NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Meldunek w Holandii jest konieczny czy nie?
Autor Wiadomość
Mucha_75 
Gaduła nad gadułami :-)
Mucha

Pomógł: 13 razy
Wiek: 48
Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 624
Skąd: Schiedam, GA
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:48 pm   Re: Meldunek w Holandii jest konieczny czy nie?

Marieth napisał/a:
To oczywiste ze tylko decyzja IND dostaje sie prawo pobytu badz obywatelstwa. Zadne udokumentowanie z gminy badz urzedu podatkowego na nic sie nie zda. Chodzi tutaj wylacznie o nieprzerwany okres 5 lat pobytu legalnego a o tym decyduje tylko IND. Czyli co roku na nowo na rozmowe i tylko jesli pracujesz to taki pobyt zostaje potwierdzony (chodzi o obywateli Uni).


Ale bzdury piszesz! Mam wrażenie, że nadal jesteś w latach 90 tych. Po co mam jechać co roku na rozmowę, skoro mój sticker z IND jest ważny 8 lat? Jaki pobyt nielegalny wchodzi w grę, w przypadku osoby z kraju członkowskiego Unii? Prawo pobytu dostaję nie na podstawie decyzji IND, a na podstawie przepisów Unijnych, które regulują swobodny przepływ ludności, zamieszkania i zatrudnienia dla obywateli krajów członkowskich. rozróżnij też słowo SHOULD, z tego linku http://www.ind.nl/en/Imag...tcm6-184351.pdf co oznacza powinni, a nie muszą!
Ostatnio zmieniony przez Mucha_75 Pon Gru 06, 2010 10:51 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:52 pm   

Mucha_75,
zapomniales jeszcze dodadac, ze dzieci do 12 roku zycia pozostajace pod opieka matki/ojca Polaka/ki wstepujac w zwiazek malzenski z holenderka /holendrem rowniez nabywaja prawo podwojnego obywatelstwa

Cytat:
obywatelstwo polskie traci się automatycznie,
blad >>nie traci sie automatycznie niestety, zeby bylo milej i wlanelo po kieszeni ,trzeba sie go zrzec w polskiej ambasadzie zalatwiasz tam wszelkie formalnosci i oplaty ,dopiero jak ta sprawa jest uregulowana mozesz starac sie o nadanie obywatelstwa niderlandzkiego
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Marieth 
Poczatkujacy

Dołączyła: 21 Lis 2010
Posty: 4
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:55 pm   

m4rcin napisał/a:
.:Paco:. napisał/a:
tzn,ze co automatycznie tracimy polskiego obywatelstwo??Myslalem,ze mozna miec i PL i NL?


tylko w niektorych przypadkach mozesz miec dwa.
generalnie nabycie obywatelstwa innego kraju = strata polskiego (takie prawo w pl)

Ustawa o obywatelstwie polskim (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353)

art.2
Obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa.


Bardzo dziwne. Moje dzieci urodzily sie w Holandii i nigdy nikt im nie nadal polskiego obywatelstwa. To nalezalo zglosic w Ambasadzie w Hadze do 6 miesiecy od urodzenia. Nie zrobilismy tego i przez 10 lat uwazalismy, ze nasze corki maja tylko obywatelstwo Holenderskie. Zaskoczeniem bylo gdy trzeba bylo przedluzyc paszport. Mojej corce powiedziano ze ma rowniez obywatelstwo polskie poniewaz jej mama urodzila sie w Polsce i ona uzyskuje to automatyczne. Gorzej jest ze mama tego obywatelstwa juz nie ma. Problem byl w tym ze w komputerze byla tez wiadomosc ze moja corka posiada polski dokument podrozy (???). Dziesiatki telefonow do ambasady niczego nie wyjasnily. Porasdzono mi corke zglosic w Polsce (ostatni adres zamieszkania), uzyskac Polskie obywatelstwo i pozniej sie jego zrzec. No coz, to kosztuje pieniadze i czas. Najlepszy byl pomysl zgloszenia zaginiecia polskiego dokumentu podrozy mojej corki na policji ( w rzeczywistosci taki dokument nigdy nie byl wydany). na rozmowie z burmistrzem zaczelam zastanawiac sie nad moja pamiecia mowiac, ze byc moze kiedys byl taki dokument. no jesli urzednicy tak sadza to ja chyba zapomnialam. No wiec nie bylo wyjscia i paszport holenderski zostal przedluzony.

Z tego co sie zorientowalam to nikt tak do konca nie wie jak jest z tym podwojnym obywatelstwem. Co pare lat to sie zmienia. Holendrzy mowia co innego a i polacy rowniez. krotko mowiac fajnie byloby zeby sie dogadali .

Marieth
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:56 pm   

Beny.rac napisał/a:
xenon napisał/a:
Zameldowanie jest potrzebne do zdobycia ubezpieczenia zdrowotenego w Holandii


A nie masz może na myśli adresu do korespondencji ???

