NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
pytanie prawne;]
Autor Wiadomość
gewenger 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 63
Wysłany: Czw Wrz 10, 2009 6:18 pm   pytanie prawne;]

pracowelem u posrednika. mialem umowe od stycznia do grudnia. posrednik przyz zjezdzie do polski kaze wszysim zrywac umowe. ja tego nie zrobilem. pojechalem na urlop po urlopie okazalo sie ze nie ma dla mnie pracy. vakantiendaden nie zostaly mi do dzis wyplacone bo jak pani w biurze twierdzila zostana mi wyplacone dopiero jak umowa zostanie zerwana. chcilem zerwac umowe ale do dzis rowieniez nie dostalem odpowiedzi . z nimi nigdy nie dalo sie nic zalatwic i jest tak do tej pory. jak mam to rozwiazac? czy wogole mieli prawo nie wyplacic mi dni vakantiendagen? jestem juz w polsce 6 tydzien. rozumie ze jak mam dalej umowe z nimi podpisana to rowniez nie moge z nikim innym podpisac nowej. z tego co wiem to ubezpieczenie jest niby dalej placone ale sprawdzic tez tego nie potrafie.
Ostatnio zmieniony przez Administrator2 Pią Wrz 11, 2009 7:38 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Czw Wrz 10, 2009 11:18 pm   

wakacyjne dostajesz do 6 tyg po zakonczeniu pracy lub najczesciej w maju (lub maj/grudzien).
Jesli nie zerwales umowy to nadal jestes pracownikiem biura wiec nie ma podstaw do wyplacenia wakacyjnego
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Pią Wrz 11, 2009 12:04 am   

m4rcin napisał/a:
wakacyjne dostajesz do 6 tyg po zakonczeniu pracy lub najczesciej w maju (lub maj/grudzien).
Jesli nie zerwales umowy to nadal jestes pracownikiem biura wiec nie ma podstaw do wyplacenia wakacyjnego

Marcin, tu chodzi o dni urlopowe, ktore kazde biuro ma obowiazek wyplacic w czasie kiedy pracownik wyjezdza na urlop, a vakantie geld, czyli wakacyjne sa wyplacane raz na rok, lub 6 tygodni po zakonczeniu umowy. Biuro nie ma prawa domagac sie zerwania umowy przez pracownika, przed wyjazdem na urlop.
A tak swoja droga Marcin udzielasz odpowiedzi jako moderator to mogbys zasiegnac wiarygodnych informacji. Nie po raz pierwszy zauwazylam, ze wprowadzasz ludzi w blad.
Ostatnio zmieniony przez Jagoda97 Pią Wrz 11, 2009 12:07 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gewenger 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 63
Wysłany: Pią Wrz 11, 2009 8:58 am   

dzieki jagoda :) splacjalnie napisalem vakantiendagen a nie wakacyjne bo to jest roznica a wiekszosc ludzi jej nie widzi. teraz problemem jest to jak mam to zalatwic gdzie zwrocic sie o pomoc i jak sprawdzic czy faktycznie placa za ubezpieczenie.
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pią Wrz 11, 2009 9:08 am   

Jagoda97 napisał/a:
m4rcin napisał/a:
wakacyjne dostajesz do 6 tyg po zakonczeniu pracy lub najczesciej w maju (lub maj/grudzien).
Jesli nie zerwales umowy to nadal jestes pracownikiem biura wiec nie ma podstaw do wyplacenia wakacyjnego

Marcin, tu chodzi o dni urlopowe, ktore kazde biuro ma obowiazek wyplacic w czasie kiedy pracownik wyjezdza na urlop, a vakantie geld, czyli wakacyjne sa wyplacane raz na rok, lub 6 tygodni po zakonczeniu umowy. Biuro nie ma prawa domagac sie zerwania umowy przez pracownika, przed wyjazdem na urlop.


OK - nie doczytalem, ale po 14h pracy mozna byc zmeczonym


Jagoda97 napisał/a:
A tak swoja droga Marcin udzielasz odpowiedzi jako moderator to mogbys zasiegnac wiarygodnych informacji. Nie po raz pierwszy zauwazylam, ze wprowadzasz ludzi w blad.


W takim razie gratuluje 100% nieomylnosci. Jak popelniam gdzies blad to mnie poprostu popraw.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
Ostatnio zmieniony przez m4rcin Pią Wrz 11, 2009 9:09 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gewenger 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 63
Wysłany: Pią Wrz 11, 2009 4:42 pm   

nikt nie jest nieomylny;] ok ale moze mi ktos odpowiedziec na pytania? ;]
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Pią Wrz 11, 2009 5:37 pm   

tak najprościej należą się tobie 2 dni płatnego urlopu za każdy przepracowany miesiąc.Niektóre biura wypłacaja te pieniadze w czasie urlopu,inne po powrocie lub na koniec roku,jeszcze inne po pisemnym wniosku o wypłatę.Jeśli przepracowałes w tym roku np 4 miesiące to masz prawo do osmiu dni płatnych ekstra.Radziłbym pisemnie wystapić o urlopowe.
 
 
gewenger 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 63
Wysłany: Pią Wrz 11, 2009 10:43 pm   

sprawa jest taka jak opisalem wyzej. z biurem juz sie nie dogadam bo z nimi poprostu sie nie da. zawsze kto zapomni itp. jechalem na 3 tygodnie urlopu i nie mam wracac bo pracy nie ma a umowe mam do konca roku. teraz ani pracy nie ma ani urlopowe nie wyplacone. powiedzieli mi ze wyplaca po zerwaniu kontraktu ale jak mam ten kontrakt zerwac nie wiem. juz pare razy dzwonilem i mieli dac znac na nastepny dzien. do dzis echo;] znudzilo mi sie dzwonienie. jak mam to rozwiazac prawnie. gdzie to zglosic bo jak wspomnilem wyzej z nimi sie nie dogadam;]
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Sob Wrz 12, 2009 12:34 pm   

