NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Opieka Dziadkow nad dzieckiem w Holandii
Autor Wiadomość
Jasnim 
Poczatkujacy
Jasnim

Dołączyła: 17 Maj 2013
Posty: 20
Skąd: Dongen
  Wysłany: Pią Maj 17, 2013 1:07 pm   Opieka Dziadkow nad dzieckiem w Holandii

Witam,
Moja znajoma jest obecnie w ciazy oczywiscie pracuje i zyje w NL wraz ze swoim narzeczonym. Po urodzeniu dziecka chciala by zeby Tesciowa przyjechala z PL zeby zjac sie dzieckiem.
Mam pytanie w zwiazku z tym czy jezeliby wyrobic BSN numer Tesciowej to mozna by sie zglosic do Gemente czy Belastingu zeby placili jej oni za opieke na wnukiem.
I jezeli tak to czy to ile by jej placili zalezy od dochodow uzyskiwanych przez rodzicow dziecka.
Oraz czy trzeba by zameldowac Tesciowa w NL ?
 
 
ewcia.pol 
Mega gaduła

Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 1071
Skąd: GLD
Wysłany: Pią Maj 17, 2013 1:17 pm   Re: Opieka Dziadkow nad dzieckiem w Holandii

Jasnim napisał/a:

Mam pytanie w zwiazku z tym czy jezeliby wyrobic BSN numer Tesciowej to mozna by sie zglosic do Gemente czy Belastingu zeby placili jej oni za opieke na wnukiem.


no prosze Ciebie...a w PL placi rzad za opieke nad wnukami?
jedyne wyjscie to zapisac sie do jednych z Gastouderbuero/spelniajac kilka warunkow/, wtedy matka dostanie dofinansowanie z BD a babcia normalnie bedzie pracowac zarobkowo.
http://www.gastouderworden.net/
Ostatnio zmieniony przez ewcia.pol Pią Maj 17, 2013 1:18 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Jasnim 
Poczatkujacy
Jasnim

Dołączyła: 17 Maj 2013
Posty: 20
Skąd: Dongen
Wysłany: Pią Maj 17, 2013 1:55 pm   

Dziekuje za te informacje. Dokladnie o cos takiego mi chodzilo tylko szczerze mowiac niewiedzialam jak to dokladnie wyglada w NL.
Jedyne co sie slyszy to to ze czlonkom rodziny placa za opieke nad dzieckiem a to jest potworna bzdura.
Dziekuje za wyjasnienie.
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Pią Maj 17, 2013 2:08 pm   

Babcia tez moze byc zarejestrowana jako opiekunka do dziecka przez gastouderbureau i rodzicedostaja dofinansowanie.Obecnie wiele holenderskich babc opiekuje sie wnukami na tej zasadzie.
W necie mozna znalezc troche informacji na ten temat. Teraz nie moge znalezc jakie dokladnie warunki musi spelniac babcia aby zarejestrowac sie w gastouderbureau ale zdecydowanie mniej jest tych warunkow (chodzi o wyksztalcenie) jak dla osoby niespokrewnionej z dzieckiem.

Znalazlam tylko cos takiego:

Gastouderopvang volgens de Wet Kinderopvang:

Kinderopvang binnen een gezinssituatie in de woning waar de ouder of gastouder zijn/haar hoofdverblijf heeft.
Gastouderopvang komt tot stand via en wordt begeleid door een gastouderbureau.
Een gastouder mag maximaal 4 kinderen tegelijk opvangen in de leeftijd van 0 tot 13 jaar.
De eigen kinderen worden buiten beschouwing gelaten.

http://financieel.infonu....rootouders.html

i jeszcze to:

Opa en/of oma als gastouder

Opa’s en oma’s zijn als geen ander in staat om voor hun kleinkinderen te zorgen. Zij bieden een vertrouwde omgeving, waarin kinderen warmte en liefde voelen en zichzelf kunnen zijn. Gastouderopvang door grootouders wordt overigens ook door de overheid gezien als een volwaardige vorm van kinderopvang. Daarom kunnen ouders voor opvang door opa en/of oma ook aanspraak maken op kinderopvangtoeslag, waarmee zij de grootouder(s) vervolgens kunnen betalen.

http://www.viaviela.nl/ga...a-als-gastouder
Ostatnio zmieniony przez Jagoda97 Pią Maj 17, 2013 2:23 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Pią Maj 17, 2013 2:32 pm   

Tak, owszem , gastouderka moze byc babcia z Polski ale zebys dostala dofinansowanie musza byc spelnione pewne warunki:
- babcia nie moze mieszkac u Ciebie tylko osobno
- babcia musi znac jezyk niderlandzki

Tak jest wedlug prawa ale jak jest w praktyce nie wiem jak to wyglada. Najlepiej gdyby sie wypowiedzialy osoby, ktorym sie udalo lub nie.

