NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
NOWE DZIECKO formalnosci
Autor Wiadomość
gosik 
Gaduła

Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 105
Wysłany: Pon Lip 30, 2007 10:41 am   

wiecie co po głowie chodzi mi jeszcze jedno pytanko- jak to jest po narodzinach dziecka- wiem, że ma obywaltelstwo polskie (prawo krwi) ale czy trzeba samemu zgłaszać narodziny dziecka do ambasady bądź też do polski gdzieś papiery wysyłać? czy może też wszystkim zajmują się w szpitalu?
zazdroszczę tym dziewczyną które są blisko porodu- ja też chcę!! :lol: . pierwszą ciążę przeszłam bez żadnych objawów, ale ta jest fatalna- mdli mnie non stop, z łóżka ledwo się podnoszę- a muszę bo przecież mam synka urwiska. a najfajniejsze jest to że mam zachciałki no co chwilę inne rzeczy, które i tak lądują później- niekoniecznie tam gdzie powinny zostać- jeśli wiecie co mam na myśli :( macie może jakieś sposoby na te przykre dolegliwości? pozdrawiam
_________________
gosik
 
 
szeda 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 09 Mar 2007
Posty: 514
Skąd: Haga
Wysłany: Pon Lip 30, 2007 1:15 pm   

do Gosik:
w holenderskim najblizszym szpitala Gemeente trzeba zglosic narodziny w ciagu trzech dni (chyba ze rodzilas w weekend) to zaraz w poniedzialek
szpital niczego nie zglasza, narodziny w gemmente moze zglosic ojciec dziecka (ma tylko wypis szpitalny swiadczacy o narodzinach), po mw. miesiacu dziecku jest przyznawany numer sofi (bsn)

geemente powinno tez o poinformowac mozliwosci podjecia zasilku rodzinnego - kinderbijslag; jak rowniez wpisac dziecko w rejestr zdrowotny - pozniej przychodzi do domu koperta z formularzami szepien - na ktore trzeba chodzic do swojego (najblizszego miejsca zamieszkania Consultatie Bureau)

chcac wyrobic dziecku paszport trzeba sie przejsc do ambasady, w moim przypadku wyrabialam dziecku paszport tymczasowy na ktory czekalam tydzien (koszt 20E) na okres 2 tyg. w tym czasie musialam wyjechac do Polski
w Polsce trzeba miec akt urodzenia dziecka miedzynarodowy i ten dokument z Geemente i przetlumaczyc go przez tlumacza pszysieglego
nastepnie trzeba dziecko w Polsce zameldowac (moze byc tymczasowo) aby moc wyrobic mu numer PESEL, dopiero posiadajac pesel mozna sie starac o wyrobienie paszportu
wszystkie te formalnosci zajely mi w Polsce miesiac (na pesel czeka sie do2-3 tygodni, paszport tydzien w trybie przyspieszonym-trzeba bylo miec wizyte u kierownika wydzialu paszportowego w miescie wojewodzkim)

podejrzewam ze z wpisaniem dziecka do paszportu jest prosciej, mozna dziecko wpisac do paszportow obojga rodzicow, lub tez jednego z nich, ale potzrea przy tym obecnosci obojga
 
 
 
magrach
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 94
Skąd: Heerlen
Wysłany: Pią Sie 03, 2007 3:10 pm   

hej :-)
dziewczyny i drogie mamy , która z was pobrała becikowe z Polski ? Ja mieszkam tutaj ale nadal jestem zameldowana u rodziców i z tego co wyczytałam na becikowe.com to mogę sie postarać o te pieniądze.

Do wniosku o becikowe dołączamy następujące dokumenty:
dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o becikowe
skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka;
pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe np. przez drugiego z rodziców).


wiec chyba sie wybiorę.
czekam na wasze opinie :-)
_________________
nie ma zwykłych chwil....
 
 
Renata_H
PRZYJACIEL FORUM


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 425
Skąd: Den Haag
Wysłany: Pią Sie 03, 2007 4:20 pm   

A jak wytlumaczych akt urodzenia z Holandii? :)
A co za tym idzie holenderskie ubezpieczenie ktore jest obowiazkowe dla przebywajacych dluzej w Holandii...

Ja w Polsce wciaz jestem panna bo swoj angielski slub nie zarejestrowalam w USC, jakies sugestie? :lol:
 
 
magrach
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 94
Skąd: Heerlen
Wysłany: Pią Sie 03, 2007 5:30 pm   

No nie wiem właśnie... mogła bym powiedzieć że córka urodziła sie w Holandii a teraz przyjechałam mieszkać z nią do Polski na stałe? :? Przecież ja jestem polką i córcia też będzie. Nie wiem . Zadzwonie w poniedziałek i sie zapytam ( nie znalazłam żadnych info na ten temat w necie ) .
Tak z czystej ciekawości , nie zbawi mnie ten tysiak ale... :-)
Ciekawa jestem czy ktoś już tak próbował.
_________________
nie ma zwykłych chwil....
 
 
szeda 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 09 Mar 2007
Posty: 514
Skąd: Haga
Wysłany: Sob Sie 04, 2007 12:03 am   

to ja odpowiem - bo bylam sie o to becikowe zapytac i to jest tak ze oprocz wymienionych dokumentow trzeba miec udokumentowany roczny pobyt w Polsce - moze byc z przerwami (wydaje mi sie ze to moze byc jakis ZUS np., podpisanie sie pod bezrobociem)
sa na to obszerne formularze
aha i o becikowe mozna sie ubiegac DO 3 MIESIECY od daty urodzenia dziecka

my stwierdzilismy ze nie bedziemy kombinowac z 1000 zl bo gra nie warta swieczki i moglby sie pozniej ktos przyczepic ze pieniadze dostalismy nieslusznie, ktos moglby podwazyc takie dokumenty - a po co pozniej 'swiecic oczami' ze sie cos nieslusznie wzielo...

