NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
formalności po ślubie z osobą spoza UE
Autor Wiadomość
mruk84 
Poczatkujacy

Wiek: 40
Dołączył: 22 Sty 2009
Posty: 21
Wysłany: Pon Cze 14, 2010 8:43 pm   formalności po ślubie z osobą spoza UE

Witam,


Moja żona pochodzi spoza Unie Europejskiej - z Europy Wchodniej, zastanawiam się jakich i gdzie formalności należy dopełnić żeby mogła przebywać ze mną w Holandii legalnie, lub żeby mogła wrócić do Holandii po urlopie w ojczyźnie. Czy jest możliwość uzysania jakiegoś papieru umożliwiającego stały pobyt, czy na przykład trzeba wyrobić wizę w Polskiej ambasadzie w jej kraju?

Może ktoś z Was był w podobnej sytuacji - wszystkie podpowiedzi się przydadzą. Mi do głowy przychodzi na pierwszym miejscu telefon do IND i próba załatwienia to przez nich (jako że sam jestem zameldowany w holandii wydaje mi się że powinno się dać), lub w polskiej ambasadzie w kraju żony.


Z góry dzięki..
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Cze 14, 2010 9:08 pm   

http://www.niedziela.nl/forum/viewtopic.php?t=1365
poczytaj moze ci to cos pomoze
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
calendargirl288 
Super gaduła

Pomogła: 7 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 314
Skąd: Amsterdam / Gliwice
Wysłany: Pon Cze 14, 2010 10:51 pm   

a dlaczego w polskiej ambasadzie w kraju żony, skoro przebywać chce ona w Holandii? Chyba raczej w Holenderskiej ambasadzie. Ale myślę, że przejść się do IND, lub zadzwonić i zapytać nie zaszkodzi.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Wto Cze 15, 2010 9:44 am   

calendargirl288, dlatego ze maz jej nmie moze dac wizy w holandi. tylko w polsce.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Ainka 
Super gaduła
Princess of the Sun


Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 239
Skąd: Lodz
Wysłany: Wto Cze 15, 2010 1:35 pm   

W Holandii bedzie Wam altwiej to zalatwic imho. Jako obywatel Unii masz prawo przywiezc ze soba malzonka/ke spoza Unii. Zobaczy Dyrektywa 2004/38. Ile ludzie w Holandii uzywa wlasnie tzw. "Belgian route", czyli przywozi malzonka spoza EU do Belgii i tam mieszkaja zeby ominac holenderskie restrykcyjne przepisy imigracyjne? W momencie gdy jako obywatel UE sprowadzasz sie razem z mezem/zona do innego kraju EU niz Twoj ojczysty obowizuja Cie unijne przepisy, a nie danego kraju.
_________________
...And I am filled
With the sweetest devotion
As I, I look into your perfect face...
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Wto Cze 15, 2010 4:55 pm   

Ainka, a jak to jest przeciez zeby dostac wize w NL musisz spelniac warunki i zapewniac warunki Holenderskie nie unijne , wiec chyba ( nie wiem dokladnie pytam teoretycznie ) musisz byc Obywatelem NL zeby moc sie ubiegac o wize w NL dla danej osoby. Bo tu jako Polak nie masz praw Holenderskich tylko unijne a jednak Holenderkie prawo ( urzednicy ) musza przyznac wize a nie
Unja. czy moze sie myle ???
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Mucha_75 
Gaduła nad gadułami :-)
Mucha

Pomógł: 13 razy
Wiek: 48
Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 624
Skąd: Schiedam, GA
Wysłany: Wto Cze 15, 2010 5:04 pm   

Znajomy ma żonę Ukrainkę, mieszkają w Cork w Irlandii, i wszystkie sprawy wizowe dla niej i dla dzieci, załatwiają w ambasadzie w Irlandii.
 
 
Ainka 
Super gaduła
Princess of the Sun


Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 239
Skąd: Lodz
Wysłany: Wto Cze 15, 2010 8:22 pm   

Wize przynaje Holandia, bo to w Holandii checie mieskac (albo do Holandii chesz sprowadzic zone). Jesli mieszkasz w Holandii to nie widze potrzeby ani sensu zalatwiania tego w PL. W NL generanie nie moga Ci odmowic, bo to by bylo sprzeczne z wolnoscia przeplywu osob (infringement of free movement of people). Wiec generlanie latwiej jest sprowadzic osobe z spoza UE do innego kraju UE niz ojczysty.
_________________
...And I am filled
With the sweetest devotion
As I, I look into your perfect face...
Ostatnio zmieniony przez Ainka Wto Cze 15, 2010 8:23 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
mruk84 
Poczatkujacy

Wiek: 40
Dołączył: 22 Sty 2009
Posty: 21
Wysłany: Wto Cze 15, 2010 8:24 pm   

wielkie dzięki za wszystkie podpowiedzi.

dzisiaj akurat ten oddzia IND który tym się zajmuje nie pracował, więc mam zadzwonić jutro. jak się czegoś dowiem, to też się podzielę.
 
