NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytalne
Autor Wiadomość
Bobster 
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 48
Skąd: Holandiia
Wysłany: Pon Cze 15, 2009 4:33 pm   Emerytalne

Witam,mam pytanie,w Holandii pracuje od pewnego czasu i się tak zastanawiam,jak to będzie z Emeryturą??
Pracuje już na fazie B i czy jak kiedyś zakończe współprace z biurem pośrednictwa pracy to czy dostane jakieś zaświadczenie żeby liczyło mi się do emerytalnego-czy wogóle mi się należy jak pracuje przez agęncje?
a jak by mi agencja nie chciała dać papierów to gdzie się z tym udać?
 
 
Tymek 
Gaduła


Dołączył: 04 Sie 2008
Posty: 161
Wysłany: Pon Cze 15, 2009 4:36 pm   

Jak jesteś zarejestrowany w gemente to powinni ci przysłać odpowiednie
papiery związane z emyryturą. Z pytaniami od kiedy pracujesz, mieszkasz itp.
Jak nie byłeś zarejestrowany to prawdopodobnie nic nie dostaniesz. Nie ma cię
w rejestrze więc emerytura też ci nie rośnie.
 
 
Bobster 
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 48
Skąd: Holandiia
Wysłany: Pon Cze 15, 2009 4:41 pm   

Tak właśnie myślałem,nie jestem zarejestrowany w hemente i nie jestem tu nawet zameldowany-czyli LIPA :011:
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Cze 15, 2009 4:41 pm   

W zasadzie zeby miec jakas przyzwoita emeryture to chyba trzeba sobie samemu oplacac Pension-plan...
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Bobster 
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 48
Skąd: Holandiia
Wysłany: Pon Cze 15, 2009 5:21 pm   

m4rcin napisał/a:
W zasadzie zeby miec jakas przyzwoita emeryture to chyba trzeba sobie samemu oplacac Pension-plan...

A ile takie opłaty wynoszą?
 
 
magdaholland 
Nieśmiały użytkownik
Mysia Pysia :)


Pomogła: 1 raz
Wiek: 43
Dołączyła: 31 Mar 2008
Posty: 70
Skąd: Nibylandia :D
Wysłany: Pon Cze 15, 2009 5:27 pm   

A czy ktos wie,gdzie konkretnie trzeba sie zgosic,aby zaczas placic samemu takie skladki??
Mam na mysli podanie namiarow (tel,adres),oraz mniej wiecej jakiej wysokosci sa takie skladki?
Z gory dziekuje :)
Pozdrawiam.Magda
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Cze 15, 2009 5:40 pm   

http://www.niedziela.nl/f...ytura++holandii
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Cze 15, 2009 6:06 pm   

Bobster napisał/a:
m4rcin napisał/a:
W zasadzie zeby miec jakas przyzwoita emeryture to chyba trzeba sobie samemu oplacac Pension-plan...

A ile takie opłaty wynoszą?


Ja place 3% pensji (w zasadzie pracodawca mi odciaga bo mam kolektywne ubezpiecznie)

Zapisalem sie do Nationale Nederlanden, w Polsce fundusz emerytlany i ubezpieczenie na zycie tez mam w N-N
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
Ostatnio zmieniony przez m4rcin Pon Cze 15, 2009 6:07 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
marcelis28 
Gaduła

Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 129
Skąd: Zegveld
Wysłany: Śro Cze 17, 2009 11:39 am   

Bobster napisał/a:
m4rcin napisał/a:
W zasadzie zeby miec jakas przyzwoita emeryture to chyba trzeba sobie samemu oplacac Pension-plan...

A ile takie opłaty wynoszą?


Pracuje na kontrakcie w duzym zakładzie produkcyjnym z Rotterdamu i owa firma od pierwszego dnia pracy potrąca mi comiesiecznie z pensi 265 euro(!!!) na poczet swiadczenia emerytalnego.Jak to sie bedzie miało w przyszłosci do emerytury zobaczymy,mam tylko cichą nadzieje ze tak obficie jak srogie są składki.

