NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Administrator2
Śro Lis 04, 2009 9:02 am
Polskie tablice rejestracyjne , Podatek za polskie auto wNL
Autor Wiadomość
>Dorota< 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 24 Lis 2007
Posty: 51
Wysłany: Wto Sty 15, 2008 2:16 pm   

Ja mieszkam w Holandii,gdzie jestem zameldowana,ale w Polsce mam mieszkanie i tam jestem tez zameldowana i teraz; jezeli wymienie prawko na holenderskie to bedac w Holandii jest ok,ale co bedzie jak pojade do Polski i tam bede miala kontrole?
 
 
pawel1979 
Mega gaduła

Wiek: 45
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 1346
Skąd: NL
Wysłany: Wto Sty 15, 2008 4:21 pm   

a gdzie jest twoje gospodarstwo domowe (czyli gdzie pracujesz i spędzasz więcej czasu) ?
I to da Ci odpowiedź jakie powinnaś mieć prawo jazdy
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Wto Sty 15, 2008 4:24 pm   

Nic nie będzie-pokażesz prawko,dokumenty samochodu i tyle.Mój mąż ma prawko wymienione na holenderskie(ładne to prawko!),samochód też ma na żółtych blachachi i pewnego razu,jak jechał do pracy,zdarzyło mu się przekroczyć prędkość w jakiejś wiosce za Żarami-chwycili go :082: ,dostał mandat za przekroczenie :013: i na tym się skończyło.Ale ja ten mandat musiałam zapłacić... :011: Bolało-stówka poszła... :088:
 
 
jack 
Gaduła


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Sie 2007
Posty: 104
Skąd: amsterdam
Wysłany: Wto Sty 15, 2008 9:41 pm   

Dzis w A-damie mialem kontrole policyjna,a ze mam polskie prawo jazdy dostalem czas do kwietnia na wymiane na holenderskie(Od kwietnia jestem zameldowany w holandi)Czyli w ciagu roku trzeba wymienic prawko.
 
 
>Dorota< 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 24 Lis 2007
Posty: 51
Wysłany: Wto Sty 15, 2008 11:17 pm   

Dzieki za doradzenie bo i tak mieszkam na stale w Holandii.Do Polski to jezdze raz na dwa lata i to nie zawsze to juz zrozumialam,ze najwyzszy czas zmienic na holenderskie.Tak po prawdzie to powinnam to juz dawno zrobic ale dzieki forum dalo mi to do myslenia!! Dzieki.
 
 
Abedin 
Poczatkujacy

Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 29
Skąd: Nijmegen
Wysłany: Nie Lut 03, 2008 9:52 pm   

Stasznie to wszystko zagmatwane , dam wszystkiem dobrą radę. Żeby uniknąć wszelakich kłopotów związanych z rejestracją samochodu i wymianą prawka pokazujecie polski dowód osobisty i polskie prawko i że przyjechaliście z wizytą. Proste rozwiązanie a jak życie ułatwi.
Miałem już kontrole w NL wprawdzie tylko 2 razy ale ja naprawdę przyjeżdzam tu z wizytą i nie było to wybiegiem z mojej strony. Panowie podziękowali i życzyli powiedzmy szerokiej drogi. To jest rada dla tych którzy nie są pewni czy zostaną w NL na stałe bo jesli tak to lepiej wszystko zrobic jak się należy i też będzie po kłopocie.
 
 
 
Tereza 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 10 Sty 2008
Posty: 78
Wysłany: Wto Lut 05, 2008 6:32 pm   cło

a ja bym chciała zgodnie z prawem zarejestrowac samochod który ze soba przywoże - i rozumiem ze moge starac sie o zwolnienie z cła (?) lub BPM ( gubię się w tych nazwach).
ale niestety deklaracja jest tylko po holendersku
http://www.douane.nl/part...2.html#P27_2557
http://www.douane.nl/download/en/170.html

czy ktos moze pomóc i powiedziec jakie sa wymagane dokumenty ?
 
