NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co robić ?
Autor Wiadomość
zielonasroka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 25 Gru 2012
Posty: 7
Wysłany: Czw Mar 21, 2013 8:59 pm   Co robić ?

Witam
Mam poważny problem, może ktoś z Państwa spotkał się z podobnym i podpowie mi co mam robić?
Właśnie po 20-tu latach małżeństwa zmarł mój mąż, był Holendrem.
Muszę wracać do Polski.
Co będzie z moją emeryturą? Co i gdzie mam zgłosić ?Na pomoc dzieci męża nie mam co liczyć, właśnie wyrzucają "głupią polską sprzątaczkę" z domu.
Z konta męża zniknęło kilkadziesiąt tysięcy euro. Choć wraz z dziećmi byłam pełnomocnikiem, nigdy z niego nie korzystałam.
Dziękuję za wszelkie sugestie.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Mar 21, 2013 9:18 pm   

zielonasroka napisał/a:
Co będzie z moją emeryturą?
JAk juz osiagniesz wiek emerytalny zostanie ci wyplacona przez SVB , tam tez musisz zglosic twoj nowy adres . Zadzwon do nich bo mozemasz prawo do ANW .
zielonasroka napisał/a:
Z konta męża zniknęło kilkadziesiąt tysięcy euro. Choć wraz z dziećmi byłam pełnomocnikiem, nigdy z niego nie korzystałam.
przedewszystkim glosic sprawe do adwokata/notariusza bo konto powinno byc zablokowane do zwonienia go przez notariusza lub adwokata . Jak ktos bez twojej wiedzy wyciagnal ta kase po smierci meza musi ja natychmiast tam spowrotem wplacic.
Jego dzieci nie maja prawa ciebe wystawic z dnia na dzien za drzwi . Mam nadzieje ze twoj maz mial testament i jakos ciebie zabezpieczyl ale o tym dowiesz sie od notariusza .
Dom w ktorum mieszkacie o ile byl wasza wasnoscia jest tez po czesci twoja wlasnosci i masz do ktorejs tam czesci prawo do niego . W 20 lat jak byliscie malzenstwem przyczynilas sie biegle do czesciowej splaty i utrzymania tego domu .
Nie czekaj na nic dzwon do notariusza mow o pieniadzach ktore znikly z konta , zapytaj o ewentualny testament . I napewno nie wyjezdzaj dopoki nie zalatwisz wszystkiego jak nalezy .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Czw Mar 21, 2013 9:45 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Czw Mar 21, 2013 9:18 pm   Re: Co robić ?

zielonasroka napisał/a:
Witam
Mam poważny problem, może ktoś z Państwa spotkał się z podobnym i podpowie mi co mam robić?
Właśnie po 20-tu latach małżeństwa zmarł mój mąż, był Holendrem.
Muszę wracać do Polski.
Co będzie z moją emeryturą? Co i gdzie mam zgłosić ?Na pomoc dzieci męża nie mam co liczyć, właśnie wyrzucają "głupią polską sprzątaczkę" z domu.
Z konta męża zniknęło kilkadziesiąt tysięcy euro. Choć wraz z dziećmi byłam pełnomocnikiem, nigdy z niego nie korzystałam.
Dziękuję za wszelkie sugestie.


Wybacz ale to sie kupy nie trzyma, przeciez jezeli zmarl Twoj maz Holender ( zakladam ze mieszkal w Holandii) to przeciez nalezy Ci sie renta po nim. Mieszkalas z mezem? Bylas /jestes zameldowana wiec kto Cie wyrzuca i czemu masz wracac do Polski?
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Mar 21, 2013 9:27 pm   

zielonasroka, Glebokie Wyrazy wspolczucia




Cytat:
Muszę wracać do Polski


Zaczne od tego, wybacz ,ze zapytam Musisz wracac bo nie masz gdzie mieszkac , wyganiaja Cie etc.. czy musisz bo chcesz?

Moja przyjaciolka jakis czas temu zostala wdowa , mieszka tu juz ponad 22 lata
od smierci meza otrzymuje po nim emeryture
Przeprowadzila sie do mniejszego mieszkania socjalnego , ktore w trybie pilnym pomogl jej zalatwiac pracownik z gemeente . Wspolnego wlsnego domu nie posiadali a na poprzednim miejscu nie chciala pozostac .

(Dokoncze , nie mialam dostepu do internetu )
Wszystko co zwiazane z pozostaniem w Holandii o ile oczywiscie chcesz pozostac jest do zalatwienia,
Trzeba jednak uzbroic sie w cierpliwosc, bo cala procedura przyznania nalezacych Ci po mezu swiadczen jest rozciagnieta w czasie... w przypadku mojej przyjaciolki trwalo to prawie cztery miesiace.

