NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Nie Sie 11, 2013 9:45 pm
Zakupienie OV-Chip karty
Autor Wiadomość
shadow606 
Poczatkujacy

Wiek: 33
Dołączyła: 13 Cze 2013
Posty: 2
Skąd: Toruń
Wysłany: Pią Cze 14, 2013 12:00 pm   

No na szczęście z rowerem będę jechać około 10.30 także to nie problem;D Dzięki wielkie za pomoc. Jeśli coś mi się przypomni to będę pytać:)
 
 
bagniaczka 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 955
Skąd: Tilburg
Wysłany: Sob Cze 15, 2013 12:57 pm   

No spoko, pytaj jakby co. Podrozowanie (nie tylko pociagami) mam w miare obcykane, a jak cos to zawsze moge sprawdzic na jakiejs stronie. Hartelijk welkom in Nederland :)
_________________
<cenzura>
 
 
pusiolx
Poczatkujacy

Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 7
Wysłany: Śro Cze 19, 2013 9:55 am   

czy bilet miesieczny moge kupic na karte anonimowa czy tylko na karte ov osobista? ile czasu trzeba czekac na wyrobienie karty osobistej ?

edit
ok. sam odpowiem. tylko na karte osobista sa znizki. a wyrobienie karty to ok 7 dni roboczych
Ostatnio zmieniony przez pusiolx Śro Cze 19, 2013 1:17 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
bLAZ
Poczatkujacy

Dołączył: 21 Cze 2013
Posty: 4
Wysłany: Pią Cze 21, 2013 2:43 pm   

Cześć,

wybieram się wkrótce do Holandii na 5 dni. Codziennie będę musiał dojeżdżać autobusem do pewnej firmy. Będę też potrzebował dotrzeć z lotniska do mojego miejsca pobytu, co wiąże się z przejazdem pociągiem i autobusem.

W takiej sytuacji jest sens kupować tą kartę anonimową OV? Czy jest jakieś inne optymalne (czyt. tanie) rozwiązanie? Na jakimś portalu wyczytałem, że można kupić bilety kilkudniowe, ale na oficjalnych stronach takich nie widzę. Czy one istnieją czy coś się pozmieniało?

Wszelkie porady mile widziane :)
 
 
bagniaczka 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 955
Skąd: Tilburg
Wysłany: Pią Cze 21, 2013 5:17 pm   

bLAZ, o biletach kilkudniowych nic nie wiem, wiec zamilcze. Mysle natomiast, ze w kazdej prowincji sytuacja moze byc inna. Bo np. w Noord Brabant istnieja karty calodniowe. Kiedy dojezdzalam do pracy, oplacilo mi sie jezdzic na tej ov - chipkaart. Ale juz np. na trase z Tilburga do Oosterhout taniej mi wychodzilo kupic karte calodzienna. Tylko z nimi jest ten problem, ze mozna je kupic dopiero od 9 rano w dni robocze. Z tego co widziałam w tym temacie wychodzi, ze kazde miasto/prowincja ma swoje zasady. Takze trudno Ci cos odpowiedziec, nie znajac blizszych szczegolow.
_________________
<cenzura>
 
 
olek1063 
Gaduła

Dołączył: 01 Sty 2012
Posty: 111
Wysłany: Pią Cze 21, 2013 6:21 pm   

Jeśli dokładniej sprecyzujesz o jaki rejon Holandii chodzi to z chęcią pomożemy.
Jeśli chodzi o RET (Rotterdam) to są karty 1,2,3 dniowe, nie obowiązują na BOB. (czyli na nocnej komunikacji). Jeśli chodzi o NS (czyli pociągi) to są bilet jednorazowe, jednodniowe, miesięczne i roczne.

Jeśli chcesz podróżować NS na chipkaart to musisz wiedzieć, aby się dobrze odbić musisz mieć min. 20 euro na koncie. Cena biletu jest taka sama jak z automatu, jednak system nie jest tak inteligenty, jeśli np. w ciągu dnia podróżowałbyś 3 razy na tej samej trasie to niestety nie policzy Ci tak jakbyś kupił dzienną kartę na daną trasę, tylko normalnie 3 x opłata za przejazd, gdzie karta dzienna kosztuje 2 x opłata za przejazd.

Musisz też wiedzieć, że jeśli masz na chipkaart jakieś produkty tzn. względem RET, karta na 2 godziny, a np wsiądziesz i wysiądziesz na kolejnym przystanku to pierwszeństwo ma karta 2 godzinna. Jeśli jeździsz tylko na saldo to płacisz opłatę startową + opłatę za każdy kilometr (obie stawki zmienne, w zależności od regionu). Możesz przesiadać się pomiędzy środkami transportu np. z tramwaju na metro i masz na to 30 minut, aby nie została ponownie naliczona opłata startowa, wtedy płacisz tylko na każdy kilometr.
Ostatnio zmieniony przez olek1063 Pią Cze 21, 2013 6:30 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bLAZ
Poczatkujacy

