NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Powrot do kraju
Autor Wiadomość
aga* 
Poczatkujacy

Wiek: 43
Dołączyła: 04 Lip 2007
Posty: 43
Wysłany: Sob Sie 16, 2008 1:55 pm   Powrot do kraju

Witam
Mieszkamy w Nl 5lat.Prowadzimy tu normalne zycie rodziny z dwojka dzieci.Jednak...
Od jakiegos czasu myslimy o powrocie do Pl
czy ktos z Was przez to przechodzil? i czy przezyl ;D
Od czego wypadaloby zaczac?
 
 
Alutka 
Super gaduła

Pomogła: 5 razy
Wiek: 57
Dołączyła: 06 Sty 2007
Posty: 324
Skąd: Lelystad
Wysłany: Sob Sie 16, 2008 3:49 pm   

moim zdaniem zacznijcie od pytania jak dzieci to zniosą.
 
 
Witch01 
Mega gaduła
Witch


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 14 Mar 2008
Posty: 1196
Wysłany: Sob Sie 16, 2008 3:51 pm   

Alutka a skad wiesz,ze dzieci nie chca wracac?Moj syn przyjechal do Holandii w wieku 3 lat,teraz ma 21 i latami marzy o tym,zeby wrocic do Polski... :030:
 
 
Alutka 
Super gaduła

Pomogła: 5 razy
Wiek: 57
Dołączyła: 06 Sty 2007
Posty: 324
Skąd: Lelystad
Wysłany: Sob Sie 16, 2008 6:35 pm   

A czy powiedziałam coś takiego? Moja znajoma własnie tak zrobiła, dziecko w wieku 7 lat poszło do polskiej szkoły .Po tygodniu pytało kiedy wraca do domu .Mineło 2 lata dotąd mają problemy .Chodzi o to że są rózne zachwania ,rózne srodowiska .Myślę że najwazniejsze są dzieci .Powodzenia
 
 
Ewa P 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 18 Lut 2008
Posty: 546
Skąd: NL
Wysłany: Sob Sie 16, 2008 6:59 pm   

Swoja droga wydaje mi sie ze czesto dzieci nie maja pojecia o tym jak wyglada zycie w Polsce kiedy trzeba pracowac i utrzymac dom. Nie ukrywajmy ale pracujac w Holandii jestesmy w stanie na wiecej pozwolic dziecku niz w Polsce (no chyba ze ktos dobrze zarabia). I tutaj moze tez byc problem kiedy zaczyna sie "ucinanie przyjemnosci", no bo trzeba liczyc bardziej pieniadze. Ceny w Polsce sa wysokie, a wynagrodzenia..hmmm sami dobrze wiemy, bo wiekszosc z Nas jest wlasnie tutaj po to.

Marzenia dziecka zwiazane z powrotem do kraju opieraja sie troche na innym podlozu. Dziecko nie zdaje sobie sprawy z wielu rzeczy mimo to jesli ma bliskie kontakty z rodzina z Polski i czuje sie tam dobrze, zawsze bedzie chcialo wracac.. Bo tam jest tez jego dom.. Ale czy to pomysl na staly pobyt od razy w Polsce? Po jakims czasie przebywania w naszym kraju moze sie okazac troche inaczej. My wiemy przeciez jak tam jest, i nie chodzi tylko o pieniadze. Kochamy swoj kraj wiedzac, ze jest taka sytuacja a nie inna, Polacy sa krajem jeszcze mniej tolerancjnym niz Holandia, ze duzo konserwatystow ( miejmy nadzieje ze to sie zmieni z czasem) i mnostwo innych problemow ktore przejawiaja sie w naszym spoleczenstwie.

Swoja droga mysle ze trzeba rozwazyc wszystki za i przeciw, a przede wszystkim nie kierowac sie opinia innych w tej sprawie (bo kazdy ma indywidualna sytuacje) tylko wlasna i swoich najblizszych.
Pozdrawiam :039:

Powodzenia
Ostatnio zmieniony przez Ewa P Sob Sie 16, 2008 6:59 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Witch01 
Mega gaduła
Witch


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 14 Mar 2008
Posty: 1196
Wysłany: Sob Sie 16, 2008 7:28 pm   

Ewa P napisał/a:
Nie ukrywajmy ale pracujac w Holandii jestesmy w stanie na wiecej pozwolic dziecku niz w Polsce (no chyba ze ktos dobrze zarabia). I tutaj moze tez byc problem kiedy zaczyna sie "ucinanie przyjemnosci", no bo trzeba liczyc bardziej pieniadze.