Zostala tez poinformowana , ze gdyby jednak chciala wrocic do kraju to emeryture po mezu bez problemu otrzyma w Polsce . Jednak juz nie w takiej wysokosci jaka otrzymuje tutaj ,lecz nizsza
Poniewaz pozostala w Holandii nie dociekala dlaczego tak jest.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Czw Mar 21, 2013 11:22 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zielonasroka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 25 Gru 2012
Posty: 7
Wysłany: Czw Mar 21, 2013 10:58 pm   

Wybaczcie, może zbyt haotycznie napisałam.
Mąż zmarł dzisiaj rano. Pogrzeb i odczytanie testamentu odbędzie się we wtorek.
Pieniądze zostały wypłacone przed jego śmiercią, w ostatnich jego dniach, kiedy ja czuwałam przy nim w szpitalu i był już nieprzytomny.
W ciągu dwóch dni zostałam spakowana, więc odbieram to jako chęć najszybszego pozbycia się mnie. Pozatym nastawienie dzieci w stosunku do mnie w ciągu kilku godzin zmieniło się diametrialnie :(
Dom przechodzi na własność dzieci (intercyza)
Jeśli wyjadę, to mogę starać się o przesyłanie mi do polski emerytury?
Mąż przed śmiercią powiedział do przyjaciela, że mnie zabezpieczył...
Mam nadzieję, że coś się wyjaśni we wtorek.
Dziękuję za pomoc. Poinformuję Was po pogrzebie...
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Czw Mar 21, 2013 11:33 pm   

Ode mnie rowniez wyrazy wspolczucia.

Nie znam sie na intercyzach ale sobie poszukalam i ze znalezionych informacji wynika, ze intercyza jest zabezpieczeniem w razie rozwodu i trwa za zycia malzonkow jednak w razie smierci jednego z nich nic nie stoi na przeszkodzie zby drugie dziedziczylo. Wprawdzie z polskich stronek ale prawo na pewno dziala na takich samych lub podobnych zasadach :

Cytat:

Czy w przypadku zawarcia intercyzy zona dziedziczy majątek po mężu?

Pytanie:

Mam z mężem podpisaną intercyzę przedmałżeńską i zastanawiam się kto będzie dziedziczył na wypadek śmierci. Dodam, iż nie posiadamy dzieci oraz że mąż z poprzedniego małżeństwa też nie ma dzieci. Ostatnio czytałam artykuł, że w takim wypadku może dziedziczyć pierwsza żona( choć był rozwód) lub rodzice?
Odpowiedź:

Intercyza jest umową regulującą stosunki majątkowe między małżonkami – mogą oni przyjąć, iż w czasie trwanie małżeństwa nie powstanie majątek wspólny, albo że jest on mniejszy niżby to wynikało z zasad ustawowych.
Intercyza nie zmienia jednak zasad dziedziczenia. Mimo jej zawarcia żona może dziedziczyć po mężu.


http://spadkoweprawo.pl/p...ezu,135189.html

i jeszcze tutaj:



Cytat:
Skutki majątkowe intercyzy

Pytanie: Intercyza małżeńska jest zabezpieczeniem małżonków na wypadek rozwodu. Jak wygląda sytuacja w przypadku śmierci, któregoś z małżonków jeżeli mieli podpisaną intercyzę? Czy wtedy bierze się pod uwagę dziedziczenie ustawowe czy też jeden z małżonków w ogóle zostaje wykluczony z dziedziczenia po mężu/żonie?

Odpowiedź:

Zogdnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością stanowią majątek odrębny każdego z małżonków. Także ten akt prawny zapewnia możliwość sporządzenia przez małżonków umowy w formie aktu notarialnego, która tę wspólność ustawową rozszerzy, ograniczy bądź wyłączy (tkże przed zawarciem małzeństwa). Dla ewentualnego nie ma ona o tyle zanczenia, że każdy z małżonków może sporządzić testament, w którym powoła do spadku drugiego małżonka. Nadto należy zauważyć, że nawet w przypadku dziedziczenia ustawowego nie ma intercyza znaczenia. Intercyza skutkuje względem majątku małżonków za ich życia. Nie wyłącza możliwości dziedziczenia po sobie. Rozdzielność majątkowa polega na tym, że małżonkowie nie mają majątku wspólnego, a każde z nich ma swój majątek odrębny, którym zarządza i rozporządza samodzielnie, tj. bez jakiegokolwiek udziału współmałżonka.


