NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
poziom studiów w nl
Autor Wiadomość
grzybu 
Poczatkujacy


Dołączył: 07 Lip 2007
Posty: 35
Wysłany: Wto Kwi 13, 2010 9:25 pm   poziom studiów w nl

Witam ; )

Matura już za niedługo i trzeba będzie wybrać swoją drogę :)

Po Maturze(oczywiście jeżeli zdam ;) ) Chciałbym wyjechać do nl. Zdaję sobie sprawę z tego że mój ang. nie jest wystarczający na naukę szkołach wyższych w tym języku. Dlatego też, przez rok chciałbym chodzić na kursy przygotowujące do IELTS bądź TOELF w nl. a przy okazji oczywiście pracować i uczyć się niderlandzkiego.

Bardzo interesują mnie studia z zakresu ekonomi i finansów.
Czy np. univ. w Rotterdamie jest dobrym wyborem ? : > Czy uważacie, że to jest dobry plan ? (tak wiem, każdy plan i tak się nie spełnia ale proszę tylko o porady)

P.S. Dlaczego chcę wyjechać ? Bo mam dość mieszkania z rodzicami, chcę się uniezależnić. Wyjechać stąd ponieważ zawsze miałem ciągoty do poznawania "wielokulturowości". 2 lata temu byłem przez wakacje "na robocie" i nie powiem, Holandia bardzo mnie się spodobała :)
Ostatnio zmieniony przez grzybu Wto Kwi 13, 2010 9:26 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Czw Kwi 15, 2010 4:43 pm   

Mysle, ze zanim podejmiej decyje o wyborze szkoly to byloby dobrze dowiedziec sie jaki jest system edukacji w NL, bo jest bardzo inny i mozna wybra wiele innych szkol poza uniwersytetem.

Tu cos masz:

Cytat:
DE BASISSCHOOL- Szkola podstawowa:

Dzieci moga uczeszczac do szkoly podstawowej od 4 roku zycia, jednak obowiazek szkolnictwa obowiazuje od lat 5. Trwa do roku, w ktorym dziecko konczy 16 lat (wlacznie z tym rokiem szkolnym). Szkola podstawowa dzieli sie na 8 lat (grup). Pod koniec szkoly podstawowej dzieci podchodza do egzaminow koncowych tzw CITO - Toets. Od ich wynikow oraz opinii kadry nauczycielskiej zalezy, ktory z mozliwych rodzajow edukacji sredniej wybrac.

VMBO- Voorbereidend Middelbaar Beroeps Onderwijs
Trwa 4 lata. Pierwsze 2 lata to tzw Basisvorming czyli Edukacja Podstawowa. Wszyscy uczniowie sa szkoleni w tych samych kieunkach tzw vakpakket.
Nastepnie uczniowie wybieraja swoje kierunki teoretyczne tzw Theoretische Leerweg.

HAVO- Hoger Algemeen Voortgezet Onderwijs
Trwa 5 lat. Tutaj edukacja podstawowa trwa 3 lata. Nastepnie nastepuje Druga Faza tzw Tweede Fase. Uczniowie moga dokonac wyboru pomiedzy nastepujacymi kierunkami:
-Kultura i Spoleczenstwo
-Ekonomia i Spoleczenstwo
-Natura i Technika
-Natura i Zdrowie

VWO- Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs.

GYMNASIUM en ATHENEUM
VWO trwa 6 lat. Podobnie jak w przypadku HAVO pierwsze 3 lata to edukacja podstawowa, nastepne trzy lata to Druga Faza.
Gymnasium rozni sie od Atheneum programem, ktory w przypadku Gymnasium obejmuje nauke Greki i Laciny. Warunkiem otrzymania dyplomu ukonczenia Gymnasium jest zdanie przynajmniej jednego z tych jezykow na egzaminach koncowych.

MBO- Het Middelbaar Beroepsonderwijs
Dlugosc trwania uzalezniona jest od osobistych wyborow kazdego z uczniow. Wszystkie przedmioty podzielone sa w sektory (wiecej o sektorach tutaj http://www.euronet.nl/use.../sectoren.htm).

HBO- Het Hoger Beroepsonderwijs
Jeden z dwoch rodzajow edukacji wyzszej. Nacisk kladzony jest na praktyke. Mozliwosci jest wiele, najpopularniejsze sa projkty i staze.
Pierwszy rok to tzn propedeuse, ktory ma na celu zrownanie uczniow w zakresie wiedzy teoretycznej. Jedynie zaliczenie propedeuse pozwala na kontynuaowanie nauki na roku drugim.

De Universiteit
Wiekszosc kierunkow uniwersyteckich trwa 4 lata. Podobnie jak w przypadku HBO pierwszy rok stanowi propedeuse. Nastepne 3 lata ma na calu osiagniecie tytulu. Dopiero po osiagnieciu doctoraaldiploma mozna uzywac tytulow magistra i doktora.
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
grzybu 
Poczatkujacy


Dołączył: 07 Lip 2007
Posty: 35
Wysłany: Czw Kwi 15, 2010 7:27 pm   

Z tego co widzę, to bardziej by mnie interesowały studia z zakresu HBO. Dziękuje bardzo za informację :) . Zaczynam znów poszukiwania kolejnych różnych ciekawości ze świata nauki. Pozdrawienia dla pani Suski :) !
 
 
 
Ainka 
Super gaduła
Princess of the Sun


Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 239
Skąd: Lodz
Wysłany: Czw Kwi 15, 2010 8:45 pm   

Suska, tylko w 2002 zmienili lekko system szkolnictwa wyzszego. Wyciagnelam specjalnie moj dyplom z suplementem i to co opisalas o uni i HBO dotyczy systemu sprzed 2002 roku. Nie ma juz propedeuse, studia sa podzielone zgodnie z Procesem Bolonskim (bachelor, master, PhD) i nazwenictwo sie zmienilo. Czyli mamy:

-nadal HBO i WO (czyli univesiteit)
-HBO - 4 lata (240 ECTS) i tytul Bachlor (np. Bachelor of Nursing) ; master 60 lub 120 ECTS (rok lub dwa) i tytul Master (np. Master of Social Work)
-WO - 3 lata (180 ECTS) u tytul BA/BSc; master - 60, 90 badz 120 ECTS (rok, poltora, dwa) i tytul MA/MSc

-doktorat - dostepny tylko dla tych co skonczyli WO.
_________________
...And I am filled
With the sweetest devotion
As I, I look into your perfect face...
 
 
 
Arix 
Poczatkujacy
Arix

Dołączył: 07 Paź 2009
Posty: 7
Skąd: Tiel
Wysłany: Śro Cze 02, 2010 4:07 pm   

Hmmm,
Dziwne... bo 2 lata temu dostalem dyplom propedeuse z HU. Konczé studia HBO Technische Bedrijfskunde i z tego co wiem to propedeuse obowiázuje w dalszym ciágu.
 
 
agata21229 
Gaduła

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 125
Wysłany: Wto Cze 08, 2010 4:54 pm   

Tak zgadza sie ja rowniez mam zamiar postarac sie o propedeuse do konca br miesiaca, a studiuje na INHolland Rotterdam.
 
 
Ainka 
Super gaduła
Princess of the Sun


Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 239
Skąd: Lodz
Wysłany: Wto Cze 08, 2010 11:20 pm   

Czyli jak widac propedeuse zniesli tylko dla uniwerkow.
_________________
...And I am filled
With the sweetest devotion
As I, I look into your perfect face...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group