NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
koszty zycia w Holandii
Autor Wiadomość
darkis 
Super gaduła

Pomógł: 5 razy
Wiek: 52
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 360
Skąd: Venlo-Nijmegen
Wysłany: Sob Kwi 27, 2013 7:48 pm   

Moim zdaniem zycie w NL nie jest wcale drozsze od PL.
Robiac zakupy w Lidlu czy w Aldi oraz kupujac na zapas artkuly promocyjne z gazetek zaplacicz tak samo jak w PL.

Kiedys zawsze robilem zakupy w PL bedac na urlopie, aktualnie juz nie..
Po prostu w PL jest DROGO!!!
_________________
www.stalgorzow.pl
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Sob Kwi 27, 2013 9:13 pm   

GeraltRivia napisał/a:
No wlasnie jedzenie poza domem jest zabojcze dla budzetu.


Jedzenie poza domem jest zabojcze dla budzetu a brak jedzenia w domu i po za domem jest zabójcze dla organizmu :029:

Nie ma co patrzec na kase jesli chodzi o jedzenie , kasa dzisiaj jest jutro jej nie ma a zdrowie ma sie tylko jedno :083:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Sob Kwi 27, 2013 10:36 pm   

Beny.rac napisał/a:


Jedzenie poza domem jest zabojcze dla budzetu a brak jedzenia w domu i po za domem jest zabójcze dla organizmu :029:

Nie ma co patrzec na kase jesli chodzi o jedzenie , kasa dzisiaj jest jutro jej nie ma a zdrowie ma sie tylko jedno :083:


Benny nie ogladasz nigdy Discovery? Wlasnie 1 dzien bez jedzenia to super dla organizmu. Czlowiek pierwotny tez nie mial codziennie co jesc ;)

No ale tak na serio, to trudno znalesc zdrowe jedzenie poza domem (w kazdym razie w mojej wiosce). Zawsze po wizycie w snackbarze czuje sie podwojnie winny: za niepotrzebne wydanie kasy i niezdrowe jedzenie :)
 
 
Michaleki
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Lis 2012
Posty: 13
Wysłany: Nie Kwi 28, 2013 1:07 am   

A ja zrobie takie zestawienie. Placa minimalna (o ile sie nie myle) w Holandii ok 1450e w Polsce 1600 brutto. I teraz liczac wszystko w stosunku do zarobkow brutto.

1. Oficjalna koszulka klubu FC Barcelona: w NL 59e, w PL ok 240zl. Holender za najnizsza krajowa kupi sobie ok 24 takie koszulki, Polak prawie 7 koszulek.
2. Hamburger w maksyfie: w NL 1e, w PL chyba 3zl. Holender za najnizsza krajowa kupi sobie 1450 hamburgerow, Polak ok 530 hamburgerow.
3. Media Markt: Samsung S4 w NL 699e, w PL z tego co wiem ten model ma kosztowac ok 2750zl, Holender za najnizsza krajowa kupi sobie 2 takie telefony, Polakowi starczy na polowe takie telefonu raptem.
4. Media Markt: Aparat sony nex-F3, w NL 405e, w PL 1600zl, za najnizsza krajowa Holender kupi sobie 3 takie aparaty i jeszcze mu zostanie troche reszty, Polakowi na styk starczy na jeden.
5. Benzyna: W NL ok 1,8e (jesli sie nie myle), w PL ok 5,5zl, Holender zatankuje za najnizsza krajowa ok 805 litrow benzyny, Polak ok 291 litrow
6. Kara ze jazde bez biletu: w NL (utrecht) ok 35e, w PL (krakow, maksymalna kara) 270zl, Holender za najnizsza krajowa moze zaplacic 41 taki kar, Polak prawie 6 takich kar.

Wydaje mi sie ze moglbym wyliczac tak bez konca....
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Nie Kwi 28, 2013 8:14 am   

Michaleki napisał/a:
A ja zrobie takie zestawienie. Placa minimalna (o ile sie nie myle) w Holandii ok 1450e w Polsce 1600 brutto. I teraz liczac wszystko w stosunku do zarobkow brutto.



No wlasnie, brutto wiec jaki sens ma przeliczanie czegokolwiek na podstawie pensii brutto ??


Michaleki napisał/a:
1. Oficjalna koszulka klubu FC Barcelona: w NL 59e, w PL ok 240zl. Holender za najnizsza krajowa kupi sobie ok 24 takie koszulki


Nie kupi bo musi porobic oplaty, ktore siegaja od od 900 euro w zwyz !!! Twoje porownania o d... rozbic za przeproszeniem. :036: Wymysl cos bardziej sensownego :037: .
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Nie Kwi 28, 2013 8:48 am   

Michaleki,

Holandia:
Eigen risico dla ubezpieczenia zdrowotnego: 350e od osoby (nie ma w PL)
Ubezpieczenie zdrowotne: od 90e (60PLN w Polsce)
Oplaty gminne: od 200-300e
Podatek od sredniego samochodu: 120e za kwartal
Wynajecie mieszkania prywatnego: od 800e

I takich stalych oplat jest w Holandii wiecej: podatek za wode, smieci, wlasny dom, ubezpieczenia, szkola itp.