http://e-prawnik.pl/porad...-intercyzy.html

Mam nadzieje, ze nie zostaniesz z niczym. Trzymaj sie, jak mawiaja Holendrzy Sterkte !
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Mar 22, 2013 12:01 am   

zielonasroka napisał/a:
Pieniądze zostały wypłacone przed jego śmiercią, w ostatnich jego dniach,
mimo wszystko zrob blokade na koncie i zglos to do notariusza jak najszybciej . Podjecie duzej sumy pieniedzy w banku musi byc zgloszone na pare dni wczesniej . wiec bez omowinia tak duzych sum nie mieli prawa tego zrobic .
Gdyby przeleli to na wlasne konto to tez zrobili to bezprawnie . Nie wydaje mi sie ze maz dal im prawo wyplacenia calej/prawie calej gotowki gotowki .
Naprawde od serca szczere wyrazy wspolczucia . Ale nadal masz prawa tak samo jak dzieci , oni maja tak samo obowiazki wzgledem ciebie . Wiem ze ciezko ale nie poddawaj sie .
zielonasroka napisał/a:
Dom przechodzi na własność dzieci (intercyza)
Ale ty jak najbardziej msz prawo do overwaarde . Dom przez 20 lat malzenstwa byl tak samo utrzymyany przez ciebie jak i twojego meza . Ty tak samo przyczynilas sie do powiekszenia wartosci domu jak i twoj maz .
zielonasroka napisał/a:
W ciągu dwóch dni zostałam spakowana, więc odbieram to jako chęć najszybszego pozbycia się mnie
oni moga chceic . Ale moc to calkiem inna sprawa .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
zielonasroka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 25 Gru 2012
Posty: 7
Wysłany: Nie Mar 31, 2013 3:12 pm   

Witam Szacowne Grono.
Ręce opadają, na pogrzebie nawet nikt ciepłego słowa mi nie powiedział.
Po odczytaniu testamentu (za namową dzieci został na kilka dni przed śmiercią męża zmieniony)okazało się, że jestem z całego majątku wydziedziczona.
Dlaczego piszę:"za namową dzieci" ponieważ w testamencie mój mąż zapisał swoim dzieciom nawet moje mieszkanie i działkę w Polsce, która należą tylko i wyłącznie do mnie.
Z konta które należało do męża i do mnie dzieci jako upoważnione nie dosyć że wyciągnęły prawie ćwierć miliona euro (w ciągu miesiąca, gdy mąż leżał w szpitalu), to jeszcze przed zamknięciem zrobiły mi debet na kilka tysięcy.
O zgrozo czy to ja jestem pogięta, czy ci ludzie?
W banku pozostał jedyny egzemplarz intercyzy, którego dzieci nie chcą mi dać. Jest w nim zapis, który jest bardzo nie na rękę dzieciom.
Mówią, że szybko muszę się wymeldować. Bo niby czemu?
Podobno należy mi się jakaś emerytura. Tylko wciąż nie wiem w jaki sposób mam ten problem (przelewu pieniędzy) rozwiązać...
Mam konto walutowe w Polsce, ale słyszałam, że muszę mieć tutaj. Jak to, to nie mogę decydować sama na jakie konto i gdzie mają wpływać moje pieniądze ???
Potrzebny mi będzie adwokat.
WESOŁYCH ŚWIAT IDE SIE OPIC :088:
 
 
krysta55 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 25 Maj 2011
Posty: 55
Wysłany: Pon Kwi 01, 2013 5:23 pm   

zielonasroka napisał/a:
Witam Szacowne Grono.
Ręce opadają, na pogrzebie nawet nikt ciepłego słowa mi nie powiedział.

a kto zorganizowała pogrzeb i stypę? Nie uwierzę że po 20 latach trwania małżeństwa nie znalazła się ani jedna osoba co dobrze by pani pożyczyła. Choćby pani przyjaciele.
zielonasroka napisał/a:
Po odczytaniu testamentu (za namową dzieci został na kilka dni przed śmiercią męża zmieniony)okazało się, że jestem z całego majątku wydziedziczona.

też dziwnę że mąż po 20 latach małżeństwa w niczym pani nie zabezpieczył, choćby istnieniem polisy na życie.
zielonasroka napisał/a:
Dlaczego piszę:"za namową dzieci" ponieważ w testamencie mój mąż zapisał swoim dzieciom nawet moje mieszkanie i działkę w Polsce, która należą tylko i wyłącznie do mnie.

jak pani ma akt własności na pani nazwisko i to dzieci nie mogą domagać się czegoś co nie należało do ich ojca. Sama musi pani udowodnić że te rzeczy należą tylko do pani.
zielonasroka napisał/a:
Z konta które należało do męża i do mnie dzieci jako upoważnione nie dosyć że wyciągnęły prawie ćwierć miliona euro (w ciągu miesiąca, gdy mąż leżał w szpitalu), to jeszcze przed zamknięciem zrobiły mi debet na kilka tysięcy.

