NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Administrator2
Pią Gru 25, 2009 10:32 pm
Co to znaczy dobry pracodawca?
Autor Wiadomość
Niedziela.NL 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 63
Skąd: Haga, Holandia
  Wysłany: Nie Mar 08, 2009 2:56 pm   Co to znaczy dobry pracodawca?

Chodzi nam o rynek pracy w Holandii.
Jakie warunki powinien spełniać pracodawca?

Poniżej podajemy kilka podstawowych warunków.
Prosimy o wypowiedzi pracowników i pracodawców.

Co powinnismy dodać?
A może coś ująć?

Czekamy na konstruktywne komentarze ...

KONTRAKT
1. Kontrakt pracy firma podpisuje z pracownikiem przed rozpoczęciem pracy (w języku zrozumianym przez pracownika).
2. Pracownik otrzymuje kopię podpisanego kontraktu przed rozpoczęciem pracy.

WYNAGRODZENIE
3. Pasek wypłaty (salaris specificatie) utrzymuje pracownik z każdą wypłatą.
4. Wypłatę pracownik otrzymuje regularnie (co tydzień, co 2 lub 4 tygodnie, co miesiąc) na swoje konto bankowe (lub ma zapłacone gotówką).
5. Jeśli firma pomaga w otwarciu konta bankowego, to pracownik ma pełne prawo wprowadzania zmian tego konta samodzielnie tzn bez konieczności otrzymania pozwolenia od firmy (np zmiana adresu pracownika).

URLOPY i URLOPOWE 8%
6. Pracownik ma prawo do urlopu, minimum 1 dzień za każde przepracowane 100 godzin.
7. Pracownik otrzymuje 8% wypłaty jako tzw "urlopowe", które jest wypłacane dwa razy rocznie lub na żądanie np kiedy pracownik opuszcza firmę lub jako zwiększona o 8% stawka godzinna.

ZAKWATEROWANIE
8. Jeśli pracodawca oferuje zakwaterowanie, to koszt zakwaterowania pobierany od pracowników jest mniejszy niż €300 miesięcznie dla jednej osoby w pokoju, mniej niż €150 miesięcznie jeśli są 2 osoby na pokój, mniej niż €100 miesięcznie jeśli są 3 osoby na pokój, mniej niż €75 miesięcznie jeśli są 4 osoby.
9. Pracodawca przestrzega obowiązujące przepisy przeciwpożarowe i przepisy danej gminy dotyczące ilości osób, które mogą zamieszkać w danym budynku.

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE
10. Jeśli pracodawca oferuje ubezpieczenie kolektywne i potrąca składki z wynagrodzenia pracownika to pracownik musi posiadać kopię polisy i kartę ubezpieczenia w ciągu 4 tygodni or rozpoczęcia pracy.

UBRANIE ROBOCZE
11. Jeśli pracodawca lub przepisy BHP wymagają ubrania ochronnego, to pracodawca dostarcza je bezpłatnie pracownikowi.

ZERWANIE KONTRAKTU
12. W kontrakcie pracy nie gwarantującym pracownikowi stałej pracy i stałej płacy (dla pracowników tymczasowych) nie ma artykułu dotyczącego ewentualnej kary za zerwanie przez pracownika umowy o pracę.

INNE
13. Pracodawca przestrzega obowiązujące przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę i dodatku urlopowym, ustawy o czasie pracy oraz BHP.

Czekamy na konstruktywne komentarze ...

(ciekawa lektura to "Vademecum pracownika, czyli o czym należy wiedzieć podejmując pracę zarobkową w Królestwie Niderlandów")
Ostatnio zmieniony przez Niedziela.NL Nie Mar 08, 2009 2:56 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Niedziela.NL 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 63
Skąd: Haga, Holandia
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 7:43 am   

Forumowicze, nie bądźcie tacy nieśmiali.

Może wymienione punkty określające "dobrego pracodawcę" są już wystarczające i nie macie nic do dodania. Jeśli tak jest, to proszę o napisanie tego, że lista jest "super" i nie macie nic do dodania.

Jeśli macie jakieś dodatkowe "życzenia", aby Wasz obecny lub następny pracodawca był taki czy siaki, to podajcie co te "taki" czy "siaki" są ...

Może pracodawca powinien mieć obowiązek wysyłania kartek urodzinowych każdemu pracownikowi? Znamy jednego pracodawcę, który tak lubi swoich pracowników, że wszystkim wysyła kartki walentynkowe ...

