NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Pią Kwi 18, 2008 1:59 pm
mąż w Holandii ja w Polsce problem z moim ubezpieczeniem zd
Autor Wiadomość
bkj 
Poczatkujacy

Wiek: 48
Dołączyła: 18 Kwi 2008
Posty: 10
Wysłany: Pią Kwi 18, 2008 10:06 am   mąż w Holandii ja w Polsce problem z moim ubezpieczeniem zd

Witam i proszę o pomoc. Jestem w 6 miesiącu ciąży mąż właśnie wyjechał do Holandii do pracy, poszłam zgłosić fakt w UP no i schody. Pani powiedziała, że mąż musi wziąć mnie pod swoje ubezpieczenie zdrowotne. Napiszcie jak to zrobić szybko skutecznie i tanio... Do tej pory chodziłam do lekarza prywatnie ale zaczynają mi się wizyty co 2 tygodnie nie dam rady finansowo. Mamy też synka 10 letniego , który do tej pory był podpięty do mojego ubezpieczenia.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pią Kwi 18, 2008 2:14 pm   

Cytat:
Pani powiedziała, że mąż musi wziąć mnie pod swoje ubezpieczenie zdrowotne
z tego co mi wiadomo, nikt nie traci automatycznie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, tylko dlatego ze jeden z czlonkow rodziny wyjezdza do pracy do innego kraju...trzeba ustalic czy podlegasz ubezpieczeniu spolecznemu ,mozesz to zrobic sama korzystajac z internentu http://e-inspektorat.zus....ofilu=1&pomoc=1 serdecznie pozdrawiam :039:
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Pią Kwi 18, 2008 4:12 pm   

Gochna H napisał/a:
Cytat:
Pani powiedziała, że mąż musi wziąć mnie pod swoje ubezpieczenie zdrowotne
z tego co mi wiadomo, nikt nie traci automatycznie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, tylko dlatego ze jeden z czlonkow rodziny wyjezdza do pracy do innego kraju...trzeba ustalic czy podlegasz ubezpieczeniu spolecznemu ,mozesz to zrobic sama korzystajac z internentu http://e-inspektorat.zus....ofilu=1&pomoc=1 serdecznie pozdrawiam :039:

Gochna-można stracić ubezpieczenie zdrowotne,jeśli jest się osobą zarejestrowaną w Urzędzie Pracy i ten urząd opłaca Ci składki na to ubezpieczenie ponieważ współmałżonek nie ma możliwości podpiąć Cię pod swoje ubezpieczenie bo np.też nie pracuje i nie odprowadza składek.Jeśli mąż podejmuje LEGALNĄ pracę,to automatycznie przechodzisz pod ubezpieczenie męża-Urząd Pracy ma prawo wyrejestrować,gdyż wtedy powinnaś być podciągnięta pod ubezpieczenie męża,żeby nie obciążać budżetu państwa.A ubezpieczenie rodziny w Polsce jest robione w oddziale NFZ na podstawie druku E-106,który powinna wydać ubezpieczalnia holenderska na prośbę ubezpieczonego.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pią Kwi 18, 2008 5:43 pm   

dorota w, pewnie masz racje....Nie bede sie spierac .... ja czytajac posta bkj i takie oto w nim stwierdzenie
Cytat:
mąż właśnie wyjechał do Holandii do pracy, poszłam zgłosić fakt w UP
pomyslalam sobie ze nikt od razu z dnia na dzien nie zglasza takiego faktu w UP i nikt z tego tytulu ot tak z dnia na dzien nie pozbawia obywatela ubezpieczenia....widocznie jestem naiwna :byc moze niedoinformowana....w kazdym razie dziwi mnie kolejnosc zalatwiania bardzo waznej przeciez sprawy, jaka jest ubezpieczenie.... czy nie najpierw zalatwia sie tutejsze ubezpieczenie, potem druk E-106.... a dopiero pozniej zglasza sie ten fakt w polskim UP? :017:
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pią Kwi 18, 2008 5:44 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Pią Kwi 18, 2008 7:04 pm   

