NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Sob Paź 09, 2010 9:54 pm
30% ulgi podatwoej dla obcokrajowców.
Autor Wiadomość
Cena 
Poczatkujacy

Dołączyła: 23 Wrz 2010
Posty: 14
Wysłany: Sob Paź 09, 2010 9:49 pm   30% ulgi podatwoej dla obcokrajowców.

Na co należy zwrócić uwagę podejmując pierwszą pracę w Holandii, aby nie utracić prawa do zwolnienia z 30% podatku? Czy można wystąpić o przyznanie tej ulgi pracując przez agencję?
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Sob Paź 09, 2010 10:06 pm   

samemu o to nie mozna wystapic. Musi to zrobic pracodawca (moze to byc agencja). W skrocie chodzi o to, ze musisz byc taka osoba, jakiej nie dalo sie znalezc na lokalnym rynku pracy (chodzi o kwalifikacje).
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Pon Paź 11, 2010 10:32 pm   

Musisz być do Holandii w związku z tą pracę przeprowadzona. Jeśli zameldujesz się w Holandii przed podjęciem tej pracy, przy której 30% ruling jest dostępny, to nie będziesz mogła go uzyskać. Czyli przepis taki:
1. najpierw z Polski lub nieformalnego pobytu w NL znajdujesz tu pracę
2. meldujesz się w okolicy rozpoczęcia pracy
_________________
Dumny Polak
 
 
Cena 
Poczatkujacy

Dołączyła: 23 Wrz 2010
Posty: 14
Wysłany: Pon Paź 11, 2010 10:50 pm   

A czy potrzebny jest jakiś dokument potwierdzający to, że mój pracodawca ściągnął mnie z PL?
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Pon Paź 11, 2010 10:55 pm   

Nie, po prostu nie powinnaś być wcześniej zameldowana (ani może pracować? - tego nie wiem) w Holandii.
_________________
Dumny Polak
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Pon Paź 11, 2010 11:54 pm   

najlepsza sytuacja to tak jak napisal jsobanski - znalezc prace bedac w pl, a pozniej przeprowadzka. pracodawca powinien do 4 miesiecy wystapic o ruling. jezeli taka kolejnosc nie zostanie zachowana, to nalezy sie liczyc z tym, ze ulga zostanie przyznana na krotszy okres.
tu mozna wiecej poczytac: http://www.belastingdiens...ml#P3804_122744
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
Cena 
Poczatkujacy

Dołączyła: 23 Wrz 2010
Posty: 14
Wysłany: Wto Paź 12, 2010 8:30 pm   

A czy ta ulga dotyczy tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę?
Czytałam, że w NL funkcjonują również takie formy zatrudneinia jak nasze: umowa o dzieło, umowa zlecenie.
Jeśli pracowaliście kiedyś przez agencję to jaka to była forma zatrudnienia?
 
 
.:Paco:. 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 583
Wysłany: Wto Paź 12, 2010 9:24 pm   

1.Pracodawca sklada takie podanie i on wypenia dokumenty, w ktorych wykazuje,ze nie mogl znalezc na holenderskim rynku ludzi z podobnymi umiejetnosciami do twoich i potrzebnych na to stanowisko. Takze wiele tez zalezy jak on to opisze, jesli napisze za malo belasting moze poprosic o doslanie szczegolow, zaswiadczen certyfikatow itd, albo odrazu odmowic albo przyznac.
2. o czym nikt nie wspomina pamietaj,ze masz tylko jedno podejscie! Tzn,ze tylko raz sie mozna ubiegac o 30%...i albo woz albo przewoz.
3. Kolejnym praktycznym punktem jest to,ze jako ubiegajacy sie o 30% ruling trzeba wykazac jakie zarobki na takim stanowisku by sie mialo w swoim kraju (kraju z ktorego pracodawca Ciebie sciaga np PL) i praktyczna rada jest taka aby roznica w zarobkach nie wynosila wiecej niz 20% bo wtedy praktycznie z automatu dostaje sie odmowe - szanse sa 10/90.
4. Najlepiej odrazu sie ubiegac po rozpoczeciu pracy tylko proces musi byc przemyslany.
5 Zastanow sie czy Ci sie oplaca...ludziom ktorzy chca tu zostac w NL sie to nie oplac, Ci co przyjechali na okres do 10 lat i pieniadze uzyskane z 30% ruling zainwestuja na pozniej sie bardzo oplaca. Nie powinno sie ich zmarnotrawic bo z podowu 30% swiadczenia socjalne w przyszlosci tez beda nizsze.
Ostatnio zmieniony przez .:Paco:. Wto Paź 12, 2010 9:26 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Wto Paź 12, 2010 9:33 pm   

