NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Czw Mar 18, 2010 12:45 am
Skuter
Autor Wiadomość
kaska1977
Poczatkujacy

Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 8
Skąd: Den Haag
Wysłany: Śro Lut 27, 2008 2:31 pm   Skuter

Witam!!!!Zamierzam kupić skuter w związku z tym mam pytanie jakie dokumenty sa mi potrzebne by móc legalnie jezdzic skuterem po Holandi.Czy jest mi potrzebne prawojazdy,meldunek,cetyfikat?itp proszę jeśli ktoś wie na ten temat bede wdzięczna za odpis.Pozdrawiam
 
 
 
InesWoll 
Poczatkujacy

Dołączyła: 16 Sty 2008
Posty: 40
Wysłany: Śro Lut 27, 2008 8:39 pm   

Wydaje mi się ze do kupna skutera nie potrzebujesz zdanych dokumentów (ale mogę sie mylić). Natomiast wiem, ze przy rejestracji skuterka musiałem okazać tylko meldunek i paszport. Ja nie posiadam prawa jazdy i jeżdżę skuterkiem po drogach rowerowych!

P. S. Mam do sprzedania Skutera CPI Olivier City :)
 
 
kaska1977
Poczatkujacy

Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 8
Skąd: Den Haag
Wysłany: Śro Lut 27, 2008 9:39 pm   skuter

A może więcej informacji na temat tego skutera?przbieg rok produkcji itp.Pozdrawiam
 
 
 
Lamkojad 
Poczatkujacy

Wiek: 44
Dołączył: 28 Lut 2008
Posty: 1
Wysłany: Czw Lut 28, 2008 3:36 pm   

Co do skutera to sprawa wyglada nastepujaco.
( z wlasnego doswiadczenia)

Wymagany jest certyfikat w chwili obecnej cat tz AM wymagany egzamin z zasad ruchu drogowego cenna chyba okolo 50 euro co pamietam.Jesli posiadasz praw cat B wystarczy wyrobic tylko cyrtyfikat bez egzaminu w osrodkach szkoleniowych .
(kiedys nie byl wymagany , robilo sie to w postbanku i byla to tylko formalnosc)
Nie ma znaczenia na jakich blachach sie jezdzi . Niebiskie czy zolte. Kazdy skuter do 50cm3 silnika wymaga certyfikatu.

Zakup skutera
Wymagane ID i meldunek ( potwierdzenie meldunku z gminy ) wystawiaja dokument wazny 3 miesiace cenna okolo 12 euro .

Obowiazkowe jest ubespiecznie skutera , co pamietam najtansze jest to UNIguarnt czy jakos tak cenna okolo 100 euro za caly rok (12 miesiecy od rejestracji)
Jesli zolte blachy i to wymagany jest kask , cenna okoo 100 euro.
+ zapiecie jesli niechcemy stracic skutera okolo 100 euro .
Ubezpieczenie i rejestracje zazwyczaj pomaga i zalatwia cala robote sprzedawce wystarczy go o to poprosic.


Podobno w chwili obecnej przepisy sie zmienily co mi wiadomo iz kupic skutera nie da sie kiedy nie ma sie certyfikatu lub cat B alr to plota nie sprawdzona wiec tylko spominam.
gdy kupowalem skuter 4 - 6miesiace temu nie bylo wymagane i bylo jak powyzej napiasalem .

Sry z literowki ( sa interaktywne )

Milego dnia :029:
 
 
InesWoll 
Poczatkujacy

Dołączyła: 16 Sty 2008
Posty: 40
Wysłany: Czw Lut 28, 2008 5:31 pm   

Opis i informacje wysłałam na e-maila. Pozdrawiam
Aga
 
 
przemek176
Poczatkujacy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 4
Wysłany: Czw Lut 28, 2008 5:45 pm   

InesWoll napisał/a:
Wydaje mi się ze do kupna skutera nie potrzebujesz zdanych dokumentów (ale mogę sie mylić). Natomiast wiem, ze przy rejestracji skuterka musiałem okazać tylko meldunek i paszport. Ja nie posiadam prawa jazdy i jeżdżę skuterkiem po drogach rowerowych!

