NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Paszport polski-wymiana mozliwa w ambasadzie?
Autor Wiadomość
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Lip 11, 2012 10:35 am   

baileys, tak wiem. chodzilo mi o to, ze tu jak najbardziej paszport wystarczy, ale w pl moga byc nieprzyjemnosci zwiazane z brakiem dowodu.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
TruskavkovaPani
Poczatkujacy


Dołączył: 22 Lut 2012
Posty: 31
Wysłany: Śro Lip 11, 2012 1:06 pm   

Niby tak... Jednak ... Dowod w Pl pod warunkiem, ze sie ma oczywiscie obywatelstwo Pl, jednak jak ja np tu zostaje na stale to czy warto miec Pl obywatelstwo, czy sie go zrzec po otrzymaniu tutejszego? Jaka opcja jest lepsza ? Ja wlasciwie nie mam wyjscia, bo mam tu dziecko, takze juz tu planuje przyszlosc, ale odnosnie obywatelstwa to jak to jest ? I tak w zasadzie co jakis czas bede musiala jezdzic do Pl, bo rodzina itd wiadomo,ale czy nie lepiej jest tu miec wszystko jak sie juz tu zyje ? Ja zawsze pozostane polka i nic i nikt tego nei zmieni, jednak chodzi mi o to aby wszystkie sprawy urzedowe itd zalatwiac tu w Holandii...
_________________
I don't regret my past I just regret the time I've wasted with the wrong people!
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Lip 11, 2012 2:11 pm   

moze inaczej jest w przypadku malzenstwa z tubylcem, ale wystepujac samemu o obywatelstwo nl, trzeba sie zrzec wszystkich innych.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
marakasso
Poczatkujacy

Dołączył: 02 Sty 2013
Posty: 2
Wysłany: Śro Sty 02, 2013 12:19 am   

I po co siejecie tu jakieś dziwne informacje, że czeka się trzy miesiące na paszport, że trzeba mieć meldunek w nl itd.
Prawo konsularne jest takie samo dla wszystkich konsulatów RP znajdujących się w dowolnej części globu, ponieważ jest to Polskie prawo.

Jeżeli chodzi o paszporty to wystarczy wejść na stronę konsulatu http://haga.msz.gov.pl/pl...la_pelnoletnich i poczytać co następuje:

Cytat:

PASZPORT TYMCZASOWY
Paszporty tymczasowe z okresem ważności do 12 miesięcy konsul wydaje:
I. obywatelom polskim przebywającym za granicą na powrót do miejsca stałego pobytu
Wymagane dokumenty:
Czytelnie wypełniony w języku polskim i podpisany wniosek o wydanie dokumentu paszportowego, dostępny na miejscu w urzędzie konsularnym. Podpis w prostokątnej ramce pod zdjęciem składają osoby od 13 roku życia. W punkcie 6 formularza wniosku należy wpisać aktualny adres w Królestwie Niderlandów, w punkcie 7 - ostatnie miejsce zameldowania w Polsce (wzór wypełnienia formularza paszportowego).
Kopia utraconego dokumentu tożsamości lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
Jedna kolorowa fotografia o wymiarach 3,5x4,5 cm, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na białym tle, mająca dobrą ostrość oraz pokazująca wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i bez okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami, nie przesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami (wzór zdjęcia paszportowego).
II. obywatelom, którzy oczekują na wydanie 5 lub 10 letniego paszportu biometrycznego
Wymagane dokumenty
Czytelnie wypełniony w języku polskim i podpisany wniosek o wydanie dokumentu paszportowego, dostępny na miejscu w urzędzie konsularnym. Podpis w prostokątnej ramce pod zdjęciem składają osoby od 13 roku życia. W punkcie 6 formularza wniosku należy wpisać aktualny adres w Królestwie Niderlandów, w punkcie 7 - ostatnie miejsce zameldowania w Polsce (wzór wypełnienia formularza paszportowego).
Posiadany polski dokument paszportowy do wglądu (dokument paszportowy pozostanie w posiadaniu właściciela do momentu odbioru nowego dokumentu paszportowego, kiedy to konieczne będzie jego ponowne okazanie celem anulowania) lub - w razie jego braku - ważny polski dowód osobisty. W przypadku utraty paszportu lub jego zniszczenia należy złożyć odpowiednie oświadczenie (wzór zgłoszenia utraty paszportu).
Jedna kolorowa fotografia (w przypadku aplikowania jednocześnie o paszport tymczasowy - 2 fotografie) o wymiarach 3,5x4,5 cm, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na białym tle, mająca dobrą ostrość oraz pokazująca wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i bez okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami, nie przesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami (wzór zdjęcia paszportowego).
Polski odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia (oryginał lub kopia) - jeśli jest w posiadaniu wnioskodawcy.
Polski odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o noszonym nazwisku (oryginał lub kopia).


