NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Nie Cze 01, 2008 3:17 pm
Drruk E 101
Autor Wiadomość
sylart 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Wiek: 53
Dołączyła: 17 Lip 2007
Posty: 54
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 1:05 pm   Drruk E 101

Witam

Jaki urząd jest kompetentny do wystawienia druku E 101 dla osoby prowadzacej działalność gospodarczą?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
 
 
Michelangelo 
Poczatkujacy
Buonarroti


Wiek: 44
Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 31
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 1:57 pm   

W Polsce? Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwany potocznie ZUS :)
Jeśli masz już kontrakt od holenderskiego kontrahenta, to musisz udać się z nim
do w/w instytucji i złozyć stosowny wniosek o wydanie / potwierdzenie druku e101
Taki wniosek powinien zawierać następujące informacje:
1) Płatnik / Ubezpieczony: czyli nic innego jak Twoje dane / dane firmy ...NIP, REGON i wszystkie inne "szczęsliwe numerki"
2) Oświadczenie, że płatnik / ubezpieczony podlega ustawodawstwu polskiemu i na terenie Polski opłaca skladki.
3)Data rozpoczęcia działalności gospodarczej - Przepisy mówią, że zanim oddelegujesz się do innego kraju EU, to musisz przez "jakiś czas" prowadzić taką samą dzialalność gospodarczą w Polsce. "Jakiś czas" - oznacza najczęściej 3 miesiące (udokumentowanej - faktury, rachunki etc.) działalności, lecz przepis ten może być indywidualnie interpretowany przez urzędnika ( brrr korupcjogenne :) )
4)Przenoszona/delegowana czasowo dzialalność musi być zgodna z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej w PL : co trudne do zrealizowania nie jest, wystarczy dokonać zmian we wpisie ...chyba, że będziesz rzeczywiście robić to samo w NL co w PL wtedy problemu nie ma :)
5)Informacja na temat wcześniejszego wykonywania dzialalności poza granicami Polski - na terenie EU
6) Deklaracja, że po powrocie do PL, kontynuować prowadzenie działalności w tej samej branży : moim skromnym zdanie to bzdurny zapis... dzialalność zawsze może stać się nieopłacalna i kazdy prawo ma ja zamknąć - nie ma z tego tyt. żadnych konsekwencji.
7) Nalezy podać również okres oddelegowania - od-do , powinien zgadzac się z kontraktem od holenderskiego kontrahenta.
8) Miejsce oddelegowania: zazwyczaj adres Twojego klienta w NL
9) Czytelny podpis

Do wniosku nalezy załączyć kopie wpisu do ewidencji, regonu, kontraktu z NL ....itd

ZUS informuje telefonicznie, że potwierdzony druk czeka sobie do odbioru :) , z którym to możemy udać się do NFZ (czy jak się to teraz nazywa) i na miejscu wyrobią nam kartę ubezpieczeniową (e111). Dostaniemy równiez kilka informacji, co zrobić w razie choroby w NL itp. itd. etc......

Co jest ważne: Jeśli zamierzasz pracowac w ten sposób na stanowisku typu linia produkcyjna, inne cykliczne prace, które ewidentnie świadczą o tym, że nie wykonujesz usługi tylko pracujesz jak inny etatowi pracownicy (czyt. chcesz oszukać w ten sposób holenderski urząd skarbowy - nie płacisz podatków w NL) to uwierz mi, że bardzo szybko Cię wyłapią .......kary są ekstremalnie wysokie, zarówno dla Ciebie jak dla firmy, która Cię zatrudnia.

To Tyle, mam nadzieję, że trochę pomogłem. Pozdrawiam.
 
 
sylart 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Wiek: 53
Dołączyła: 17 Lip 2007
Posty: 54
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 4:20 pm   

Bardzo dziękuje za odpowiedź.

A jaki organ w Holandii jest kompetentny do wydania druku E 101?
 
 
 
Michelangelo 
Poczatkujacy
Buonarroti


Wiek: 44
Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 31
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 9:04 pm   

Wygrzebałem własnie mój stary holenderski druk E101. Został wydany mi przez SVB Sociale Verzekeringsbank w Amstelveen. Strona internetowa http://www.svb.nl
Nie wiem niestety dokładniej jak wygląda sprawa załatwienia tego druku w NL, mam nadzieję, że ta informacja Cię trochę naprowadzi na właściwy trop :)

Jeśli zdobędziesz dokładne info, chętnie dowiem się jak to tzreba załatwić...może się przydać w przyszłości.

Pozdrawiam
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 10:30 pm   

sylart napisał/a:
Bardzo dziękuje za odpowiedź.

A jaki organ w Holandii jest kompetentny do wydania druku E 101?



Michelangelo napisał/a:
Wygrzebałem własnie mój stary holenderski druk E101. Został wydany mi przez SVB Sociale Verzekeringsbank w Amstelveen. Strona internetowa http://www.svb.nl
Nie wiem niestety dokładniej jak wygląda sprawa załatwienia tego druku w NL, mam nadzieję, że ta informacja Cię trochę naprowadzi na właściwy trop :)

Jeśli zdobędziesz dokładne info, chętnie dowiem się jak to tzreba załatwić...może się przydać w przyszłości.

Pozdrawiam


he... chyba nie umiem czytac ze zrozumiem... przeciec podajesz, ze twoj druk E101 zostal wydany przez SVB w Holandii... po czym stwierdzasz, ze nie wiesz jak to wyglada w Holandii... mozesz mi wytlumaczyc czego ja tu nie rozumiem??


druk E101 wydaje SVB... a dokladniej odzial: Internationale Detachering
 
 
Michelangelo 
Poczatkujacy
Buonarroti


Wiek: 44
Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 31
Wysłany: Pon Cze 02, 2008 11:18 am   

Jasne, że mogę Ci to wytłumaczyć. W odpowiedzi na post Sylart, opisałem punkt po punkcie jak się załatwia e101 w Polsce. Nie znam niestety szczegółów dotyczących tego druku w Holandii. Wszelkimi formalnościami zajmowała się dla mnie pewna firma.
Wiem jedynie, na podstawie nagłówka z mojego holenderskiego e101, jaka instytucja go wydała i tą informacją podzieliłem się z Sylart.
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pon Cze 02, 2008 11:32 am   

Michelangelo napisał/a:
Wiem jedynie, na podstawie nagłówka z mojego holenderskiego e101, jaka instytucja go wydała i tą informacją podzieliłem się z Sylart.


krotko mowiac... odpowiedziales na pytanie zadane przez Sylart... :-)
 
 
sylart 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Wiek: 53
Dołączyła: 17 Lip 2007
Posty: 54
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Pon Cze 02, 2008 11:32 am   

Witam

Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje. O sposobie załatwiania i ich rezultatach podziele się w późniejszym terminie.

Pozdrowienia

[ Dodano: Wto Cze 03, 2008 6:54 am ]
Witam

Dzisiaj juz dostałam z SVB druk do wypełnienia, żeby otrzymać E 101. Chyba uda się załatwić.
Będę dalej informować.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group