NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Sob Paź 09, 2010 9:54 pm
30% ulgi podatwoej dla obcokrajowców.
Autor Wiadomość
qdlat 
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Gru 2009
Posty: 16
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Śro Paź 13, 2010 8:38 am   

m4rcin napisał/a:
jsobanski napisał/a:
Nie, po prostu nie powinnaś być wcześniej zameldowana (ani może pracować? - tego nie wiem) w Holandii.


Da sie dostac ruling bedac wczesniej zameldowanym - zameldowalem sie w grudniu, zaczalem pracowac pod koniec lutego (po obronie) i ruling zostal przyznany


Potwierdzam.

Podobnie odpowiedni stosunek zarobków holenderskich z tymi z kraju pochodzenia nie jest warunkiem koniecznym. Różnica może być dramatyczna i 'ruling' wciąż przyznany. O jego uzyskanie można również probówać ubiegać się nawet i rok po zameldowaniu w Holandii, niemniej szansa jego uzyskania jest mniejsza. Ulga działa wstecz, tzn. zostanie udzielony zwrot podatku za cały okres pracy.

Ulga jest przyznawana na okres 10 lat. Bodajże po 5 jest ponownie rozpatrywana. Zmiana miejsca pracy nie oznacza utraty statusu.

Rzeczywiście w sytuacji kupna domu ubieganie się o odpis nie ma większego sensu, czasami można wręcz na tym stracić. Natomiast jeśli np. partner weźmie kredyt, to wciąż możesz skorzystać z ulgi będąc jednocześnie współwłaścicielem nieruchomości.

Świadczenia socjalne są niższe o wartość składki, której się nie odprowadziło w wyniku ulgi. Dotyczy to chyba wszystkich świadczeń "składkowych".

Odpis od podatku nie jest jedyną korzyścią. Jeśli dziecko uczęszcza do szkoły międzynarodowej (dotyczy szkoły podstawowej i liceum, nie studiów), to koszty związane z czesnym również mogą być odpisane od podatku.

Więcej można znaleźć np. na expatax.nl, łącznie z tekstem samego rozporządzenia i wyjaśnieniami (po angielsku).

Powodzenia!
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Paź 13, 2010 9:33 am   

qdlat napisał/a:
(...)O jego uzyskanie można również probówać ubiegać się nawet i rok po zameldowaniu w Holandii, niemniej szansa jego uzyskania jest mniejsza. Ulga działa wstecz, tzn. zostanie udzielony zwrot podatku za cały okres pracy.
Przy ubieganiu sie o ta ulge wazny jest nie moment zameldowania, a zatrudnienia. Okres do jakiego nalezy rozpoczac procedure to 4 miesiace od rozpoczecia pracy. Po tym okresie dalej mozna sie o ulge ubiegac, ale nie zostanie ona zwrocona wstecz. Zrodlo: http://www.belastingdiens...ml#P3834_128542

qdlat napisał/a:
Zmiana miejsca pracy nie oznacza utraty statusu.
Ale oznacza, ze nalezy sie ponownie ubiegac o ulge (to juz raczej formalnosc).

qdlat napisał/a:
Rzeczywiście w sytuacji kupna domu ubieganie się o odpis nie ma większego sensu, czasami można wręcz na tym stracić. Natomiast jeśli np. partner weźmie kredyt, to wciąż możesz skorzystać z ulgi będąc jednocześnie współwłaścicielem nieruchomości.
Nie rozumiem o co chodzi. Kupilem dom. Kredyt i dom jest na mnie i na zone (oboje mamy przyznana ulge). Nic na kredycie nie tracimy, a belastingdienst co miesiac oddaje nam czesc kasy.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
Ostatnio zmieniony przez zaq Śro Paź 13, 2010 9:46 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Śro Paź 13, 2010 10:57 am   

zaq napisał/a:

qdlat napisał/a:
Rzeczywiście w sytuacji kupna domu ubieganie się o odpis nie ma większego sensu, czasami można wręcz na tym stracić. Natomiast jeśli np. partner weźmie kredyt, to wciąż możesz skorzystać z ulgi będąc jednocześnie współwłaścicielem nieruchomości.
Nie rozumiem o co chodzi. Kupilem dom. Kredyt i dom jest na mnie i na zone (oboje mamy przyznana ulge). Nic na kredycie nie tracimy, a belastingdienst co miesiac oddaje nam czesc kasy.


No właśnie ta część również mnie zaciekawiła, tym bardziej że jesteśmy przed decyzją o kupnie domu a mąż ma przyznaną tę ulgę... Ja kredytu na siebie nie dostanę bo nie pracuję...
 
 
qdlat 
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Gru 2009
Posty: 16
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Śro Paź 13, 2010 2:32 pm   

zaq napisał/a:
Nie rozumiem o co chodzi. Kupilem dom. Kredyt i dom jest na mnie i na zone (oboje mamy przyznana ulge). Nic na kredycie nie tracimy, a belastingdienst co miesiac oddaje nam czesc kasy.


Tak, ale mniejsza anizeli w przypadku, kiedy nie korzystalibyscie z ulgi. Dokladny opis wraz z przykladem mozna znalezc na forum Expatica.
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Śro Paź 13, 2010 2:49 pm   

Czy czasem nie chodzi o to, że osoba z 30% ruling płaci mniej podatku, a więc jest w stanie mniej od zapłaconego podatku odliczyć niż osoba bez rulingu? Jeśli tak to jednak warto mieć ruling, bo przecież zwrot podatku nigdy nie może być większy niż wielkość opłaconego podatku, czyli mniej się dostaje zwrotu tylko dlatego, że skarbówka mniej wcześniej zabrała.
_________________
Dumny Polak
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Paź 13, 2010 3:12 pm   

jsobanski napisał/a:
Czy czasem nie chodzi o to, że osoba z 30% ruling płaci mniej podatku, a więc jest w stanie mniej od zapłaconego podatku odliczyć niż osoba bez rulingu? Jeśli tak to jednak warto mieć ruling, bo przecież zwrot podatku nigdy nie może być większy niż wielkość opłaconego podatku, czyli mniej się dostaje zwrotu tylko dlatego, że skarbówka mniej wcześniej zabrała.
dokladnie do tego zmierzalem :)
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
Cena 
Poczatkujacy

Dołączyła: 23 Wrz 2010
Posty: 14
Wysłany: Wto Paź 19, 2010 6:30 pm   

Zadałam pytanie pośrednikowi czy oni załatwiają tą ulgę podatkową i otrzymałam informację, iż nie mam szans ponieważ nie dostana na początek 2850Euro miesięcznie brutto, a taka jest podobno niepisana zasada.. Ktoś o tym słyszał?
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Wto Paź 19, 2010 6:56 pm   

Znalazłem informację o tym w dwóch miejscach:
- Kopia z google
- taxpat

Dla osoby poniżej 30 roku życia piszą, że min. wynagrodzenie to 36801e rocznie, co po podzieleniu przez 13 (12 m-cy + wakacyjne) daje 2830 brutto/m-c.
_________________
Dumny Polak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group