a do Renaty: akt urodzenia tlumaczysz normalnie, u tlumacza przysieglego jesli tu dostalas go na druku miedzynarodowym (ja wyslalam mailem skan do kolegi tlumacza z niemieckiego na polski) albo w Polsce to robisz jesli tam chcesz dziecko zameldowac i wyrobic mu pesel
 
 
 
magrach
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 94
Skąd: Heerlen
Wysłany: Sob Sie 04, 2007 9:49 am   

no to ja nie mam udokumentowanego pobytu w Polsce. Chyba tez nie będę kombinowała.
Mam jeszcze jedno pytanie, czy macie dzieci wpisane w paszporcie ? Można to zrobić w ambasadzie ? Do urzędu miasta już dzwoniłam i pytałam sie trzeba wysłać przetłumaczony akt urodzenia i upoważnienie ( podwierdzone przez notariusza ) dla np. mam że wyrażam zgode żeby ona zarejstrowała moje dziecko.
A jak jest właśnie z dokumentem jakimś dla dziecka? tzn mam na myśla chyba wpis w paszport czy jak ?
_________________
nie ma zwykłych chwil....
 
 
marzena 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 99
Wysłany: Sob Sie 04, 2007 10:45 am   

Magrach jeśli chodzi o polski paszport, to nie ma już czegoś takiego jak wpisanie dziecka do paszportu rodzica. Teraz każdy nawet niemowlak ma osobny paszport. Dzieciom do 5 roku życia paszport wyrabiany jest na 1 rok. Mozna wyrobić paszport w Ambasadzie trwa to ok 2-3 tygodnie
 
 
szeda 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 09 Mar 2007
Posty: 514
Skąd: Haga
Wysłany: Sob Sie 04, 2007 12:38 pm   

alez mozna wpisac dziecko do paszportu, trzeba zeby byli przy tym oboje rodzice - w ambasaadzie tez mozna (jest to wciaz praktykowane)

poza tym nieprawda ze dzieciom do 5 roku wytrabia sie paszport na rok, moj mlody ma na 10 lat z tym ze mozna dwoch, trzech latach wymienic bo wiadomo zdjecie robi sie nieadekwatne
ale teraz kiedy w paszportach fotografie 'przeraba sie' na dane, wspolrzedne biometryczne, paszport moze byc wazny dluzej, bo siatka biometryczna tak jak linie paiplarne jest unikalna dla poszczegolnego czlowieka
 
 
 
marzena 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 99
Wysłany: Sob Sie 04, 2007 1:46 pm   

Szeda od maja tego roku zmieniły się przepisy... moja córka też ma paszport na 10 lat, bo sie zalapala na stare przepisy, syn już niestey nie...
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Sob Sie 04, 2007 3:57 pm   

Do nowych paszportów biometrycznych i paszportów tymczasowych nie można wpisywać dzieci. :o Paszporty tymczasowe nie zawierają danych biometrycznych. Wydawane są dzieciom do ukończenia 5 lat, jego maksymalny termin ważności wynosi 1 rok. Ważny jest na cały świat i upoważnia posiadacza do wielokrotnego przekraczania granic......... W tych kilku zdaniach wszystko jest dokladnie wytlumaczone i wynika z tego ze dzieci musza posiadac wlasny paszport..... Marzena ma racje :!: ale dla pewnosci mozna tez przedzwonic do polskiej ambasady... :)
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
magrach
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 94
Skąd: Heerlen
Wysłany: Sob Sie 04, 2007 3:58 pm   

zadzwonie w poniedziałek do ambasady , to napisze czego sie dowiedziałam :-)
_________________
nie ma zwykłych chwil....
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Sob Sie 04, 2007 4:16 pm   

a tu cos na temat becikowego...Aby uzyskać dodatek z tytułu urodzenia dziecka, należy być uprawnionym do zasiłku rodzinnego. Nie ma możliwości otrzymania samego dodatku bez zasiłku rodzinnego. Dlatego trzeba najpierw złożyć wniosek o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami, w którym należy zaznaczyć: dodatek z tytułu urodzenia dziecka. http://www.kobietaiprawo....wpage&pageid=32
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
marzena 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 99
Wysłany: Sob Sie 04, 2007 4:54 pm   

Dodam jeszcze że paszport tymczasowy wypisywany jest ręcznie i nawet wyrabiając go przez ambasadę trwa to ok 2-3 tyg ( normalnie ok 3 m-cy)

Moje informacje poparte są doświadczeniem własnym i właśnie wizytą w Ambasadzie w zeszłym tygodniu, bo nie chciano mi dać sofi numeru dla dziecka ze względu na tymczasowy paszport.

Jeśłi chodzi o becikowe to pierwszy 1000 zl należy się każdemu dziecku, dopiero do drugiego 1000 trzeba dochodzić prawa jak do zasiłku rodzinnego.
 
 
magrach
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 94
Skąd: Heerlen
Wysłany: Sob Sie 04, 2007 5:24 pm   

czesc :-)
mam pytanko , napisałas że..
Jeśłi chodzi o becikowe to pierwszy 1000 zl należy się każdemu dziecku, dopiero do drugiego 1000 trzeba dochodzić prawa jak do zasiłku rodzinnego_ nawet temu dziecu które sie w Polsce nie urodziło ? bo już nie kumam :oops:
_________________
nie ma zwykłych chwil....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group