NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Nie Cze 19, 2011 6:16 pm
Koniec dodatku do kredytu mieszkaniowego od 2012 roku ????
Autor Wiadomość
walus012 
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Cze 2011
Posty: 8
Wysłany: Nie Cze 19, 2011 6:07 pm   Koniec dodatku do kredytu mieszkaniowego od 2012 roku ????

Witam serdecznie

Wraz z żoną planujemy kupić dom, ale słyszeliśmy od znajomych żebyśmy sie pospieszyli, ponieważ jeżeli nie kupimy w tym roku to nie będziemy dostawali dofinansowania do kredytu. Podobno od przyszłego roku zmieniają sie przepisy i już nie będzie dofinansowań do kredytu. Ale każdy kto zrobi zakup jeszcze w tym roku to będzie otrzymywał dodatek Czy ktoś moze coś słyszał na ten temat ??

Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam !!!!
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Nie Cze 19, 2011 6:16 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bejupi 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 670
Wysłany: Nie Cze 19, 2011 8:08 pm   

ao jakie dofinansowanie ci chodzi?

hypoteekrenteaftrek chca cos z tym zrobic ale nie zlikwiduja tego co najwyzej zmniejsza lub utna dla duzo zarabiajacych lub gdy wartosc domu wyniesie powyzej jakiejs normy moze 4 tony (nikt nic nie wie nawet rutte pytany w tym tyg powiedzial zze o tym beda gadac po wakacjach czy jakos tak i nie ma nic do powiedzenia)

startersleningen to kasa co sie dostaje z gminy na zakup pierwszego mieszkania trzeba miec bodajze skonczone 26 lat i kupowac pierwszy dom mozna dostac nawet 30 tys euro na preferencyjnych warunkach (nawet takich ze tego nie bedziesz musial zaplacic)
no cozz ta kasa niby jest ale czsami juz w kwietniu pula na te pozyczki sie konczy czytaj jest wiecej chetnych niz kasy na to
dodatkowo rijksoverhheid czyli rzad zaczyna oszczednosci bedzie w zwiazzku z tym tez i mniej pieniedzy do gmin trafialo co moze oznaczac zze gminy majac mniejszy budzet beda ciac startersleningi moze byc tak ze juz wczesniej niz w kwietniu bedzie sie kasa na ten cel konczyc
 
 
walus012 
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Cze 2011
Posty: 8
Wysłany: Nie Cze 19, 2011 9:05 pm   

Witam chodzi mi o dofinansowanie z belastingu tzn. jak płace rate do banku np. 800 euro no to 200 euro zwraca mi co miesiąc belasting i rata wychodzi mi 600. Planujemy kupić dom, i raczej po 5 latach chcemy wrócić do Polski a dom sprzedać bądz wynajmować.
 
 
bejupi 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 670
Wysłany: Nie Cze 19, 2011 9:31 pm   

walus012 napisał/a:
Witam chodzi mi o dofinansowanie z belastingu tzn. jak płace rate do banku np. 800 euro no to 200 euro zwraca mi co miesiąc belasting i rata wychodzi mi 600. Planujemy kupić dom, i raczej po 5 latach chcemy wrócić do Polski a dom sprzedać bądz wynajmować.


czyli hypoteekrenteaftrek pisalem o tym powyzej

watpie zebys za 800e raty dostal 200 dofinansowania u mnie jeden holender placi chyba miesiecznie 1400e renty (aflosvrije czyli sama renta!) i dostaje z belastingu 300e w tym oboje pracuja z zona i maja po ok 2400e brutto

a pozatym to najglupsze co mozna zrobic kupowac na 5 lat bo od razu na start masz 10% kostekooper czyli oplaty notariusz posrednik itd itp czyli naprzod splacasz te koszta w dodatku trend na rynku nieruchomosci jest taki ze ceny mieszkan spadaja wiec za 5 lat moze sie okazac ze dales za mieszkanie tone a bedziesz je mogl sprzedac za 80 tysiecy i co wtedy zrobisz? sprzedanie mieszkania nie rozwiaze twojego dlugu ktory bedzie np wynosil wtedy na ten czas 90tys e masz strate 10 tys euro

lepiej wszystko dobrze przemysl i przelicz ;) zebys pozniej nie zostal z reka w nocniku
 
 
walus012 
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Cze 2011
Posty: 8
Wysłany: Nie Cze 19, 2011 9:38 pm   

Dzięki za info myslę żeby tak zrobić bo mój kolega wraz z żoną dostali kredytu 200 tys. Kupili dom za 186 tyś a reszte włożyli w remont i że płacą 800 euro raty i z tego 200 dostają zwrotu czyli tak jak pisałem wychodzi rata 600 euro na miesiąc. Makler ich zapewniał, że ceny rosną, ale żeby wyjśc na swoje bądz na lekki plus to opłaca sie sprzedać dom dopiero po 5 latach bądz wynajmować(jesli bądą chcileli wrócić do PL) i sprzedać go w póżniejszym terminie. Co o tym sądzisz ?? Jeśli nie sprzedaż to wynająć ??
 
