NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Nie Cze 26, 2011 11:18 pm
[Hobby] Strzelectwo
Autor Wiadomość
mikka 
Gaduła
Fire, walk with me!

Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 02 Lis 2009
Posty: 173
Skąd: Tilburg
Wysłany: Śro Lis 18, 2009 12:51 am   [Hobby] Strzelectwo

Czy ktoś ma doświadczenia z takim hobby na terenie Holandii?

W Polsce z tym nie ma problemu, można kupić wiatrówkę o określonych parametrach (o ile dobrze pamiętam limitem była energia początkowa) i sobie postrzelać w stylu gdzie-mi-się podoba (pod warunkiem że z dala od ludzi).

Tymczasem, gdzieś przeczytałem (bodajże na stronach holenderskiej policji) że tutaj samo posiadanie gazu pieprzowego jest zabronione, nie mowiąc już o bardziej 'wyspecjalizowanych' sprzętach jak wiatrówki. Rozumiem, że strzelanie do puszek w lesie nie wchodzi w grę? Podobno należy wpierw zapisać się do stowarzyszenia łowieckiego, gdzie przydzielany jest mentor, i co dalej?
 
 
 
mavd 
Mega gaduła

Pomogła: 45 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 27 Paź 2006
Posty: 1134
Skąd: Hilversum
Wysłany: Śro Lis 18, 2009 11:42 am   

Witam ,

moim hobby tez jest strzelanie ale z broni osterj (Berretta 9mm i Walter .22 mm ).
Ale jesli chcesz postrzelac z wiatrowki to nie musisz nalezec do kola lowieckiego , tylko zapisac sie na strzelnice ( kolo strzeleckie ),prawie w kazdym miescie jest pare takich strzelnic , koszty tez sa rozne ja place np.150 euro rocznie .

Na poczatku masz instruktora ktory uczy cie zasad bezpieczenstwa .

Jesli masz jakies pytania to postaram sie odpowiedzic .

pozdrawiam
Monika
 
 
mikka 
Gaduła
Fire, walk with me!

Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 02 Lis 2009
Posty: 173
Skąd: Tilburg
Wysłany: Śro Lis 18, 2009 1:34 pm   

Dzięki za odpowiedź.

A właściwie jak się nazywa 'strzelnica' po holendersku? I co jest wymagane do zapisania się (jakieś zaświadczenia lekarskie, od psychologa, o niekaralności)?
 
 
 
mavd 
Mega gaduła

Pomogła: 45 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 27 Paź 2006
Posty: 1134
Skąd: Hilversum
Wysłany: Śro Lis 18, 2009 1:41 pm   

schietbaan , potrzebne zaswiadczenie o goed gedraag z gminy

monika

gdzie mieszkasz ?
 
 
mikka 
Gaduła
Fire, walk with me!

Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 02 Lis 2009
Posty: 173
Skąd: Tilburg
Wysłany: Śro Lis 18, 2009 3:17 pm   

W Tilburgu. Znalazłem dwa: http://www.svtilburg.nl oraz http://www.triborghsv.nl, tylko ten pierwszy wygląda trochę jak ośrodek szkoleniowy dla policji/agencji ochrony. Hoofdlid oraz Hoofdlid elders to są instruktorzy?
 
 
 
ahael 
Poczatkujacy

Wiek: 34
Dołączył: 09 Cze 2011
Posty: 6
Skąd: TBg
Wysłany: Sob Cze 11, 2011 3:00 pm   Re: [Hobby] Strzelectwo

mikka napisał/a:
Czy ktoś ma doświadczenia z takim hobby na terenie Holandii?

W Polsce z tym nie ma problemu, można kupić wiatrówkę o określonych parametrach (o ile dobrze pamiętam limitem była energia początkowa) i sobie postrzelać w stylu gdzie-mi-się podoba (pod warunkiem że z dala od ludzi).

Tymczasem, gdzieś przeczytałem (bodajże na stronach holenderskiej policji) że tutaj samo posiadanie gazu pieprzowego jest zabronione, nie mowiąc już o bardziej 'wyspecjalizowanych' sprzętach jak wiatrówki. Rozumiem, że strzelanie do puszek w lesie nie wchodzi w grę? Podobno należy wpierw zapisać się do stowarzyszenia łowieckiego, gdzie przydzielany jest mentor, i co dalej?


Może dodam coś od siebie. Moim hobby w Polsce były i dalej są pneumatyki. Ek. w PL wynosi do 17J, powyżej to juz jest bron pneumatyczna - trzeba zarejestrować na Policji - lub nie.

