NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
rozliczenie Polska- Holandia
Autor Wiadomość
LENA25 
Poczatkujacy

Dołączyła: 12 Wrz 2008
Posty: 33
  Wysłany: Czw Mar 12, 2009 3:55 pm   rozliczenie Polska- Holandia

prosze o pomoc...
pracowałam w polsce 5 miesiacy potem zaczełam pracowac legalnie w holandii,pracowałam tu 3 miesiace.... w Polsce rozliczylam sie tylko z pracy w Polsce i nie wiem czy dobrze zrobiłam? musze sie jeszcze w Holandii rozliczyc. umowe pracy w Holandii mam od wrzesnia do marca,pracowałam tylko 3 miesiace bo nie ma pracy i siedze w domu, co moge sobie odliczyc od podatku co z tymi miesiacami co biuro mi pracy nie zapewniło?? prosze o pomoc bo nie wiem co robic? a jeszcze chciałam dodac ze mieszkam tu z mezem który tez tu pracuje tylko ze z biura w polsce czyli w tzw. delegacji.
prosze o pomoc
dziekuje
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 3:59 pm   

W Polsce musisz sie rozliczyc z paracy w Holandii i niestety musisz od tego zaplacic podatek (nie obejmuje Cie ulga abolicyjna, bo zarabialas i tu i tu). W polskim podatku nic nie odliczasz - musisz doliczyc dochody z Hlandii i tyle..

Poszukaj na forum postow yustyna - pisala dokladnie co i jak.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
LENA25 
Poczatkujacy

Dołączyła: 12 Wrz 2008
Posty: 33
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 4:23 pm   

ale skoro ja juz sie rozliczyłam w polsce razem z mezem....wiec co teraz??

[ Dodano: Czw Mar 12, 2009 4:33 pm ]
znalazłam 7409 wyników i nic yustyna...
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 4:35 pm   

http://www.niedziela.nl/f..._author=yustyna

Jesli sie juz rozliczylas, to bedziesz musiala zlozyc korekte, bo ukrycie tych dochodow moze byc w przyszlosci bolesne - bodajrze trzeba zaplacic 75% podatku od ukrtych dochodow + odsetki
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
LENA25 
Poczatkujacy

Dołączyła: 12 Wrz 2008
Posty: 33
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 4:36 pm   

dziekuje
 
 
justysia12345 
Poczatkujacy

Dołączyła: 05 Mar 2009
Posty: 15
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 4:45 pm   

Nie orientuje się ktoś z Was do kiedy biura pośrednictwa czasu mają czas na wydanie jarographow?i czy w rozliczeniu za rok 2008 mozna odliczyc ulge za ubezpieczenie zdrowotne(od stycznia do maja podlegalam holenderskiemu ubezpieczeniu, a od sierpnia do konca roku polskiemu),czy w takim przypadku przysluguje mi ulga?prosze o informacje.pozdrawiam
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 4:50 pm   

m4rcin napisał/a:
W Polsce musisz sie rozliczyc z paracy w Holandii i niestety musisz od tego zaplacic podatek (nie obejmuje Cie ulga abolicyjna, bo zarabialas i tu i tu). W polskim podatku nic nie odliczasz - musisz doliczyc dochody z Hlandii i tyle..

No, nie do końca tak, ale byłeś blisko :) Napiszę jeszcze raz, ale Lena25 funkcja szukaj naprawdę nie boli :)