Ps. Nawet jesli udalo by Ci sie to nie wiem czy gra jest warta swieczki. Babcia musi wykupic ubezpieczenie zdrowotne, musisz sie liczyc z kosztami eigen risico w razie choroby bo babcia pewnie mloda nie jest. A z zarobionych pieniazkow babcia bedzie musiala sie rozliczyc z urzedem podatkowym w Holandii a jesli w Polsce pobiera jakas rente czy emeryture to tez pewnie beda jakies konsekwencje. Mysle ze finansowo ani Ty na tym nie zyskasz ani babcia .
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
Ostatnio zmieniony przez Bronka Pią Maj 17, 2013 2:53 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Pią Maj 17, 2013 3:30 pm   

Kiedys czytalam, ze dla babci wymagany jest jezyk holenderski lub ktorys z dialektow, mozna z tego wnioskowac, ze jezeli dziecko jest polskie moze wystarczy polski. Chyba tez zalezy jakie biuro ma wymagania i jak bardzo przestrzegaja ogolnych zalecen.
Napewno babcia musi miec zaswiadczenie o niekaralnosci, wiem bo klezanka kiedys takie musiala dostarczyc.
Poza tym opieka przez babcie ma tez finansowe profity, bo wprawdzie babcia musi odprowadzic podatek od dochodow to jednak moze okreslona kwote podarowac bez podatku dla swojego dziecka lub wnuka. Inna sprawa, ze dochody z opieki tez nie sa ekstremalne, wiec jeszcze babcia lapie sie na heffingkorting.

Jeszcze cos takiego:

Als ouder betaal je aan het gastouderbureau € 5,17 per kind, voor elke uur dat oma oppast. Dit bedrag bestaat uit € 4,17 voor oma en € 1,00 aan bureaukosten

http://www.gastouderburea...a-subsidie.html
 
 
duYster 
Super gaduła
Uwaga Baba!


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 03 Gru 2007
Posty: 247
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Maj 17, 2013 3:31 pm   

Info konkretne tutaj :
;)

http://www.rijksoverheid....rs-voldoen.html

[ Dodano: Pią Maj 17, 2013 3:32 pm ]
I do tego babcia musi skonczyc kurs!
_________________
Racja jest jak dupa, kazdy ma swoja...
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Pią Maj 17, 2013 5:47 pm   

Jagoda97 napisał/a:
Kiedys czytalam, ze dla babci wymagany jest jezyk holenderski lub ktorys z dialektow, mozna z tego wnioskowac, ze jezeli dziecko jest polskie moze wystarczy polski.


Prawo jest jedno - wymagany jezyk niderlandzki i nie tylko dla babci ale dla kazdej gastouderki. Jak urzednik bedzie sie trzymal prawa to nie bedzie patrzyl na to ze dziecko jest polskie. To prawo ktos ustanowil wiedzac, ze w Holandii jest mnostwo dzieci nie tylko z Polski ale z calego swiata wiec chyba nie o to chodzi ze tylko dla holenderskiego dziecka wymagana jest opiekunka ze znajomoscia niderlandzkiego.

Troche czytalam na ten temat na forum dla polskich rodzicow w Holandii i jakos wszystkie mamusie porezygnowaly ze sciagniecia babc z Polski. Jakos zadna sie nie pochwalila ze jej sie udalo.
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Sob Maj 18, 2013 12:38 am   

Bronka napisał/a:
Troche czytalam na ten temat na forum dla polskich rodzicow w Holandii i jakos wszystkie mamusie porezygnowaly ze sciagniecia babc z Polski. Jakos zadna sie nie pochwalila ze jej sie udalo.

Bronka, tak się składa, że akurat moja mama przyjechała miesiąc temu z Polski tylko po to, by opiekowac się tutaj moją teraz już 10 miesięczną córeczką. Oboje z mężem od niedawna pracujemy i opieka babci to dla nas idealne rozwiązanie, bo nie dość że najmłodsza latorośl nie musi być 10h w złobku to jeszcze i dwojka nastolatow jest dopilnowana, mieszkanie wysprzątane a obiad na stole...
Ja jednak nie ubiegam się o żadne profity czy dodatki z tego tytułu. Mama mieszka z nami, śpi w pokoju z moją najstarszą córką i generalnei prowadzi mi dom. Za dwa miesiące na jej miejsce przyjedzie na trochę teściowa - na podobnych zasadach i mam nadzieję, że uda mi się nie posyłaś dziecka do żłobka conajmniej do ukończenia 2 roku życia...
Inna sprawa to taka, że moja mama w PL nie otrzymuje zadnnej renty czy emerytury, a tata i brat doskonale sobie bez niej radzą....
_________________
Nigdy nie poddawaj się kiedy zgaśnie światło
Gdy cię walnie życia pięść
Nigdy nie poddawaj się dzisiaj nie jest łatwo
Jutro będzie lepszy dzień
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Sob Maj 18, 2013 8:09 am   

Hera napisał/a:
Bronka napisał/a:
Troche czytalam na ten temat na forum dla polskich rodzicow w Holandii i jakos wszystkie mamusie porezygnowaly ze sciagniecia babc z Polski. Jakos zadna sie nie pochwalila ze jej sie udalo.