P. S. Mam do sprzedania Skutera CPI Olivier City :)
mozna prosic zdjecia i cena na e-maila [email protected]
 
 
InesWoll 
Poczatkujacy

Dołączyła: 16 Sty 2008
Posty: 40
Wysłany: Czw Lut 28, 2008 6:56 pm   

Info i fotki poszły na e-maila
 
 
Magda W 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 3 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Lut 2007
Posty: 553
Skąd: Zoetermeer / Gdynia
Wysłany: Wto Sie 05, 2008 10:43 am   

Lamkojad napisał/a:
Co do skutera to sprawa wyglada nastepujaco.
( z wlasnego doswiadczenia)

Wymagany jest certyfikat w chwili obecnej cat tz AM wymagany egzamin z zasad ruchu drogowego cenna chyba okolo 50 euro co pamietam.Jesli posiadasz praw cat B wystarczy wyrobic tylko cyrtyfikat bez egzaminu w osrodkach szkoleniowych .
(kiedys nie byl wymagany , robilo sie to w postbanku i byla to tylko formalnosc)
Nie ma znaczenia na jakich blachach sie jezdzi . Niebiskie czy zolte. Kazdy skuter do 50cm3 silnika wymaga certyfikatu.
:029:



A jak to jest z ludzmi urodzonymi przedz rokiem 1979 kiedys ktos tu na forum napisal ze wszyscy przed tym rocznikiem moga certyfikat wyrobic w postbanku bez zadnych egzaminow czy cos sie zmienilo w przepisach a jesli nie to czy ktos moze wie gdzie to jest zapisane w przepisach dzieki za wszystkie odpowiedzi
_________________
Życie jest za krótkie żeby pić marne wino
Życie jest za krótkie by miłości dać zginąć
Życie jest za krótkie żeby się nie spieszyć
Życie jest za krótkie by się nim nie cieszyć
 
 
MiniSmurfin 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 19 Kwi 2008
Posty: 733
Skąd: Alphen a/d Rijn
Wysłany: Wto Sie 05, 2008 11:53 am   

Magda, niestey nie ma juz tej ulgi dla nas " staruszkow " :088: A wszystkie informacje znajdziesz na stronie CBR

Powodzenia :039:
 
 
 
Magda W 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 3 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Lut 2007
Posty: 553
Skąd: Zoetermeer / Gdynia
Wysłany: Wto Sie 05, 2008 12:18 pm   

Dzieki szkoda spoznilam sie niestety :(
_________________
Życie jest za krótkie żeby pić marne wino
Życie jest za krótkie by miłości dać zginąć
Życie jest za krótkie żeby się nie spieszyć
Życie jest za krótkie by się nim nie cieszyć
 
 
maario 
Poczatkujacy

Dołączył: 21 Paź 2008
Posty: 19
Wysłany: Czw Lut 25, 2010 3:06 pm   

Od ostatniego wpisu w tym temacie minęło już prawie dwa lata więc odgrzeje troche temat.Jak wygląda sprawa na dzień dzisiejszy?Mam 31 lat,prawo jazdy kategori B,meldunek w NL.Mam zamiar kupić skuter czy musze nadal wyrabiać certyfikat albo jakieś inne papiery?Jeżeli tak to co i gdzie?
Ostatnio zmieniony przez maario Czw Lut 25, 2010 3:07 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Lut 25, 2010 4:58 pm   

maario,
nie trzeba certifikatu
zapoznaj sie tylko z obowiazujacymi przepisami drogowymi na skuter
ubezpiecz go i mozesz smigac ... :039:
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
maario 
Poczatkujacy

Dołączył: 21 Paź 2008
Posty: 19
Wysłany: Czw Lut 25, 2010 9:21 pm   

Dzięki wielkieGochna H, za odpowiedź.
 
 
kaczyniak
Gaduła

Dołączył: 26 Paź 2007
Posty: 138
Wysłany: Pią Lut 26, 2010 12:55 am   

a czy skuterem powinno sie po drogaach rowerowych czy drogach dla samochodow? czy to jest rozgraniczone pojemnoscia?
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Pią Lut 26, 2010 11:26 am   

Jak masz niebieskie blachy (czyli skuter z ograniczeniem do 25km/h) to mozesz jezdzic po wszystkich sciezkach rowerowych, nie potrzebujesz tez kasku.

Jak z zoltymi (ograniczenie do 45km/h) to tylko mozesz jezdzic tylko po sciezkach, ktore oprocz rysunku roweru maja tez narysowany motorowej. W Amsterdamie prawie nie ma takich sciezek. Jak nie ma takiej sciezki to musisz jechac ulica razem z samochodami. Wymagany jest kask.

Ja mam skuter z zoltymi, ale z tego co widze, to po miescie chyba szybciej by sie jezdzilo na niebieskich blachach - brak korkow, zadko kiedy sa swiatla (np. na Overtoom pas samochodowy ma co chwile swiatla, a rowerowy bardzo zadko, a z zoltymi blachami na Overtoom trzeba jechac pasem samochodowym).
_________________
Dumny Polak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group