Jeśli pracowało się tylko w NL, to z polskim US należy się rozliczyć z tych dochodów, ale tylko informacyjnie. Tzn. całość podatku wyliczonego metodą proporcjonalnego odliczenia do zapłacenia w PL pokrywa ulga, którą uwzględnia się w PIT/O (dokładnie w pozycji 37), a następnie przenosisz ją do PIT-36 (pozycja 180). Do zapłaty w PL wychodzi 0 zł.
Jeśli pracowałaś i w PL i w NL, to obliczasz podatek do zapłaty w PL dwoma metodami. Pierwsze odliczenia proporcjonalnego (wychodzi duża kwota do zapłaty), a następnie metodą odliczenia z progresją (wychodzi znacznie mniej). Różnica między podatkiem obliczonym metodą „proporcjonalnego odliczenia” ( art. 27 ust. 9 i 9a updof ), a podatkiem obliczonym metodą „wyłączenia z progresją” ( art. 27 ust. 8 updof ) pokrywa ulga abolicyjna. Różnicę tę również uwzględniasz w PIT/O w pozycji 37 i przenosisz do PIT-36. Zatem do zapłaty w PL masz tylko tyle ile byś zapłaciła, gdyby twoje dochody były opodatkowane metodą "wyłączenia z progresją", czyli metodą dużo korzystniejszą. Od roku 2008 można jeszcze odliczyć składki na ubezp. społeczne od dochodu i składki na ubezp. zdrowotne od podatku, a to powoduje jeszcze dodatkowe obniżenie podatku do zapłaty.
To, że się już nieprawidłowo rozliczyłaś nie jest problemem. Każdy podatnik ma prawo w każdej chwili skorygować swoje zeznanie i nie grożą mu z tego tytułu absolutnie żadne konsekwencje. Gorzej, gdy to US pierwszy wykryje nieprawidłowości. Wtedy to może być nieciekawie...
A i jeśli chodzi o miesiące, w których nie pracowałaś, to nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Nie pracowałaś, więc twój dochód wynosił 0 zł. Więc w czym problem?
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 4:52 pm   

yustyna napisał/a:
m4rcin napisał/a:
W Polsce musisz sie rozliczyc z paracy w Holandii i niestety musisz od tego zaplacic podatek (nie obejmuje Cie ulga abolicyjna, bo zarabialas i tu i tu). W polskim podatku nic nie odliczasz - musisz doliczyc dochody z Hlandii i tyle..

No, nie do końca tak, ale byłeś blisko :) Napiszę jeszcze raz, ale Lena25 funkcja szukaj naprawdę nie boli :)


Bylem blisko, ale dla pewnosci odslalem wlasnie do Twoich postow ;) Bo tam fajnie i przejrzyscie wszystko jest opisane :039:
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
LENA25 
Poczatkujacy

Dołączyła: 12 Wrz 2008
Posty: 33
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 7:52 pm   

dziekuje serdecznie za pomoc... teraz wszystko rozumiem tylko musze to mojej ksiegowej przedstawic:) pozdrawiam wszystkich :039:
 
 
kbslupsk 
Poczatkujacy

Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 5
Skąd: slupsk
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 9:26 pm   

w 2008 roku zarobilem ok. 16500 eur. brutto w Hollandi plus 34 zl w Polsce tytulem dochodu wspolnoty mieszkaniowej w ktorej mam mieszkanie wlasnosciowe. Czy ktos moze mi obliczyc ile mam zaplacic do Urzedu skarbowego w Polsce rozliczajac sie za 2008 rok?
 
 
tadeo 
Poczatkujacy

Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 11
Wysłany: Pią Mar 13, 2009 8:56 am   

Zobacz w tym miejscu http://www.tax-pol.pl/node/15 Dość jasno jest to opisane
 
 
kbslupsk 
Poczatkujacy

Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 5
Skąd: slupsk
Wysłany: Pią Mar 13, 2009 7:31 pm   

Dzieki!!!!
 
 
malgos5z 
Poczatkujacy
mmm

Dołączyła: 31 Lip 2009
Posty: 10
Wysłany: Pon Sie 10, 2009 3:11 pm   

Aby skorzystać z ulgi abolicyjnej za lata 2002-2007 trzeba było rozliczyć się w odpowiednim terminie.
Czy ktoś wie czy taki warunek - a więc rozliczenie się w terminie tj. w tym przypadku do 30.04.2009 - było warunkiem skorzystania z ulgi abolicyjnej przy rozliczaniu dochodów za 2008r? (W ustawie o pod.doch. od osób fiz. jest tylko mowa o tym, że można takie odliczenie stosować - więc chyba jest tylko powiązane ze złożeniem pit-ów bez względu na termin ich złożenia)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group