Cytat:
Paszporty dla osoby pełnoletniej:
Dokument paszportowy (paszport, paszport tymczasowy) jest dokumentem urzędowym upoważniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie dokument ten zawiera.
Podstawa prawna:
Ustawa o dokumentach paszportowych z dnia 13 lipca 2006 roku (Dz. U. nr 143 z dnia 10 sierpnia 2006 roku poz. 1027) z późniejszymi zmianami.
Rozporządzenie Rady WE nr 2252/2004 z dnia 13 grudnia 2004 r. w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży wydanych przez państwa członkowskie (Dz. Urz. UE L 385 z 29 grudnia 2004 roku str. 1).
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 sierpnia 2006 roku w sprawie dokumentów paszportowych oraz trybu postępowania w przypadku ujawnienia fałszerstw lub wad w tych dokumentach oraz w sytuacji ich zniszczenia (Dz. U. Nr 152 poz. 1090 z 28 sierpnia 2006 roku).
Paszporty drukowane są centralnie w Polsce. W związku z tym czas oczekiwania na wydanie paszportu przez konsula wynosi około 1 miesiąca.
W przypadku konieczności posiadania ważnego dokumentu tożsamości w okresie oczekiwania na paszport, istnieje możliwość wystąpienia z dodatkowym wnioskiem o wydanie paszportu tymczasowego z okresem ważności do 12 miesięcy.
Zgodnie z ustawą złożenie wniosku o dokument paszportowy odbywa się osobiście. Odbiór dokumentu paszportowego następuje osobiście, z wyjątkiem osób małoletnich lub ubezwłasnowolnionych całkowicie, dla których odbioru dokumentu paszportowego może dokonać jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów.
Zarówno przy składaniu wniosku o paszport, jak i przy jego odbiorze pobierane są, względnie weryfikowane odciski palców.
Wymagane dokumenty
1. Czytelnie wypełniony w języku polskim i podpisany wniosek o wydanie dokumentu paszportowego, dostępny na miejscu w urzędzie konsularnym. Podpis w prostokątnej ramce pod zdjęciem składają osoby od 13 roku życia. W punkcie 6 formularza wniosku należy wpisać aktualny adres w Holandii, w punkcie 7 - ostatnie miejsce zameldowania w Polsce. W przypadku aplikowania jednocześnie o paszport tymczasowy należy wypełnić dodatkowo jeden wniosek (wzór wypełnienia formularza paszportowego)
2. Posiadany polski dokument paszportowy do wglądu (dokument paszportowy pozostanie w posiadaniu właściciela do momentu odbioru nowego dokumentu paszportowego, kiedy to konieczne będzie jego ponowne okazanie celem anulowania) lub - w razie jego braku - ważny polski dowód osobisty. W przypadku utraty paszportu lub jego zniszczenia należy złożyć odpowiednie oświadczenie (wzór zgłoszenia utraty paszportu).
3. Jedna kolorowa fotografia (w przypadku aplikowania jednocześnie o paszport tymczasowy - 2 fotografie) o wymiarach 3,5x4,5 cm, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na białym tle, mająca dobrą ostrość oraz pokazująca wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i bez okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami, nie przesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami (wzór zdjęcia paszportowego).
4. Polski odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia (oryginał lub kopia), jeżeli jest w posiadaniu wnioskodawcy.
5. Polski odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o noszonym nazwisku (oryginał lub kopia).
Uwaga: W postępowaniu paszportowym wykorzystane mogą być tylko polskie akty stanu cywilnego. Zagraniczne akty urodzenia i małżeństwa podlegają - przed złożeniem wniosku o paszport - umiejscowieniu we właściwym urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Umiejscowienie i jednocześnie uzyskanie polskich aktów stanu cywilnego można zlecić konsulowi.
W przypadkach, gdy faktyczny stan cywilny wnioskodawcy lub informacje dostępne konsulowi w systemie PESEL odbiegają od treści przedłożonego polskiego aktu stanu cywilnego konsul może żądać przedłożenia odpisu aktu sporządzonego nie wcześniej, jak przed trzema miesiącami.
Uwaga: do wniosku o wydanie paszportu musi być wpisany numer ewidencyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL). Numer ten (11-cyfrowy) jest wpisany w dowodzie osobistym. W przypadku braku numeru PESEL możliwe jest wystąpienie o jego nadanie do Ministra Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem konsula. Dopiero po nadaniu numeru PESEL możliwe będzie przyjęcie wniosku o paszport.
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Śro Sty 02, 2013 10:25 am   

marakasso napisał/a:
I po co siejecie tu jakieś dziwne informacje, że czeka się trzy miesiące na paszport