 
 
Ainka 
Super gaduła
Princess of the Sun


Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 239
Skąd: Lodz
Wysłany: Wto Cze 15, 2010 8:31 pm   

http://eur-lex.europa.eu/...004L0038:PL:PDF

To jest wspomniana dyrektywa. Musi byc do tego oczywiscie dokument, ktory jest wprowadza w zycie w Holandii, jako ze dyrektywy nie sa automatycznie czescia porzdku prawnego danego kraju. Wiec nie mozesz powolywac sie bezposrednio na ta dyrektywe, ale na odpowiedni akt, ktory ja wprowadza w zycie. Wiec jak ci beda robil problemy to zapytaj ktory to a potem ich mecz :) Bo masz prawo jako obywatel Polski zamieszkaly i pracujacy w Holandii przywiezc do Holandii zone spoza UE i jesli zona nie jest jakas wybitna kryminalistka to nie maja prawa Ci odmowic.

To tyle prawo europejskie ;) Troche mi sie to trudno tlumaczy po polsku, bo ja to wszystko tylko i wylacznie po angielsky przerabialam.
_________________
...And I am filled
With the sweetest devotion
As I, I look into your perfect face...
 
 
 
calendargirl288 
Super gaduła

Pomogła: 7 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 314
Skąd: Amsterdam / Gliwice
Wysłany: Wto Cze 15, 2010 9:29 pm   

Mój chłopak (Marokańczyk, więc spoza UE) dostał pozwolenie na pobyt i pracę (na razie na 5 lat), dlatego, że ja jestem europejką z UE. Dlatego wydaje mi się, że taka sama procedura powinna być w wypadku mruk84. A skoro są oni małżeństwem, a nie tylko w nieformalnym związku, to powinno być to chyba łatwiejsze do załatwienia.
 
 
mruk84 
Poczatkujacy

Wiek: 40
Dołączył: 22 Sty 2009
Posty: 21
Wysłany: Śro Cze 16, 2010 10:03 am   

Dzwoniłem do IND i powiedzieli mi, że (jako że Kasia jest teraz w Ojczyźnie) należy się skontaktować z tamtejszą holenderską ambasadą i u nich załatwić "emigrant permit", czy coś w tym stylu. Musiałaby zdać jakiś test z holenderskiego, a ja muszę się okazać dochodami w wysokości min. 1481 Euro miesięcznie. Dziwne to, jeśli patrzeć z perspektywy przepisów cytowanych przez Ainka.

Postaram się więc wszystko załatwić przez polską ambasadę i dopiero jak Kasia będzie tutaj załatwiać formalności w IND. Będę informował (wraz z prośbą o sugestie) wraz z rozwojem sytuacji. Trzymajcie ćkuty :035:
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Cze 16, 2010 10:05 am   

nie wiem czy nie zwrociles uwagi ze w 2008 weszla nowelizacja.

[ Dodano: Sro Cze 16, 2010 10:07 am ]
mruk84 napisał/a:
1481 Euro miesięcznie

musisz miec 120 % minimalnej placy :( gdzies widzialam 104 strony nowych nowelizacji z 2008 . poszukam w mojej historji i wkleje.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Ainka 
Super gaduła
Princess of the Sun


Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 239
Skąd: Lodz
Wysłany: Śro Cze 16, 2010 12:28 pm   

mruk84 napisał/a:
Dzwoniłem do IND i powiedzieli mi, że (jako że Kasia jest teraz w Ojczyźnie) należy się skontaktować z tamtejszą holenderską ambasadą i u nich załatwić "emigrant permit", czy coś w tym stylu. Musiałaby zdać jakiś test z holenderskiego, a ja muszę się okazać dochodami w wysokości min. 1481 Euro miesięcznie. Dziwne to, jeśli patrzeć z perspektywy przepisów cytowanych przez Ainka.


Moga Cie prosic o udowodnienie ze masz srodki by utrzymac Was obojga (aby sie nie okazalo ze panstwo musi Was sponsorowac). Warunek jest taki, ze Ty jako obywatel UE tutaj prcujesz i masz wystarczajace srodki dla siebie i rodziny by nie dostawac socjalu (Art. 7(2) dyrektywy).

I moga prosic o wize. Ale nie jestem pewna co do tego testu jezykowego - to jest generlanie dla third-country nationals, ale o ile sie nie myle third-country nationals jako czlonkowie rodziny obuwatela UE sa zwolnieni. Wspomniales na pewno ze jestes obywatelem UE? I zapytaj dokladnie gdzie jest napisane ze musi zdawac ten test.
_________________
...And I am filled
With the sweetest devotion
As I, I look into your perfect face...
 
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Śro Cze 30, 2010 2:06 pm   

Ainka napisał/a:
Ale nie jestem pewna co do tego testu jezykowego - to jest generlanie dla third-country nationals, ale o ile sie nie myle third-country nationals jako czlonkowie rodziny obuwatela UE sa zwolnieni.


jak szwagier (holender) dowiadywal sie o wize dla jego zony (z pochodzenia tajwanka) to powiedziano mu, ze bedzie musiala zdac test z jezyka niderlandzkiego... i dopiero po jego zdaniu dostanie wize... oczywiscie powyzsze punkty wymionione przez was musial tez spelnic.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group