Tak jak Bronka napisala, nie mozna tylko porownywac koszulek Barcelony i hamburgerow bo za 800e masz tu byle jakie mieszkanie a w Polsce za 3200 naprawde znajdziesz cos fajnego.
 
 
Michaleki
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Lis 2012
Posty: 13
Wysłany: Nie Kwi 28, 2013 12:12 pm   

Bronka napisał/a:
Michaleki napisał/a:
A ja zrobie takie zestawienie. Placa minimalna (o ile sie nie myle) w Holandii ok 1450e w Polsce 1600 brutto. I teraz liczac wszystko w stosunku do zarobkow brutto.

No wlasnie, brutto wiec jaki sens ma przeliczanie czegokolwiek na podstawie pensii brutto ??

Widac ze jestes bystra jak woda w klozecie za przeproszeniem skoro nie widzisz. :036:
Bronka napisał/a:

Michaleki napisał/a:
1. Oficjalna koszulka klubu FC Barcelona: w NL 59e, w PL ok 240zl. Holender za najnizsza krajowa kupi sobie ok 24 takie koszulki

Nie kupi bo musi porobic oplaty, ktore siegaja od od 900 euro w zwyz !!! Twoje porownania o d... rozbic za przeproszeniem. :036: Wymysl cos bardziej sensownego :037: .

Ty chyba w Polsce nigdy nie mieszkalas? Myslisz ze Polacy zadnych oplat miesiecznych nie maja :043: ? Ja w Polsce co miesiac mam okolo 700 zl stalych oplat. A to jest tylko mieszkanie, prad, gaz (bez zadnych kredytow).
GeraltRivia napisał/a:
I takich stalych oplat jest w Holandii wiecej: podatek za wode, smieci, wlasny dom, ubezpieczenia, szkola itp.
Tak jak Bronka napisala, nie mozna tylko porownywac koszulek Barcelony i hamburgerow bo za 800e masz tu byle jakie mieszkanie a w Polsce za 3200 naprawde znajdziesz cos fajnego.

Ponowie pytanie. A w Polsce nie ma stalych oplat?Nie rozumiem czemu za 3200zl? W Polsce wynajmy zaczynaja sie (chyba) od 1200zl za jakas norke a moga siegac powyzej 2000zl.

Chyba nie myslice ze jestem tak glupi ze zapomnialem o innych ,stalych kosztach zycia. Czy wy naprawde nie widzicie ze ceny coraz wiekszej ilosci produktow dostepnych w Polsce zblizaja sie do cen holenderskich. Zaryzykuje stwierdzenie ze nawet jakbysmy wzieli wszystko pod uwage w takim porownaniu (zarobki netto, wszystkie stale oplaty) to Holender na co dzien i tak bedzie mogl sobie na wiecej pozwolic niz Polak. Jesli sie myle to prosze wypowadzcie mnie z tego bledu...
 
 
bagniaczka 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 955
Skąd: Tilburg
Wysłany: Nie Kwi 28, 2013 12:13 pm   

Michaleki, ja sie z Toba zgadzam. Sila nabywcza pieniadza przy minimalnych zarobkach jest nieporownywalnie wyzsza w NL, niz w PL. Chyba, ze ktos zamiast oszczednego zycia stoluje sie w knajpach i kupuje towary z najwyzszej polki. A 900 e oplat to juz dla mnie smiech na sali, przynajmniej jak chodzi o 1 osobe.
_________________
<cenzura>
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Nie Kwi 28, 2013 12:52 pm   

Cytat:
Ty chyba w Polsce nigdy nie mieszkalas? Myslisz ze Polacy zadnych oplat miesiecznych nie maja ? Ja w Polsce co miesiac mam okolo 700 zl stalych oplat. A to jest tylko mieszkanie, prad, gaz (bez zadnych kredytow).


koszty zycia w Holandii

a ja pytam temat dotyczy Polski ?

przestancie porownywac , albo piszemy o Holandii ,albo temat do zamkniecia .
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Nie Kwi 28, 2013 1:04 pm   

bagniaczka napisał/a:
Michaleki, ja sie z Toba zgadzam. Sila nabywcza pieniadza przy minimalnych zarobkach jest nieporownywalnie wyzsza w NL, niz w PL. Chyba, ze ktos zamiast oszczednego zycia stoluje sie w knajpach i kupuje towary z najwyzszej polki.


No wybacz ale ja nie zywie sie wylacznie piersiami z kurczaka i podudziami, jem tez wolowine wlacznie z befsztykami, wieprzowine wlacznie z poledwica, cielecine, jagniecine i ryby . Wazniejsze dla mnie jest zdrowie niz niedojadanie lub jedzenie byle czego. Czytam ten temat i oczom nie wierze, jaki sens ma przyjazd do Holandii skoro trzeba tak na wszystkim oszczedzac... chleb za 1 euro :032: margaryna za 1 euro i chyba zapic woda z kranu bo taniej i juz mozna zaoszczedzic :030:

bagniaczka napisał/a:
A 900 e oplat to juz dla mnie smiech na sali, przynajmniej jak chodzi o 1 osobe.



