NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prawo jazdy w Polsce bez meldunku
Autor Wiadomość
qdlat 
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Gru 2009
Posty: 16
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Czw Kwi 12, 2012 9:56 pm   Prawo jazdy w Polsce bez meldunku

Czy wiecie może na ile w praktyce możliwe jest zrobienie prawa jazdy w Polsce w sytuacji, w której nie ma się meldunku? Kilka lat temu wymeldowałem się z miejsca zamieszkania w Polsce oraz zmieniłem rezydencję podatkową na holenderską.

Z przepisów (Dz.U. 2005 nr 108 poz. 908, art. 90, par. 1, ust. 5) dość klarownie wynika, że nie ma możliwości zrobienia prawa jazdy w Polsce jeżeli nie przebywa się w kraju przez co najmniej pół roku (a tym samym nie ma meldunku). Pytanie raczej jak ma się ten zapis do praktyki? Czy znacie przypadki osób, które znalazły się w podobnej sytuacji?
 
 
lena930 
Super gaduła
lena930

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Lis 2008
Posty: 261
Wysłany: Czw Kwi 12, 2012 10:06 pm   

wiesz tak sobie mysle ,czy tak naprawfe oplaca sie robic prawo jazdy w Polsce bo tak suma sumarum doliczyc koszty dojazdu,koszty samego kursu i znajac zycie kilkakrotne zdawanie egzaminow(i to nie pisze zeby obrazic ale zdanie egzaminu w polsce jest dosc trudne i kiedys czytalam statystyki to srednio zalicza sie 7 podejsc)i wychodzi ci przynajmniej cztery tysiace natomiast tu w holandii zdajesz za pierwszym badz drugim razem a jak dobrze poszukasz to znajdziesz szkole za 1000 euro z egzaminem.Tak zrobilismy rozeznanie dla syna i faktycznie jest szczesliwym posiadaczem prawa jazdy od dzisiaj a koszt jaki ponieslismy to 1100euro za wszystko.Tutaj jest tak ,ze nie ma konkretnej liczby godzin i jak jestes pojetny to i po 10 godzinach mozesz przystapic do egzaminu.Wiem ,ze pytales o prawo jazdy w pl ale tak zastanow sie czy jest duza roznica?Decyzja i tak nalezy do Ciebie :039:
 
 
qdlat 
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Gru 2009
Posty: 16
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Czw Kwi 12, 2012 10:34 pm   

Dzięki serdeczne za szybką odpowiedź!

Rzecz w tym, że w tej materii mało pojętny jestem (no i dość stary, 28l, już nic tylko korzonki i emerytura:) ) i sama nauka potrwa najmniej dwukrotnie dłużej. Koledzy podchodzili kilkukrotnie do egzaminów w Holandii, pomyślałem więc, że poziom trudności jest podobny. A że często w kraju bywam, to i częste egzaminy problemem by nie były. Wakacji jest pod dostatkiem, więc też przynajmniej mógłbym je produktywnie wykorzystać.

Z drugiej strony może rzeczywiście jeżeli "podejść" do egzaminu jest w Holandii przeciętnie zauważalnie mniej, to nie ma co się bawić w polskie prawo jazdy i zrobić je zwyczajnie w Holandii.

Przy okazji: czy jest może komuś znana jakaś strona internetowa, na której można znaleźć oceny / opinie o instruktorach w danym rejonie? Jestem z Eindhoven / Den Bosch i chciałbym znaleźć kogoś przyjaznego użyszkodnikowi drogowemu :) .
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Czw Kwi 12, 2012 10:53 pm   

qdlat, przepis, ktory podales nie mowi nic o koniecznosci posiadania meldunku. nawet wiecej... w calej ustawie "Prawo o ruchu drogowym" (ktora okresla wymagania do otrzymania dokumentu PJ) nie ma slowa o meldunku. ale znajac nadgorliwosci urzednikow, pewnie przy odbiorze prawka moze byc problem :)
zawsze mozesz sie powolac na kodeks cywilny, art. 25: "Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu."
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
lena930 
Super gaduła
lena930

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Lis 2008
Posty: 261
Wysłany: Pią Kwi 13, 2012 6:59 am   

nie,wiem jak jest wedlug prawa z tym meldunkiem ,ale jak bylismy na etapie sprawdzania co,jak ,gdziei kiedy to faktycznie w polsce padlo zeby syna zameldowac nawet w hotelu .No coz to chyba nie jest jakis tam wielki problem bo skoro hotel tez wchodzi w rachube to nawet u rodziny mozesz sie zameldowac na czas okreslony.A co do starosci to starszy os plesni nie jestes wiec emyryturka jeszcze musi poczekac :043: .
 