 
EwaM 
Poczatkujacy

Dołączyła: 12 Cze 2008
Posty: 3
Wysłany: Pią Lut 20, 2009 10:12 pm   

Witam,
Wszystkim, którzy mają wąpliwości w związku z obowiązkiem przerejstrowania samochodu, polecam lekturę niniejszego artykułu. Informacje w nim zarate są w 100% sprawdzone u "źródła" i potwierdzone przez pracowników Belastingdienst oraz douane.

Pozdrawiam,

EwaM

PS: W razie pytań dotyczących wymiany polskiego prawa jazdy na holenderskie, zapraszam na http://emigrantkanl.blogs...rawo-jazdy.html




Wymiana polskich tablic rejestracyjnych na holenderskie


Wszyscy wlasciciele samochodow w Holandii musza placic podatek od prowadzenia pojazdow zmotoryzowanych BPM (belasting van personenauto's en motorrijwielen). Od momentu zameldowania w Urzedzie Gminy twoje auto podlega obowiazkowi opodatkowania. Oznacza to automatycznie, ze czeka cie szereg procedur, ktore prowadza do przerejestrowania pojazdu i do zmiany polskich numerow rejestracyjnych na holenderskie. Na czas zalatwiania wszystkich formalnosci mozesz wystapic do Urzedu Celnego o wydanie zwolnienie od BPM (vrijstelling van BPM). Jesli tego nie zrobisz, wedlug holenderskiego prawa, nie mozesz porwadzic samochodu po holenderskich drogach. Zwolnienie to jest wazna przez 2 tygodnie od momentu zameldowania w Holandii i mozna je otrzymac tylko raz w roku na ten sam pojazd. Zezwolenie uzyskuje sie poprzez wypelnienie formularza, znajdujacego sie na stronie www.belastingdienst.nl/variabel/bpm-vrijstelling. Zgloszenia moga dokonac inne osoby niz wlascieciel pojazdu, na przyklad rodzina czy pracodawca. Jesli po okresie 2 tygodni pozostajesz w Holandii i nie przejestrowales jeszcze samochodu, prawnie nie mozesz nim jezdzic po holenderskich drogach. Jesli nie stosujesz sie do tego prawa, a w czasie kontroli przez policje badz straz graniczna ta nieprawidlowosc zostanie wykryta, wczesniejsze zwolnienie z podatku tracji moc, a ty musisz zaplacic podatek od momentu zameldowania w Holandii, lacznie z mandatem (naheffingsaanslag). W niektorych sytuacjach, jak czytamy na stronie Urzedu Celnego (www.douane.nl) dostaniesz tylko nagane. Lagodne potraktowanie ma miejsce, jesli zatrzymanie odbywa sie po raz pierwszy. W takiej sytuacji kierowca, zamiast mandatu, otrzyma informator dotyczacy zasad prowadzenia pojazdow z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi w Holandii. Jesli sytuacja sie powtorzy, kierowca pojazdu otrzyma nie tylko mandat, ale takze grzywne i bedzie musial zaplacic podatek od momentu zameldowania w Holandii. Jesli jestes zameldowany w Holandii musisz przejestrowac samochod i wymienic polskie numery rejestracyjne na holenderskie.

Procedura ta sklada sie z trzech etapow:


1. Zgloszenie w Urzedzie Celnym.



Przed zgloszeniem sie do Urzedu Celnego, w celu rozpoczecia procedury przejestrowania samochodu, nalezy dobrze zapoznac sie z obowiazujacym prawem, aby uniknac przykrych niespodzianek. Koszty przejestrowania pojazdu zaleza bowiem od tego, jak dlugo posiadasz dane auto. Prawo przewiduje dwie mozliwosci:


1. Jestes wlascicielem samochodu dluzej niz 185 dni przed zameldowaniem w Holandii. W tej sytuacji w Urzedzie Celnym (Douane) zglaszasz import tzw. mienia przesiedlenczego wewnatrz Unii Europejskiej (invoerrecht) i wystepujesz o zwolnienie z podatku BPM;


