NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Trzymanie cudzych oszczędności na własnym koncie
Autor Wiadomość
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Pon Lip 25, 2011 2:49 pm   Trzymanie cudzych oszczędności na własnym koncie

Osoba z rodziny chciałaby, abym przechowywał jej oszczędności na moim koncie w Holandii (załóżmy, że przez okres 2 lat). Ta osoba nie mieszka w Holandii, więc nie może tu założyć konta (wymóg meldunku + sofi). Pojawiają się w związku z tym 2 utrudnienia:
1. Dla Belastingdienst może to wyglądać tak, że dostałem te pieniądze i powinienem zapłacić od nich podatek (znając życie kilkadziesiąt procent)
2. Konieczność płacenia podatku 1.2% od oszczędności (powyżej jakiegoś tam progu)

Odnośnie punktu 2. to właściciel tych pieniędzy jest gotów płacić ten podatek i jest to akceptowalne.

Odnośnie punktu 1. to jak to zrobić, żeby to nie wyglądało na darowiznę dla mnie? Czy mogę gdzieś zadeklarować w rozliczeniu rocznym czy coś, że te pieniądze nie należą do mnie (z drugiej strony byłyby na koncie z moim nazwiskiem, więc może to być nawet niemożliwe)? Rozważam scenariusz, w którym ta osoba formalnie udziela mi pożyczki na tę kwotę na określony czas ze spisaną umową z odsetkami równymi oprocentiwaniu lokaty, ale czy dla skarbówki wystarcza? Czy może ktoś ma jakiś inny pomysł na to?
_________________
Dumny Polak
 
 
bejupi 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 670
Wysłany: Pon Lip 25, 2011 5:25 pm   

pierwsza mysl: czemu ta osobba nie bedzie trzymac kasy na swoim koncie

druga mysl: sa to pewnie piniadze pochodzace z przestepstwa

rada: nie pakuj sie w takie cos bo wspoludzial jest karalny, szkoda zycia na wiezienie
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Pon Lip 25, 2011 5:38 pm   

bejupi napisał/a:
pierwsza mysl: czemu ta osobba nie bedzie trzymac kasy na swoim koncie

druga mysl: sa to pewnie piniadze pochodzace z przestepstwa

rada: nie pakuj sie w takie cos bo wspoludzial jest karalny, szkoda zycia na wiezienie


Pieniądze nie pochodzą z przestępstwa, bo to mój tata :031: . Nie chce trzymać ich w Polsce, bo nie ufa polskim bankom (nie wnikając czy ta nieufność jest uzasadniona czy nie, bo ja do euro mam jeszcze mniejsze zaufanie niż do PLN). Po drugie chce, żebym mógł nimi dysponować na wypadek jakiegoś jego nieszczęścia. Chciałby po prostu być spokojny o ich zabezpieczenie.
_________________
Dumny Polak
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pon Lip 25, 2011 8:29 pm   

jso napisał/a:
Nie chce trzymać ich w Polsce, bo nie ufa polskim bankom


Nie ufa czy chce zaniżyć swoje dochody albo stan majtkowy ???
jso napisał/a:
Po drugie chce, żebym mógł nimi dysponować na wypadek jakiegoś jego nieszczęścia.
Wiec idzie zglasza Ciebie jako osobe upowazniona dla tych pieniedzy w razie jego smierci itp

Kolego chcesz z siebie zrobic "SŁUPA " jesli kiedys miales doczynienia z GPW albo NC to powinienes wiedziec o co chodzi ...

Trzecia sprawa majac wieksze oszczednosci niektore dodatki Ci sie nie bede nalezec w nl np zasilek socjalny , dof do ubezp ( jak mnie pamiec nie myli ) :029:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Pon Lip 25, 2011 11:03 pm   

To jest mój tata, przecież za nic mnie nie przekonacie, że mój tata chce się mną wysłużyć. Nie będę tu wykazywał legalności jego oszczędności, bo temat nie o tym. Moje pytanie też nie brzmi jak ukrywać pieniądze przed skarbówką, bo ani ja ani mój tata nie mamy nic do ukrycia. Pytanie brzmi: jak to formalnie zrobić, aby pieniądze taty mogły być zgodnie z prawem zdeponowane na moim rachunku w taki sposób, aby skarbówka nie uznała tego za mój przychód.
_________________
Dumny Polak
Ostatnio zmieniony przez jso Pon Lip 25, 2011 11:04 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
doronio 
Super gaduła
->OPOLE.ZWM<-


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 347
Skąd: Amsterdam/Opole
Wysłany: Wto Lip 26, 2011 12:11 am   

1. Żeby się nie przyczepili możesz sobie założyć internetowe konto walutowe w Polsce i przelać ze swojego konta do NL pieniądze.
2. Zależy jaka to kwota, jednak możesz peiniądze dać na jakieś oszczędnościowe konto (~3-3,5%), bądź lokate (4-7%) i niwelujesz podatek i inflancje razem wziętą.
Tak naprawde pierwszy punkt też jest zależyny od kwoty.
U mnie tranzakcje rodzinne w wysokości ~50.000e przechodziły bez echa, zarówno tu jak i w PL (~200.000PLN)~.

[ Dodano: Wto Lip 26, 2011 12:14 am ]
jso napisał/a:
nie wnikając czy ta nieufność jest uzasadniona czy nie, bo ja do euro mam jeszcze mniejsze zaufanie niż do PLN

To może nie ufa PLN, a nie polskim bankom, na to rada - walutowe konto - CHF, USD, EUR, GBP do wyboru do koloru.
_________________
Pomóż
http://www.poomoc.pl
Ostatnio zmieniony przez doronio Wto Lip 26, 2011 12:15 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group