.:Paco:. napisał/a:
(...)5 Zastanow sie czy Ci sie oplaca...ludziom ktorzy chca tu zostac w NL sie to nie oplac, Ci co przyjechali na okres do 10 lat i pieniadze uzyskane z 30% ruling zainwestuja na pozniej sie bardzo oplaca. Nie powinno sie ich zmarnotrawic bo z podowu 30% swiadczenia socjalne w przyszlosci tez beda nizsze.
mozesz cos wiecej o tym napisac? tzn. jakie swiadczenia socjalne beda nizsze?
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Wto Paź 12, 2010 9:44 pm   

O punkcie 3. nigdy nie słyszałem (a u mnie różnica wynosiła jakieś 70% i dostałem). Co do szans 10/90 - wszystkie osoby, które znam i starały się o 30% ruling to go dostały, więc szanse 10/90 są chyba bardzo pesymistyczną prognozą.
_________________
Dumny Polak
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Wto Paź 12, 2010 11:21 pm   

jsobanski napisał/a:
Nie, po prostu nie powinnaś być wcześniej zameldowana (ani może pracować? - tego nie wiem) w Holandii.


Da sie dostac ruling bedac wczesniej zameldowanym - zameldowalem sie w grudniu, zaczalem pracowac pod koniec lutego (po obronie) i ruling zostal przyznany
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Wto Paź 12, 2010 11:22 pm   

zaq napisał/a:
.:Paco:. napisał/a:
(...)5 Zastanow sie czy Ci sie oplaca...ludziom ktorzy chca tu zostac w NL sie to nie oplac, Ci co przyjechali na okres do 10 lat i pieniadze uzyskane z 30% ruling zainwestuja na pozniej sie bardzo oplaca. Nie powinno sie ich zmarnotrawic bo z podowu 30% swiadczenia socjalne w przyszlosci tez beda nizsze.
mozesz cos wiecej o tym napisac? tzn. jakie swiadczenia socjalne beda nizsze?


Wiadomo mi tylko o nizszym zasilku dla bezrobotnych
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Wto Paź 12, 2010 11:27 pm   

m4rcin napisał/a:
Wiadomo mi tylko o nizszym zasilku dla bezrobotnych
w 2009 przez krotki okres pobieralem zasilek. uwv przyznalo mi maksymalna mozliwa kwote. doskonale wiedzieli o moim rulingu, bo sam im dostarczylem decyzje z belastingdienst.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
Cena 
Poczatkujacy

Dołączyła: 23 Wrz 2010
Posty: 14
Wysłany: Wto Paź 12, 2010 11:43 pm   

zaq napisał/a:
m4rcin napisał/a:
Wiadomo mi tylko o nizszym zasilku dla bezrobotnych
w 2009 przez krotki okres pobieralem zasilek. uwv przyznalo mi maksymalna mozliwa kwote. doskonale wiedzieli o moim rulingu, bo sam im dostarczylem decyzje z belastingdienst.


A tak z ciekawości - ile wynosi ta maksymalna kwota?
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Paź 13, 2010 8:17 am   

o ile dobrze pamietam to bylo jakies 130-140e za dzien. Nie da sie wiecej, bo maja ustalona max stawke za dzien (ok. 180e), a zasilku nalezy sie 75%.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group