NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Sob Wrz 25, 2010 12:07 am
Zerwanie kontraktu
Autor Wiadomość
Krzysztof S. 
Poczatkujacy

Dołączył: 13 Maj 2010
Posty: 5
Wysłany: Pią Wrz 24, 2010 9:59 am   Zerwanie kontraktu

EDIT : PROSZĘ O PRZENIESIENIE DO DZIAŁU PRACA!!!
POMYŁKOWO ZAMIEŚCIŁEM W ZŁYM DZIALE !!


Witam ponownie,

Mam do Was pytanie związane z rozwiązaniem umowy o pracę, mianowicie posiadam drugi kontrakt na 6 miesięcy (dopiero się zaczął) i pojawiła mi się możliwość przejścia do innego pracodawcy na dużo lepszych warunkach.

I teraz tak, mój kontrakt nie określa warunków wcześniejszego zerwania umowy, jest tylko zaznaczone, że podlega pod CAO.

Z CAO wyczytałem, że umowę o pracę tymczasową (a chyba kontrakt półroczny to właśnie takowy) można rozwiązać z dnia na dzień, czy jest to prawdą czy jestem w błędzie??

Wątpliwość pojawiła się po rozmowie z moimi holenderskimi kolegami ze statku którzy mówią, że konieczny jest 30 dniowy okres wypowiedzenia??

Jak to się tyczy MARYNARZY??
Mój kontrakt określa mój czas pracy jako 21/21 czyli 21 dni pracy na statku 21 dni płatne w domu w PL ??

Czy te 30 dni wypowiedzenia ( o ile to prawda) mogą się odbywać na moim "wolnym" (21 dniach w domu??
Ostatnio zmieniony przez Krzysztof S. Pią Wrz 24, 2010 10:00 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
karinakiki 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 28 Wrz 2009
Posty: 119
Skąd: Overijssel
Wysłany: Pią Wrz 24, 2010 10:10 am   

Wg moich doswiadczen:
Jezeli 21 dni w domu, jest platne, to znaczy ,ze dalej pracujesz, wiec wg mnie ten miesiac moze odbywac sie ( na wet czesciowo mu) w ciagu tych 21 dni. Po drugie, jezeli w umowie nie masz okresu wypowiedzenia a w CAO jest z dnia na dzien, to masz to tego prawo. Jezeli masz mozliwosc wypowiedziec umowe na tydzien wczesniej, to zrob, to, latwiej bedzie pracodawcy. Moj chlopak tez pracowal pod COA (MITT) i tez mogl wypowiedziec umowe z dnia na dzien, jak i jemu mogli to zrobic. Nawet jezeli w kontraktach jest zapisane ,ze obowiazuje 30 dniowy okres wypowiedzenia (np. w moim przypadku) to i tak firma robi co moze i stara sie wszystko zalatwic jak najszybciej, zeby pracownik mogl odejsc czesto wczesniej. Jezeli zrobisz wszystko z Twoim CAO, to bedzie to zgodne z prawem.
 
 
Krzysztof S. 
Poczatkujacy

Dołączył: 13 Maj 2010
Posty: 5
Wysłany: Pią Wrz 24, 2010 10:53 am   

Dziękuję za szybką odpowiedź :)

Woli sprostowania, zawsze miałem płacone tylko w systemie ON (czyli tylko na burcie, pobyt w domu był bezpłatny - wiązało się to poprostu z 2krotnie wyższym wynagrodzeniem za pobyt na statku - te same pieniążki)

Tutaj mam moją pensję rozbitą na 2 raty (on/off płatność), chciałbym po swojej przepracowanej zmianie (21dni) również uzyskać moje pieniązki urlopowe. Stąd moje pytanie o ten okres wypowiedzenia.

Jeśleli faktycznie obowiązuje 30 dniowy to wypowiedzenie należało by zgłosić w czasie trwania mojej zmiany pracującej w 2 tyg, wtedy jeszcze 1 tydz pracy na statku +3 w domu i koniec umowy LUB jesli nie obowiązuje w czasie pobytu w domu przed powrotem na statek.


Czytam włsnie jeszcze raz CAO i o wypowiedzeniu piszą jedynie w kwesti pracowników oddelegowanych do pracy (czy ja jestem odelegowany jako marynarz?? nie wiem?) wtedy na 6 miesięcznym kontrakcie jest 28 dni wypowiedzenia.
Natomiast dla pracowników tymczasowych 1 dzień...

już się zgubiłem,

punkt z kontraktu o CAO :
Artikel 2: CAO

Op deze arbeidsovereenkomst is van toepassing de thans geldende CAO voor de rijn- en binnenvaart.
 
 
karinakiki 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 28 Wrz 2009
Posty: 119
Skąd: Overijssel
Wysłany: Pią Wrz 24, 2010 11:20 am   

A nie lepiej zapytac w juridish loket? Bo ja sama juz nie wiem, wiec wolalabym nie mieszac. ..
 
 
Miep 
Super gaduła

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 311
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Wrz 24, 2010 12:30 pm   

Krzysztof S., masz obowiazek minimalnie miesiac wczesniej dac wypowiedzenie.
Jest wyjatek o ile nie masz gwarantowanych gdzin czyli dzis jest praca a jutro moze masz wolne to w tym wypadku mozesz z dnia na dzien powiedziec ze odchodzisz.Ale najlepioej dokladnie ze zrozumieniem preczytac kontrakt , te male literki tez.
P.S. w jakiej rederij plywasz ? czy moze u prywatnego ?
bo moj syn plywa w RCT .
_________________
Zyj!- powiedziala nadzieja - Bez ciebie nie moge - odparlo zycie .......
 
 
Krzysztof S. 
Poczatkujacy

Dołączył: 13 Maj 2010
Posty: 5
Wysłany: Pią Wrz 24, 2010 1:13 pm   

Witam, dziękuję za odpowiedź.

Ja pływam u prywatnego armatora, tankowiec 110m.
Wszystko pięknie tylko, że podniosłem kwalifikacje (w PL do kapitana, w DE do sternika) a pensja bez zmian. Więc czas się rozstać i iść do konkurencji lub wracać na morze :)

Mam w kontrakcie określone ile mam dziennie pracować godzinowo (12h z 1h przerwy).
Czyli mam traktować swoją osobę jako oddelegowaną do pracy? (to wypowiedzenie z CAO tyczyło właśnie osób oddelegowanych) ??
 
 
Miep 
Super gaduła

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 311
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Wrz 24, 2010 11:20 pm   

Krzysztof S., w tym przypadku obowiazuje ciebie 30 dni wypowiedzi , ale jak zanm zycie jak z nimi pogadasz to puszcza cie wczesniej.
_________________
Zyj!- powiedziala nadzieja - Bez ciebie nie moge - odparlo zycie .......
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group