 
bejupi 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 670
Wysłany: Nie Cze 19, 2011 10:32 pm   

maja pewnie aflosvrije hypoteek czyli placa tylko odsetki

186 tys to oni zaplacili za dom ktory jest wart pewnie ok 170 tys reszta oplaty ceny spadaja i za 5 lat jak beda chcieli sprzedac to dom bedzie warty 160 tys a oni beda mieli dlugu 2 tony w sumie sie nie dziwie czemu makler im zalgal bo chcial sprzedac mieszkanie

wynajmowanie na odleeglosc? ja tego nie widze
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Pon Cze 20, 2011 12:14 am   

bejupi,
Ile domow kupiles i sprzedales?
Taka tu wiedza sypiesz :043:
 
 
walus012 
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Cze 2011
Posty: 8
Wysłany: Pon Cze 20, 2011 11:57 am   

No to teraz nie wiem czy warto wziąść kredyt i kupic mieszkanie na 5 lat(i póżniej coś z nim zrobić żeby nie być stratnym) czy płacić ciągle 900 euro za wynajem ??
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Pon Cze 20, 2011 4:51 pm   

Policzmy. Weźmy na talerz takie warunki:
- mieszkanie o wartości 170k
- 10% kosztów zakupu
- co miesiąc service kosten 100e
- NHG
- stopy procentowe zamrożone na 5 lat
- zarobki 45k rocznie (w tym przykładzie muszą być takie, aby dostać kredyt na 170k+10%)
- hipoteka aflossingvrij (czyli niejako wynajem od banku)

Dostajemy:
- kwota kredytu 187.000
- oprocentowanie 4.45% (moneyou.nl)
- rata (jedynie część odsetkowa) brutto 701e
- rata netto 460e (strzelam)
- ubezpieczenie na życie (strzelam) 20e
- podatek od nieruchomości (płacony raz do roku) ok. 25e/m-c
- ubezpieczenie na nieruchomość 15e

Co miesiąc z tytułu posiadania nieruchomości z hipoteką po zwrocie z podatku zapłacisz 460 (odsetki) +20 (ubezpieczenie na życie) +25 (podatek)+100 (servicekosten) + 15e (ubezpieczenie nieruchomości) = 620e.

Miesięczna różnica w porównaniu ze zwykłym wynajmem to 900-620=280. 280e daje rocznie 3360e, co przez 5 lat daje 16800.

. 187.000-16800 = ok. 170.200. Czyli żeby wyjść na 0 za 5 lat musisz sprzedać za 170200. Jak sprzedasz za 160.200 będziesz do tyłu 10k, jak sprzedasz za 180.200 będziesz do przodu 10k.

Teraz musisz wziąć pod uwagę zmienne, których tu nie brałem (dla uproszczenia i z powodu nieprzewidywalności):
- czy średnie ceny nieruchomości będą spadać czy maleć?
- czy rejon, w którym kupisz będzie przedmiotem dodatkowych inwestycji (np. budowana nowa droga, nowa linia metro itp) i wobec tego nieruchomości tam zyskają, czy może sprowadzi się tam banda gamoni, która zrobi dzielnicy złą reputację
- cena wynajmu będzie wzrastała o inflację (obecnie ok. 2% rocznie, więc wynajem urośnie z 900e na 918 za rok itd.)
- ryzyko upadku euro i hiperinflacji (posiadanie długu w euro byłoby w takim momencie BARDZO korzystne)
- nie brałem pod uwagę kosztów sprzedaży mieszkania (pewnie to też coś kosztuje)
- usterki w mieszkaniu
- zmiana Twoich planów pobytu w NL (wydłużenie lub skrócenie tego okresu)
- czy zdecydujesz się podnajmować zamiast sprzedawać (jednak bank na to nie pozwala !!! więc trzeba to robić po cichu lub obchodzić formalnie)
- możliwość uzyskania korzystniejszego oprocentowania, gdy weźmiesz kredyt ze stopami zamrożonymi na krótszy okres niż 5 lat, obecnie najniżej to 3.10 w ASR, co daje ratę brutto 483e, netto jakieś 320, ale bierzesz na siebie prawdopodobne ryzyko podnoszenia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny

EDIT: Zrobiłem jeszcze symulację, w której bierzesz zmienne oprocentowanie które wyniesie przez ten okres śrenio 4%, a pieniądze zaoszczędzone na wynajmie zamiast wkładać do skarpety przeznaczasz na spłatę zadłużenia. Wtedy żeby nie stracić możesz sprzedać za 5 lat za 163.000.

