NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pogrzeb
Autor Wiadomość
ohmin 
Gaduła


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 128
Skąd: Sucha Beskidzka
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 7:29 pm   Pogrzeb

Jak ty wygląda tutaj w Holandii. Ide w niedziele na (nie wiem czy mogę to tak nazwać) pogrzeb gospodarza domu w którym mieszkam. Czy wypada iść z kwiatami....jeśli ktoś miał takie doświadczenie proszę o porade

_____________________________________________________________
Poradzi mi ktos może jak sie składa kondolencje z powodu śmierci Męża, ojca, dziadka i teścia, po Holendersku?...
Ostatnio zmieniony przez ohmin Pią Wrz 12, 2008 7:43 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 7:44 pm   

Tu tak samo jak i w polsce jest pogrzeb z kwiatami wiec nie wyglupisz sie jak wezmiesz jakis ladny kwiatuszek .
Po pogrzebie za zwyczaj robia tu stype w jakims wyznaczomym miejscu t.z. kawa z ciaskiem/kanapka .
Przed wejscie do danego lokalu gdzie ta stypa ma sie odbyc wpisujesz sie do condoleance(ksiazka kondolencyjna)i dolaczasz doreszty kondelujacych a pudzniej do jakiegos stolika i pijesz kawke /herbate . I tak jak w PL po jakims czasie idziesz do domu zegnajac sie z wdowa i reszta bliskiej mu rodziny.
jezeli jest to kremacja to stypa bedzie w mortuarium gdzie jest trumna wystawiona.
 
 
ADAMEK 
Poczatkujacy
Wisnia

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Lip 2007
Posty: 39
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 7:47 pm   

Bylam tu na kilku pogrzebach kwiaty mialam raz na pogrzebie ojczyma a poza tym to kwiatow sie nie nosi i czarne ubrania tez nie obowionzujom.Po prostu idz nie kupuj kwiatow zaluz ciemniejsze ciuchy i tyle. Tu inaczej sie do tego odnoszom jak u nas
 
 
ohmin 
Gaduła


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 128
Skąd: Sucha Beskidzka
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 8:09 pm   

OK, DZIĘKI
To będzie kremacja, myślę ze pójdę raczej bez kwiatów. To jeszcze pozostała sprawa kondolencji. Jak to po Holendersku wykrztusić ?
 
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 9:01 pm   

ohmin, podajac reke osobie ktorej skladasz kondolencje powiedz tak jak mowisz po polsku... kondolentie....w zupelnosci wystarczy spotkalam sie tu rowniez z tym ze mowia.... pisze tak jak slysze hekondolieret
poprawna pisownia--> (Gekondoleert) ps. Adamek dobrze gada na pogrzeb nie nosi sie tu kwiatow.
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
ohmin 
Gaduła


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 128
Skąd: Sucha Beskidzka
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 9:12 pm   

Super, dzieki, no nie tak super... na pogrzeb ide :073:
 
 
 
Witch01 
Mega gaduła
Witch


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 14 Mar 2008
Posty: 1196
Wysłany: Sob Wrz 13, 2008 3:23 pm   

W moim rejonie mowi sie wlasnie gecondoleerd tak jak Gochna podala..Kwiaty sie przynosi na pogrzeb,nie w takich ilosciach jak w Polsce,ale zawsze sa milo widziane .Co do kremacji ~ nie wiem.
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 8:35 pm   

Witam.
Godzine temu syn sąsiada zza ściany poinformował nas o Jego śmierci.
W związku z tym mam duży dylemat, bo nie wiem jakie są tutejsze zwyczaje. Oczywiśćie złożyliśmy kondolencje, ale co dalej? Czy wypada zapytać o pogrzeb/kremację, czy kupić kartke kondolencyjną...
Czy tutaj podobnie jak w PL ciało wystawiane jest w kostnicy by można było się przy nim pomodlić? Po ilu dniach zazwyczaj jest pogrzeb/kremacja?
Nie jesteśmy rodziną, ale żyliśmy na dobrej stopie pomagając sobie w razie potrzeby....
Nie chcielibyśmy być natrętami dla sąsiadki i dzieci w tych trudnych chwilach...

Jakie są holenderskie zwyczaje w tej kwestii?
_________________
Nigdy nie poddawaj się kiedy zgaśnie światło
Gdy cię walnie życia pięść
Nigdy nie poddawaj się dzisiaj nie jest łatwo
Jutro będzie lepszy dzień
 
 
Estamos 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 426
Skąd: provincie Utrecht...
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 9:00 pm   

Cześć Hera,
Ja byłem w tym roku na pogrzebie ojca mojego szefa. Też żyliśmy na dobrej stopie, i po krótce opowiem Ci co i jak się odbyło w moim przypadku.

2 dni po śmierci ojca szefa dostałem kartkę na której było napisane że papa odszedł wtedy i wtedy a rodzina pogrążona w żalobie zaprasza na składanie kondolencji (adres + godzina) a dzień później odbędzie się kremacja.

Z tymi kartkami to jest to tak zorganizowane, że firma odpowiadająca za całe ceremonie zobowiązana jest je dostarczyć na chyba 2 dni przed uroczystościami pogrzebowymi a już na pewno na dzień przed.

Kondolencje, w auli domu pogrzebowego stoi rodzina do każdego podchodzi się podaje rękę i składa kondolencje. Ciało znajdowało się "pokoiku" obok z otwartą trumną gdzie można było zobaczyć zmarłego. Nie widziałem, żeby ktoś tam się modlił, nie jest wymagane by zaglądać na zmarłego jeśli ktoś sobie nie życzy. Kondolencje i sama obecność wystarczą. Naturalnie podają kofi. Można również wpisać się do księgi wystawionej gdzieś nieopodal.