2. Jestes wlascicielem pojazdu krocej niz 185 dni przed zameldowaniem w Holandii lub kupiles auto za granica ( Polska lub inny kraj EU) w trakcie pobytu w Holandii (pobyt w Holandii oznacza okres zameldowania) i chcesz nim jezdzic po Niderlandach. W tej sytuacji pojazd nie spelnia warunkow mienia przesiedlenczego i musisz zaplacic od niego podatek BTW (omzetbelasting), ktory jest rodzajem cla. Jego wysokosc zalezy od wieku, marki oraz rodzaju napedu samochodu. Kwota podatku do zaplacenia to 19% od wartosci sprowadzanego pojazdu. Oznacza to, ze osoba sprowadzajaca do Holandii samochod, ktory kwalifikuje sie jako mienie przesiedlencze (sytuacja 1.) nie placi nic w Urzedzie Celnym, natomiast osoba, ktorej samochod nie spelnia warunkow mienia przesiedlenczego, zaplaci podatek w setkach euro (sytuacja 2.).



2. Kontrola techniczna i rejestracja samochodu przez RDW.



Po zgloszenien samochodu w Urzedzie Celnym i zaplaceniu BTW, badz uzyskaniu zwolnienia od BPM, musisz zglosic sie do RDW (Dienst Wegverkeer). Na jednej z 16 stacji kontroli RDW (RDW-keuringsstation) w Holandii, zostaja sprawdzone dane pojazdu z jego dokumentami. Szukajac stacji kontroli RDW mozna skorzystac z krajowego numeru RDW: 09000739, badz internetu (www.rdw.nl).Wedlug informacji Urzedu Celnego pojazdy sprowadzane z krajow Unii Europejskiej nie podlegaja kontroli technicznej. W praktyce okazuje sie, ze RDW egzekwuje wykonanie przegladu technicznego w przypadku samochodow starszych niz 4 lata. Samochod zostaje takze zwazony, jest to niezbedne do wyliczenia wartosci podatku drogowego (BPM), ktory bedziesz musial placic co miesiac po przejestrowaniu samochodu. Jesli wszystko sie zgadza, twoje auto zostaje wprowadzone do rejestru numerow rejestracyjnych (het kentekenregister). Dokumenty, ktore sa wymagane przez RDW przy rejestracji samochodu to: - wszystkie dokumenty na samochod, wazny paszport oraz wyciag z Urzedu Gminy ze spisu mieszkancow, nie starszy niz 3 miesiace. Koszt zwiazany z dopelnieniem formalnosci w RDW (czyli przeglad techniczny, wazenie, wpis do rejestru) to 166 euro. Przy RDW znajduja sie takze oddzialy Urzedu Celnego, gdzie trzeba uzupelnic osobny dokument dotyczacy podatku od pojazdow osobowych i motocykli BPM. Zostaje on wyliczony na podstawie ciezaru samochodu oraz rodzaju i zluzycia paliwa (benzyna ma najnizszy podatek, disel najwyzszy, dla przykladu za auto o masie 1200 kg na benzyne, BPM wynosi okolo 450 euro rocznie). Procedura zajestrowaniem samochodu w holenderskiej bazie numerow rejestracyjnych ( het nederladse kentekenregister) trwa od 3 do 5 dni roboczych. Nastepnie RDW wydaje dowod rejestracyjny, z ktorym mozna wyrobic holenderskie tablice rejestracyjne (wykonanie tablic odbywa sie zazyczaj na poczekaniu - koszt okolo 25-50 euro).


3. Ubezpieczenie samochodu.



Po przerejestrowaniu samochodu przychodzi czas na ubezpieczenie pojazdu na wypadek uszkodzenia i kradziezy. Oferta firm ubezpieczeniowych jest bardzo bodata i jest w czym przebierac. Mozesz zapytac twojego ubezpieczyciela o warunki ubezpieczenia samochodu, badz wybrac innego. W szukaniu najlepszej oferty pomocny jest internet. Na www.verzekeringen-auto.startpagina.nl znajdziesz wszystkie niezbedne informacje zwiazanie z ubezpieczeniem samochodu.
EM
Ostatnio zmieniony przez EwaM Pią Lut 20, 2009 10:13 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Sob Lut 21, 2009 8:39 am   