EDIT 2: Tutaj masz zestawienie zmian wartości mieszkań w prowincji Noord-Holland:
2004 - 96.3
2005 - 99.3
2006 - 103.6
2007 - 110.3
2008 - 120.5
2009 - 119.8
2010 - 116.6
2011 - 114.5
Żeby policzyć procentową zmianę pomiędzy 2 latami, np. 2006 - 2008 dzielisz wartość nową przez starą * 100%, czyli dla 2006-2008 masz 120.5/103.6=116.3% wartości (wzrost o 16.3%). W ciągu ostatnich 4 lat były spadki w stosunku do poprzedniego roku średnio o 1.25% wartości rocznie. Jeżeli trend się zachowa i nie będzie hiperinflacji to po 5 latach mieszkanie kupione po 170.000 sprzedasz za 159.375.
_________________
Dumny Polak
Ostatnio zmieniony przez jso Pon Cze 20, 2011 5:49 pm, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
bejupi 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 670
Wysłany: Pon Cze 20, 2011 6:14 pm   

Jagoda97 napisał/a:
bejupi,
Ile domow kupiles i sprzedales?
Taka tu wiedza sypiesz :043:


ej a co sie nie zgadza od strony matematycznej w tym ze ktos ma 200tys dlugu hipotecznego sprzeda dom za 160tys i bedzie do tylu na tym 40 tys? wyjasnij jak taka madra jestes
 
 
Rauf 
Gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Mar 2008
Posty: 172
Skąd: Netherlands
Wysłany: Pon Cze 20, 2011 9:25 pm   

jso, ty jestes super z tymi wyliczeniami, juz ktorys raz . Pozdrawiam :038:
 
 
ewcia.pol 
Mega gaduła

Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 1071
Skąd: GLD
Wysłany: Pon Cze 20, 2011 10:06 pm   

Cytat:
ej a co sie nie zgadza od strony matematycznej w tym ze ktos ma 200tys dlugu hipotecznego sprzeda dom za 160tys i bedzie do tylu na tym 40 tys? wyjasnij jak taka madra jestes


niekoniecznie masz racje, jso juz wyliczyl,dodam tylko,ze mozna kupic mieszkanie w gorszym stanie ,wyremontowac ,co przeciez takze zwieksza wartosc rynkowa nieruchomosci, i wcale nie powiedziane,ze za 5lat na pewno straci. zreszta gdzies mieszkac trzeba,a wynajem tez kosztuje!
 
 
ajax4ever 
PRZYJACIEL FORUM

Pomógł: 12 razy
Wiek: 35
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 439
Wysłany: Pon Cze 20, 2011 10:17 pm   

Poza tym tym to, że ceny mieszkań są teraz atrakcyjne nie znaczy, że za kilka lat będą jeszcze niższe. Z reguły ceny mieszkań w przeciągu kilku lat zawsze rosną. Teraz mamy wyjątkowo atrakcyjny okres na kupowanie, ale za kilka lat zapewne ceny pójdą ponownie w górę, tak to już funkcjonuje.

Kupno mieszkania to jest czysta inwesycja na kilku/kilkunasto letnim okresie.

I jak wspomniała osoba wyżej; ładnie wyremontować i nieruchomość zyskuje na cenie nawet do kilkunastu tysięcy.
 
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Pon Cze 20, 2011 10:38 pm   

ajax4ever napisał/a:
Poza tym tym to, że ceny mieszkań są teraz atrakcyjne nie znaczy, że za kilka lat będą jeszcze niższe. Z reguły ceny mieszkań w przeciągu kilku lat zawsze rosną. Teraz mamy wyjątkowo atrakcyjny okres na kupowanie, ale za kilka lat zapewne ceny pójdą ponownie w górę, tak to już funkcjonuje.

Kupno mieszkania to jest czysta inwesycja na kilku/kilkunasto letnim okresie.

I jak wspomniała osoba wyżej; ładnie wyremontować i nieruchomość zyskuje na cenie nawet do kilkunastu tysięcy.

Jestem tego samego zdania.
Poza tym, dom na hipoteke mozna, za zgoda banku, wynajmowac.
W takim wypadku nie przysluguje zwrot z podatku do hipoteki, trzeba splacac kwote brutto.
 
 
walus012 
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Cze 2011
Posty: 8
Wysłany: Wto Cze 21, 2011 12:43 am   

jso jesteś wielki dzieki bardzo za te wyliczenia !!

Orientuje się może ktoś, który z ponizszych kredytów co oznacza i który jest najkorzystniejszy ? z tego co wiem to właśnie takie kredyty można wziąść na zakup mieszkania. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Spaarhypotheek
Levenhypotheek
Hybride hypotheek
Beleggershypotheek
Annuiteitenhypotheek
Aflossingsvrije hypotheek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group