Czekamy na konstruktywne, ciekawe komentarze ...
Ostatnio zmieniony przez Niedziela.NL Wto Mar 10, 2009 7:57 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
artur43 
Poczatkujacy
artur43

Pomógł: 2 razy
Wiek: 58
Dołączył: 16 Gru 2007
Posty: 10
Skąd: Den Haag
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 8:41 am   Witam

Super dowcip,ale sie ubawilem od rana-hahahaha :021: ! Gdzie sa tacy pracodawcy?Tu kazdy pracodawca kroi pracownika na czym tylko moze-na godzinach,na mieszkaniu,na urlopie-albo wcale nie placi.Oj duzo by pisac,ale szkoda sobie humoru psuc od rana.Pozdrawiam serdecznie uczciwych pracodawcow(jesli takowi sa)? Pracodawca nie musi wysylac kartek,ani skladac nam zyczen!Niech bedzie poprostu pracodawca,a nie zlodziejem i wyzyskiwaczem.
Ostatnio zmieniony przez artur43 Wto Mar 10, 2009 8:43 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Magda W 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 3 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Lut 2007
Posty: 553
Skąd: Zoetermeer / Gdynia
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 8:49 am   

No ja no swojego pracodawce narzekac nie moge zawsze kiedy potrzebuje wolne to nie ma problemu , raz na jakis czas robi dla swoich pracownikow spotkania przy piwku ,wyski :) zeby sobie ot tak pogadac jak sie pracuje co chcielibysmy zmienic . Teraz w dobie kryzysu moj etat wisi na wlosku jednakze moj szew powiedzial ze sproboje gdzies mnie wepchnac zebym nie stracila pracy .Poza tym nic dodac nic ujac :) , ogolnie jest fajnie i nie narzekam :)
_________________
Życie jest za krótkie żeby pić marne wino
Życie jest za krótkie by miłości dać zginąć
Życie jest za krótkie żeby się nie spieszyć
Życie jest za krótkie by się nim nie cieszyć
 
 
motylek 
Poczatkujacy

Dołączyła: 15 Paź 2008
Posty: 30
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 8:59 am   

Pracodawca powinien mieć obowiązek wysłania pracownika( obcokrajowca) na kurs j. holenderskiego- tak jak to zapewnił mój pracodawca, który opłaca mi i moim znajomym kurs w TTC.

Poza tym uważam, że wielu Polaków nie zna swoich praw i nie wiedzą co im sie należy od pracodawcy holenderskiego i nie upominają sie o swoje, wiec odrazu lepiej powiedziec, że to oni są nie uczciwi itd.
 
 
romka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 20 Lut 2009
Posty: 2
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 9:19 am   

A mi najbardziej podoba sie punkt dotyczacy zakwaterowania. Jeszcze nie slyszalam o pracodawcy, ktory miałby takie zasady i sie do nich stosowal, chodzi mi o koszt zakwaterowania w\g ilosci osob w pokoju.
_________________
romka
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 7:06 pm   

motylek,
Obowiazek raczej lezy na pracowniku.
A co do znajomosci praw przez polakow to poczytaj dobrze forum , polacy w poszczegolnych dziedzinach lepiej znaja prawo jak Holendrzy sami. W holenderskich firmach przy podpisaniu kontraktu daja do reki CAO i regulamin pracy itd

O wlasnie niedziela.nl
to jest dobry pkt niech kazdy dostaje CAO ksiazke przy podpisaniu kontraktu. wtedy nie bedzie tyle nieporozumien :)
Ostatnio zmieniony przez baileys Wto Mar 10, 2009 7:10 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
katiuszka 
Poczatkujacy


