NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Meldunek w Holandii jest konieczny czy nie?
Autor Wiadomość
mlubinski 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 314
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 8:12 pm   

ja czasami zastanawiam się skąd ludzie biorą te "wywody", że coś jest potrzebne, a cos nie jest. Często tu ludzie piszą: musisz mieć wlepę z IND, żeby:
a) zarejestrować się w urzędzie
b) dostać kredyt na mieszkanie
c) posłać dziecko do szkoły
d) ...

co to za głupoty ludzie? Słuchacie kolegów/koleżanek, którzy albo powtarzają jakieś niestworzone banialuki, albo nigdy nie byli w urzędzie/banku, albo po prostu nie potrafią się porozumieć w języku ang/hol.

jakoś nie mam wlepy z IND, a jakoś mój syn chodzi do szkoły, kupiłem dom na hipotekę, zarejestrowałem się w urzędzie i NIGDY nikt nie powiedział, że potrzeba jakiegokolwiek innego dokumentu niż dowód osobisty.

być może do uzyskania obywatelstwa NL jest to potrzebne, ale do niczego innego więcej.
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 8:17 pm   

Jeśli chodzi o IND to się mylicie.Obywatele Unii mają prawo (dasłownie mogą) być zarejestrowani w IND. Ale nie ma przymusu. Zresztą poruszał to Marcin w jednym z postów.
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 9:00 pm   

Jak bralem kredyt to u mnie bank sie uparl, ze musi byc.
Wyslalem im PDF'a z IND ze vlepki jednak nie trzeba i przeszlo.

Poza tym jednym przypadkiem nikt o vlepke nie pytal.
Na stronie IND jest napiane:

Cytat:
"Nationals of an EU or EEA member state or Switzerland (with the exception of Bulgaria and Romania) who wish to stay or have stayed in the Netherlands for more than 3 months should register withthe IND."

http://www.ind.nl/en/Imag...tcm6-184351.pdf
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
mlubinski 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 314
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 9:13 pm   

Cytat:
should


otóż to. Jak brałem kredyt mój doradca tylko na początku zastanawiał się czy wlepa z IND jest potrzebna, ale jak zakumał że Polska jest w EU, to już więcej nic nie mówił.
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 9:25 pm   

Tak samo było u mnie, nikt nie pytał o wlepke czy rejestracje w IND
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 9:39 pm   

Z linku, ktory podala Duuvelke jasno wynika, ze trzeba miec verblijfsdocument zeby otrzymac niderlandzkie obywatelstwo wiec zapewne tak jest. A do innych spraw mozna sie bez tego obejsc.
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 9:44 pm   

Tyle że holenderskie obywatelstwo nie jest juz tak niezbędne i pożądane jak kilka-kilkanaście lat temu.
 
 
Mucha_75 
Gaduła nad gadułami :-)
Mucha

Pomógł: 13 razy
Wiek: 48
Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 624
Skąd: Schiedam, GA
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:04 pm   

Co obywatelstwa, to nie wydaje mi się, żeby nam Polakom, wlepka z IND była potrzebna. Skoro jako obywatele, nie potrzebujemy jako takiego pozwolenia na pobyt, to i sticker z IND nie jest konieczny. Zresztą w gemeente takie uzyskałem informacje, że czas pobytu ustala się na podstawie zameldowania, przy mnie nawet babka sprawdziła w systemie, od kiedy jestem zameldowany, i kiedy mniej więcej mogę się starać o naturalizację, stwierdziła, że wlepki nie potrzebuję. Wymóg stickera z IND przy wniosku o obywatelstwo, dotyczy raczej osób z krajów, których obywatele mają obowiązek takową wlepkę posiadać.
 
 
xenon 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 238
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:08 pm   