Dołączył: 21 Cze 2013
Posty: 4
Wysłany: Pią Cze 21, 2013 7:25 pm   

No to pogmatwane to trochę :)
Konkretnie to będę potrzebował dojazdu z amsterdamskiego lotniska Schiphol do Noordwijk i później z powrotem. Więc tam byłby pociąg Schiphol <-> Leiden (NS) i autobus Leiden <-> Noordwijk (Arriva). To byłby 1 i 5 dzień.
Natępnie w dniach 2,3 i 4 będę na pewno potrzebował dojazdu i powrotu w okolicy Noordwijk. Tam już sprawdziłem, że da się dotrzeć sprawnie jednym autobusem firmy Arriva.
Jakby był jakiś bilet kilkudniowy to wtedy pewnie skorzystałbym i gdzieś po okolicy albo może i do Amsterdamu się przejechał. Ale to już nadprogramowo :)
 
 
olek1063 
Gaduła

Dołączył: 01 Sty 2012
Posty: 111
Wysłany: Pią Cze 21, 2013 7:56 pm   

Masz też bezpośredni autobus do Noordwijk z Schiphol 361. Cena taka sama jak za pociąg i autobus z przesiadką w Leiden. Różnica w czasie 20 minut dłużej autobusem.
Tak jak pisałem, jeśli chcesz jechać pociągiem to musisz mieć min. 20 euro na koncie. Jeśli chcesz podróżować autobusem, tramwajem lub metrem to 4 euro (czasami 10 euro, ale to na jakiś bardzo długich trasach). Kwota niewykorzystana wraca z powrotem na konto. . Wydaje mi się, że przy poruszaniu się po mieście i okolicach to tylko podróż na saldo innej opcji nie widzę. Jeśli chciałbyś kupować bilety u kierowcy to się nie opłaca, bo nie będziesz miał możliwości przesiadki na inny autobus. Po prostu będziesz musiał kupić kolejny bilet.

Opłata startowa ok. 0,85 euro
Opłata za km ok. 0,16 euro
 
 
bLAZ
Poczatkujacy

Dołączył: 21 Cze 2013
Posty: 4
Wysłany: Pią Cze 21, 2013 9:29 pm   

Dzięki za te informacje. Tak tak, widziałem ten autobus. Możliwe, że skorzystam.

Widzę, że samo wyrobienie tej karty też kosztuje - 7,5 euro. W takim razie można jeździć w ogóle bez tej karty? Jeśli tak to jest wtedy różnica w cenie?
 
 
dmso
Poczatkujacy

Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 2
Wysłany: Sob Lip 06, 2013 1:48 pm   

Witam.

Mam pytanie odnośnie anonimowej OV karty. Otóż mam swoją imienną OV kartę wraz z 40% zniżką na pociągi. Niedługo przyjedzie do mnie żona na kilka tygodni i będziemy chcieli trochę pozwiedzać Holandię. Żeby uniknąć wyższych cen w autobusach i noszenia garści monet na kupno biletu z automatu, pomyślałem, że korzystniejszą opcją byłoby kupno anonimowej OV karty dla niej. I tutaj moje pytanie, czy jest możliwość powiązania mojej 40% zniżki z jej anonimową OV kartą ? Jak to zrobić ? Z góry dzięki za pomoc.
 
 
bagniaczka 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 955
Skąd: Tilburg
Wysłany: Sob Lip 06, 2013 9:44 pm   

Na autobus chyba sie nie da. Ale na pociag mozesz zabrac nawet 3 osoby z 40% znizka.
_________________
<cenzura>
 
 
dmso
Poczatkujacy

Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 2
Wysłany: Nie Lip 07, 2013 12:43 pm   

Wiem, że mogę zabrać 3 osoby na zniżkę. tylko one wtedy kupują bilet w automacie ze zniżką. W przypadku OV karty pieniądze ściągane są z karty. Jedyną możliwością uzyskania zniżki byłoby powiązanie anonimowej karty z imienną, pytanie tylko czy tak się da ?
 
 
bagniaczka 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 955
Skąd: Tilburg
Wysłany: Nie Lip 07, 2013 10:34 pm   

Na anonimowa karte nie beda mialy znizki. Jedyne wyjscie to kupno znizkowych biletow w automacie. Nawet niedawno sie o to dopytywalam na dworcu. Natomiast monet nie musisz nosic, przeciez mozna zaplacic karta bankomatowa.
_________________
<cenzura>
Ostatnio zmieniony przez bagniaczka Nie Lip 07, 2013 10:36 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
fejton
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Lip 2013
Posty: 1
Wysłany: Pią Lip 19, 2013 4:37 pm   

Witam. Sam kupiłem anonimową kartę wczoraj. Niestety nie wiedziałem o istnieniu karty spersonalizowanej dlatego moje pytanie - jaka jest różnica pomiędzy tymi kartami ? Rozumiem, że imienna posiada zniżki, ale jakiej wysokości i czy trzeba jakoś specjalnie aktywować te upusty czy automatycznie się naliczają. Mieszkam w Rotterdamie i szczerze mówiąc jeszcze nie podróżowałem komunikacją miejską dlatego każda informacja dla mnie jest na wagę złota.
 
 
olek1063 
Gaduła

Dołączył: 01 Sty 2012
Posty: 111
Wysłany: Sob Sie 03, 2013 7:31 pm   

fejton napisał/a:
Witam. Sam kupiłem anonimową kartę wczoraj. Niestety nie wiedziałem o istnieniu karty spersonalizowanej dlatego moje pytanie - jaka jest różnica pomiędzy tymi kartami ? Rozumiem, że imienna posiada zniżki, ale jakiej wysokości i czy trzeba jakoś specjalnie aktywować te upusty czy automatycznie się naliczają. Mieszkam w Rotterdamie i szczerze mówiąc jeszcze nie podróżowałem komunikacją miejską dlatego każda informacja dla mnie jest na wagę złota.


Jeśłi będziesz korzystać tylko z komunikacji w Rotterdamie to tutaj w tym linku masz wszystkie informacje na temat bieżącej taryfy.

http://www.ret.nl/service...n-tarieven.html

Ogólnie za 16,50 euro na miesiąc możesz mieć 20% zniżki na całą komunikację miejską w Niderlandach (rzecz jasna TYLKO w autobusach, metrze i tramwaju).
Za 6,00 euro na miesiąc masz zniżkę 20% na cały RET. Nawet jeśli podróżujesz dwa razy w tygodniu to już opłaca się to mieć. (zawsze ten 3 raz może się zdarzyć) :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group