Bo jest taka dziwna sprawa że w Holandii UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE JEST OBOWIĄZKOWE a wiec jedno z 2 sie nie zgadza ( bo meldunek jest obowiązkowy po 3 miesiącach pobytu a co z osobami które przebywają poniżej 3 miesięcy a chcą i musza byc ubezpieczone ??? )



a nie jest przypadkiem tak ze

Cytat:
jeśli zatrudnienie ma trwać krócej niż trzy miesiące, nie są wymagane żadne formalności związane z pobytem. Władze danego państwa mogą jednak wymagać zgłoszenia obecności na jego terytorium;

http://ec.europa.eu/socia...d=460&langId=pl
ten cytat jest akurat z polskiej strony, ale wiem na pewno ze w Holandii tez to obowiazuje czytalam o tym jakis czas temu ,niestety nie moge znalezc tego artykulu[/quote]

Czyli Ubezpieczenie Zdrowotne nie jest wymagane jak sie przebywa mniej niż 3 miesiące ???
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pią Lut 08, 2013 12:00 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mlubinski 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 314
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:56 pm   

jak nawet stracisz polskie obywatelstwo po uzyskaniu NL to mozesz sie ubiegac o podwojne w pl na podstawie miejsca urodzenia
 
 
Mucha_75 
Gaduła nad gadułami :-)
Mucha

Pomógł: 13 razy
Wiek: 48
Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 624
Skąd: Schiedam, GA
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:57 pm   

Tak, o dzieciach wiem, dlatego napisałem o związku małżeńskim, jako jednym z przykładów. Z tym zrzeczeniem się obywatelstwa, przed wystąpieniem o holenderskie nie wiedziałem, w sumie ciekawostka, czyli przez jakiś czas pozostajesz bezpaństwowcem? :) A co jeśli odmówią holenderskiego?
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 11:02 pm   Re: Meldunek w Holandii jest konieczny czy nie?

Mucha_75 napisał/a:


Ale bzdury piszesz!


No nie wiem czy takie bzdury:

Cytat:


Inschrijving bij de IND
voor EU-onderdanen



2.
Wie moet zich
inschrijven?


U moet zich inschrijven bij de IND als u aan
de volgende drie voorwaarden voldoet:

1. U hebt de nationaliteit van één van de
volgende landen: België, Cyprus,
Denemarken, Duitsland, Estland, Finland,
Frankrijk, Griekenland, Hongarije, Ierland,
IJsland, Italië, Letland, Liechtenstein,
Litouwen, Luxemburg, Malta, Noorwegen,
Oostenrijk, Polen, Portugal, Slovenië,
Slowakije, Spanje, Tsjechië, Verenigd
Koninkrijk, Zweden of Zwitserland

4.
Wat houdt de
inschrijving in?

Als u langer dan 3 maanden in Nederland
verblijft, moet u zich inschrijven bij de IND.

Als u zich inschrijft, moet u het doel van
uw verblijf aantonen met behulp van documenten. Na inschrijving krijgt u van de IND
meteen een verklaring van inschrijving die
als sticker in uw paspoort (of ander identiteitsbewijs) wordt geplakt. De inschrijving
bij de IND is grati


No to z tego wynika, ze jednak trzeba sie zarejestrowac w IND
Acha, i pisze, ze najpierw trzeba zarejestrowac sie w gemeente a dopiero potem w IND, bo niedawno ktos pisal, ze nie chcieli zameldowac w gemeente i kazali najpierw zarejestrowac sie w IND. I badz tu czlowieku madry :033:

Zrodlo: http://www.ind.nl/en/Imag...tcm6-115507.pdf

Oktober 2010 | Publicatie-nr. 600
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 11:06 pm   

Beny.rac,

ale motamy w tym watku ale odpowiem

przez okres 3 miesiecy nie musisz sie ubezpieczac przyjechales powiedzmy na wakacje
w odwiedziny do znajomych... etc no i nie w celach zarobkowych

jezeli zaraz po przyjezdzie podejmiejsz jednak prace lub zameldujsz sie, to i musisz sie tez ubezpieczyc
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pon Gru 06, 2010 11:08 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 11:11 pm   

Gochna H napisał/a:
Beny.rac,

ale motamy w tym watku ale odpowiem

przez okres 3 miesiecy nie musisz sie ubezpieczac przyjechales powiedzmy na wakacje
w odwiedziny do znajomych... etc no i nie w celach zarobkowych

jezeli zaraz po przyjezdzie podejmiejsz jednak prace lub zameldujsz sie, to i musisz sie tez ubezpieczyc


Za raz po przyjezdzie podejmuje prace i musze mieć ubezpieczenie a ponocz go nie dostane bo nie mam meldunku ... :082: ( dziwna sprawa)

Psss
Chyba już sa 3 tematy na forum o meldunku heheheh :043:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Mucha_75 
Gaduła nad gadułami :-)
Mucha

Pomógł: 13 razy
Wiek: 48
Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 624
Skąd: Schiedam, GA
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 11:18 pm   

