NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Wto Mar 09, 2010 4:39 pm
becikowe
Autor Wiadomość
katrin27s 
Poczatkujacy
katrin

Wiek: 44
Dołączyła: 09 Mar 2010
Posty: 10
Skąd: Bussum
Wysłany: Wto Mar 09, 2010 4:19 pm   becikowe

witam wszystkich i proszę i o pomoc.Urodzilam ostatnio dziecko w Polsce a moj maz jest holendrem i ja niedlugo bede do niego jechac z dzieckiem na stale.Bylam dzisiaj zlozyc wniosek o becikowe i uslyszalam ze najpierw musimy dowiedziec sie jak jest w Holandi, wiem ze nie ma becikowego jak w Polsce tylko wyplacaja co kwartal i co miesiac.ale nie wiem czy to jest tak samo jak u nas becikowe?i czy moj maz moze sie o to starac?
 
 
nuta 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 17 Cze 2009
Posty: 469
Wysłany: Wto Mar 09, 2010 4:27 pm   

w Holandii nie ma becikowego,wiec jesli spelniasz warunki by je dostac w Polsce to jak najbardziej mozesz sie o nie starac. a to o czym piszesz co kwartal wyplacane jest rodzinne,a co miesiac dodatek z belastingu,na forum jest masa informacji o tych dodatkach.pozdrawiam
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Wto Mar 09, 2010 4:30 pm   

katrin27s,
Cytat:

2. Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka - przysługuje niezależnie od uprawnień do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz od dochodu rodziny.

http://matir.ovh.org/beci...ecikowe=wniosek

powinnas dostac becikowe w Polsce tam przeciez sie urodzilo Twoje dziecko
a jakie ma to znaczenie ze potem wyjedziesz z nim do Holandii?
niech pani z biura ..... nie struga wariata, tylko kase Ci wyplaci,bo Ci przysluguje
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Wto Mar 09, 2010 4:34 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
atax 
Poczatkujacy
atax

Dołączyła: 07 Lip 2009
Posty: 7
Wysłany: Pon Mar 15, 2010 3:30 pm   

a jak to jest z becikowym jezeli urodzilam dziecko w holandii ale jest obywatelem polskim mozna to jakos załatwic i jakie dokumenty sa potrzebne?aaa dodam ze dziecko ani ja nie mamy zameldowania w polsce.
 
 
EwazHolandii 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lis 2006
Posty: 630
Wysłany: Śro Mar 17, 2010 9:56 pm   

atax napisał/a:
a jak to jest z becikowym jezeli urodzilam dziecko w holandii ale jest obywatelem polskim mozna to jakos załatwic i jakie dokumenty sa potrzebne?aaa dodam ze dziecko ani ja nie mamy zameldowania w polsce.


http://www.becikowe.com/?sr=wzorypism.html
te dokumenty trzeba zlozyc w Urzedzie Miasta lub Gminy,z tym,ze ja mam zameldowanie w Polsce wiec bede skladac dokumenty w moim miescie.Nie wiem jak jest jesli nie masz zameldowania w Polsce.Ja urodzilam dziecko w Holandii,rowniez ma polskie obywatelstwo.Jest na to rok czasu by zlozyc papiery.
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Nie Kwi 04, 2010 11:27 am   

Na koncu formularza jest:

Cytat:
Oświadczam że:
- powyższe dane są prawdziwe;
- zamieszkuję na terenie miasta ………………………….;


plus

Cytat:
W opisanej sytuacji liczy się to, czy dana osoba przebywa w kraju w okresie, w którym ma prawo ubiegać się o becikowe (czyli w pierwszym roku życia dziecka). Jeśli czytelniczka oświadczy, że mieszka w Polsce, tzn. tutaj znajduje się jej „centrum interesów życiowych”, to ma prawo do becikowego. Ocena sytuacji należy do przyznającej świadczenia gminy.


wiec jesli mieszkasz w NL to polskie becikowe sie nie nalezy.

