NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Komunia dla dziecka w kosciele holenderskim,czy ktos wie?
Autor Wiadomość
janek1000 
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Cze 2010
Posty: 12
Wysłany: Nie Wrz 04, 2011 7:48 pm   Komunia dla dziecka w kosciele holenderskim,czy ktos wie?

Czy moze ktos z Was ma informacje lub praktykowal komunie sw. dla dziecka w holendrskim kosciele katolickim w Rotterdamie, bo niestety polski ksiadz przyjmuje dzieci na komunie na ograniczona liste, a niestety moja siostrzenica na te liste sie w tym roku nie zalapala,ksiadz odmowil jej przyjecia i jestem zmuszony zapisac dziecko do kosciola holenderskiego na religie.

dzieki za informacje
_________________
jutro to dziś,tyle że jutro
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Nie Wrz 04, 2011 7:58 pm   

janek1000,




http://www.niedziela.nl/i...pl&cr=countryNL
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Nie Wrz 04, 2011 9:15 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Nie Wrz 04, 2011 9:43 pm   

Janek, no ja niestety stanę po stronie księdza, bo tak juz jest że każdy rodzic wie kiedy jego dziecko powinno przystąpić do pierwszej komunii świętej i musi liczyć się z tym, że trzeba to dziecko na te religię zapisać.
Wszędzie są odpowiednie terminy w jakich należy to zrobić, a z tego co mi osobiście wiadomo to ksiądz wciąż prosi o wcześniejsze zapisywanie dziecka na religię, szczególnie dziecka przystępującego do pierwszej komunii. Z roku na rok dzieci przybywa...
Rok szkolny w kościele w Rotterdamie zaczął się już wczoraj.
Spróbuj jeszcze w innym polskim kościele (Amsterdam, Utrecht - nie wiem gdzie mieszkasz...).
_________________
Nigdy nie poddawaj się kiedy zgaśnie światło
Gdy cię walnie życia pięść
Nigdy nie poddawaj się dzisiaj nie jest łatwo
Jutro będzie lepszy dzień
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Pon Wrz 05, 2011 12:32 pm   

Co Wy macie z tymi polskimi komuniami? Bez obrazy... My posłaliśmy naszą córkę w holenderskim kościele gdzie nie trzeba było nic zdawać tylko raz w miesiącu przychodzić na spotkania dzieci komunijnych (które były bardzo ciekawie robione i córka uwielbiała na nie chodzić). Msza komunijna trwała tylko godzinę, dzieci nie siedziały całą mszę w ławkach tylko miały miejsca na ołtarzu i uczestniczyły aktywnie w mszy (np. czytając ewangelię, podając pierwszym osobom z brzegu ławek dłoń przy przekazaniu znaku pokoju), potem był skromny poczęstunek dla wszystkich.
Specjalnie rok wcześniej poszliśmy na mszę komunijną do tego kościoła by zobaczyć jak to się odbywa, polecam :)
Nasz ksiądz nawet o świadectwo chrztu się nie pytał, nie licząc innych rzeczy które wymagają polscy księża.
_________________
"Mam tylko jedno skrzydło
To prawie tak jak anioł"
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Pon Wrz 05, 2011 9:13 pm   

Mamqa, ja nie narzekam na polską komunię. Moje dziecko tez brało aktywny udział we mszy świętej śpiewając psalm oraz pieśń przed ewangelią. Również inne dzieci nie siedziały bezczynnie - czytania, niesienie darów, schola - to wszystko dzieci komunijne. Reszta na blogu...

Ja ci powiem dlaczego wybrałam komunię w polskim kościele - bez urazy, ale język polski jest mową ojczystą zarówno moją, mojego męża jak i moich dzieci i nie rozumiem dlaczego ja i moje dzieci nie mielibyśmy się modlić w swoim ojczystym języku? Wszak Polacy nie gęsi i swój język mają...
Mogę mówić po holendersku w pracy, w sklepie czy na ulicy ale z Bogiem chce rozmawiać w swoim ojczystym języku i skoro mam taka możliwość to dlaczego mam z niej nie korzystać?
_________________
Nigdy nie poddawaj się kiedy zgaśnie światło
Gdy cię walnie życia pięść
Nigdy nie poddawaj się dzisiaj nie jest łatwo
Jutro będzie lepszy dzień
Ostatnio zmieniony przez Hera Pon Wrz 05, 2011 9:13 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
janek1000 
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Cze 2010
Posty: 12
Wysłany: Sob Wrz 10, 2011 6:39 pm   komunia