Bronka, pisząc to miałem na myśli twierdzenie, ze tylko będąc zarejestrowanym w IND, można dostać holenderski paszport. Informację że nie trzeba uzyskałem bezpośrednio u źródła, mam paru znajomych, którzy nie figurowali nigdy w IND a mają już obywatelstwa, min dwóch anglików. Poza tym verblijfsdocument, o który jest wspomniany w linku który wkleiłaś, a o którym była tu mowa, że jakoby musimy go mieć, są zobowiązani uzyskać obywatele Rumunii i bułgarii, a nie my. Bent u afkomstig uit Bulgarije of Roemenië?Dan is de inhoud van deze publicatie niet op u van toepassing. U kunt een verblijfsdocument
(bewijs van rechtmatig verblijf ) aanvragen.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 11:23 pm   

Mucha_75,
Cytat:
czyli przez jakiś czas pozostajesz bezpaństwowcem
nie koniecznie wszystko w Twoich rekach ,mozesz to tez skoordynowac w czasie
Ambasada Polska uruchomi procedure zrzeczenie sie przez Ciebie obywatelstwa
(to trwa od 8 tyg. nawet do pol roku ) a Ty juz w miedzy -czasie bedziesz zalatwial wszystko zwiazane z nadaniem obywatelstwa
Holenderski Urzad poczeka do momentu kiedy wszystko ze strony Polskiej bedzie juz zalatwione i uregulowane , zostaniesz o tym powiadomiony przez strone holenderska i pozostanie Ci tylko wyrobienie paszportu .... :039:
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pon Gru 06, 2010 11:24 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 11:25 pm   

Mucha_75 ja sie nie chce absolutnie sprzeczac, na jednej stronce pisze, ze nie trzeba sie rejestrowac ale ze mozna, na innej z kolei, podanej przeze mnie ( tez z IND i z 2010 r) ze trzeba - zaznaczylam tlustym drukiem - moet = musi, a stronka ta dotyczy tylko i wylacznie czlonkow Unii Europejskiej. Ja juz tego nie ogarniam :036: .
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 11:29 pm   

m4rcin napisał/a:
generalnie nabycie obywatelstwa innego kraju = strata polskiego (takie prawo w pl)
Ustawa o obywatelstwie polskim (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353)
art.2
Obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa.

ten artykul nie mowi bynajmniej o zakazie posiadania rownoczesnie innego obywatelstwa niz polskie. bedac polakiem, mozesz rownoczesnie byc obywatelem wielu krajow. dodatkowo ta sama ustawa mowi, ze utrata obywatelstwa polskiego moze nastapic tylko i wylacznie za zgoda osoby zainteresowanej (wyjatek stanowia dziedzi do 16 roku zycia).
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
Mucha_75 
Gaduła nad gadułami :-)
Mucha

Pomógł: 13 razy
Wiek: 48
Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 624
Skąd: Schiedam, GA
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 11:41 pm   

Spoko Bronka, wiem o co biega, mi tez nie chodzi o to, że uparcie stoję przy swoim, a te przepisy, jak w całej Holandii, są niespójne. Ja też tego nie do końca ogarniam, wlepkę co prawda mam, ale hipotekę dostałem bez, nikt nawet nie pytał, w sumie jeszcze nigdzie ode mnie jej nie chcieli. I jak pisałem, jak pytałem się w gemeente o paszport, babka sprawdziła w systemie, od kiedy jestem zameldowany, i powiedziała, że mniej więcej jeszcze tyle i tyle mi brakuje, i po zdaniu staatexamen na drugim poziomie (jako nieuwekomen) mogę aplikować o paszport. Czyli wyznacznikiem był meldunek, a nie rejestracja w IND.
 
 
.:Paco:. 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 583
Wysłany: Wto Gru 07, 2010 12:18 am   

Mucha_75 napisał/a:
.:Paco:. napisał/a:


tzn,ze co automatycznie tracimy polskiego obywatelstwo??Myslalem,ze mozna miec i PL i NL?


Z tego co się dowiedziałem od wspomnianej kobiety u mnie w gemeente, która nota bene jest Polką z pochodzenia, obywatelstwo polskie traci się automatycznie, wyjątki o których jest tu wspomniane, to na przykład, Polka, która wychodzi za mąż za Holendra (lub odwrotnie Polak za Holenderkę) może zatrzymać polski paszport. Zdaje się, że jest to przepis unijny, że nie można mieć paszportu dwóch krajów, które są członkami Unii Europejskiej.


Mucha ciezko mis eiz tym zgodzic bo np "nasi cudowni" rzadzacy: Sikorski i Rostowski maja podwojne obywatelstwa - UK i PL (juz nie wspomne o podwojnych obywatelstwach z USA, Kanadzie, Szwecji itd). Ja sam znam pare osob..co tak maja wiec PL musi pozwalac miec drugie obywatelstwo...takze pytanie czy holenderskie prawo na to zezwala...?

a czy oprocz obywatelstwa jest tutaj cos takiego jak pobyt staly?ze masz wszystkie prawa tylko nie mozesz glosowac na prezydenta..?
Ostatnio zmieniony przez .:Paco:. Wto Gru 07, 2010 12:24 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group