Gewenger,
nie zrywaj kontraktu, bo wiele na tym stracisz! Jezeli masz kontrakt do konca roku to biuro musi Ci placic nawet jak nie daja Ci pracy.
Zglos sprawe do zwiazkow zawodowych. Taraz nie mam nr tel do zwiazkow ale podaje Ci nr tel do SNCU: 0180 64 25 32. Tam mozesz rozmawiac po polsku, przedstaw sprawe i popros o nr tel do zwiazkow zawodowych lub zapytaj gdzie mozesz jeszcze zglosic sprawe zeby odzyskac swoje pieniadze.
SNCU moze ukarac biuro, kara pieniezna i nalozyc obowiazek przestrzegania prawa ale oni nie zadbaja o zwrot Twoich pieniedzy. Pozdrawiam i zycze powodzenia!
Ostatnio zmieniony przez Jagoda97 Sob Wrz 12, 2009 12:35 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Wrz 12, 2009 3:19 pm   

Jagoda97, Ustne zerwanie kontraktu jest tak smao wazne jak i pisemne. :( dopuki Gewener nie wysle potwierdzenia pisemnoego nie dostanie rozliczenia
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Sob Wrz 12, 2009 3:51 pm   

baileys napisał/a:
Jagoda97, Ustne zerwanie kontraktu jest tak smao wazne jak i pisemne. :( dopuki Gewener nie wysle potwierdzenia pisemnoego nie dostanie rozliczenia

Gdzie, w jakim kraju obowiazuje takie prawo, zeby dostac pieniadze za swoj urlop, trzeba zrywac kontrakt???!!!
Ustne zerwanie kontraktu, nie zawsze jest wiazace.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Wrz 12, 2009 3:51 pm   

gewenger napisał/a:
posrednik przyz zjezdzie do polski kaze wszysim zrywac umowe
po pierwsze zobac czy nie ma takiego odnosnika w twoim kontrakcie .
gewenger napisał/a:
pojechalem na urlop po urlopie okazalo sie ze nie ma dla mnie pracy.
a czy ty masz ten kontrakt na okreslona liczbe godzin w m-cu czy

[ Dodano: Sob Wrz 12, 2009 3:53 pm ]
ja napisalam ze nie dostanie rozliczenia a ze nie dostanie pieniedzy. czytaj i rozumiej.

[ Dodano: Sob Wrz 12, 2009 3:54 pm ]
Jagoda97 napisał/a:
Ustne zerwanie kontraktu, nie zawsze jest wiazace.

sama piszesz ze "....nie zawsze..." czyli w wielu przypadkach jest wiazace
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Sob Wrz 12, 2009 3:55 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Sob Wrz 12, 2009 4:18 pm   

To, ze pracodawca zada zerwania kontraktu, przez pracownika, w czasie zjazdu na urlob jest BEZPRAWNE!!!
Pracownik zrywajac kontrat pozbawia sie wszelkich praw do jakichkolwiek swiadczen socjalnych, np. zasilku dla bezrobotnych.
Jezeli jest ustne zwolnienie i ktorakolwiek ze stron chce wycofac swoje slowa, ma do tego prawo. Ewentualne watpliwosci rozstrzyga sad. Znam przypadki, kiedy sad ozekl, ze pracownik pod wplywem wzbuzenia wypowiedzial swoje slowa i niestety ustne zwolnienie nie zostalo uznane.
Ustne zwolnienie jest wiazace pod warunkiem, ze zadna ze stron nie ma zastrzezen.
Ostatnio zmieniony przez Jagoda97 Sob Wrz 12, 2009 4:20 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gewenger 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 63
Wysłany: Sob Wrz 12, 2009 6:45 pm   

pracodawca nie gwarantuje liczby godzin.
jak mysle glownym powodem ze nie wrocilem do pracy bylo to ze podczas zjazdu do polski nie chcilem zrywac kontraktu. wczesniej nim mialem jechac na urlop pytalem sie o to i dostalem odpowiedz ze zjezdzajac do polski na urlop musze zrywac kontrakt bo tak wszyscy robia;] gdy dostalem taka odpowiedz powiedzilem ze jade wczesniej ale firmie kotrej pracowalem bylem potrzebnu wiec powiedzili ze zrobia wyjatem(smieszne co?:)) i nie bede musial zrywac kontraktu. moim zdaniem posrednik i szef firmy w ktorej pracuje godadali sie tak ze niby nie bede musial zrywac kontraktu ale i tak nie wroce:) taki bez sens:)
wogole jak moge sprawdzic czy nadal placa mi ubezpieczenie?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Wrz 12, 2009 7:46 pm   

Patrzac czarno i bialo to jest tak : skoro w kontrakcie nie masz gwarantownych godzin to jestes na dorywczo. Wiec biuro ma dla ciebie prace jak ja ma . I ze nie maja dla ciebie pracy moze i ma to cos wspolnego z tym ze nie chciales zerwac kontraktu. Ale oficjalnie nic im nie mozesz zrobic skoro masz kontrakt bez gwarantowanych godzin na miesiac. A zeby dostac dostac wyplacone dni wakacyjne musisz miec przyznane wakacje. A skoro ci ich nie dali a ty zjechales to je dostaniesz dopiero po zakonczeniu kontraktu. Wiec dopiero w grudniu lub wczesniej o ile zostanie zakonczony kontrakt przez ciebie lub pracodawce .
Ubezpieczenie mozesz sprawdzic jesli masz nr referencyj lub nr karty. Wtedy dzwonisz i pytasz czy jest to nadal oplacane na ten to a ten nr.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group