Kremacja to coś podobnego do kondolencji, często na uroczystościach kremacyjnych jest jeszcze trochę kondolencji tych co nie zdążyli bądź nie mogli być na kondolencjach. Rodzina, ewentualnie bardzo bardzo bliscy i dobrzy znajomi wypowiadają kilka słów o zmarłym. Też odbywa się to w auli gdzie są krzesła, można posluchać kim był zmarły dla rodziny. Dalsza część, czyli włożonie trumny do "pieca" zazwyczaj jest zarezerwowana dla rodziny, to oni wpychają (jeśli mają życzenie) trumnę do pieca. Zanim to zrobią obecni na sali informowani, że teraz chcemy sami pożegnać daną osobą dziękujemy za przyjście zapraszamy na pocęstunek etc.

Jeśli nie dostaniesz kartki z "zaproszeniem" zapytaj rodzinę ewentualnie sąsiadów kiedy jest dana uroczystość. Nie musisz dostać kartki żeby złożyć kondolencje. Mogli o Tobie zapomnieć(zdarza się). Szef mówił, że wysłali ja wiem 100 kartek a ludzi było ponad kilkaset...
 
 
marta75 
Gaduła
marta75

Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Cze 2010
Posty: 159
Skąd: krakow-veenendaal
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 9:10 pm   

Co do pogrzebu to zalezy jak bardzo religijny twoj sasiad (w tym wypadku )byl.bardzo rzadko zdaza sie wystawianie ciala w prywatnym domu,jesli juz to w domu pogrzebowym.niekoniecznie po tym jest pogrzeb,moze byc po kilku dniach,jesli rodzina zdecydowala sie na kremacje.samo grzebanie na cmentarzu zazwyczaj jest tylko z najblizszymi.jesli chodzi o stype to jesli rodzina cie nie powiadomi to znaczy ze nie robia/nie zycza sobie/tylko najblizsi.zawsze mozesz zaoferowac swoja pomoc.....w czymkolwiek.co do powiadomienia o pogrzebie I wystawianiu ciala czesto jest drukowane w lokalnej gazecie.i tu tez nadmienie ze zalezy duzo od religii.
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 9:31 pm   

No to ja jeszcze dorzuce od siebie. To, czy wysylaja kartki z zawiadomieniem zalezy od funduszy rodziny, moze byc tak, ze kartki nie beda wcale drukowane. Nie w kazdy wykupiony pakiet wliczone sa kartki i kawa z poczestunkiem.

U nas wszyscy moga przyjsc do auli skladac kondolencje, wszyscy moga uczestniczyc w pogrzebie z tym ze dopiero jak wszyscy sie rozejda grabarze opuszczaja trumne i ja zakopuja.

Po pogrzebie lub kremacji tez jest roznie, moze byc kawa i cake a moze byc wiekszy poczestunek. U nas w wiekszych miastach w jednym budynku przy cmentarzu jest kilka sal i stypy odbywaja sie w kilku salach jednoczesnie dla kilku rodzin. W malych miejscowosciach jest przewaznie jedna sala i niekoniecznie musi byc kawa, tez zalezy.
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 11:15 pm   

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Na stype raczej się nie wybieram, ale na pogrzeb czy jakąś formę pożegnania przed kremacją to chcielibyśmy pójść...

Generalnie przypuszczaliśmy ze coś się stało, bo widzieliśmy jak pod dom podjeżdzają dwa ambulanse niemal jeden za drugim. Widzieliśmy bieganie sanitariuszy i podjeżdzające pod dom kolejne samochody synów sąsiada.
Widzialam też wychodzącego do nich naszego huisartsa... Gdy odjechały karetki myslalam nbawet ze wszystko jest ok. Niestety, pól godziny później jak na alarm zadzwonił dzwonek do drzwi....
Sąsiad był starszym człowiekiem, miał okolo 80 lat. Niedawno miał operację na kolano, rehabilitację. Od kilku tygodni samodzielnie z rollatorem wychodził na spacery, jeszcze w piątek widzialam go w oknie, machał do nas na przywitanie... A dziś zawał serca...

Po ilu dniach zazwyczaj jest pogrzeb? Czy tak jak w PL standardowe 3 dni?
Nie mam pojęcia czy sąsiad był katolikiem czy protestantem, ale... to chyba nie ma znaczenia w sprawach pogrzebowych?
_________________
Nigdy nie poddawaj się kiedy zgaśnie światło
Gdy cię walnie życia pięść
Nigdy nie poddawaj się dzisiaj nie jest łatwo
Jutro będzie lepszy dzień
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 11:32 pm   

Cytat:
Po ilu dniach zazwyczaj jest pogrzeb? Czy tak jak w PL standardowe 3 dni?


zazwyczaj po pieciu dniach jest pogrzeb
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 11:54 pm   

Hera napisał/a:

Nie mam pojęcia czy sąsiad był katolikiem czy protestantem, ale... to chyba nie ma znaczenia w sprawach pogrzebowych?


Takie, ze jesli byl katolikiem to moze byc msza w kosciele a jesli protestantem to uroczystosc w auli.
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Pon Gru 31, 2012 12:04 am   

Jeszcze raz dziękuję Wam za informacje
_________________
Nigdy nie poddawaj się kiedy zgaśnie światło
Gdy cię walnie życia pięść
Nigdy nie poddawaj się dzisiaj nie jest łatwo
Jutro będzie lepszy dzień
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group