 
Damianos 
Gaduła

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 20 Cze 2009
Posty: 173
Wysłany: Pią Kwi 13, 2012 5:53 pm   

qdlat, wypełniając wniosek o prawo jazdy podpisujesz się pod podpunktem, który mówi o tym, że oświadczasz, że przebywałeś przez ostatnie bodajże 6 miesięcy na terenie Polski. Więc z prawnego punktu widzenia w Twoim przypadku zrobienie prawka w Polsce jest nielegalne. Jednak oni nie sprawdzają gdzie faktycznie mieszkasz. Sama stosunkowo niedawno robiłam prawo jazdy w Polsce, więc jestem pewna na 100%, że to tak wygląda. Dodatkowo uprzejmy urzędnik w wydziale komunikacji postraszył mnie jakimiś paragrafami, jeżeli okaże się, że to co podpisałam mija się z prawdą (czyli, że mieszkam poza granicami PL). Usłyszałam nawet, że policja w Niemczech ma możliwość sprawdzenia tego i wtedy jest kłopot. Jednak na Twoim miejscu bym się zastanowiła bo jak już ktoś wpsomniał wcześniej łatwiej o prawko jest tutaj aniżeli w Polsce. Chyba, że jesteś bardzo zdeterminowany i uda Ci się zadaćza pierwszym razem a jest to możliwe, gdyż jestem tego przykładem.
 
 
lena930 
Super gaduła
lena930

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Lis 2008
Posty: 261
Wysłany: Pią Kwi 13, 2012 10:21 pm   

ze mna do egzaminu kilka lat temu podchodzili niemcy majac meldunak tylko w hotelu ,wiec nie wiem jak ma sie to w praktyce a jak z punktu prawnego.Dzwoniac do szkoly w Polsce uslyszelismy odpowiedz ze wystarczy zameldowac sie i nikt nie mowil na jaki okres.Ale pogmatwane wiec jak juz zalatwisz to daj znac jak to wyglada tak naprawde i zycze powodzenia :039:
Ostatnio zmieniony przez lena930 Pią Kwi 13, 2012 10:22 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
qdlat 
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Gru 2009
Posty: 16
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pon Kwi 16, 2012 8:30 am   

Myślałem, że może to być martwy przepis - widać jednak nie jest. Poświadczać nieprawdy zamiaru nie mam, zatem z pieśnią na ustach pozostaje zrobić prawo jazdy w Holandii. W Polsce w ramach finansowego patriotyzmu (i sknerstwa) wezmę dodatkowe lekcje.

A propos - w jednej ze szkół jazdy w Polsce mówiono mi, że zanim będę mieć kontakt z kierownicą muszę mieć zdany test teoretyczny ze znajomości przepisów. W innej nie słyszałem takiego wymogu. Jest to zatem coś uzależnionego od konkretnej szkoły czy też zapis polskiego prawa? W Holandii na pewno takowego nie ma.

Dzięki wszystkim za pomoc!
 
 
jolcia29 
Super gaduła

Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 229
Skąd: Olsztyn/Tilburg
Wysłany: Pon Kwi 16, 2012 11:46 am   

qdlat, wiekszosc szkol w polsce robi egzamin wewnetrzny z teorii ktory dopuszcza do jazdy i z praktyki ktory dopuszcza do egzaminu juz w WORD no ale oczywiscie sa wyjatki
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Pon Kwi 16, 2012 12:01 pm   

Przerabiam ten temat teraz z moją żoną, która nie jest zameldowana w Polsce, ale uparła się, że będzie tam robić prawo jazdy. Miała już 6 podejść, egzamin nie uczy jeździć życiowo tylko egzekwuje jakieś durne przepisy kodeksu. Nie wiem nawet, czy jeśli zda to czy wydadzą jej prawko, no ale nie chce słuchać. Co do kosztów to myślę, że już wyszło nam po doliczeniu wszelkich dojazdów do Polski i kosztów egzaminów, ponownego zdawania teorii (ważność tylko 6 m-cy) drożej, niż pewnie by było w Holandii. Dobrze radzę - rób w Holandii, wyjdzie szybciej (bo my staramy się to zrobić przy okazji różnych pobytów w Polsce z pewnym naciąganiem czasami), przyjemniej, bardziej życiowo i może taniej (no chyba, że zdasz szybko, ale tego nikt nie wie).
_________________
Dumny Polak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group