a w jakim to banku można mieć aż tak wysoki limit by wyciągnąć 250 tys euro w ciągu miesiąca? Ja żeby wyciągnąć że swojego konta 8000 euro muszę się na specjalne afspraki się umawiać. Co się pani debetem przejmuje skoro jest pani wydziedziczona, to i długi dziedziczą jego dzieci.
zielonasroka napisał/a:
W banku pozostał jedyny egzemplarz intercyzy, którego dzieci nie chcą mi dać. Jest w nim zapis, który jest bardzo nie na rękę dzieciom.

Jeżeli się podpisuje interkcyzę to chyba wie co się w niej znajduje bo obie stronny muszą ją podpisać. jeżeli dzieci nie chcą dać, sądownie to wymóc, a gdzie znajduje się pani kopia? Powinna znajdować się u notariusza?
zielonasroka napisał/a:
Podobno należy mi się jakaś emerytura. Tylko wciąż nie wiem w jaki sposób mam ten problem (przelewu pieniędzy) rozwiązać...
Mam konto walutowe w Polsce, ale słyszałam, że muszę mieć tutaj. Jak to, to nie mogę decydować sama na jakie konto i gdzie mają wpływać moje pieniądze ???

Jakie pani pieniądze? Może bedą pani jak pani osiągnie wiek emerytalny a tak sobie jeszcze poczekają. A tego konta walutowego z wkładem mąż nie zdążył swoim dzieciom przepisać?

zielonasroka napisał/a:
WESOŁYCH ŚWIAT IDE SIE OPIC :088:

A pani idzie się upić bo to pierwsze święta bez męża po 20 latach małżeństwa, czy z żalu za tym ćwierć miliona co przeszedł koło nosa?

Ps kilka tygodni temu na forum pojawił się inny użytkownik który pytał się szanownego grona "co może jego/jej mama odziedziczyć jak wyjdzie za mąż za Holendra." Dziwny zbieg okoliczność.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Kwi 01, 2013 6:13 pm   

zielonasroka napisał/a:
za namową dzieci został na kilka dni przed śmiercią męża zmieniony
hmm jak maz juz ne byl wstanie myslec logiczne przez dawke lekarst , a w tym wypadku iie jest on w swietle prawa uprawomocniony .
nastepujacy fakt mowi sam za siebie
zielonasroka napisał/a:
mój mąż zapisał swoim dzieciom nawet moje mieszkanie i działkę w Polsce, która należą tylko i wyłącznie do mnie.

zielonasroka napisał/a:
Mówią, że szybko muszę się wymeldować
mowc sobie moga co chca .Ale przez 20 lat malzenstwa przyczynilas sie do pomnozenia wartosci tego domu wiec masz prawo do polowy overwaarde .
zielonasroka napisał/a:
Potrzebny mi będzie adwokat.
oj napewno i to juz natychmiast .
Co do intercyzy to przedmowca ma racje . Gdzies u notariusza jest kopia tej intercyzy .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Kwi 01, 2013 9:18 pm   

Jezeli ''cos'' w tym wypadku mieszkanie i dzialka , maja swojego wlsciciela ... to czy na pewno jest to zgodne prawem? i czy bez zgody osoby zainteresowanej (wlascicielki) mozna zrobic zapis na inne osoby?

krysta55,

Cytat:
jak pani ma akt własności na pani nazwisko i to dzieci nie mogą domagać się czegoś co nie należało do ich ojca. Sama musi pani udowodnić że te rzeczy należą tylko do pani


Tego nawet nie trzeba udowadniac , o ile wczesniej autorka tematu nie dokonala zadnej zmiany na rzecz meza ,w akcie notarialnym , chcac np. by nieruchomosc byla ich wspolna wlasnoscia.

Krysta , swietna wypowiedz


Pozdrawiam
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Pon Kwi 01, 2013 10:41 pm   

krysta55 napisał/a:

Jakie pani pieniądze? Może bedą pani jak pani osiągnie wiek emerytalny a tak sobie jeszcze poczekają.


Po smierci meza zonie nalezy sie weduwe pensioen/nabestaandenpensioen i wddowa wcale nie musi miec wieku emerytalnego.

Z cala reszta wypowiedzi sie zgadzam i dodam, ze to wszystko sie kupy nie trzyma. Albo to malzenstwo od dawna bylo fikcja i istnialo tylko na papierku albo ktos tu trolluje :072:
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group