Co dotyczy pracy przez posredniów,to o ile dobrze pamiętam mają oni obowiązek odprowadzenia składek emerytalnych od kazdego pracownika po przepracowanym okresie 26 tyg.(odliczając dni chorobowe i urlopowe).Z doswiadczenia jednak wiem ,iz tylko bardzo mała namiastka firm posrednictwa pracy stosuje sie do tego przepisu.Dlatego czasami warto sobie tego pilnowac samemu i po w/w okresie pracy zadac od pracodawcy odprowadzania składek emerytalnych.
 
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Śro Cze 17, 2009 11:49 am   

Hmm... Podejrzanie duzo Ci potracaja.
Moze cos jeszce tam dodaja? Kiedys wrzucalem po angielsku dokladna rozpiske pozycji na salarisie moze trzeba by sprawdzic?
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Beata 
Super gaduła


Wiek: 51
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 200
Skąd: Utrecht
Wysłany: Śro Cze 17, 2009 1:36 pm   

Wysokosc skladki pracownika zalezy jest tego do jakiego funduszu/ubezpieczalni sie nalezy. Skladka ta moze sie wahac od 0% do nawet 35% podstawy emerytury.
 
 
marcelis28 
Gaduła

Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 129
Skąd: Zegveld
Wysłany: Śro Cze 17, 2009 2:10 pm   

m4rcin napisał/a:
Hmm... Podejrzanie duzo Ci potracaja.
Moze cos jeszce tam dodaja? Kiedys wrzucalem po angielsku dokladna rozpiske pozycji na salarisie moze trzeba by sprawdzic?


Tez tak myslałem,dlatego trochę sie dopytywałem w tej sprawie i .....wszyscy pracownicy mojego zakładu płaca takie składki.Mysle ze jest duzo prawdy w tym co napisała moja przedmówczyni.Pozostaje mi miec tylko nadzieje ze w przyszłosci to "zaowocuje":)

Salarisy które otrzymuje są dla mnie dosyc zrozumiałe,a potrącenie -264,80 pension premie,są niczym innym jak potrąceniem składki emerytalnej.Acha,bo to zadna tajemnica jestem zadeklarowany kolektywnie do STORK PENSION.
 
 
 
Beata 
Super gaduła


Wiek: 51
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 200
Skąd: Utrecht
Wysłany: Śro Cze 17, 2009 3:20 pm   

Zajrzalam na stronke funduszu i widze, ze skladka pracownika wynosi 50% calkowitej skladki (czyli pol na pol z pracodawca). To dosc duzo ale to typowe dla funduszy. Zaznacze jeszcze, ze fundusze same ustalaja regulamin i pracodawca nie ma na to wplywu (inaczej jest w ubezpieczalniach).

Przyklad:
Pracownik pracuje na pelny etat
dochod: 40.000 na rok
kwota progowa (franchise): 13.328 (ta kwota tez widnieje w regulaminie)
podstawa emerytury: 40.000 - 13.328 = 26.672
calkowita skladka wynosi okolo 25% podstawy emerytury (w zaleznosci od wieku jest tego wiecej lub mniej), czyli
25% * 26.672 = 6.668 na rok
pracownik placi 50% tego, czyli
50% * 6.695 = 3.334 na rok a to jest 277,83 na miesiac :)

Jezeli ktos ma jeszcze jakies pytania odnosnie emerytury to chetnie odpowiem :)
Ostatnio zmieniony przez Beata Śro Cze 17, 2009 4:14 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
marcelis28 
Gaduła

Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 129
Skąd: Zegveld
Wysłany: Śro Cze 17, 2009 5:37 pm   

Beata,dzieki Ci bardzo za szczegółowe wyjasnie co i jak.A powiedz mi prosze jeszcze jak się to ma pózniej w przyszłosci do wypłaty swiadczenia,bo nie wiem czy dobrze rozumie czym większe pension premie tym na starosc wiekszy dodatek do polskiej emerytury,lub odpowiednio wieksza emerytura holenderska? Czy dobrze to rozumuje?
W najblizszym czasie nie zamierzam zjezdzac do Polski,ale co w przypadku kiedy np. za kilka,kilkanascie lat bede chciał zjechac na stałe? Co z tym fantem wtedy zrobic,bo to przeciez uzbiera sie fura pieniedzy,zakładając ze przez cały ten okres bede opłacał takie składki?
 
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Śro Cze 17, 2009 6:50 pm   

Z tego co mi mowili w NN moge sobie przetransferowac skladki pozniej do Polski :039:
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group