Dołączyła: 14 Sty 2009
Posty: 9
Wysłany: Śro Mar 11, 2009 3:56 pm   

coś mi nie pasuje w punkcje o urlopie i urlopowym, chyba ze sie coś zmieniło, bo z tego co pamietam to 8% to było wakacyjne a nie urlopowe, urlopowe to coś inego wwypłacane wtedy kiedy pracownik bierze te przysługujące mu dni wolne, tzw płatny urlop. Poprawcie mnie jak sie myle :079:
 
 
jaroslaw 
Nieśmiały użytkownik
falubaz

Wiek: 59
Dołączył: 23 Lut 2007
Posty: 95
Skąd: ziomek
Wysłany: Śro Mar 11, 2009 4:04 pm   

a mi moj pracodawca holender dal pare razy obiadek.a raz mnie zastrzelil bo zabral nas na ryby(pierwszy raz trzymalem w reku wedke)na taki platny staw.lowilismy rybki(wiadomo nic nie zlowilem)z moimi przyjacielami-kolegami holendrami.po tym ...lowieniu zabral nas na taki malutki obiadek.wyjechalismy tam rano o 10 wrocilem spowrotem do domku okolo 19.bylo suuper.pzdr
 
 
 
ewela2009 
Poczatkujacy

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 06 Sty 2009
Posty: 44
Wysłany: Śro Mar 11, 2009 5:05 pm   rzeżnik czy wiecie gdzie warto pracować w tym zawodzie ?

witam moje pytanko to gdzie pracuja rzeżnicy w holandi u jakich pośredników ?
prosze o namiary strona www adres email lub tel ale na takich tylko wypłacalnych
widziałam kilka ofert przyznam sie że sa poniżej minimum skoro rzeżnikowi proponuje sie 230 euro na tydz po odciagnieciu za mieszkanie o oplatach dodatkowych media prad gaz ubezpieczenie
w firmie której pracował mój mąż miał ok 350 euro i mieszkanie za darmo było ok ale powody rodzinne i musiał zjechac teraz mi mówią ze nie ma już miejsca
 
 
motylek 
Poczatkujacy

Dołączyła: 15 Paź 2008
Posty: 30
Wysłany: Śro Mar 11, 2009 6:27 pm   

[quote="baileys"]motylek,
Obowiazek raczej lezy na pracowniku.
A co do znajomosci praw przez polakow to poczytaj dobrze forum , polacy w poszczegolnych dziedzinach lepiej znaja prawo jak Holendrzy sami. W holenderskich firmach przy podpisaniu kontraktu daja do reki CAO i regulamin pracy itd


Ja sama pracuję dla biura holenderskiego i tak jak piszesz przy podpisaniu umowy dostałam CAO- bardzo okrojone...gdzie nie był opisany np. Art. 39 Szkolenia i wiele innych artykułów, jak sie upomniałam i tak oni odrazu zaproponowali nauke języka, że opłaca cały kurs itd.

Baileys myśle, że wielu polaków pracujących dla pośredników dostaje okrojone CAO- okrojone pod pośredników, aby za dużo soich praw nie znali


P.S. przepraszam, wiem że to odbiega od watku tego topiku
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Mar 11, 2009 10:06 pm   

motylek,
to co ich powstrzymuje zeby poszukac na necie te orginalana dluga wetsje tego CAO ?
Jak by ktos chcial to by znalaz a pozatym tam sie nie da nic okrojic . poniewaz nie pracodawcy drukuja te CAO a dostaja je juz gotowe :)
 
 
motylek 
Poczatkujacy

Dołączyła: 15 Paź 2008
Posty: 30
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 9:45 am   

baileys,

to właśnie próbowałam napisać, że większość Polaków jest leniwa i nie stara sie nic robić w kierunku aby sobie polepszyć tutaj warunki pracy.
A odnośnie CAO to wierz mi, że dostałam je okrojone ponieważ mój pracodawca dał mi je w 2 egzemplarzach jedno przetłumaczone na PL a drugie po holendersku

Pozdrawiam
 
 
RobKAM 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 25 Wrz 2007
Posty: 666
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 10:29 am   

motylek napisał/a:
że większość Polaków jest leniwa i nie stara sie nic robić w kierunku aby sobie polepszyć tutaj warunki pracy.

Jestes pewna,ze to zawsze z lenistwa wynika???Zreszta co to za okreslenie,ze" wiekszosc".Robilas jakies badania w tym kierunku?Bo chyba sie zagalopowalas w swoim stwierdzeniu.
_________________
nie jestem idealna,ale idealnie sobie z tym radze...
 
 
justysia12345 
Poczatkujacy

Dołączyła: 05 Mar 2009
Posty: 15
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 12:18 pm   

Myśle, ze to wynkia ze strachu przed strata pracy. Taki malutki, skromny polaczek pewnie boi sie, ze jesli odezwie sie walczac o swoje prawa, to straci prace.przynajmniej tak mi sie wydaje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group