Tak jak napisalas - indywidualna sprawa kazdego czlowieka.Moj syn kilka lat temu powiedzial,ze w Polsce podoba mu sie to,ze nie kazde dziecko musi miec komputer,playstation itp.W Polsce czuje sie jak ryba w wodzie, z placzem wrocil z wakacji w Polsce do Holandii.Ja tez najchetniej bym wrocila.Pozostaje jeszcze mlodszy,ktory tu sie urodzil...lubi jezdzic do Polski,sprawa powrotu troche sie komplikuje w jego przypadku. :088:
 
 
Ewa P 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 18 Lut 2008
Posty: 546
Skąd: NL
Wysłany: Sob Sie 16, 2008 7:35 pm   

Witch01 napisał/a:
Ewa P napisał/a:
Nie ukrywajmy ale pracujac w Holandii jestesmy w stanie na wiecej pozwolic dziecku niz w Polsce (no chyba ze ktos dobrze zarabia). I tutaj moze tez byc problem kiedy zaczyna sie "ucinanie przyjemnosci", no bo trzeba liczyc bardziej pieniadze.



Tak jak napisalas - indywidualna sprawa kazdego czlowieka.Moj syn kilka lat temu powiedzial,ze w Polsce podoba mu sie to,ze nie kazde dziecko musi miec komputer,playstation itp.W Polsce czuje sie jak ryba w wodzie, z placzem wrocil z wakacji w Polsce do Holandii.Ja tez najchetniej bym wrocila.Pozostaje jeszcze mlodszy,ktory tu sie urodzil...lubi jezdzic do Polski,sprawa powrotu troche sie komplikuje w jego przypadku. :088:


Zgadza sie, tylko z reguly dzieci w Polsce ktore nie maja tego upragnionego kompa czy innych rzeczy czuja sie pokrzywdzone widzac ze koledzy maja a ono nie, i wcale za to tym dzieciom sie to nie podoba. W Holandii praktycznie kazdy to ma, bo proporcje (mam na mysli wyplate a wydatki) sa diametralnie inne i stac nas na to tutaj.. Rodzice w Polsce z reguly staja na rzesach aby moc dziecku dac wszystko (bez przesady oczywiscie), ale chociaz w pewnym stopniu spelniac marzenia natomiast Polskie reali nie koniecznie na to pozwalaja...
:039:
 
 
txg 
Nieśmiały użytkownik


Wiek: 42
Dołączył: 03 Lip 2007
Posty: 58
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Sob Sie 16, 2008 9:12 pm   Warto aby dzieci przyzwyczajaly sie do Polski

BYC MOZE za jakies 20 lat tam bedzie lepsze zycie niz tu ,wlasnie sie zaczol rozpad Uni i za 20 lat moze byc lepiej w Polsce niz na zachodzie europy,zreszta europa zachodnia jest juz przesycona prawie wszystkim:)
pozdrawiam
 
 
 
txg 
Nieśmiały użytkownik


Wiek: 42
Dołączył: 03 Lip 2007
Posty: 58
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Sob Sie 16, 2008 10:36 pm   he..

Twor funkcjonuje bo jeszcze nie jego czas ,po za tym unia sama mowi ze ma klopoty ich wzrost gospodarczy juz chyba mniejszy nie moze byc ,a po co nowe kraje oni wzieli do siebie np?
Unia jest arbitrem swiatowym (nie jedynym)np.chyba Karadzic teraz siedzi tu w Hadze:)

Moim zdaniem kraje/rejony wysokorozwiniete nie sa samowystarczalne(w europie) tylko bazuja na krajach m.i.n trzeciego swiata czy Azji gdzie wiekszosc produkuja wiec ja tu samowystarczalnosci nie widze ,jakie by byly ceny produktow gdyby ich Chiczycy nie robili tylko Holendrzy z ich wymogami i warunkami uuuu.he:)

Nie wiem jak mozesz mowic ze unia nie jest zalezna od nikogo z zewnatrz? chocby w kwesti energetycznej ?

Co to za silna Unia skoro maly kraj moze zablokowac kluczowe decyzje czy odkladac je na dluzszy czas,taki twor nie moze dzialac szybko to jest dla mnie logiczne :)

Uwazam ze jest duze prawdopodobienstwo ze Ue moze rozpasc sie lub miec powazne klopoty ,przy jakims powaznym konflikcie miedzynarodowym,NATO nie wiem czy bylo by wstanie ochronic skutecznie chocby polowe terenu Uni europejksiej .Amerykanie przeznaczaja 400krotnie wiekszy budzet na wojsko niz cala Unia,po za tym unia przez ta polityke chyba pozbyla sie kupe dobrych technologi wojskowych??