Z tego co ja wiem,to ubezpieczenie zdrowotne jest ważne jeszcze przez miesiąc od momentu wyrejestrowania-czyli jest czas,żeby załatwić formalności w Holandii.Mąż powinien poprosić swojego ubezpieczyciela w Holandii o druk E-106,przywieźć go do Polski i trzeba z tym iść do swojego oddziału NFZ-tam wypełnia się wniosek,kogo wpisuje pod swoje ubezpieczenie (żona,dzieci) i NFZ wystawia poświadczenie (po jakichś dwóch tygodniach) potwierdzające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na terytorium Polski-każda udzielona pomoc lekarska jest na koszt ubezpieczyciela holenderskiego-NFZ rozlicza się z tym ubezpieczycielem.W ten sposób rodzina pracownika jest podciągnięta pod ubezpieczenie zdrowotne.A jeszcze jedno-czy czasem w Polsce kobieta w ciąży nie jest objęta jakąś ochroną?Coś mi się kiedyś obiło o uszy ale nie chciałabym wprowadzć w błąd,więc to trzeba sprawdzić.Pozdrawiam :039:
 
 
aymar 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 508
Wysłany: Pią Kwi 18, 2008 7:28 pm   ubez

Moja żona była w takiej samej sytuacji , w UP mają druki na których po prostu musisz wpisac że mąż jest za granicą i nie masz mozliwości ubezpieczenia się inaczej.A powiedz jako osoba bezrobotna jestes zarejestrowana w PUP?muszą automatycznie ubezpieczyć Ciebie i dzieci. Wiem coś o tym.Jeśli urzędnik dalej będzie Ci to utrudniał iz do kierownika/ki to czysta złośliwość urzędnicza. Taki problem to nie problem dasz rady ona korzysta z Twojej nie wiedzy.
pozdro
_________________
Bóg często nas odwiedza,ale przeważnie nie ma nas w domu...
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pią Kwi 18, 2008 9:44 pm   

dorota w,
Cytat:
Gochna-można stracić ubezpieczenie zdrowotne,jeśli jest się osobą zarejestrowaną w Urzędzie Pracy
dorota w,
Cytat:
Z tego co ja wiem,to ubezpieczenie zdrowotne jest ważne jeszcze przez miesiąc od momentu wyrejestrowania-czyli jest czas,żeby załatwić formalności w Holandii
no tak i badz tu madrym ....nie trzeba bylo tak od razu? :030:
 
 
ALICE 
Gaduła


Pomogła: 1 raz
Wiek: 104
Dołączyła: 30 Mar 2008
Posty: 109
Skąd: Holandia
Wysłany: Pią Kwi 18, 2008 9:55 pm   

dorota w napisał/a:
Jeśli mąż podejmuje LEGALNĄ pracę,to automatycznie przechodzisz pod ubezpieczenie męża-Urząd Pracy ma prawo wyrejestrować,gdyż wtedy powinnaś być podciągnięta pod ubezpieczenie męża,żeby nie obciążać budżetu państw

Mój mąż pracuje legalnie w Holandii,a ja jestem zarejestrowana w PUP i tam razem z dziećmi ubezpieczona.Bardzo mnie zdziwiły wasze wypowiedzi ,bo nikt nie robił mi żadnego problemu przy ubezpieczaniu dzieci, kiedy dopisywałam je do swojego ubezpieczenia.
 
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Pią Kwi 18, 2008 10:53 pm   

ALICE napisał/a:
dorota w napisał/a:
Jeśli mąż podejmuje LEGALNĄ pracę,to automatycznie przechodzisz pod ubezpieczenie męża-Urząd Pracy ma prawo wyrejestrować,gdyż wtedy powinnaś być podciągnięta pod ubezpieczenie męża,żeby nie obciążać budżetu państw

Mój mąż pracuje legalnie w Holandii,a ja jestem zarejestrowana w PUP i tam razem z dziećmi ubezpieczona.Bardzo mnie zdziwiły wasze wypowiedzi ,bo nikt nie robił mi żadnego problemu przy ubezpieczaniu dzieci, kiedy dopisywałam je do swojego ubezpieczenia.

A jak jesteś zarejestrowana-jako osoba z prawem czy bez prawa do zasiłku?Bo jeśli z prawem,to żadna łaska,że urząd pracy płaci za Ciebie składki na ubezpieczenie zdrowotne(bo ten czas liczy się jako lata pracy-to tak jakbyś pracowała) ale jeśli bez prawa do zasiłku,to teraz mnie zdziwi,że nie masz problemu.Chyba,że urząd pracy nie wie o tym,że Twój mąż pracuje za granicą.Ja miałam taki sam problem,jak założycielka tego tematu-też dostałam "wypowiedzenie" z UP z ubezpieczenia i kazano mi się dopisać do ubezpieczenia męża.I z kolei tu był problem,ale ja wtedy jeszcze nie wiedziałam o drukach E-106 i dopominałam się ubezpieczenia w Holandii.A takiego ubezpieczenia rodzina pozostająca w Polsce nie dostanie.Ale to był rok 2005 i miałam jeszcze bardzo małą wiedzę.
Gochna-sorry,że nie napisałam od razu o tym miesiącu ubezpieczenia po wyrejestrowaniu-przyszło mi to do głowy później.
 