Bronka, tak się składa, że akurat moja mama przyjechała miesiąc temu z Polski tylko po to, by opiekowac się tutaj moją teraz już 10 miesięczną córeczką. Oboje z mężem od niedawna pracujemy i opieka babci to dla nas idealne rozwiązanie, bo nie dość że najmłodsza latorośl nie musi być 10h w złobku to jeszcze i dwojka nastolatow jest dopilnowana, mieszkanie wysprzątane a obiad na stole...
Ja jednak nie ubiegam się o żadne profity czy dodatki z tego tytułu. Mama mieszka z nami, śpi w pokoju z moją najstarszą córką i generalnei prowadzi mi dom. Za dwa miesiące na jej miejsce przyjedzie na trochę teściowa - na podobnych zasadach i mam nadzieję, że uda mi się nie posyłaś dziecka do żłobka conajmniej do ukończenia 2 roku życia...
Inna sprawa to taka, że moja mama w PL nie otrzymuje zadnnej renty czy emerytury, a tata i brat doskonale sobie bez niej radzą....


Ale Hera co mi chcesz udowodnic? Przytoczone zdanie jest wyrwane z kontekstu i dotyczy sciagniecia babci jako oficjalnej gastouderki o czym caly czas piszemy w tym temacie a nie o tym ze przyjedzie czyjas matka i ojciec i opiekuja sie wnukami. Nie wiem co w tym wypadku maja do rzeczy dochody czy brak dochodow Twoich krewnych , no prosze Cie ! :-)


Ps. A piszac o rentach czy emeryturach babc w Polsce to bez obawy, nie boje sie ze moga sie wzbogacic w Holandii, nie mam takiego charakteru, predzej martwie sie ze by mogly stracic. Znam sporo osob, ktore sa na rentach czy emeryturach i jezdza do pracy np. do Niemiec na czarno wlasnie dlatego zeby nikt im nie siadl na i tak juz niskich dochodach.
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
Ostatnio zmieniony przez Bronka Sob Maj 18, 2013 8:15 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Nie Maj 19, 2013 12:51 am   

Bronka napisał/a:
Ale Hera co mi chcesz udowodnic? Przytoczone zdanie jest wyrwane z kontekstu i dotyczy sciagniecia babci jako oficjalnej gastouderki o czym caly czas piszemy w tym temacie a nie o tym ze przyjedzie czyjas matka i ojciec i opiekuja sie wnukami. Nie wiem co w tym wypadku maja do rzeczy dochody czy brak dochodow Twoich krewnych , no prosze Cie ! :-)


Ps. A piszac o rentach czy emeryturach babc w Polsce to bez obawy, nie boje sie ze moga sie wzbogacic w Holandii, nie mam takiego charakteru, predzej martwie sie ze by mogly stracic. Znam sporo osob, ktore sa na rentach czy emeryturach i jezdza do pracy np. do Niemiec na czarno wlasnie dlatego zeby nikt im nie siadl na i tak juz niskich dochodach.

Ależ Bronka, ja ci nic nie chce udowadniac.... Opisałam tylko jak to wygląda u mnie. Ze owszem ściągnęłam tu mamę, ale nie po to, by jeszcze liczyć na jakieś profity, tooeslagi czy coś tam...
Chyba zrozumialas to ciut opacznie, wybacz....
_________________
Nigdy nie poddawaj się kiedy zgaśnie światło
Gdy cię walnie życia pięść
Nigdy nie poddawaj się dzisiaj nie jest łatwo
Jutro będzie lepszy dzień
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Nie Maj 19, 2013 9:02 am   

Hera napisał/a:
Opisałam tylko jak to wygląda u mnie. Ze owszem ściągnęłam tu mamę, ale nie po to, by jeszcze liczyć na jakieś profity, tooeslagi czy coś tam...
Chyba zrozumialas to ciut opacznie, wybacz....


No i o to chodzi ze czasem slowo pisane mozna zle zinterpretowac. Dzieki za wyjasnienie, faktycznie to co napisalas zrozumialam innaczej, sorry :-)
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
ewcia.pol 
Mega gaduła

Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 1071
Skąd: GLD
Wysłany: Nie Maj 19, 2013 10:30 pm   

nie wiem co ma post Hery do tematu, nie czaje zupelnie.nasi rodzice tez bywali u wnuka,a tutaj ma na celu temat dziadkow jako gastouders...
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Nie Maj 19, 2013 10:40 pm   

ewcia.pol,

Cytat:
nie wiem co ma post Hery do tematu, nie czaje zupelnie


Hera czasem tak sie zachowuje jakby na forum swego bloga kontynuowala , widzialam te wypowiedz juz wczoraj, ale przymknelam oko a niech kobieta sie pochwali ... ze ma w domu sluzaca
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
ewcia.pol 
Mega gaduła

Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 1071
Skąd: GLD
Wysłany: Nie Maj 19, 2013 10:44 pm   

co tu sie poprostu chwalic, jak kazdy kochajacy,teskniacy dziadkowie,chcia choc przez chwile nacieszyc sie wnukami,ale dla niektorych to jest cos ,ze tak powiem " niezwyklego", przynajmniej tak im sie wydaje, pozwolmy im tak trwac w nieswiadomosci... :031:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group