Mam pytanko odnośnie owego podatku. A co w sytuacji jeśli dochodzi do takiej sytuacji, że kierowca poruszający się autem na polskich rejestracjach musi zapłacić wspomniany podatek, grzywnę itd., jest zameldowany już jakiś czas w Holandii, ale auto zakupił np. dwa miesiące wcześniej. Czy w tym wypadku również musi zapłacić podatek od momentu zameldowania w Holandii? :017:
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
feel_x 
Super gaduła
feel_x


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 305
Wysłany: Sob Lut 21, 2009 4:36 pm   

Witam.
Mam pytanie odnośnie pojazdu na polskich blachach w Holandii. Wychodzi na to ze auto trzeba przerejestrować na holenderskie numery. Ale jak ma się sprawa wtedy gdy auto ma dwóch właścicieli z tego jeden z nich mieszka w Polsce. Mieszkam w Holandii. Poruszam się samochodem na polskich numerach rejestracyjnych. Jestem współwłaścicielem pojazdu. Drugi współwłaściciel mieszka w Polsce. W takim przypadku tez trzeba przerejestrowywać samochód? I jeszcze jedna sprawa. Wyczytałem ze ponoć można zgłosić się do duane o pozwolenie na poruszanie się autem w Holandii, czy jest to prawda? Czy wtedy można uniknąć przerejestrowywania pojazdu? Co gdy za pól roku bym wracał do polski na stałe znów przerejestrowywać pojazd i płacić cło? :119:
Ostatnio zmieniony przez feel_x Sob Lut 21, 2009 5:03 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Sob Lut 21, 2009 7:47 pm   

feel_x o przerejestrowywaniu auta, które ma dwóch właścicieli było już na forum, musiałbyś pogrzebać :)
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
feel_x 
Super gaduła
feel_x


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 305
Wysłany: Sob Lut 21, 2009 9:09 pm   

no wlasnie grzebie caly dzien juz i dalej nie umie znalezc konkretnej odpowiedzi. a co z tym pozwoleniem od duane jest wogole cos takiego?
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Sob Lut 21, 2009 9:24 pm   

Pozwolenie od dostaniesz... na czternascie albo trzydziesci dni (jest na ich stronie albo na stronie RDW, nie pamietam)

Mocno zglebialem temat jak mialem auto w polskim leasingu i wyjscia poza ryzykiem zwiazanym z jazda na pl numerach nie bylo.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
feel_x 
Super gaduła
feel_x


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 305
Wysłany: Sob Lut 21, 2009 10:21 pm   

Dzieki. A jak wyglada sprawa gdy mam kontrakt czasowy do wrzesnia. jestem zameldowany w gminie ale nie jestem zapisany w IND. czy wtedy takze musze to auto przerejestrowywac? no i czy to prawda z tymi dniami ze minimum 185 dni przed zapisaniem sie w holandii trzeba miec auto aby nie placic BPM. ja kupilem auto pol roku temu w niemczech w tym czasie bylem juz zameldowany w NL. zaplacilem za nie akcyze w polsce, czy to znaczy ze znow musze ponosic koszta zwiazane z clem tym razem w holandii? naprawde placic kolejny raz za samochod tysiac euro za to samo to troche bez sensu. bo jezeli moge je przerejestrowac ale ez oplaty BPM to ok ale nie chce placic dwa razy characzu za ten sam przedmiot.
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Sob Lut 21, 2009 10:37 pm   

Sprawa wyglada prosto -> jestes zameldowany musisz przerejestrowac.
I aby nie placic BPM trzeba miec auto zarejesrowane na SIEBIE min. pol roku, jesli krocej to ponosisz koszty rejestracji w NL... Sa to nie male koszty dlatego w 99% przypadkow import auta do NL jest nieoplacalny.
To ze placiles akcyze w PL nikogo nie obchodzi... Ja rozwazalem import auta z niemiec do holandi przez dwa dni... Poki nie doczyalem o BPM...
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group