NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
chorobowe z UWV
Autor Wiadomość
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Wto Lut 19, 2013 8:12 pm   

iza80043,


Cytat:
mąż od listopada do teraz nie ma żadnej umowy o pracę a przebywa w holandii ponieważ powrócił na chemię z powodu przerzutów

leczy sie w Holandii na wlasny koszt , czy nadal jest tu ubezpieczony ?

Pracuje czy nie ? bo to wazne ,piszesz troche zagadkowo ,ze nie posiada umowy o prace ...

kolejnosc jest taka --> pracownik zglasza chorobe do pracodawcy -->pracodawca zglasza do UWV
to powinno odbyc sie zaraz po wykryciu choroby, czyli juz w zeszlym roku
 
 
iza80043 
Poczatkujacy
nowa

Dołączyła: 19 Lut 2013
Posty: 3
Skąd: sępólno kr.
Wysłany: Wto Lut 19, 2013 8:33 pm   chorobowe z UWV

ubespieczenie ma nadal płaci je pracodawca(choć z naszej kieszeni) umowy niema na dzień dzisiejszy tak jak napisałaś " kolejnosc jest taka --> pracownik zglasza chorobe do pracodawcy -->pracodawca zglasza do UWV
to powinno odbyc sie zaraz po wykryciu choroby, czyli juz w zeszlym roku"ale pracodawca tego nie zrobił i niewiemy co mamy robić czy mąż ma zgłosić sie sam do UWV?
 
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Wto Lut 19, 2013 9:16 pm   

Nie rozumie dlaczego dopiero teraz, po 3 m-cach od konca kontraktu maz chce sie starac o chorobowe :119:
Czesto jest tak, ze pracodawcy nie znaja przepisow i blednie informuja. Jezeli kontrakt sie mezowi skonczyl to faktycznie pracodawcy nic do tego, ze on jest chory. Maz powinien byl sam zglosic chorobowe do UWV. Mysle, ze nawet gdyby w Polsce zglosil chorobowe w ZUS-ie to tez otrzymalby chorobowe. Chorobowe jest placone z tego kraju gdzie ostatnie byly placone skladki na ubezpieczenie spoleczne.
Ja nie wiem jak zareaguje teraz UWV 3 m-ce po zaprzestaniu placenia skladek. O ile dobrze pamietam to chorobowe mozna zglosic w ciagu 2-ch m-cy po zakonczonym kontrakcie.
 
 
iza80043 
Poczatkujacy
nowa

Dołączyła: 19 Lut 2013
Posty: 3
Skąd: sępólno kr.
  Wysłany: Wto Lut 19, 2013 9:38 pm   chorobowe z UWV

bo mąż wierzył swojemu szefowi...ale ja czytając różne strony internetowe dowiedziałam sie że jednak powinien dostać to chorobowe bez względu czy ma prace sezonową czy kontrakt( a taką informacje mąż dostał od szefa że sezonowa praca-niema chorobowego)dlatego dopiero teraz staraz staramy sie to załatwiać.tylko niestety niewiemy jak...sugerowano mi abym przez ambasade wynajeła adwokata lub jakąś instytucje która pomaga polakom w holandii w podobnych sprawach ..no ale jak można sie domyśleć nie stać nas na to jeśli ktoś wie jak możemy rozwiązać ten problem to proszę o pomoc!!!
 
 
 
stroopwafel 
Mega gaduła
Debesciak

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1162
Skąd: Noord Holland
Wysłany: Pią Mar 08, 2013 1:44 pm   

Czy bedac na chorobowym ma znaczenie czy sie pracuje przez biuro czy na kontrakt tzn,od ktorego dnia jest chorobowe platne?
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pią Mar 08, 2013 2:52 pm   

stroopwafel,


Jesli nie w tym ,to w innym temacie byla juz odpowiedz na to proste pytanie


Pierwszy ,czasem drugi dzien ,chorujesz na swoj koszt ,powinienes miec to zawarte w umowie o prace
 
 
Małgosia35
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Sie 2012
Posty: 25
Skąd: Bergen op Zoom
Wysłany: Pią Maj 03, 2013 9:51 pm   

Mój syn lat 19 ,25 kwietnia miał operację. Ma całkowity zakaz pracy na okres minimum 8 tygodni.
Ma umowę z biurem pracy w fazie A ,biuro zostało poinformowane jeszcze przed planowaną operacją o tym ,ze syn będzie niezdolny do pracy od tego i tego dnia.