Dzieki za wasze opinie,moje dziecko bedzie mialo jednak komunie w holenderskim kosciele,ksiadz bardzo sie ucieszyl, ze dziecko bedzie uczestniczylo w tej ceremonii,bardzo serdecznie je przyjal i w odroznieniu od polskiego ksiedza w rotterdamie,nic nie wspomnial o jakiejs chorej liscie na ktora trzeba sie zapisywac,ograniczona do przyjecia 15 dzieci...,zupelnie jak za komuny trzeba ksiedzu w tylek wlazic,to zenujace poczucie wladzy ksiedza.

pozdrawiam wszystkich
_________________
jutro to dziś,tyle że jutro
 
 
lena930 
Super gaduła
lena930

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Lis 2008
Posty: 261
Wysłany: Sob Wrz 10, 2011 6:47 pm   

o tak janek1000 przykre ale prawdziwe.
 
 
Niunia27 
Gaduła

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 23 Lip 2010
Posty: 113
Wysłany: Czw Gru 15, 2011 7:32 pm   

Moja córka jest rok do tylu z komunia,bo tez ja za późno zapisałem i nie zamieściła się na "listę" Ale to nic.Zaczela naukę od września w Amsterdamie. Dlatego ci co chcą aby dzieci poszły do 1 komuni świętej w Polskiej parafii w Nl,to muszą zapisać je jak najszybciej na lekcje religii. Pozdrawiam
 
 
marpi
Poczatkujacy

Dołączył: 18 Gru 2006
Posty: 10
Wysłany: Śro Wrz 18, 2013 9:46 pm   Re: komunia

janek1000 napisał/a:
Dzieki za wasze opinie,moje dziecko bedzie mialo jednak komunie w holenderskim kosciele,ksiadz bardzo sie ucieszyl, ze dziecko bedzie uczestniczylo w tej ceremonii,bardzo serdecznie je przyjal i w odroznieniu od polskiego ksiedza w rotterdamie,nic nie wspomnial o jakiejs chorej liscie na ktora trzeba sie zapisywac,ograniczona do przyjecia 15 dzieci...,zupelnie jak za komuny trzeba ksiedzu w tylek wlazic,to zenujace poczucie wladzy ksiedza.
pozdrawiam wszystkich

_____________________
Niestety gadacie bzdury i powtarzacie populistyczne hasełka o wlazeniu ksiedzu w tylek.
Poza tym macie nieprawdziwe informacje. Skad niby wiadomosc o 15-osobowej liscie. Lista co roku jest otwarta od 1 MAJA do konca LIPCA i moze sie na nia zmiescic tyle dzieci ile sie w tym czasie zapisze!! Nie ma ograniczen.
Wiem z autopsji, tak jest CO ROKU, w 2010, 2011, 2012 i teraz.
Przez sierpien trzeba zorganizowac wlasciwa do ilosci zgloszen ilosc podrecznikow z Polski, przygotować miejsca w salkach oraz zorganizowac wlasciwa ilosc nauczycieli.

Wszystkie dzieci zapisane w tym czasie maja zawsze GWARANTOWANE miejsce w grupie komunijnej, nawet gdyby zglosilo sie wtedy 100 dzieci.
Nie dziwne, że po tym terminie nia ma juz miejsc, bo niby jak ksiadz ma "rozciagnac" potem salki ?
Czy janek1000 myślisz, że w takim razie należało przyjąć Twoje dziecko a wyrzucic inne (wczesniej zapisane)? Salki w Rotterdamie są jakie są i jeśli są w stanie pomiescic ponad 70 dzieci, to nalezy sie tylko cieszyc ze wiecej juz ksiadz nie przyjmuje.
Nie wyobrazam sobie zeby dzieciaki mogly sie uczyc stojac pod scianami lub siedzac poupychane w wiekszym niz teraz scisku....

Czasem trzeba sie uderzyc w piers i przyznac, że sie samemu ZAWALILO sprawe zapisu dziecka nie interesujac sie sprawa jego I Komunii kiedy byla na to pora, a nie zwalac szybciutko na niedobrego ksiedza.
Pomyslcie zanim coś głupiego napiszecie.

A jesli chodzi o księży holenderskich to oczywiście że się cieszą, jak zapiszesz do nich dziecko, bo jak do I Komunii Sw przystapi 7 dzieci to parafia holenderska oglasza sukces. Wiadomo nie od dziś, że tutejsze kościoły świecą pustkami, a dzieci w nich raczej cieżko wypatrzeć....
95% księży holenderskich zrezygnowało już z kilku Sakramentów (m.in. ze spowiedzi), dopuszczają do ołtarza kobiety-księży, ogólnie nie uznają za bardzo papieża (a nawet się mu sprzeciwiają), a odrzucając Sakramenty Swięte odrzucają naszą wiarę rzymsko-katolicką....
Pzdr marpi
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group