Obecnie bez zameldowania jest problem z zdobyciem ubezpieczenia.I nie chodzi mi tu o jakies ubezpieczenie przez biuro pracy.Bo takie ubezpieczenie ma "kilka wad"
-agencja pobiera skladke a karty i ubezpieczenia sie nie ma ( ktos zapomnial pracownika zglosic) -oczywiscie jak sie czlowiek upomni i udowodni brak ubezpieczenia skladki zwroca,ale co by bylo jakby sie cos stalo nie mam bladego pojecia...
-konczy sie praca i osoba zostaje automatycznie wyrejestrowana z ubezpieczenia
Obecnie pomagam komus zdobyc ubezpieczenie i jest problem.
Napisze zawczasu,że ja ubezpieczenie mam i zameldowanie.Jednak kilka lat temu zameldowania nie posiadalem ,a ubezpieczenie zdobylem bez problemu.
Z ciekawostek dodam kilka stwierdzen pracownikow:
-w jednym z biur ubezpieczeniowych uslyszalem ,ze kar juz nie ma za brak ubezpieczenia i takie nie jest wymagane (mimo legalnej pracy przez biuro pracy w holandii) szok...
w innej powiedzieli ,ze kary sa jak najbardziej za brak ubezpieczenia
-w chwili podpisania nazwijmy to "zgloszeniem" do ubezpieczalni otrzymuje sie juz ubezpieczenie-oraz prawa i obowiazki z tym zwiazane
Pracownik mowi ,ze ubezpieczenie juz obowiazuje i nie ma sie czym martwic!.
Tak wiec pytam o nr. konta by zaplacic sklade. Wtedy pada odpowiedz ,ze potrzebne jest zameldowanie...
To ja pytam, jak to jest : osoba zainteresowana ma ubezpieczenie bo napisala zgloszenie ale nie ma jak zaplacic skladki.I cos mi tu nie pasuje.Pytam to poprosze o nr. polisy bo jest potrzebne do lekarza(oczywiscie byla to taka mala zagrywka bo niestety moja znajomosc jezyka nie pozwalala na dalsze wnikanie w temat)
Teraz uwaga! ten sam pan ktory przekonywal ,ze ubezpieczenie jest i nie ma sie czym martwic odpowiedzial. Cyt. Nie ma zameldowania,nie ma skladki,nie ma ubezpieczenia...przykro mi :shock: Tak wiec nie wierzcie w odpowiedzi w stylu nie ma problemy wszystko jest dobrze bo tak nie jest.Sami dbajmy o wlasne cztery litery.Jak juz tu ktos na forum pisal.Co pracownik to inna odpowiedz- nie koniecznie zgodna z obowiazujacymi przepisami...
Podsumowujac:
Zameldowanie jest potrzebne do zdobycia ubezpieczenia zdrowotenego w Holandii

Chyba ,ze ktos zna jakos ubezpieczalnie ktora takie ubezpieczenie udzieli osobie pracujacej w Holandii i nie posiadającej zameldowania.Wtedy zmienie zdanie i umieszcze odpowiedz tu na forum dla innych.Tylko zeby to bylo w ostatnim czasie a nie rok czy wczesniej.Bo wiem po sobie ,że kiedys mozna bylo.Teraz ta sama ubezpieczalnia mowie nie.Prosze o PW.
 
 
.:Paco:. 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 583
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:22 pm   

Mucha_75 napisał/a:
Co obywatelstwa, to nie wydaje mi się, żeby nam Polakom, wlepka z IND była potrzebna. Skoro jako obywatele, nie potrzebujemy jako takiego pozwolenia na pobyt, to i sticker z IND nie jest konieczny. Zresztą w gemeente takie uzyskałem informacje, że czas pobytu ustala się na podstawie zameldowania, przy mnie nawet babka sprawdziła w systemie, od kiedy jestem zameldowany, i kiedy mniej więcej mogę się starać o naturalizację, stwierdziła, że wlepki nie potrzebuję. Wymóg stickera z IND przy wniosku o obywatelstwo, dotyczy raczej osób z krajów, których obywatele mają obowiązek takową wlepkę posiadać.


dokladnie tak..tez przeczytalem na stronie IND i tam procedura opisana "brzmi" jak dla osob,ktore musza sie starac o legalny pobyt w NL i na prace. Chodzi o to aby wykazac,ze te 5 lat sie bylo legalnie i oni wtedy osobe przeswietlaja aby "komukolwiek" nie tac. A skoro PL jest w UE i mamy wszystko legalnie (od kilku lat) to zameldowanie w gminie powinno sie liczyc a IND taki dodatek bo my juz nie musimy wykazywac czy legalnie tutaj bylismy czy nie bo mamy prawo do legalnosci dzieki UE

przynajmniej ja tak rozumiem tekst ze strony IND:

U wilt Nederlander worden door naturalisatie. Er zijn twee manieren om de Nederlandse nationaliteit te krijgen:

* Optie
* Naturalisatie

Optie is de eenvoudigste en snelste manier om Nederlander te worden. Kijk eerst of u voor optie in aanmerking komt.
Overzicht voorwaarden

U moet aan de volgende voorwaarden voldoen:

* U bent meerderjarig, dat wil zeggen 18 jaar of ouder.
* U woont minimaal vijf jaar onafgebroken met een geldige verblijfsvergunning in Nederland, de Nederlandse Antillen of Aruba. U hebt steeds op tijd uw verblijfsvergunning verlengd. Op deze regel zijn enkele uitzonderingen. Uw verblijfsvergunning moet ook tijdens de procedure geldig zijn.
* U hebt direct voorafgaand aan het verzoek tot en met de naturalisatieceremonie een verblijfsvergunning voor onbepaalde tijd of voor bepaalde tijd voor een niet-tijdelijk doel.

ci ciekawe jeszcze przeczytalen o Polsce:

Polen
Bij verkrijging van de Nederlandse nationaliteit verliest u de Poolse nationaliteit niet automatisch. In principe wordt van u verlangd dat u afstand doet van uw oorspronkelijke nationaliteit, hier zijn echter uitzonderingen* op.

tzn,ze co automatycznie tracimy polskiego obywatelstwo??Myslalem,ze mozna miec i PL i NL?
Ostatnio zmieniony przez .:Paco:. Pon Gru 06, 2010 10:30 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:24 pm   

xenon napisał/a:
Zameldowanie jest potrzebne do zdobycia ubezpieczenia zdrowotenego w Holandii


A nie masz może na myśli adresu do korespondencji ???