Po kilku interwencjach czy w koncu zgłosili go do UWV ,biuro stwierdziło ,ze zgłaszać go nie będą bo to oni płacą chorobowe.
No i teraz problem - syn dostał pierwszy przelew "chorobowy" w wysokości 25 euro ,gdzie jego zarobki tygodniowe wynosiły dużo ponad 100 ,poza tym to niby chorobowe wykazane jest na salarisie jako normalne godziny pracy : godzin przepracowanych 4,praca przy sprzątaniu ,stawka godzinowa itp .
Pytanie ,czy chorobowego nie powinno płacić UWV ? i jesli tak co z tym dalej zrobić -czy zgłosić samemu w UWV ?
I jaki okres pracy bierze się pod uwagę wyliczając wysokość zasiłku chorobowego ?
Czy jest to okres ostatnich 12 miesięcy ,czy jakiś inny ?

W umowie o pracę z biurem nie ma ani słowa na temat choroby .
Ostatnio zmieniony przez Małgosia35 Pią Maj 03, 2013 9:53 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Winter 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 453
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Czw Cze 20, 2013 7:50 pm   

W zeszłym tygodniu byłem chory od piątku i wróciłem do pracy od poniedziałku. Biuro zgłosiło to do UWV i na uwv.nl wypełniłem Betermelden. Ziekowe liczone jest od 3 dnia, czyli nic nie dostanę, jak mniewam? Pytam, bo nigdy wcześniej nie załatwiałem tego przez UWV. Pracowałem na kontrakcie, a tam było całkiem inaczej.
 
 
Sandruś21
Poczatkujacy

Dołączył: 09 Sie 2013
Posty: 1
Wysłany: Pią Sie 09, 2013 3:03 pm   

Witam. Mam takie pytanie. otoz od 17 czerwca jestem na chorobowym z powodu ciazy, czekalam na decyzje 4 tygodnie, po 4 tygodniach wyslali mi zalegle pieniazki, nastepnie przez kolejne 3 tyg wyplacali mi pieniazki co tydzien. w miedzyczasie bylam na wizycie u lekaza w UWV i wydali decyzje ze do konca (czyli 6 tyg przed porodem) beda mi wyplacac chorobowe. zastanawia mnie tylko dlaczego w tym tyg nie dostalam od nich pieniazkow. czy oni wyplacaja je zawsze co tydzien, czy moze co miesiac? Sama juz sie pogubilam a ten tydz jest pierwszym w ktorym nie mam przelewu. Dziekuje za odpowiedz.
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Sob Sie 10, 2013 5:39 pm   

w decyzji powinni Ci napisac w jakich terminach beda Ci wypalac pieniazki, sprawdz.
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
ewaewa2411 
Poczatkujacy
ewaewa2411

Wiek: 54
Dołączyła: 01 Lis 2009
Posty: 16
Skąd: cappelle
Wysłany: Pon Sie 26, 2013 2:00 pm   

Witam
Przebywam obecnie na zasilku 3 miesiecznym UWV, ktory konczy mi sie 3 pazdziernika, 5 tygodni temu zaszlam w ciaze, czuje sie fatalnie (bole kregoslupa,zylaki odbytu, wymioty, wzdeciai ogolne oslabienie oraganizmu) czy w tym przypadku powonnam sie zglosic na chorobowe z Uwv czy tez poczekac az skonczy sie zasilek i dopiero?
 
