Warszawe tylko.
ale to mozna zlozyc tez piszemnie

osobiscje mysle ze brakuje niektorych dan (lub zgubily te dane) i dlatego dostales taka odpowiedz od SVB

skoro to jest taka kwota to jest warto sie starac o to ale trzeba wiedzic jakie sa szanse zebys nie tracil zaduzo czasu i euro na to wszystko
jesli masz nie za wysoki dochod to mozna sie starac o Pro-deo adwokata a wtedy sie to bardzo oplacza

pozdr.
Davidson
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Śro Sty 07, 2009 4:13 pm   Re: Odwołanie od decyzji SVB do Rechtbank

bobikpl napisał/a:
Pytam forumowiczow ktorzy maja doswiadczenia z Rechtbank czy przy odwolaniu sie od decyzji SVB do Rechtbank
a) niezbednie konieczna jest obecnosc adwokata ,czy wystarczy zlozyc dokumenty i czekac na pisemna odpowiedz?
b) czy odbedzie sie rozprawa "na żywo" ?(wtedy konieczna by byla dla mnie obecnosc prawnika/tlumacza).


nie mam doswiadczenia jesli chodzi o odwolanie od decyzji SVB ale mam doswiadczenie z sadem w Holandii...

w momencie kiedy dojdzie do rozprawy to mozesz spodziewac sie tego, ze beda chcieli uslyszec obie strony kto co ma do powiedzenia... i ewentualne pytania ktore sedzia bedzie mial... radze w takim wypadku miec adwokata i tlumacza ze soba... bo inaczej sprawa moze sie ciagnac w nieskonczonosc...

ja bywalam na rozprawach dla mlodocianych, ktorzy jako ze sa niepelnoletni dostawali jak juz wyzej wymieniono pro-deo advocaat (nic za niego nie placili)... przed rozprawa mieli spotkanie z adwokatem, zeby omowic przebieg rozprawy...
 
 
bobikpl 
Super gaduła
:)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Lip 2007
Posty: 352
Skąd: Friesland
Wysłany: Czw Sty 22, 2009 8:00 pm   

Napisalem w swoim łamanym holenderskim do SVB list ze zgubili wazny dokument z informacjami, ktorych wczesniej oczekiwali i podjeli decyzję bez tych informacji.
Napisalem tez ze jest to niedopatrzenie administracjii panstwowej
Wyslalem tez kopie korespondencji z polskich urzedow: ministerstwa i ROPS (po polsku :031:
Poprosilem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Zdziwilem sie bo dzisiaj dostalem pismo z Rechtbank
(oficjalne:z "procedurenummer..... onderwerp: het beroep van Robert ......)
z prosba o tlumaczenie na holenderski kopii dokumentow z polskich urzedow.

Ja się jeszcze nie kontaktowalem sie z Rechtbank

Ponieważ na kopiach dokumentów do SVB są moje dopiski wnioskuję że...

SVB sam na siebie zlozyl odwolanie do Rechtbank .ALE JAJA,Paranoja :031:

no nic trzeba to pociągnąć....
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Sty 22, 2009 8:15 pm   

bobikpl,
Cytat:
SVB sam na siebie zlozyl odwolanie do Rechtbank .ALE JAJA,Paranoja


Obym sie mylila i niech lepiej bedzie tak jak piszesz :033: ....ale to nie jest mozliwe aby SVB tak postapil byc moze zle to interpretujesz ( na jakiej pddstawie tak sadzisz?) wyglada bardziej na to iz TA INSTYTUCJA wystapila na droge sadowa powolujac sie na Twoje( w ich mniemaniu) jednak niekompletne dokumenty

Cytat:
Ja się jeszcze nie kontaktowalem sie z Rechtbank
w tym wypadku nie ma to nic do rzeczy rownie dobrze to instytucja, organizacja, czy osoba cywilna moze wystapic na droge sadowa.
Mimo wszystko .... zanosi sie na dluga batalie
zycze wytrwalosci i powodzenia
:039:
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pią Sty 23, 2009 6:20 pm   

a nie chca dac ci przypadkiem kary pienieznej??

De Sociale Verzekeringsbank (SVB) legt een boete op aan klanten die onjuiste of onvolledige informatie geven. Ook klanten die een wijziging te laat doorgeven krijgen te maken met een boete.
http://www.svb.nl/interne...oeten/index.jsp
 
 
bobikpl 
Super gaduła
:)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Lip 2007
Posty: 352
Skąd: Friesland
  Wysłany: Wto Kwi 28, 2009 7:54 pm   Sprawa zamknięta.Rodzinne wypłacone

Mój ostatni list SVB przesłało do Rechtbank jako odwołanie.
Wpłaciłem 48 eur za"wpisowe" griffierrecht".

Ponieważ moje pismo do SVB napisałem w niezbyt poprawnym holenderskim zwróciłem się do biura "Polonia" z prośbą o tłumaczenie dokumentów z polskiego na niderlandzki i pomoc.

Postępowanie w Rechtbank odbyło się bez mojego udziału.
Otrzymałem całe zaległe rodzinne :038:

Podaje namiary na polskie
MinisterstwoPracy i Polityki Społecznej
Departament Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego
Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa
tel. +4822 55 10 127 fax. +4822 5510172

e-mail [email protected]
lub [email protected]

może się komuś te namiary przydają.
Oceniam że to Ministerstwo stara się pomóc,odpowiadają na e-maile.
(sugeruję żeby e-maile do ministerstwa pisać jako oficjalne pisma,jest to jakby nie było wysoka instancja,dokumenty w załaczniku,podpisane w formacie .pdf lub .doc.
Oni potwierdzają wtedy oficjalnie przyjęcie pisma-traktują człowieka poważnie)



Jak już wspomniałem tłumaczeniami dokumentów na holenderski,jak i również sporządzeniem oficjalnego odwołania,listu przewodniego dla sądu zajmowało się biuro "Polonia" które polecam forumowiczom.

http://www.pomoc-prawna.nl/

Moja ocena-pełen profesjonalizm biura,bardzo dobry kontakt e-mail i telefoniczny.

Sprawa zaległego rodzinnego zakończyła się więc powodzeniem po wielu bólach i momentach naszego zwątpienia.


co niewątpliwie cieszy :034:


:039:
Ostatnio zmieniony przez bobikpl Wto Kwi 28, 2009 8:03 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group