A gdzie ja napisalam ze na jedna osobe? Mowa byla o tym co Holender moze kupic za swoja wyplate, nie pisalo ze samotny Holender wiec pisze o przecietnych oplatach przecietnej rodziny. Tak mniej wiecej miesiecznie:

mieszkanie - 470 euro
prad razem z ogrzewaniem - 200 euro
tv + internet + telefon - 80 euro ( bo nikt nie placi golego pakietu tylko doplaca jesli regularnie korzysta z telefonu)
ubezpieczenie - 100 euro
woda - 50 euro
podatki gminne i smieciowe -80 euro

To juz masz 980 euro !

A teraz dolicz sobie podatek za auto, ubezpieczenie za auto, benzyne,
ubezpieczenie WA
ubezpieczenie pogrzebowe... i teraz sie smiej :039:
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
Ostatnio zmieniony przez Bronka Nie Kwi 28, 2013 1:13 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Kwi 28, 2013 1:07 pm   

bagniaczka, a czy ktos kto jest sam nie ma prawa do normalnego mieszkania ?
nie ma prawa do normalnego zycia ?
Znam wiele osob ktore sa same maja mieszkanie za +/-700 euro do tego media 150€ jakis internet , rozlozone podatki gminne nastepne 100€ , obowiazkowe ubezpieczenie opstal 20 € co daje w sumie +/-1000€ dana osoba jeszcze nie zrobila sobie kanapki do pracy nie przejechala 1 metra autem a to wystkoto dodatkowe koszta .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Nie Kwi 28, 2013 1:10 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Nie Kwi 28, 2013 1:31 pm   

Michaleki napisał/a:
Nie rozumiem czemu za 3200zl?


Bo 4*800e=3200PLN

Edit: Chodzilo mi o to, ze stale oplaty w Polsce sa o wiele nizsze niz NL.

Czyli jak chcesz obliczyc sile nabywcza w Holandii, to musisz najpierw odliczyc stale koszty, tak jak pisze baileys i bronka, a nie dzielic pensje przez cene hamburgerow. :)

Wiadomo ze w Holandii lepiej sie zarabia, ale te roznice nie sa tak ekstremalne jak ty podajesz w przykladach.
Ostatnio zmieniony przez GeraltRivia Nie Kwi 28, 2013 1:36 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Nie Kwi 28, 2013 1:52 pm   

GeraltRivia napisał/a:

Czyli jak chcesz obliczyc sile nabywcza w Holandii, to musisz najpierw odliczyc stale koszty, tak jak pisze baileys i bronka, a nie dzielic pensje przez cene hamburgerow. :)

Wiadomo ze w Holandii lepiej sie zarabia, ale te roznice nie sa tak ekstremalne jak ty podajesz w przykladach.


Dokladnie tak, o to wlasnie chodzi! :038:
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Nie Kwi 28, 2013 2:41 pm   

bagniaczka napisał/a:
A 900 e oplat to juz dla mnie smiech na sali, przynajmniej jak chodzi o 1 osobe.

Sorry, ale u mnie sama rata kredytu hipotecznrgo to 1300 euro, energia 180, ubezpieczenie zdrowotne 150, podatek drogowy do niedawna 127 euro, obecnie mniejsze auto więc 55 euro, nie licze ubezpieczenia na zycie, ubezpieczenia od niezdolności do pracy, kopsztów dojazdu do pracy (25x 45 km) - ok. 180 euro, podatku od nieruchomości (600 rocznie), itd a i tak cięzko zmieścić się z opłatami w 2 tys. euro a mieszkam sam.
 
 
gromak 
Nieśmiały użytkownik

Wiek: 41
Dołączył: 14 Gru 2012
Posty: 78
Skąd: Tilburg
Wysłany: Nie Kwi 28, 2013 4:00 pm   

jedrzej2225 napisał/a:
bagniaczka napisał/a:
A 900 e oplat to juz dla mnie smiech na sali, przynajmniej jak chodzi o 1 osobe.

Sorry, ale u mnie sama rata kredytu hipotecznrgo to 1300 euro, energia 180, ubezpieczenie zdrowotne 150, podatek drogowy do niedawna 127 euro, obecnie mniejsze auto więc 55 euro, nie licze ubezpieczenia na zycie, ubezpieczenia od niezdolności do pracy, kopsztów dojazdu do pracy (25x 45 km) - ok. 180 euro, podatku od nieruchomości (600 rocznie), itd a i tak cięzko zmieścić się z opłatami w 2 tys. euro a mieszkam sam.


Wybacz, ale równie dobrze mogę napisać, że nie mieszczę się z wydatkami w 5000E, ponieważ rata leasingu moich Tirów wynosi 4750E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group