W Holandii jest zupełnie inaczej. Tutaj pneumatyki mogą mieć Ek większe od 17J, dajmy np. Gun Power-a - 170J ( a'la kbks ) - to już jest w zasadzie broń na byki, nie piszę już o carrerach - ok. 240J ( wiatrówki napędzane sprężonym powietrzem - PCP ) - z tego na bizony polują. już przy 9-7J możemy zabić zwierzątko, człowieka. Lecz tutaj niema limitu. Tak jak w paru innych państwach. Czytając przed wyjazdem trochę na temat tutejszej kultury i jak Holendrzy patrza na broń - możemy z tego co mi wiadomo zapomnieć o strzelaniu w lesie. Donos - Policja - nieprzyjemności. Mogę się mylić, może Monika będzie wiedzieć coś na ten temat więcej.

Mieszkam w Tilburgu, mikka dzięki za linki w najbliższym czasie się wybieram na te strzelnice popytać jak dokładnie to wygląda, bo od mojego ostatniego strzelanka już trochę mineło :) a chciało by się dla relaksu postrzelać, spotkać może w jakimś gronie przy grilu. Jak tak to ja chętnie się piszę :)

Pozdrawiam,
Michał
Ostatnio zmieniony przez ahael Sob Cze 11, 2011 3:00 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mavd 
Mega gaduła

Pomogła: 45 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 27 Paź 2006
Posty: 1134
Skąd: Hilversum
Wysłany: Sob Cze 11, 2011 4:16 pm   

wlasnie wrocilam ze strzelnicy w Elspeet bylo super moza sie w koncu troche wyzyc i ordeagowac zeszly tydzien ( strzelam z kalibru .223 i 308 )

Polecam

monika
 
 
ahael 
Poczatkujacy

Wiek: 34
Dołączył: 09 Cze 2011
Posty: 6
Skąd: TBg
Wysłany: Pią Cze 24, 2011 8:10 pm   

mavd napisał/a:
wlasnie wrocilam ze strzelnicy w Elspeet bylo super moza sie w koncu troche wyzyc i ordeagowac zeszly tydzien ( strzelam z kalibru .223 i 308 )

Polecam

monika


Szkoda Monika, że jesteś tak daleko od Tilburga, takie pisanie na forum trochę męczy,a oko w oko to całkiem innego i postrzelalo by sie razem ;) Może uda nam sie spotkac razem kiedyś na strzelnicy, byłoby super ! :)

Orientujesz się, czy trzeba mieć swoją broń, czy na strzelnicy udzielają swoich-klubowych ?? Trzeba od razu składkę płacic ? Nie maja uprzedzeń do polaków ? W Polsce bylem przewodniczącym sekcji pneumatyków Bractwa Kurkowego, mam legitymację PFTA, mam nadzieję , że dadzą postrzelać. Bardziej podobalo mi się strzelanko z pneumatyków, ale z kbks-u sportowo również bym popykał, trzeba pokazać imk jak się strzela ;)

Jest to duzy problem zdobyc tutaj pozwolenie na broń ??

Trzymaj się Monia, Pozdrawiam Wszystkich forumowiczów.
M.
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Sob Cze 25, 2011 3:49 pm   

mavd, orientujesz się czy Polacy mogą tutaj dostać pozwolenie sportowe na broń ostrą? Przeleciałem kiedyś warunki jej otrzymania, ale nie wspominano czy to tylko dla Holendrów.
_________________
Dumny Polak
 
 
ahael 
Poczatkujacy

Wiek: 34
Dołączył: 09 Cze 2011
Posty: 6
Skąd: TBg
Wysłany: Sob Cze 25, 2011 7:29 pm   

jso napisał/a:
mavd, orientujesz się czy Polacy mogą tutaj dostać pozwolenie sportowe na broń ostrą? Przeleciałem kiedyś warunki jej otrzymania, ale nie wspominano czy to tylko dla Holendrów.


Możesz powiedzieć cos o tym więcej ?? Jakie warunki trzeba spełniać ?? Chętnie bym postrzelal sportowo .22lr

Pozdrawiam
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Sob Cze 25, 2011 8:05 pm   

Można strzelać z ostrej na strzelnicy bez pozwolenia (przynajmniej kolega tak strzelał). Mi chodziło o pozwolenie na posiadanie broni w domu, która jest przeznaczona do wykorzystania na strzelnicy.
_________________
Dumny Polak
 
 
mavd 
Mega gaduła

Pomogła: 45 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 27 Paź 2006
Posty: 1134
Skąd: Hilversum
Wysłany: Sob Cze 25, 2011 10:18 pm   