Bo jest taka dziwna sprawa że w Holandii UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE JEST OBOWIĄZKOWE a wiec jedno z 2 sie nie zgadza ( bo meldunek jest obowiązkowy po 3 miesiącach pobytu a co z osobami które przebywają poniżej 3 miesięcy a chcą i musza byc ubezpieczone ??? )
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:36 pm   

.:Paco:. napisał/a:
tzn,ze co automatycznie tracimy polskiego obywatelstwo??Myslalem,ze mozna miec i PL i NL?


tylko w niektorych przypadkach mozesz miec dwa.
generalnie nabycie obywatelstwa innego kraju = strata polskiego (takie prawo w pl)

Ustawa o obywatelstwie polskim (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353)

art.2
Obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Marieth 
Poczatkujacy

Dołączyła: 21 Lis 2010
Posty: 4
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:36 pm   Re: Meldunek w Holandii jest konieczny czy nie?

To oczywiste ze tylko decyzja IND dostaje sie prawo pobytu badz obywatelstwa. Zadne udokumentowanie z gminy badz urzedu podatkowego na nic sie nie zda. Chodzi tutaj wylacznie o nieprzerwany okres 5 lat pobytu legalnego a o tym decyduje tylko IND. Czyli co roku na nowo na rozmowe i tylko jesli pracujesz to taki pobyt zostaje potwierdzony (chodzi o obywateli Uni).

Co do prawa do szkolnictwa dla dzieci to moze i ono istnieje ale w kazdym kraju istnieja rowniez dodatkowe prawa. Spojrz na dzieci w Centrach dla azylantow. Cos tam niby organizuja i od czasu do czasu posyla sie dziecko do szkoly regularnej, ale to tylko kiedy jest zezwolenie IND na pobyt czasowy. Na kazde dziecko szkola uzyskuje pieniadze z gminy. Gorzej jest jak takie dziecko nie jest zameldowane badz gzies tam zarejestrowane.
Przy pojedynczych przypadkach nikomu sie nie chce nic robic ale gdy wiecej takich dzieci bedzie w klasach to mysle, ze problem sie pojawi. A tak na marginesie nie wyobrazam sobie zeby moje dziecko chodzilo do szkoly nielegalnie i tylko dlatego bo istnieje prawo miedzynarodowe.
Cos mi sie wydaje ze biura pracy badz posrednicy bardzo mydla oczy. Dla nich meldunek IND jest bardzo niesprzyjajacy i mysle ze ogranicza ich wladze i zyski ekonomiczne.
Wyobrazcie sobie 20 osob z Uni zarejestrowanych pod jednym adresem????
Ach jeszcze jedno, to ze Policja przyjezdza na kontrole po meldunku sasiadow i nie pyta o IND dokument to bardzo jasne. Holenderski policjant zostal wezwany azeby spokoj zapanowal i nic go wiecej nie interesuje. to taka prostota dzialalnosci narodowe i bardzo tutaj typowa.

P :039:Powodzenia. Marieth
 
 
Mucha_75 
Gaduła nad gadułami :-)
Mucha

Pomógł: 13 razy
Wiek: 48
Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 624
Skąd: Schiedam, GA
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:40 pm   

.:Paco:. napisał/a:


tzn,ze co automatycznie tracimy polskiego obywatelstwo??Myslalem,ze mozna miec i PL i NL?


Z tego co się dowiedziałem od wspomnianej kobiety u mnie w gemeente, która nota bene jest Polką z pochodzenia, obywatelstwo polskie traci się automatycznie, wyjątki o których jest tu wspomniane, to na przykład, Polka, która wychodzi za mąż za Holendra (lub odwrotnie Polak za Holenderkę) może zatrzymać polski paszport. Zdaje się, że jest to przepis unijny, że nie można mieć paszportu dwóch krajów, które są członkami Unii Europejskiej.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:46 pm   

Beny.rac napisał/a:
xenon napisał/a:
Zameldowanie jest potrzebne do zdobycia ubezpieczenia zdrowotenego w Holandii


A nie masz może na myśli adresu do korespondencji ???

Bo jest taka dziwna sprawa że w Holandii UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE JEST OBOWIĄZKOWE a wiec jedno z 2 sie nie zgadza ( bo meldunek jest obowiązkowy po 3 miesiącach pobytu a co z osobami które przebywają poniżej 3 miesięcy a chcą i musza byc ubezpieczone ??? )



a nie jest przypadkiem tak ze

Cytat:
jeśli zatrudnienie ma trwać krócej niż trzy miesiące, nie są wymagane żadne formalności związane z pobytem. Władze danego państwa mogą jednak wymagać zgłoszenia obecności na jego terytorium;

http://ec.europa.eu/socia...d=460&langId=pl
ten cytat jest akurat z polskiej strony, ale wiem na pewno ze w Holandii tez to obowiazuje czytalam o tym jakis czas temu ,niestety nie moge znalezc tego artykulu
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group