Zerknij na date postow gdzie pisze o 3 miesiacach oczekiwania!!!
To, ze teraz czeka sie 1 miesiac nie znaczy, ze zawsze tak bylo.
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
marakasso
Poczatkujacy

Dołączył: 02 Sty 2013
Posty: 2
Wysłany: Śro Sty 02, 2013 12:07 pm   

Jest tak przynajmniej od 5 lat na 100%
 
 
doktorlecker 
Gaduła


Wiek: 42
Dołączył: 18 Sie 2008
Posty: 126
Skąd: s-Hertegonbosch
Wysłany: Pią Sty 04, 2013 8:47 pm   

Witam. A ja mam takie pytanie. Pracuje przez Agencje, i nie mam meldunku w Holandii. Czy ja tez mogę wyrobić sobie Paszport< ten na 10 lat>, w Konsulacie, czy muszę jechać do Kraju.?? Dziekuje za Odpowiedź
_________________
Jak dobrze zrozumieć wreszcie, że życie nabiera dopiero wtedy sensu i znaczenia, gdy toczy się zgodnie z własnymi potrzebami, rytmem własnego oddechu, a przede wszystkim własnym wyobrażeniem
 
 
izeth 
Poczatkujacy

Wiek: 61
Dołączyła: 03 Mar 2009
Posty: 25
Skąd: amsterdam
Wysłany: Pią Sty 11, 2013 7:54 pm   

mozesz wyrobic w Konsulacie bez problemu
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pią Sty 11, 2013 8:12 pm   

doktorlecker, a ja jeszcze dodam ze jest roznica w cenie

wyrobienie paszportu w Polsce kosztuje 140 zł – za paszport wazny 10 lat,

w Holandii Opłata za wydanie paszportu 10-letniego wynosi 106,- €

http://www.haga.polemb.ne...01072007_pl.pdf
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pią Sty 11, 2013 8:13 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
DominiqueLV 
Poczatkujacy

Dołączył: 29 Kwi 2011
Posty: 35
Wysłany: Wto Lut 12, 2013 7:23 pm   

A ja dodam od siebie iż w Polsce paszport wyrabia się szybko bo ludzie nie mają parcia na paszport jak mogą po europie z dowodem latać. Ja w 10 dni( od złożenia wniosku do odbioru) paszport zrobiłem.
 
 
TenTyp 
Poczatkujacy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sty 2012
Posty: 45
Wysłany: Wto Lut 26, 2013 12:19 pm   

Zgubilem poprzedni dokument. Zalezalo mi na czasie - potrzebuje paszport do wykonywania pracy. Najlepszym wyjsciem okazalo sie pojechac do Polski i wyrobic nowy w trybie przyspieszonym ... polecam Wroclaw (teraz mozna wyrabiac w dowolnym miejscu, niekoniecznie zamieszkania). Oplata 140 zl (czyli 3 razy mniejsza niz normalnie w przypadku zagubienia) i czas oczekiwania okolo 5 dni roboczych (a chyba juz po 4 byl do odbioru).
 
 
ewcia.pol 
Mega gaduła

Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 1071
Skąd: GLD
Wysłany: Wto Lut 26, 2013 12:32 pm   

TenTyp napisał/a:
Zgubilem poprzedni dokument. Zalezalo mi na czasie - potrzebuje paszport do wykonywania pracy. Najlepszym wyjsciem okazalo sie pojechac do Polski i wyrobic nowy w trybie przyspieszonym ... polecam Wroclaw (teraz mozna wyrabiac w dowolnym miejscu, niekoniecznie zamieszkania). Oplata 140 zl (czyli 3 razy mniejsza niz normalnie w przypadku zagubienia) i czas oczekiwania okolo 5 dni roboczych (a chyba juz po 4 byl do odbioru).

mozna do ambasady i tam wyrobia paszport tymczasowy tego samego dnia na czas oczekiwania na staly.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group