Na strzelnicy mozna raz czy dwa przyjsc postrzelac pod okiem instruktora zeby zobaczyc czy to jest to czego szukasz
Jesli zdecydujesz sie zeby sie zapisac do klubu strzeleckiego trzeba byc conajmniej 5 lat zameldowanym w holandii i miec nie naganna opinie ( trzeba mies zaswiadczenie z gminy )
pierwszy rok strzelasz pod okiem instruktora uczysz sie co i jak i bezpieczenstwa po roku mozesz wystapic z wnioskiem na policj o wydanie zgody na posiadanie broni oni jeszcze raz ci dokladnie sprawdza cala twoja przeszlosc i twojej rodziny nawet tej w polsce
zeby miec bron w domu musisz miec szafke na bron i amunicje osobno , szafki te musza byc nie ma widoku i musza byc przymocowane do sciany i podlogi
Nie mozesz sie chwalic znajomym ze masz bron w domu i zabierac ja tylko jak idzesz na strzelnice i nigdzie indziej ( zapomniej o zakupach a potem na strzelnice )

Ja w zeszlym tygodniu kupilam sobie nowa zabaweczke S&W .45 ACP ( pistolet ale jest super )

pozdrawiam

Monika
 
 
ahael 
Poczatkujacy

Wiek: 34
Dołączył: 09 Cze 2011
Posty: 6
Skąd: TBg
Wysłany: Nie Cze 26, 2011 1:13 pm   

czyli mniej więcej jak w PL. Tylko zameldowany jestem dopiero od miesiąca czyli posiadać nie moge tak. Nie widzi mi się strzelanie z "czyjejś" broni, wiadomo jak to jest, każdy ustawia sobie ją pod siebie.
Monika możesz podać jakieś linki do holenderskich sklepów z bronią i PCP i FAC ?? Interesują mnie tutaj ceny wiatrówek PCP FAC, tylko nie potrafię znaleść nic co jest w pobliżu Tilburga.

Gratuluję zakupu !!! :038:
Ostatnio zmieniony przez ahael Nie Cze 26, 2011 1:14 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mavd 
Mega gaduła

Pomogła: 45 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 27 Paź 2006
Posty: 1134
Skąd: Hilversum
Wysłany: Wto Lip 12, 2011 9:24 pm   

http://youtu.be/ulCE-XBJ5fg

to z ostatniego wypadu na strzelnice 09.07.2011

monika
 
 
ahael 
Poczatkujacy

Wiek: 34
Dołączył: 09 Cze 2011
Posty: 6
Skąd: TBg
Wysłany: Śro Sie 10, 2011 2:43 am   

Witam !

Z policyjnego forum dowiedziałem się mniej więcej < google tłumaczyło - weźcie poprawkę ) , że:
" The airgun you mention is perfectly legal.
The shooting on private property is allowed provided the pellet (pellet) you can not leave the area.
Think of a good solid background (sand, wood, etc) with a good butt.
Hunting is prohibited with an air rifle whether it's an elephant, tapir, sparrow, rat or a pigeon has changed nothing on.
So, you still have to go for a card with inscription of a dove. If you see someone on a dove shoot and they call the police you're not my birthday yet.
Hunting allowed only one game license and a firearm."


http://forum.infopolitie.nl/viewtopic.php?f=69&t=24488

w skrócie Wiatrówki są legalne, można strzelać na własnym podwórku, lecz trzeba dobrze zabezpieczyc teren by śrucinka nie opuściła własnego terenu ( tak jak w PL ). Polowanie jest EWIDENTNIE zabronione z wiatrówek, chyba , że posiadamy licencję na broń palną, choć nie do końca zrozumiałem ostatnie zdanie ( tylko z palnej można polować .. ?? )

Dalej nie wiem, czy można pokazać się w terenie bezludnym, i sobie popykać w bezpiecznych warunkach. Z na policyjnym forum nic nie wspomniano o tym a szkoda. Oczywiście zabezpieczyć teren i przestrzegać reguł.

ad. Monia: super strzelnica ! ja niestety mam tylko dostep do zamkniętych ;( Otwarte bardziej mi się podobaja, choc dla PCP ( sprężone powietrze ) czy sprężynówki zamknięta strzelnica spelnia dealne warunki ( zero wiatru, itd itd )

Pozdrawiam,
Michał

[ Dodano: Sob Sty 12, 2013 8:23 pm ]
Jest ktos z okolic Tilburga i chciałby się wybrać w najbliższym czasie na strzelnice w Dongen ??
100 oś
Ja trenuję pod zawody HFT ( pneumatyki - wiatrówki ) można by się wybrać, zabić czas, przetestować sprzęt ( mój tylko testowany na 50m , i w zimnie )

Kto się pisze - walić smiało pod adres [email protected] albo wprost na forum

Pozatym, obcokrajowcy mogą posiadać wiatrówkę ?? oczywiście mam ją w limicie 16,5J bo pod zawody HFT.
Po styczniu 2011 przepisy się nieco zmieniły.

Pozdrawiam
Michał
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group