Zrodlo: http://praca.wp.pl/kat,18...ml?ticaid=19edb
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
Ostatnio zmieniony przez m4rcin Nie Kwi 04, 2010 11:29 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Nie Kwi 04, 2010 11:30 am   

Gochna H napisał/a:
katrin27s,
Cytat:

2. Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka - przysługuje niezależnie od uprawnień do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz od dochodu rodziny.

http://matir.ovh.org/beci...ecikowe=wniosek

powinnas dostac becikowe w Polsce tam przeciez sie urodzilo Twoje dziecko
a jakie ma to znaczenie ze potem wyjedziesz z nim do Holandii?
niech pani z biura ..... nie struga wariata, tylko kase Ci wyplaci,bo Ci przysluguje


Niestety, racji nie masz. Jesli dziecko przez pierwszy rok nie bedize przebywalo na terenie PL to becikowe sie nie nalezy.
Podstawa i zrodlo w poscie wyzej
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Nie Kwi 04, 2010 11:56 am   

jeszcze sie nie wczytywalem, ale na pierwszy rzut oka nie ma znaczenia czy mieszkasz w nl, czy w pl.

Ustawa napisał/a:

Rozdział 2a
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka
Art. 15b.

1. Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się jednorazową zapomogę w wysokości 1 000 zł na jedno dziecko.
2. Jednorazowa zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi praw-nemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka – niezależnie od wysokości docho-dów.
3. Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.
4. Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
5. Zapomoga, o której mowa w ust. 1, przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
6. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim. Przepisy wydane na podstawie art. 9 ust. 8 stosuje się odpowiednio.
7. Przepisu ust. 5 nie stosuje się do osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka.


zrodlo: http://isap.sejm.gov.pl/D...60120067&type=2
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Nie Kwi 04, 2010 12:04 pm   

Teraz cos mieszali (zmienilo sie kilka tyg temu) odnosnie opieki medycznej kobiety w ciazy (z tymi 10 tygodniami z pkt 5). W zetce nawet Weiss sie tym zajmowal...
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Nie Kwi 04, 2010 12:08 pm   

Cytat:
Teraz nie wystarczy już sam wniosek - po nowelizacji ustawy o świadczeniach socjalnych , która weszła w życie od 1 stycznia 2009 r. becikowe będą mogły otrzymać tylko te kobiety, które zostały objęte opieką lekarską do 10 tygodnia ciąży i przedstawią na to stosowne zaświadczenie. O tej ważnej zmianie nie wie do tej pory wiele przyszłych matek.


I we wniosku o becikowe jest miasto zamieszkania (sprawdzialem w kilku roznych)
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
mariola 784 
Super gaduła

Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 18 Sty 2008
Posty: 220
Wysłany: Nie Kwi 04, 2010 12:58 pm   

Tutaj jest troche informacji . http://www.tvn24.pl/szuka...eo=0&q=becikowe :039:
 
 
Blanka1920 
Poczatkujacy
Blanka1920

Wiek: 34
Dołączyła: 31 Lip 2009
Posty: 33
Skąd: Breda
Wysłany: Pon Lip 16, 2012 12:07 pm   "becikowe"

Urodziłam syna w 2010 roku,dostałam 800euro ratalnie za jego urodzenie (200euro miesięcznie)
To nie becikowe czyli co?
 
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Lip 16, 2012 12:16 pm   

Blanka1920,

wczesniej powinnas/otrzymalas pismo informujace za co, kiedy i w jakiej kwocie beda przelewane pieniadze

czy nie masz wyszczegolnione na przelewie/wydruku z banku, skad i za co sa te pieniadze ktore otrzymalas ratalnie ?
w Holandii nie ma becikowego !
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
kikizafryki 
Poczatkujacy
kikizafryki

Dołączyła: 09 Kwi 2015
Posty: 3
Wysłany: Czw Kwi 09, 2015 8:54 pm   

Czy ktoś wie czy w kwestii becikowego coś się zmieniło, jeśli ojciec jest holendrem i będziemy na stałe mieszkać w Holandii ?
_________________
Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Pią Kwi 10, 2015 12:10 pm   

kikizafryki,
w tym roku nic sie nie zmienilo, becikowe obowiazuje na starych zasadach patrz http://www.mjakmama24.pl/...e,173_5639.html

dopiero od 2016 becikowe ma byc wyplacane co miesiac po 1000 zl. przez caly rok
Cytat:

Od początku 2016 roku każda matka opuszczająca oddział położniczy z noworodkiem – w uproszczeniu – otrzyma od państwa czek na 12 tys. zł.

zrodlo tu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group