I nie jestem przeciwnikiem Uni to swietny pomysl i twor gdyby dotyczyl calego swiata a nie tylko jego regionu bylby swietnym pomyslem ale jak patrze wogule na wydarzenia na swiecie ,zaczynam sie zastanawiac czy stworzenie czegos takiego z natura czlowieka jest wogule mozliwe ?
pozdrawiam :027:
 
 
 
ulcia_h 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 25 Lut 2008
Posty: 78
Skąd: Heerjansdam
Wysłany: Nie Sie 17, 2008 9:31 am   

Wiesz txg w tym co piszesz jest duzo prawdy, ale jak narazie nic lepszego niz Unia nie udalo nam sie utworzyc, moze kiedys unia lub inny twor dojdzie do doskonalosci i bedzie stabilna instytucja czy tez organizacja obejmujca moze i wiekszy obszar kuli ziemnskiej-najwazniejsze ze unia jest dobrym pomyslem, moze i eksperymentalnym ale taka nasza dola-uczyc sie na bledach a do tego potrzeba czasu.Tak samo jak demokracja-tez nie jest doskonala i stabilna, ale jednak lepszego ustroju jak narazie nie ma.
 
 
aga* 
Poczatkujacy

Wiek: 43
Dołączyła: 04 Lip 2007
Posty: 43
Wysłany: Nie Sie 17, 2008 1:03 pm   

Yhm,yhm ,czy moge cos wtracic...
Chcialam zauwazyc ze chcemy wrocic do Polski a nie wyprowadzac sie do Gruzji!!!
Dzieki za udzial,ale chyba bardziej mi chodzilo nie o sytuacje polityczno-gospodarcza w UE,a o porady,sugestie i wnioski doswiadczonych w tym temacie osob.
Np trzeba porezygnowac z roznych abonamentow...
Bardzo bym sie cieszyla,gdyby ktos zechcial mi przypomniec jak tu jest fajnie.Bo po tylu latach wszystko to trochu znormalnialo,a Polska sciele sie jako raj utracony...
 
 
majuga 
Super gaduła

Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 362
Wysłany: Nie Sie 17, 2008 2:25 pm   

w tych wszystkich przyslowiach jest jednak madrosc ludowa!:)

wszedzie dobrze gdzie nas nie ma.

teraz wydaje mi sie, ze w polsce wszystko jest piekniejsze, wieksze, jasniejsze (fakt wiecej slonca), smaczniejsze, intensywniejsze....ale czy jest tak w istocie? czy to tylko uluda emigranta? czy wraca sie do kraju, z ktorego sie wyjechalo? do tego ze swoich wyobrazen? czy do kraju, ktory zmienil sie w trakcie jakiegos tam okresu. na p[ewno chcialabym wrocic do kraju na emeryture....hmmm, chociaz moze lepiej pojechac wtedy do hiszpanii?

wasze przygotowania do wyjazdu? chyba takie jak przed przyjazdem do holandii:), ze ta roznica, ze perfekcyjnie znacie jezyk (choc nie wiem czy nie znaliscie tak niderlandzkiego:) i prawdopodobnie wiecej ludzi, ktory moga wam pomoc sie zorganizowac.

powodzenia :039:
 
 
InesWoll 
Poczatkujacy

Dołączyła: 16 Sty 2008
Posty: 40
Wysłany: Pon Sie 18, 2008 8:07 am   

Ja wróciłam do Polski po 4 latach pobytu w NL. Wiem, że to niezbyt długi okres, ale zawsze jakiś "kawałek życia".Nie żałuję absolutnie, wręcz przeciwnie :) Pozdrawiam i życzę powodzenia w podjęciu odpowiedniej decyzji!
 
 
aga* 
Poczatkujacy

Wiek: 43
Dołączyła: 04 Lip 2007
Posty: 43
Wysłany: Nie Lip 04, 2010 9:48 pm   

Czesc
witam po 2 latach...
nie wyprowadzilismy sie jednak...trzeba bylo jeszcze troszku dozbierac...teraz by mozna bylo...ale dzieci podrosly chodza do szkoly...nie jest latwo...
Ciekawa jestem jak to sie u Was pozmienialo?
pozdrawiam
 
 
anje 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 28 Wrz 2008
Posty: 61
Wysłany: Nie Lip 04, 2010 10:05 pm   

masz do czego wracać w tej polsce?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group