NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Nie Wrz 25, 2011 12:36 pm
I komunia jak to wyglada w Holandii?
Autor Wiadomość
Gosia76 
Poczatkujacy
xxx


Dołączyła: 20 Cze 2007
Posty: 25
Wysłany: Pią Wrz 28, 2007 2:29 pm   I komunia jak to wyglada w Holandii?

:D
_________________
"Na zadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek zycia.""
Ostatnio zmieniony przez Gosia76 Pią Paź 05, 2007 12:25 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
justynamax
Poczatkujacy

Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 7
Skąd: Heerlen
Wysłany: Sob Wrz 29, 2007 12:57 pm   

Moj syn byl w ubieglym roku u komuni sw.w holederskim kosciele.Nie bylo najgozej ale ,gdybym miala mozliwosc dala bym dziecko do komuni w polskim kosciele. Te dzieci nie sa uczone wogule spowiedzi sw.A nauka jest bardzo pobiezna .Ja czytalam mojemu synowi pismo sw.po polsku w domu .I uczylam go modtw.Sama msza sw .wypadla nie najgorzej.Ale pozatym moje uczucia sa mieszane.W kazdym bac razie nie powtuzyla bym tego :( .
_________________
Justyna
 
 
 
MAARIT 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 9 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 13 Cze 2007
Posty: 479
Wysłany: Sob Wrz 29, 2007 11:29 pm   

moj syn mial 2 lata temu komunie w kosciele holenderskim ,niektore dzieci byly ubrane w dzinsy i koszulke , w sumie bylo ladnie i uroczyscie , oczywiscie nie tak jak w Polsce ,ale uszlo .Jedynie co musieli sie nauczyc to tylko Ojcze Nasz i zZdrowasMaryjo i to wszystko ,przygotowanie do komuni mieli moze z 5 razy :shock: pytalam sie ksiedza dlaczego tak na luzie , a on powiedzial ,ze jakby tak ostro sie zabierali to by nikt nie chodzil do Kosciola
 
 
 
Meliloti 
Gaduła

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 07 Kwi 2007
Posty: 128
Skąd: Leiden
Wysłany: Nie Wrz 30, 2007 12:49 pm   

http://forum.gazeta.pl/fo...4320&w=68310487

Tu jest obszerna dyskusja na temat pierwszej komunii w Holandii. Wiele zalezy od regionu i kosciola.
 
 
elzunia
Gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Paź 2007
Posty: 164
Wysłany: Śro Paź 03, 2007 8:34 pm   

Moj syn mial rok temu komunie w Rotterdamie, w Polskim kosciele i bylo naprawde cudownie. Ksiadz Bartek cudownie przygotowal dzieci do tego wydarzenia, wszyscy mieli alby, ktore uszyla krawcowa na zamowienie...bylo naparwde odswietnie i niczym sie nie roznilo od komunii w Polsce.
 
 
tubisia1 
Nieśmiały użytkownik
malgorzata


Wiek: 45
Dołączyła: 09 Sie 2008
Posty: 60
Skąd: holandia
Wysłany: Czw Mar 05, 2009 12:13 pm   komunia

a moze kogos dziecko mialo komunie w nieuwegein ,prosze o odpowiedz..
 
 
 
tomala 
Super gaduła


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 272
Skąd: lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Czw Mar 05, 2009 12:34 pm   

Moja córka jest w trakcie przygotowań. 19 kwietnia jest "ten dzień".
Póki co pełen luz i wszystko spokojnie. Nie ma żadnego nękania dzieci i rodziców jak to ma miejsce w Polsce. Bez "sukien ślubnych" i "przyjęć weselnych". Córa ma wiśniową sukienkę, fioletowe buciki i kremowy sweterek.
W ostatnią niedzielę byliśmy całą rodziną w kościele, dzieci idące do komunii zostały przedstawione wszystkim wiernym, opowiadały o swoich zainteresowaniach i pokazywały swoje ulubione zabawki-oczywiście w tym czasie stały na ołtarzu, przodem do wiernych a pastor cały czas żartował i uśmiechał się. Poznawanie boga jest przez zabawę a nie przez przymus i terror.
Wczoraj wieczorem wszyscy rodzice byli w kościele i wycinaliśmy ozdoby i dekoracje. A najlepsze jest to, że dostaliśmy fakturę z parafii za pierwszą komunię-40 euro płatne przelewem. Kościół funkcjonuje jako instytucja i odprowadza podatki. Nie ma żadnego dawania do łapy i złodziejstwa jak to się dzieje w Polsce. Cena jest ustalona z góry. Kupowanie prezentów dla proboszcza i innych "zaprzyjaźnionych" nie wchodzi w grę !
Okazuje się, że może być normalnie ... :038:
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
Kesja 
Poczatkujacy

Wiek: 43
Dołączyła: 30 Maj 2008
Posty: 40
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Czw Mar 05, 2009 1:45 pm   

A tak z ciekawości to w jakim wieku idą tu dzieci do pierwszej Komunii? Normalnie tak jak w Polsce czyli klasa druga a wiek ok. 9 lat? Gdzieś mi się o uszy obiło że w wieku lat 12?? Jak to wygląda w Holandii?
 
 
tomala 
Super gaduła


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 272
Skąd: lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Czw Mar 05, 2009 2:10 pm   

W Holandii najczęściej to wiek 8 lat.
Z tym że moja córa jest w 4 klasie bo tu dzieci idą do szkoły jak maja 4 lata.
W kościele widziałem też i trochę starsze dzieci z różnych stron świata.
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
Izula25 
Poczatkujacy
Być albo nie być...


Pomogła: 3 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 15 Sty 2009
Posty: 40
Skąd: polska
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 12:41 am   

Przynajmniej w holandi dzieci mają normalna komunie na luzie,w polsce każą się uczyć tych wszystkich wierszyków i po co???Po to żeby po dwuch latach zapomnieć.Bez obrazy ale moim zdaniem to bez sensu wbijać dzieciakom takie żeczy do głowy.Moja siostrzenica miała do zdania tyle wierszy na pamięć że to lekka przesada.Żałosne :072:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group