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Pon Sie 26, 2013 2:51 pm   

ewaewa2411 napisał/a:
Witam
Przebywam obecnie na zasilku 3 miesiecznym UWV, ktory konczy mi sie 3 pazdziernika, 5 tygodni temu zaszlam w ciaze, czuje sie fatalnie (bole kregoslupa,zylaki odbytu, wymioty, wzdeciai ogolne oslabienie oraganizmu) czy w tym przypadku powonnam sie zglosic na chorobowe z Uwv czy tez poczekac az skonczy sie zasilek i dopiero?



Bole kregoslupa w ciazy pojawiaja sie ze wzrostem masy ciala, ile kilogramow Ci doszlo przez 5 tygodni ? :-D
Przez 5 tygodni ciazy w Twoim organizmie nie zaszly jeszcze az tak wielkie zmiany, ktore by spowolnily prace jelit wiec niemozliwe jest zebys tak szybko nabawila sie zylakow odbytowych .
Wymioty, wzdecia i ogolne oslabienie organizmu nie klasyfikuja Cie do zwolnienia lekarskiego, kazda kobieta w ciazy to przechodzi.
Ja rozumiem, ze kobiety choruja podczas ciazy i czasem musza cala ciaze przelezec ale to co piszesz to wybacz... powstrzymam sie od dalszego komentarza :-)
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
Ostatnio zmieniony przez Bronka Pon Sie 26, 2013 6:31 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Sie 26, 2013 6:20 pm   

ewaewa2411, JAk juz Bronka pisze ciaza to ciaza i nie jest to choroba .Ale wracajac do chorobowego to gdybys byla naprawde chora to zglaszasz do UWV ale pamietaj ze w twoim wypadku
1) nie jestes chora i nie uznaja ci zwyklych objaw ciazowych jako choroby bo chorobe uznaje lekarz a u tego jeszcze nie bylas
2) bedac na zasilku WW zglaszajac chorobowe w UWV przez pierwsze 13 tyg nadal leci ci poprostu zasilek WW a dopieru po 13 tyg przechodzisz na chorobowe o ile w miedzy czasie nie skonczyl sie zasilek . A ze w twoj zasilek konczy sie za 5/6 tyg to sie nie zlapiesz na chorobowe .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Pon Sie 26, 2013 6:22 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ewaewa2411 
Poczatkujacy
ewaewa2411

Wiek: 54
Dołączyła: 01 Lis 2009
Posty: 16
Skąd: cappelle
Wysłany: Pon Sie 26, 2013 6:52 pm   

Bardzo dziekuje za odpowiedz.Problem jest w tym,ze juz bylam u lekarza ginekologa, do ktorego skierowal mnie lekarz domowy.Ciaza jest o podwyzszonym ryzyku Jestem po 40) a swoja 1 ciaze 24 lata temu przelezalam 6 miesiecy w szpitalu.Lekarz radzi pozostac w domu minimum do konca 1 trymestru i byc pod scisla kontrola.W tej sytuacji co Ty mi piszesz bede musiala jednak isc do pracy mimo zalecen lekarza.
 
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Pon Sie 26, 2013 7:02 pm   

ewaewa2411 napisał/a:
Problem jest w tym,ze juz bylam u lekarza ginekologa, do ktorego skierowal mnie lekarz domowy.Ciaza jest o podwyzszonym ryzyku Jestem po 40) a swoja 1 ciaze 24 lata temu przelezalam 6 miesiecy w szpitalu.Lekarz radzi pozostac w domu minimum do konca 1 trymestru i byc pod scisla kontrola.W tej sytuacji co Ty mi piszesz bede musiala jednak isc do pracy mimo zalecen lekarza.


To dlaczego nie napisalas w poprzednim poscie, ze Twoja ciaza jest zagrozona, tylko piszesz o mdlosciach, zylakach odbytowych itd... kobieto zastanow sie co tak naprawde Ci dolega bo w tym momencie nie jestes wiarygodna.
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
Ostatnio zmieniony przez Bronka Pon Sie 26, 2013 8:49 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group