 
ALICE 
Gaduła


Pomogła: 1 raz
Wiek: 104
Dołączyła: 30 Mar 2008
Posty: 109
Skąd: Holandia
Wysłany: Pią Kwi 18, 2008 11:06 pm   

Od marca jestem bez prawa do zasiłku.Nie zgłaszałam teraz że mąż jest za granicą,ale wcześniej jak podciągałam dzieci pod swoje ubezpieczenie to mówiłam im o tym.Uważasz że powinnam zgłosić?Czy teraz nie należy się mnie i moim dzieciom ubezpieczenie?
Teraz to mi dałyście do myślenia.
 
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Sob Kwi 19, 2008 10:01 pm   

ALICE napisał/a:
Od marca jestem bez prawa do zasiłku.Nie zgłaszałam teraz że mąż jest za granicą,ale wcześniej jak podciągałam dzieci pod swoje ubezpieczenie to mówiłam im o tym.Uważasz że powinnam zgłosić?Czy teraz nie należy się mnie i moim dzieciom ubezpieczenie?
Teraz to mi dałyście do myślenia.

Na Twoim miejscu na razie nie mówiłabym w biurze pracy o tym,że mąż pracuje za granicą(może się nie doczepią a jak się przyczepią,to można powiedziec,że zgłaszałaś kiedyś-zwalić na uirzędnika,że nie dopilnował odpowiednich zapisów) ,ale E-106 od ubezpieczyciela holenderskiego kazałabym mężowi załatwiać,choćby po to ,żeby on miał prawo pójść w Polsce do lekarza rodzinnego za darmo,zrobić jakiekolwiek badania itd a i Wam będzie potrzebne.Kiedy już będziecie mieć ten druk , załatwicie sprawę w NFZ i będziecie całą rodziną ubezpieczeni na podstawie ubezpieczenia męża to wtedy dopiero zgłosiłabym fakt Twojego i dzieci przejścia pod ubezpieczenie męża-w ten sposób tutaj Cię nie wyrejestrują a zyskacie więcej czasu na załatwienie sprawy.Ot,takie małe niedopatrzenie ze strony urzędu a Twoja niewiedza... :wink:
 
 
ALICE 
Gaduła


Pomogła: 1 raz
Wiek: 104
Dołączyła: 30 Mar 2008
Posty: 109
Skąd: Holandia
Wysłany: Nie Kwi 20, 2008 7:41 pm   

Dzięki dorota w za radę.
Na pewno nie miałam zamiaru im sama tego zgłaszać.A w obecnej sytuacji nie wiem czy jest sens aby starać się o ten druk E 106, gdyż od wakacji mam zamiar razem z dziećmi dołączyć do męża.W związku z tym na Polskę nie będzie mi już potrzebne ubezpieczenie.Z drugiej strony,czy holenderskie ubezpieczenie, będzie ważne w Polsce,gdy np.przyjedziemy na święta?
 
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Nie Kwi 20, 2008 8:08 pm   

Holenderskie ubezpieczenie będzie ważne tylko w przypadku zagrożenia życia,ale na pogotowie i do lekarza rodzinnego z chorym dzieckiem,sobą lub mężem już na to ubezpieczenie nie pójdziesz (bo np.gorączka) za darmo -za wizytę i wszelkie badania będziesz płacić.Mając E-106 masz zagwarantowany pełen zakres opieki medycznej w Polsce dla całej rodziny za darmo(płaci ubezpieczyciel holenderski).Pomyśl-nie warto załatwiać?Pozdrawiam :039:
 
 
ALICE 
Gaduła


Pomogła: 1 raz
Wiek: 104
Dołączyła: 30 Mar 2008
Posty: 109
Skąd: Holandia
Wysłany: Nie Kwi 20, 2008 10:33 pm   

Dzięki za radę.Pomyślę.
Pozdrawiam!!!!!
 
 
 
bkj 
Poczatkujacy

Wiek: 48
Dołączyła: 18 Kwi 2008
Posty: 10
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 10:26 am   

Kochani długo mnie nie było ale wszystkim serdecznie dziękuję za wasze porady. Bardzo mi ulżyło bo to wszystko jest takie skomplikowane, mąż niedługo przyjedzie z drukiem i mam nadzieję, że szybko to załatwimy. W UP pani dała mi po cichu przyzwolenie jeszcze na (jakieś 30 dni) po tym okresie mam się zgłosić i powiadomić o podjęciu przez męża pracy. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group